Γνώριζαν ή δεν γνώριζαν;

Γνώριζαν; Ή δεν γνώριζαν;

  • Γνώριζαν

    Votes: 18 38,3%
  • Δεν γνώριζαν

    Votes: 29 61,7%

  • Total voters
    47

vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ένα άλλο παράδειγμα που με οδηγεί στο "ξέρουν αλλά δεν το λένε ότι ξέρουν ή κάνουν ότι δεν ξέρουν":

Είμαι μέλος (αν και απορώ γιατί ακόμα) σε ένα γκρουπ στο φβ για γαλλικά μπουλντόγκ. Μέσα εκεί λοιπόν κατά καιρούς γράφεται για τα προβλήματα στα γαλλάκια, έχουν αναφερθεί και θέματα του φόρουμ (το 'χουν αποκαλέσει και σελίδα του κώλου επί λέξη, γιατί "τα παραλέει") και ταυτόχρονα υπάρχουν αγγελίες για γαλλάκια από ιδιώτες με την κλασική ερώτηση από κάτω: "Τιμούλα?"

Σε αυτό το γρουπ λοιπόν φτάνουν άνθρωποι για να βρουν γαλλάκι. Εκεί, εκτός από τα γλυκουλινιάρικα της φυλής διαβάζουν και για τα στραβά της (πρόσφατα μάλιστα δόθηκε μάχη για το θέμα του μπλε γαλλικού). Παρόλα αυτά εξακολουθούν να ρωτάνε "τιμούλα".

Ξέρουν ή δεν ξέρουν?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Μιλώ βάση εμένα προσωπικά όταν μπήκα στη διαδικασία ν αποκτήσω τ πρώτο μου σκύλο. Όχι ειπχα άγνοια του τι συμβαίνει κ τι επικρατεί μ τ puppy mills, pet shop,byb κτλ. Στη πορεία ασχολήθηκα έψαξα κ έμαθα περισσότερα. Τ διάστημα που έμπαινα στη διαδικασία απόκτησης του, ούτε είχα στο κύκλο μου ανθρώπους μ σκύλο για ν μ κατευθύνει
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και εγω γνωριζω ανθρωπους που ανηκουν και στις 2 κατηγοριες,αν και θα αλλαζα το "δεν γνωριζαν" με το "δεν μπηκαν στη διαδικασια να μαθουν".
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
γνωριζαν φυσικα
οσους εχω γνωρισει το μεγαλυτερο ποσοστο ηξερε για εκτροφεις
οπως ξερω και ανθρωπους που ηξεραν,δεν πηραν απο εκτροφεα και ξαναπηραν και παλι δεν ηταν απο εκτροφεα.
η ουσια της υποθεσης δεν ειναι αν γνωριζαν η οχι πιστευω αλλα το οτι δεν γνωριζουν καλα.
το οτι η δικαιολογια (η πιο συνηθισμενη δηλαδη) ειναι,δεν μου περισσευει ενα χιλιαρικο για να παρω σκυλο,θα βρω καθαροαιμο με 300 και να μου τα χαρτια,τι να λεει.
και εκει ερχετε το μυστικο,πιστευω
οταν σημερα μπορεις να βρεις εκτροφικο σκυλο στα 500 ευρω η απο 500 ευρω ειναι μακρια απο το χιλιαρικο που πιστευουμε ολοι οτι θα δωσουμε στο χ εκτροφεα για να παρει σκυλο.
οταν αργοτερα το ψαχνει και βλεπει οτι για 200 και 100 ευρω πηρε εναν σκυλο που δεν ξερει καν τιειναι ενω θα μπορουσε να παρει με συν 100-200 ενα εκτροφικο αρχιζει να βαζει το μυαλο του να σκεφτει.
οπως γνωριζω και περιπτωσεις που αγορασαν απο ιντερνετ,πετ σοπ και τα πληρωσαν ακριβοτερα απο οτι ενα εκτροφικο.
εγω εκει πιστευω χανετε το παιχνιδι καθαρα,στο οτι προεξοφλουν οτι θελουν χιλιαρικο για σκυλο και δεν μπαινουν καν στην διαδικασιανα ψαξουν και ετσι πανε σε αυτο που τους βολευει.
ειτε απο ιντερνετ,ειτε ακουστα,ειτε απο γνωστους πιστευω ενα 90% ηξερε.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
2 γνωστους εχω που πηραν σκύλο απο πετσοπ. Ο ενας γιατί τον ήθελε ο γιος της και ο αλλος γιατι ειχε δει κάπου την ράτσα και ήθελε τον ιδιο σκύλο. Πριν 10-12 χρονια η αποκτηση και των δυο σκύλων. Δεν ήξεραν τίποτα πέρα απο το οτι τα πετσοπ πουλανε σκυλους
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Εισαι εκτροφεας,γράφεις στο σάιτ σου αναλυτικά και εξηγείς γιατι τα κουτάβια σου πωλούνται σε συγκεκριμένες τιμές,εξηγείς οτι δε τα δίνεις για μάντρες,για να ειναι μόνιμα σε κήπους,μπαλκόνια κλπ,εξηγείς οτι δε δίνεις σε ανήλικους αν δε μιλήσεις με τους γονεις,εξηγείς τις απαιτήσεις της φυλής,μιλάς στο τηλ με ενδιαφερόμενους με σκοπό να καταλάβουν τις απαιτήσεις της φυλής και αν θα ταίριαζε στον τροπο ζωής τους και στο τέλος το μόνο που μένει ειναι....τιμή;!Αααα καταλαβα γιατι τα κουτάβια κανουν τόσο πολυ λογικό..θα το σκεφτούμε κλπ Στο τέλος καταλήγουν να παίρνουν απο έμπορο,πετ σοπ,byb ή εκτροφέα που δεν κανει τίποτα απο τα παραπάνω...απλά γιατι ειναι φτηνότερο..οποτε καταλαβαίνετε οτι δεν ειναι θεμα άγνοιας μόνο αλλα αδιαφορίας ως προς το ζώο που αποκτούν και ενδιαφέρον μόνο να πάρουν το φτηνότερο..σιγά τι διαφορα θα εχει εξάλλου;!Και αύριο που δε θα βγει αυτο που νόμιζαν ποιος ξέρει που θα καταλήξει..ελάχιστοι οι πραγματικά συνειδητοποιημένοι..:rolleyes::censored:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που δεν ήξεραν.
Δεν πήγαινε το μυαλό μου.

