Γνώμη για αδέσποτη έγγυο σκυλίτσα


ZPist

New Member
1 Φεβρουαρίου 2023
2
0
31
Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μια αδέσποτη σκυλίτσα που εμφανίστηκε πριν περίπου ένα μήνα στη γειτονιά. Το θέμα είναι ότι είναι έτοιμη να γεννήσει. Δεν την καταλάβαμε πιο πριν ώστε να την πάμε για στείρωση. Να επισημάνω ότι δεν θέλουμε να εμπλακεί ο δήμος καθώς όσα σκυλιά πήγαν από την γειτονιά για στειρωση στον δήμο, δεν τα κατάφεραν. Το πλάνο είναι να βάλουμε όλοι λεφτά να πάει για στείρωση σε ιδιώτη όπως έχει γίνει και σε άλλο αδέσποτο της γειτονιάς. Αρχικά ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται και είναι προτιμότερο να γίνει η στείρωση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Επίσης μιας και ξεκινούν τα κρύα, σκέφτηκα να αγοράσω η να φτιάξω ένα σπιτάκι για να μπορεί να προστατεύεται. Μέρες με βροχή που πηγαίνω να την ταιζω είναι μούσκεμα. Μπορώ να τοποθετήσω το σπιτάκι σε χώρο ανοιχτό που δεν εμποδίζει η θα έχω μπλεξίματα; Επίσης πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν θα το πάρουν το σπιτάκι;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Το αν είναι εφικτή η στείρωση μόνο ο κτηνιάτρος μπορεί να στο απαντήσει. Όσο καθυστερείτε, τότε μειώνται οι πιθανότητες. Σίγουρα είναι καλύτερο να στειρωθεί απο το να ζουν κουτάβια στο δρόμο... για όσο ζήσουν. Το πιο πιθανό είναι το σπιτάκι να εξαφανιστεί-κλαπεί. Θα σου πω αυτό που έχει γίνει στη δική μου γειτονιά σε ελευθερο οικόπεδο που δεν εχει πειραχτει. Σπιτάκι απο παλέτες με πλαστικό μουσαμά καρφωμένο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να επισημάνω ότι δεν θέλουμε να εμπλακεί ο δήμος καθώς όσα σκυλιά πήγαν από την γειτονιά για στειρωση στον δήμο, δεν τα κατάφεραν.
Δηλαδή πέθαναν στην επέμβαση; Ποιος δήμος;
Το ξύλινο σπίτι θα το βουτήξουν οι κάφροι για να το κάψουν στο τζάκι, το πλαστικό επίσης θα το κλέψουν. Αυτό που λέει η @Amaliaz πιο πάνω, σε οικόπεδο που δεν ενοχλεί (αν υπάρχει) κάτι με παλέτες και μουσαμά - βέβαια οι κάφροι κλέβουν και τις παλέτες για κάψιμο...

Όποιος πιάνουν τα χέρια του μπορεί να κάνει και κατασκευή από αλφαμπλοκ (πορομπετόν), μεγαλύτερη βαβούρα βέβαια αλλά αυτό δεν το κλέβει κανείς γιατί δεν καίγεται και έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως η μόνωση.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σίγουρα θα το κλέψουν αμέτρητα σπιτάκια βάλαμε και τα έκλεψαν εγώ μια και είμαι στην επαρχία και οι περισσότεροι στο χωριο δεν τα θέλουν έβαλα στην πίσω μεριά εξω από το σπίτι μου 3 σπιτάκια και νερο και φαγητό σε σημείο που τα πιάνει η κάμερα του σπιτιού μου κανείς δεν τα πείραξε όταν παλιότερα είχα βάλει απέναντι στο χωράφι εξαφανίστηκαν με συνοπτικές διαδικασίες
 
  • Like
Reactions: mareco and vrmode


ZPist

New Member
1 Φεβρουαρίου 2023
2
0
31
Έχω να τη δω από εχθές το πρωί, ενώ δεν έφευγε από το σημείο που καθόταν. Ούτε τι φαγητό της έχει φάει που της άφησα. Έψαξα μήπως τη βρω πουθενά τριγύρω αλλά τίποτα και ανησυχώ.... Μήπως έχει πάει αλλού να κρυφτεί για να γεννήσει; Δεν θέλω να βάλω κάτι άσχημο με το μυαλό μου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3