Γραψιμοοο...!!(δεν ακουει το "ΕΛΑ")


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
καλέ δεν το είπα για να στενοχωρηθείς! μη χειρότερα!! :) Απλά θεωρησα οτι ίσως δεν έχεις δώσει την πρέπουσα προσοχή στο θέμα και περιμένεις να σε ακούει κι εξω απο το σπίτι επειδή σ'ακούει μέσα! Καμία σχέση! Πρέπει να το δουλέψεις σταδιακά! :) Οντως, είναι πράγματι πολύ μικρός. Αλλά αφού έχεις την ευκαιρία, χτίσε μια σωστή σχέση απο τώρα! :) Οταν είπα μεγαλύτερο πρόβλημα αυτό εννοουσα... οτι ίσως έχετε θέματα ιεραρχίας, αλλά εντάξει ήταν υπερβολικό το σχόλιο με δεδομένο οτι ο σκύλος είναι 4 μηνών.
Ναι βρε το ξερω οτι δεν ειχες σκοπο να στεναχωρηθω!!
Στεναχωριεμαι γιατι ασχολουμε παααρα πολυ μαζι της και διαβαζω και σας ρωταω πραγματα..και δυστυχως δεν θα μπορεσω οικονομικα να την παω σε εκπαιδευτη.Οποτε κανω οτι μπορω μονη μου και απογοητευομαι πολυ οταν δεν μ'ακουει. Με μενα απογοητευομαι γιατι κατι δεν κανω σωστα..και φοβαμαι το μελλον και την εξελιξη της.
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Το θεμα ειναι οτι σιγουρα ξερει τι σημαινει "ελα" παρολο που ειναι 4 μηνων..και γενικα ξερει πολλες εντολες, δεν εννοω οτι τις κανει ανα πασα στιγμη οπως ενα καλα εκπαιδευμενο σκυλι αλλα τουλαχιστον ξερει τι σημαινουν. Ειναι πολυ μικρουλα το ξερω αλλα το "ελα" θελω να το μαθει καλυτερα απολα τα αλλα οπως ολοι σας πιστευω γιατι κι εγω θελω να την αφηνω ελευθερη να παιζει και να την εμπιστευομαι κι εκεινη εμενα φυσικα.
Αυτο το αρθρο που μιλαει για τα σταδια αναπτυξης λεει οτι σ'αυτη την ηλικια δεν πρεπει να μαλωνεις το κουταβι αν δεν ερθει..ετσι ομως μεγαλωνει η ανοχη μου στο να μη με ακουει.
Τι να κανω? να την τιμωρω οταν δεν με ακουει?πχ ειμαστε στην πλατεια τη φωναζω και με κλανει..την πιανω και της φωναζω λιγο και την δενω.Ειναι σωστο να το κανω?θα καταλαβει?
Αν σας φαινονται λαθος σκεψεις πειτε μου γιατι τις κανω σε στιγμη απογνωσης με καμια ψυχικη ηρεμια!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για μένα είναι πολύ βασικό να μην χρησιμοποιείς την εντολή όταν ξέρεις ότι είναι πολλές οι πιθανότητες να μην την εκτελέσει!

Αν για να συμβεί αυτό δεν πρέπει ο σκύλος να είναι λυμένος έξω τότε δυστυχώς αλλά δεν θα είναι λυμένος!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτο το αρθρο που μιλαει για τα σταδια αναπτυξης λεει οτι σ'αυτη την ηλικια δεν πρεπει να μαλωνεις το κουταβι αν δεν ερθει..ετσι ομως μεγαλωνει η ανοχη μου στο να μη με ακουει.
Τι να κανω? να την τιμωρω οταν δεν με ακουει?πχ ειμαστε στην πλατεια τη φωναζω και με κλανει..την πιανω και της φωναζω λιγο και την δενω.Ειναι σωστο να το κανω?θα καταλαβει?
Δεν υπάρχει λόγος να τη μαλώνεις. Το λάθος είναι δικό σου! Γιατί τη φωνάζεις αφού ξέρεις οτι δεν πρόκειται να έρθει?? Κάνεις μεγάλη ζημιά μ'αυτό. Και γιατί να έρθει αφού δεν της έχεις μάθει την εντολή με ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΑ ερεθίσματα??