Ακόμα και όταν έμαθα περί εκτροφεων, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα στον μερακλή - χομπιστα, και τον έμπορο - παραγωγό εκτροφέα.

Κατα τη γνωμη μου είναι αρκετά σύνθετο το θέμα. Γιατί πολλές φορές η απόκτηση σκύλου από "εκτροφέα" είναι ακριβως το ίδιο με την απόκτηση σκύλου από έναν byb, απλά με πιο επίσημο περιτύλιγμα

Συνεπώς το θέμα δεν είναι αν ξέρεις ή όχι, αλλά ΤΙ ξέρεις και αν όντως έχεις καταλάβει την διαφορά ανάμεσα στην εκτροφή και την παραγωγή καθαροαιμων..
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Πολλοι δεν ξερουν. Εχω αρκετα παραδειγματα ανθρωπων που πηραν κουταβι απο συγγενη/φιλο/γνωστο/γνωστο-γνωστου, που δεν μοιαζει με καμια ρατσα ουτε τους το παρασαραν για καμια ρατσα. Συνεπως δεν το εκαναν απο ματαιοδοξια η απο τσιγκουνια, απλα ηθελαν ενα σκυλο και πηραν ενα σκυλο. Καθαρη αγνοια. Ναι θα επρεπε να γνωριζουν αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι αυτο που λεει ο sake, οτι δεν τους περναει καν απο το μυαλο οτι κατι κανουν λαθος για να προβληματιστουν. Ετσι κανανε οι παππουδες τους, ετσι κανανε οι γονιοι τους, ετσι κανει ο γειτονας.
Την οποια αγνοια 9 στους 10 φερουν και στο σχετικα με το τι χρειαζεται ενας σκυλος. Σε αλλους θα πεις 2 πραγματα και θα ενδιαφερθουν να ασχοληθουν, σε αλλους τα πεις δεν τα πεις ενα και το αυτο.
 


ApostolisKarel

New Member
22 Απριλίου 2014
4
6
32
Δυστυχώς ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία ναι δεν γνώριζα έχοντας πάντα σκύλο και γάτο από την γειτονιά κάποιο αδέσποτο που θα συναντούσα,όταν η κοπέλα μου τότε κάνοντας εξετάσεις είχε το ένζυμο κ είχε αλλεργία ο γιατρός μας είπε εφόσον ήθελε σκύλο να ψάξουμε ράτσες υπό αλλεργικές.Ετσι πήγαμε για Μαλτέζ.Σε 2 εβδομάδες ένας ξάδερφος φίλου είχε ζευγαρώσει κάτι λευκό με κάτι επίσης λευκό που έμοιαζε με Μαλτέζ κ επειδή δεν πουλήθηκε μας το έδωσαν.Αρρωστο,γεμάτο ψύλλους,κατουρημένο,με ωτίτιδα,σκουλίκια.Ενα πλάσμα ερείπιο.ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι ούτε κοντά σε Μαλτέζ φυσικά κ η κοπέλα μου έκανε απευαισθητοποιηση γιατί το σκυλί το λάτρευε αλλά η αλλεργία της οργίασε.Αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα την ξανά έπαιρνα γιατί την αγαπάμε δεν θα επέλεγα κανέναν άλλον σκύλο κ ας είχε λιγότερα έξοδα κ τρέξιμο.Αν ξανά έπαιρνα σκύλο θα ήταν σίγουρα αδέσποτο.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ψήφισα "ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ", όχι όμως για να τους δικαιολογήσω, αλλά αντίθετα.
Το δεν γνωρίζω σήμερα, σημαίνει αδιαφορία, σημαίνει έλειψη ΠΑΙΔΕΙΑΣ και όσο και να γίνομαι κουραστικός θα το λέω συνέχεια.

Και το ότι 'ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ" φαίνεται όχι μόνο από το από που αγοράζουν το σκυλί, αλλά και την επιλογή του, που τις περισσότερες φορές είναι η εμφάνιση, ή το είδε σε κάποιο φίλο....

Διότι όποιος δεν είναι αδιάφορος και ώριμος για την απόκτηση ενός συντρόφου για 15 χρόνια, θα ψάξει καλά τι σύντροφο θα διαλέξει και ψάχνοντας, θα μάθει και το πως και το γιατί κλπ κλπ.

Και ναι. Όσο και να φαίνεται εγωιστικό, κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.

Γιατί αν εγώ ένας 50ρης διέθεσα 6 μήνες να αποφασίσω και να ψάχνω τα πάντα γύρω από το θέμα "σκύλος", δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση νεαρά άτομα, με πρόσβαση στα πάντα, να τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο, εδώ και τώρα!!

Και σε όλα αυτά, έρχεται να προστεθεί ένα ανύπαρκτο κράτος και καμία νομοθεσία και έλεγχος.

"Συγνώμη αν θίγω κάποιούς". Απλά αυτή είναι η άποψή μου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ψήφισα "ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ", όχι όμως για να τους δικαιολογήσω, αλλά αντίθετα.
Το δεν γνωρίζω σήμερα, σημαίνει αδιαφορία, σημαίνει έλειψη ΠΑΙΔΕΙΑΣ και όσο και να γίνομαι κουραστικός θα το λέω συνέχεια.

Και το ότι 'ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ" φαίνεται όχι μόνο από το από που αγοράζουν το σκυλί, αλλά και την επιλογή του, που τις περισσότερες φορές είναι η εμφάνιση, ή το είδε σε κάποιο φίλο....

Διότι όποιος δεν είναι αδιάφορος και ώριμος για την απόκτηση ενός συντρόφου για 15 χρόνια, θα ψάξει καλά τι σύντροφο θα διαλέξει και ψάχνοντας, θα μάθει και το πως και το γιατί κλπ κλπ.

Και ναι. Όσο και να φαίνεται εγωιστικό, κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.

Γιατί αν εγώ ένας 50ρης διέθεσα 6 μήνες να αποφασίσω και να ψάχνω τα πάντα γύρω από το θέμα "σκύλος", δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση νεαρά άτομα, με πρόσβαση στα πάντα, να τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο, εδώ και τώρα!!

Και σε όλα αυτά, έρχεται να προστεθεί ένα ανύπαρκτο κράτος και καμία νομοθεσία και έλεγχος.

"Συγνώμη αν θίγω κάποιούς". Απλά αυτή είναι η άποψή μου.

Eγω παντως οταν διαλεξα τη συζυγο, που ειμαι ηδη μαζι 40 χρονια, δεν ζητησα πιστοποιητικα υγειας των προγονων της! Τοτε δεν υπηρχε το google, αλλα ειχα κανει δυο χρονια βιολογια και μαλιστα δεν μου ηταν αδιαφορο ως μαθημα!
Ουτε καν πως ηταν η πεθερα υπολογισα!