Το οτι γνωρίζει την εντολή μέσα στο σπίτι, δε σημαίνει οτι τη γνωρίζει κι εκτός! Τα σκυλιά δε γενικεύουν! Πόσο μάλλον οταν υπάρχουν τοσα πολλά ερεθίσματα τριγύρω.

Αλλαξε λέξη, ξεκίνα απο τη ΜΗΔΕΝ (μέσα στο σπίτι με ησυχία) και μην προχωρήσεις στο επόμενο βήμα (περισσότερα ερεθίσματα) αν δε είσαι σίγουρη οτι έχει εμπεδώσει σε ΜΕΓΑΛΟ βαθμό το προηγούμενο.

Μην πας απο το σπίτι κατευθείαν στο πάρκο!!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
θα μπορούσες να ξεκινήσεις χωρίς ερεθίσματα μέσα στο σπίτι με απλή απιβράβευση και όσο αυξάνονται τα ερεθίσματα θα αυξάνεις και την επιβράβευση.
θα πρέπει όμως να το κάνεις σταδιακά αυτό.

πολλές φορές βλέπουμε ότι ο σκύλος εκτελεί απρόθυμα,αφού όμως εκτελεί θα πρέπει να εισπράτει μεγάλο μπράβο.

είναι σαν να του λες πως άξιζε τον κόπο.
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Αυτο που λετε θα κανω απο την αρχη!
Αλλα και το "ελα" σταδιακα το ξεκινησα..δλδ πρωτα σπιτι και ταρατσα που εχει θορυβους.Και μετα πηγαιναμε στο παρκο με κοσμο παιδακια κτλ και παντα με ακουγε.. το θεμα δημιουργηθηκε οταν αρχισε να παιζει με τα σκυλια.
Αυτη τη συνθηκη πως μπορω να την σκηνοθετησω? Αν ας πουμε στην πλατεια ειναι ολα τα σκυλια κι εγω με τη Ναλα παμε λιγο πιο περα, να τους βλεπουμε και να τους ακουμε και να εξασκουμε το "ελα" με μεγαλο λουρι??αλλα πολυ φοβαμαι οτι και παλι δεν θα πιασει γιατι θα εχει εκει το νου της..
Για να αλλαξω την εντολη πρεπει να λεω την παλια και την καινουργια μαζι?η απο την αρχη τελειως?
ολο το σκ σπαω το κεφαλι μου να βρω καινουργια λεξη και τιποτα..θα μπορουσε το "εδω" να μπει στη θεση του "ελα" αλλα την εχω για αλλο λογο..καμια ιδεα??
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Κοπριτη στο θεμα με τη σφυριχτρα καλεσματος λες αυτο:
Το "ελα" πάντως δεν είναι "καμμένο"..... είμαστε στο σημείο που αν υποπτευθεί ότι έχω λιχουδιά επάνω μου, έρχεται 100%, οπως και με τη σφυρίχτρα..... και δε σταματάει στο ένα μέτρο, αλλά τρέχει... στην αγκαλιά μου!
Αυτο ισχυει και στη δικια μου περιπτωση..δλδ αν ειμαστε με τα σκυλια και της δωσω ζαμπονακι μετα ερχεται οταν τη φωναζω..μηπως κι σε μενα δεν ειναι τελειως καμμενη??
ΠΟλυ ενδιαφερων το θεμα της σφυριχτρας θα την παρω κι εγω..ειδικα στις διακοπες που θα κανουμε ελευθερο θα ειναι αναγκαια!!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Για να αλλαξω την εντολη πρεπει να λεω την παλια και την καινουργια μαζι?
όχι την παλιά δεν θα την ξανά πεις θα τον μπερδεύσεις.
θα ξεκινήσεις με μια καινούρια λέξη και θα τα κάνεις όλα από την αρχή λες και τώρα ξεκινάς.