Εχω την εντυπωση οτι το "γνωριζαν" ή "δεν γνωριζαν" ο καθε ενας απο εμας το εννοει διαφορετικα!
 
Last edited:


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Ε βρε επιαλ δεν ταυτιζονται ομως αυτα.. Για τους ανθρωπους δεν εισαι αποκλειστικα υπευθυνος για τη ζωη τους. Για τα παιδια που μεχρι μια ηλικια εισαι οντως οι πιο πολλοι, (ασχετα αν το υποστηριζει καποιος η οχι), κανουν προγεννητικο ελεγχο.
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν μπορει να υπάρξει απόλυτο γνώριζαν ή δεν γνώριζαν οπως το
έγραψα και εγω. Σηγουρα καποιοι γνώριζαν πολυ λίγοι και επιμένουν
σε αυτο που νομίζουν αυτοι σωστο, σηγουρα καποιοι ψάχτηκαν
καλα και οταν φτάσανε στο σωστο πέσανε στην παγίδα της τιμής
ή της παρορμητικότητας και καποιοι δεν το κανουν απο τσιγκουνιά
ή γιατι δεν εχουν αλλα γιατι ετσι μάθανε να ψωνίζουν.

Αυτοι ολοι ομως δεν ειναι πάνω απο ενας στους δέκα ή βαριά δυο
στους δέκα.

Ας το δούμε λιγο αλλιως. Αν κάνουμε ενα γκάλοπ στην γειτονιά μας
και στους γνωστούς μας που δεν ειχαν ποτε σκυλο και τους
ρωτουσαμε: Αν επερνες ποτε σκυλο απο που θα τον επερνες;
Τι θα απαντούσαν;
Ξερω οτι τα πετσοπένια ειναι απο παπιμιλάδικα αλλα θα παρω απο
εκει γιατι ειναι φτινα και γιατι τα εκτροφια ειναι ακριβά;
Ξέρει κανένας απο αυτους οτι το 300€ ειναι ακριβό και το 1000€
φτηνό; Ξέρει κανενας απο αυτους οτι το κόστος του σκυλου δεν
το κόστος απόκτησης αλλα το κόστος της συντήρησης;
Ή αν τους ρωτήσεις όλους αυτους αν εχουν μετρήσει ποτε πόσα
αδέσποτα εχει η γειτονιά αν παρατήρησαν πιο ήρθε και πιο
έφυγε τι θα πουν;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Απλα ΔΕΝ γνωριζαν, ο "μεσος" ανθρωπος ΔΕΝ θελει να γνωριζει, ΔΕΝ τον νοιαζει να σκοτιζει το μυαλο του (σηκωνει μεγαλη κουβεντα το μυαλο του και μονο και ποσο η κοινωνια προσπαθει να αμβλυνει η να οξυνει τη σκεψη) , αυτο φαινεται σε πιο "σημαντικα" ζητηματα για τη ζωη του όπως οι εκλογες (δεν θελω να το παω στη πολιτικη απλα το θετω ως σοβαρο παραδειγμα) κλπ
 
  • Like
Reactions: epial and ISKENDER


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Eγω παντως οταν διαλεξα τη συζυγο, που ειμαι ηδη μαζι 40 χρονια, δεν ζητησα πιστοποιητικα υγειας των προγονων της! Τοτε δεν υπηρχε το google, αλλα ειχα κανει δυο χρονια βιολογια και μαλιστα δεν μου ηταν αδιαφορο ως μαθημα!
Ουτε καν πως ηταν η πεθερα υπολογισα!
Εχω την εντυπωση οτι το "γνωριζαν" ή "δεν γνωριζαν" ο καθε ενας απο εμας το εννοει διαφορετικα!
Συμφωνώ μαζί σου. Άλλωστε εγώ δεν γράφω πουθενά στο ποστ μου, για πιστοποιητικά γαλαζοαίματου κλπ κλπ. Και δεν θα μπω στο τρυπάκι αυτό πάλι.
Σε προσωπικό επίπεδο, και μετά το Μαικ, ΑΝ ζω και είμαι καλά, πάλι υιοθεσία θα κάνω, γιατί για ζώο συντροφιάς που δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη εργασία, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να αγοράσω, να δώσω λεφτά, όταν υπάρχουν χιλιάδες ψυχούλες εκεί έξω που σε περιμένουν να σου δώσουν αγάπη.
 
  • Like
Reactions: epial


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παιδία, το ερώτημα αυτό αφορά το σήμερα. Όχι 20 χρόνια πριν. Τότε ναι, να δεχτώ πως όντως δεν γνώριζαν, κάποιοι γνωστοί μου μάλιστα τότε που ήθελαν σκυλί όταν τους είχα πει για εκτροφέα απόρησαν.
Δεν ήξεραν τότε (19 χρόνια πριν) πως υπάρχει κάτι τέτοιο. Μάλιστα είχα ακούσει και το θεϊκό «να 'σαι καλά ρε Βασίλη, άμα είναι έτσι Πάμε στον παραγωγό που θα μας έρθει φτηνότερα από το μαγαζι».
Σήμερα όμως ειδικά νέοι άνθρωποι που είναι όλη μέρα μέσα στο ίντερνετ ή από συζητήσεις μου είναι δύσκολο να δεχτώ πως κάποιος δεν γνωρίζει το σωστό.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Όσο θα μπορύν τα πετσοπ να πουλάνε σκυλιά.
Όσο θα μπορεί ο οποισδήποτε να εμπορεύεται σκύλους από το εξωτερικό.
Όσο δεν μπορείς να διακρίνεις με άδεια από το κράτος, παρά μόνο από ένα πετιγκρί (που τον περισσότερο κόσμο δεν τον εδιαφέρει, ή ξέρει ότι κυκλοφορούν πλαστά) ποιός είναι εκτροφέας, και ποιός απλά έχει κάνει το σκύλο του κρεατομηχανή.
Όσο δεν υπάρχει έλεγχος.
Όσο θα λειτουργούν κυκλώματα συμφερόντων.... κλπ κλπ
Και όσο θα υπάρχουν άνθρωποι, που αγοράζουν ένα σκύλο όπως ένα παιχνίδι και δεν ενδιαφέρονται για το παρακάτω,,,,

Όλοι θα γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν.
 
  • Like
Reactions: Vania


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Είχα 8 χρόνια που δούλευα πάνω στην εξατομίκευση της πληροφορίας στο διαδίκτυο. Λέω είχα, γιατί δε μ'αρέσει ο τομέας και προσπαθώ εδώ και κ κανά 2 χρόνια να το γυρίσω, πράγμα δύσκολο γιατί μετά από τόσο καιρό έχω εξειδικευμένη γνώση που είναι αναγκαία εκεί που δουλεύω, οπότε χρειάζεται να συμμετέχω σχετικά.

Στο προηγούμενο ποστ μου εξήγησα, βάσει παραδείγματος και στηριζόμενη στη σχετική μου εμπειρία, πώς είναι στην πραγματικότητα η κατάσταση με την υπερπροσφορά online πληροφορίας, τις ψεύτικες ειδήσεις και τις ψεύτικες πληροφορίες. Σε ένα μεγάλο, ως συνήθως, ποστ που λόγω μεγέθους μπορεί να μη διαβάστηκε. Ή που μπορεί να αγνοήθηκε γιατί το σημείο αναφοράς του καθενός που συμμετέχει στη συζήτηση είναι συγκεκριμένο - όπως εξήγησε η @vek.

Παρόλα αυτά, η πληροφορία ήταν εκεί και προσπεράστηκε, ανάμεσα σε άτομα που ουσιαστικά ασχολούνται πολύ περισσότερο από το μέσο όρο στην επιμόρφωσή τους πάνω στο θέμα που τους ενδιαφέρει, και η συζήτηση "αφού η πληροφορία είναι εκεί, καθένας οφείλει να την ξέρει" συνεχίστηκε σα να μην έπεσαν νέα δεδομένα στο τραπέζι.

Δεν το λέω από γκρίνια. Αλλά σα συμπέρασμα, τι λέτε ότι μας λέει αυτό για το χειρισμό της πληροφορίας από το μέσο όρο;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Θέλω να πω, επειδή το προηγούμενο ποστ μου ήταν σα να κουνάει το δάχτυλο η δασκάλα στο μαθητή που δε διάβασε το μάθημα, ότι ο σκοπός ήταν άλλος:

Βάλε τον εαυτό σου στη θέση, στην οπτική, μερίδας ανθρώπων που ψέγεις, και μην πας μακριά γιατί κι εσύ (κι εγώ) ο ίδιος/η ίδια κάνουμε το ίδιο ακριβώς πράγμα, σε άλλο τομέα. Κι αυτό είναι μια φυσιολογική διαδικασία και αναπόσπαστο κομμάτι της διαχείρισης της πληροφορίας του ανθρώπου.