μην κολλάς σε πια λέξη θα λες δεν χρειάζεται το νόημα της λέξης να είναι ίδιο με το αποτέλεσμα.
μπορείς να βρεις και μια ξένη λέξη αρκεί να προφέρεται καθαρά και να έχει φωνήεντα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κοπριτη στο θεμα με τη σφυριχτρα καλεσματος λες αυτο:

Αυτο ισχυει και στη δικια μου περιπτωση..δλδ αν ειμαστε με τα σκυλια και της δωσω ζαμπονακι μετα ερχεται οταν τη φωναζω..μηπως κι σε μενα δεν ειναι τελειως καμμενη??
ΠΟλυ ενδιαφερων το θεμα της σφυριχτρας θα την παρω κι εγω..ειδικα στις διακοπες που θα κανουμε ελευθερο θα ειναι αναγκαια!!
ΤΟ αν είναι καμμένο ή όχι, δεν έχει να κάνει με τη λιχουδιά (πχ εγώ οταν δεν είχα λιχουδιά ή δεν ήμουν σίγουρη οτι θα έρθει, δεν τον φώναζα..... ). Με άλλα λόγια δεν του έδινα την ευκαιρία να με γράφει.

Πάντως η χρήση της επιβράβευσης και το πότε πρεπει να αρχίσεις να την αραιώνεις, είναι ολόκληρη "επιστήμη" ;) Σκοπός είναι σιγά σιγά να εξαλειφθούν οι λιχουδιές.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όσον αφορά στις λέξεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπορείς να αφήσεις την φαντασία σου ελεύθερη!

Ένας φίλος έχει χρησιμοποιήσει άσχετες λέξεις!
Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή γιατί ο εγκέφαλος(του ιδιοκτήτη)δυσκολεύεται να κάνει τον συνδυασμό στο ποια λέξη να χρησιμοποιήσει πότε, αλλά τελικά έχει πολύ πλάκα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Διαφωνω με την σφυριχτρα. Καποια μερα θα την ξεχασεις στο σπιτι, ενω την φωνη σου την εχεις παντα (εκτος αν εισαι βραχνιασμενος).
Η σφυριχτρα ειναι βασικα για τα κυνηγοσκυλα που απομακρυνονται πολυ και δεν μπορουν να ακουσουν την φωνη του ιδιοκτητη, ενω ακουνε αντιλαμβανονται ευκολα την συχνοτητα της σφυριχτρας.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
όντως είναι δύσκολο να έχεις διαρκώς την σφυτίχτρα μαζί.

καλό είναι τις εντολές να της συνδιάζεις και με κινήσεις των χεριών,αυτό βοηθάει πάρα πολύ.
επειδή ο σκύλος συνδιάζει την και την κίνηση εκτός από το το φωνιτικό άκουσμα.

στο σκύλο που είχα τις μισές εντολές τις έκανε χωρίς καν να μιλήσω.
μόνο με κινήσεις χεριών.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βεβαια πολλοι τις βαζουν στο ιδιο μπρελοκ με τα κλειδια τους και είναι δύσκολο να τις ξεχασουν στο σπιτι.
Υπαρχει όμως ένα άλλο προβλημα. Η σφυριχτρα να χαλασει (να χτυπηθει, να βουλωσει) και να μην την ακουει ο σκυλος και επειδη δεν κανει ηχο αντιληπτό από το ανθρωπινο αυτι, δεν ξερουμε ότι χαλασε.

Δεν μπορεις να στηριζεσαι μονο στα εργαλεία όταν εχεις να κανεις με τον σκυλο, ειδικα σε κρισιμες συνθηκες. Είναι σαν να στηριζεις την υπακοη χωρις λουρι στο ηλ. κολαρο, το οποιο μπορει να χαλασει, να μεινει από μπαταρια, να ξεχασεις το χειριστήριο στο σπιτι ή απλά να μην κανει καλη επαφη με τον λαιμο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eντάξει ρε παιδιά, μην είστε υπερβολικοί. Ας μάθει με τη σφυρίχτρα αν του είναι πιο εύκολο κι αυτό μετά βοηθάει κι όλα τ'αλλα. (πχ εγώ ξεκίνησα με τη σφυρίχτρα, έμαθε, μετά συνεβησαν όλα αυτά που είπατε - χανόταν, χάλαγε, την ξέχναγα κτλ-, αλλά εν τω μεταξύ ο σκύλος είχε μάθει να γυρίζει. ΤΟυ είχε γίνει συνήθεια, οπότε ειτε παλαμάκια χτυπάω, είτε το όνομα του λέω, είτε έλα, είτε σφυρίζω εγώ, εχει πια "muscle memory" και γυρνάει απο συνήθειο. Το θέμα είναι να εδραιωθεί η σχέση με κάποιον τρόπο. Αν τον βολεύει η σφυρίχτρα, μην του το χαλάτε! :)
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Τη σφυριχτρα θα την παρω σαν κατι επιπλεον και ταυτοχρονα θα υπαρχει και το αντιστοιχο "ελα"..δηλαδη θα την εχω μαζι μου στις διακοπες για παν ενδεχομενο και στις μακρινες βολτες!Δεν το βρισκω κακο να την εχω και να την μαθει.
Οπως διαβασα και στο θεμα της σφυριχτρας ειναι καλο να μην υπαρχει στην καθημερινοτητα, αφου βεβαια γινει η εκπαιδευση με αυτην!
Το θεμα ειναι οντως να δεθουμε πιο πολυ. Ενταξει 1,5 μηνα γνωριζομαστε!!αρχισα να τα βλεπω πιο θετικα γιατι αλλιως θα τρελαθουμε και οι δυο.
Γενικα τις τελευταιες 2 βδομαδες λειπω περισσοτερο απο το σπιτι γιατι υπαρχει ενα θεμα και ισως εχουμε απομακρυνθει.
Χτες ειμασταν ολη μερα μαζι..της αφιερωσα 24 ωρες!!Δεν αναπληρωνει τις 2 βδομαδες,ουτε τις επομενες 2 που καπως ετσι θα κυλησουν, αλλα ειδα διαφορα! Και στο παρκο ερχοταν διπλα μου απο μονη της και μια φορα που την φωναξα πεταχτηκε!!!
Κουναω την ουρα μου!!:) :)
 


liajoe

Well-Known Member
Καλησπέρα Stelloo :)
Διάβασα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με την μικρή και νομίζω οτι σε στεναχωρεί...για αυτο είπα να σου γράψω.

Το αρνητικό είναι οτι υπάρχει ένας μόνος λόγος για τον ιδιοκτήτη που δεν έχει καλή επαναφορά με τον σκύλο του.

  • Έλλειψη σχέσης μεταξύ ιδιοκτήτη και σκύλο.
Το θετικό είναι οτι η σωστή σχέση βασίζετε σε μία δυνατή,
αγαπημένη σχέση, βασισμένη στον σεβασμό μεταξύ ιδιοκτήτη
και σκύλου και αυτο δεν είναι δύσκολο να το αποκτήσετε :)

Λοιπόν, εάν θές μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω
και να δείς εάν θα σου φέρουν κάποιο αποτέλεσμα.

1. Διάβασε πρώτα για να καταλάβεις πως σκέφτεται και
λειτουργεί ο σκύλο σου. Στο τμήμα Αρθρα
θα βρείς ΄Η Ψυχολογία στην Εκπαίδευση του Σκύλου'.

2. Πάρε ένα χαρτί και μολύβι και γράψε που έχεις επιτυχία στο "Eλα"
και τι είναι αυτο που την κάνει χαρούμενη. π.χ. το αγαπημένο της
παιχνίδι, τα χάδια κ.τ.λ...

3. Ξέχασε οτι η μικρή ξέρει το "Eλα". Ημικρή δεν ξέρει το "Eλα" και θα
ξεκινήσεις τώρα να της μάθεις τι σημαίνει και γιατί πρέπει να το κάνει.

Συνέχεια...
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Συνέχεια,

4. Θα χρειαστείς ένα ελαφρύ, λουρί, 3 μέτρα το λιγότερο.

5. Θα διαλέξεις ένα χώρο ύσηχο (όχι το σπίτι σου).
Τα σκυλιά δεν γενικεύουν καταστάσεις εύκολα, όχι
ότι δεν μπορούν αλλά θέλεις τώρα να δουλέψεις σε ένα ουδέτερο χώρο.

5. Πάρε το αγαπημένο της παιχνίδι (οι λιχουδιές να είναι το
τελευταίο σου εργαλείο και αυτο γιατί πολύ εύκολα μπορούμε να
κάνουμε λάθος στο timing για την επιβράβευση και ταυτόχρονα
αυξάνουν την όρεξη για φαγόσιμο. Ναι, φαίρνουν πιο γρήγορα
αποτελεσματα στα άτομα με εμπειρία.

6. Το μάθημα θα διαρκέσει 2 - 4 λεπτά το πολύ.
Θα πρέπει να τελειώσει με ευχάριστο τόνο πρόσεξε
να μην έχει βαρεθεί όταν σταματήσεις.

Συνέχεια...
 


liajoe

Well-Known Member
Συνέχεια,

1. Θα σταθείς σε μια μεριά και θα της δώσεις όλο το μάκρος του λουριού να εξερευνήσει.

2. Μόλις έρθει κοντά σου (μόνη της) - Μπράβο! Έλα :):) ο τόνος της φωνής σου πάντα
ευχάριστος! Καλύτερα είναι λόγο της ηλικίας της να γονατίσεις κάτω έτσι ώστε να είσαι πιο κοντά της.

3. Αμέσως μετά το παιχνίδι της και θα παίξεις μαζί της 5 δευτερόλεπτα (μέτρα μέσα σου).

4. Δώστης το παιχνίδι - σταμάτα την οπτική επαφή μαζί της και κάτσε ακίνητος όσο
χρειαστεί για να αφήσει και εκείνη το παιχνίδι (σε περίπτωση που δεν ξέρει να στο δώσει).

5. Μόλις το αφήσει, Μπράβο χωρίς εντολή (γιατι δεν είναι αυτο το μάθημα) και πάρτο.

6. Κάνε λίγα βήματα πιο πέρα, δώσε της όλο το μάκρος του λουριού και επανέλαβε βήματα 1 - 4.

Γενικά όλα τα σκυλιά έχουν είδη την συμπεριφορά - Έλα - όταν θέλουν κάτι.
Αυτο που μας μένει να τους μάθουμε, είναι την εντολή για την συμπεριφορά αυτη όταν εμείς θέλουμε.
Αφού ο σκύλος καταλάβει οτι η συμπεριφορά αυτη έχει και όνομα, τότε προσθέτουμε την διάρκεια μετά την απόσταση και τέλος τους περισπασμούς.

Συνέχεια...
 


liajoe

Well-Known Member
Σκοπός της συγκεκριμένης άσκησης είναι:

  • να σε βοηθήση να διάλέξεις μόνο τις στιγμές που ξέρεις οτι θα έχετε θετικά αποτελέσματα (δεν σε βοηθάει εάν διαλέξεις στιγμές να την φωνάξεις - "Έλα" εάν ξέρεις οτι όλες οι αισθήσεις της είναι απασχολήμένες με κάτι άλλο στο περιβάλλον της)

  • να σε κάνει πιο ενδιαφέρον στα δικά της μάτια :p (έχεις αυτο που την κάνει χαρούμενη, το παιχνίδι)

  • να σε κάνει το "καλό" στα δικά της μάτια (της δίνεις την δυνατότητα να φύγει πάλι και να εξερευνήση)

  • να αναπτύξει θετικά την σχέση σου μαζί της (μέσο του παιχνιδιού)

  • να δει θετικά την συμπεριφορά του "Έλα" (την δέχεσαι με χαρά)
Εσυ να σκεφτείς ότι την επιρεάζεις αρνητικά:

  • εάν την φωνάξεις για να την μαλώσεις
  • εάν την φωνάξεις για να την βάλεις στο λουρί - τέρματίζεις την χαρά της (να παίζει με τα άλλα σκυλιά στο πάρκο ;))
Συνέχεια...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.311
Μέλη
19.954
Νεότερο μέλος
ipsilotatos