ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Κ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...


Status
Κλειδωμένο θέμα

kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
οταν σε παλιοτερο ποστ ειχα θεσει τις συνθηκες(ωραριο εργασιας μου)στις οποιες συμβιωνα με τον ντραγκο κ ειχα τα προβληματα κ ειπα οτι επρεπε να τον δωσω ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ επεσαν να με φανε...κ τον παρατας κ δεν τον εχεις εκπαιδευση κτκ κτλ...
εννοειται οτι το φταιξιμο ειναι καθαρα δικο μου κοκονι...δεν ειπα οτι φταιει ο σκυλος αν κ επιμενω οτι οπως η καθε φυλη εχει τα γνωρισματα της ετσι κ ο καθε σκυλος εχει την προσωπικοτητα του(εχω γνωστο στην γειτονια μου ο οποιος εχει ντογκο κ δεν εχει αντιμετωπισει παρομοια προβληματα κ ο σκυλος μενει 8 κ 10 ωρες μονος απο μικρος κ σε μικροτερο χωρο[εγω του εχω σχεδον 40 τετραγωνικα δικα του + μπαλκονι]κ δεν ακουμπαει τπτ)
αλλα δεν θα επιμεινω στο τι νομιζω γτ δεν θελω να δωσω παλι την εντυπωση οτι κατηγορω τον σκυλο,δεν φταιει ο σκυλος που μπορει να χρειαζεται την παρουσια μου περισσοτερη ωρα απ'οτι μπορω να του αφιερωσω!!!
σιγουρα εκανα πολλα λαθη...
σιγουρα θα μπορουσα να τον εχω εκπαιδευση σε εναν σωστο εκπαιδευτη κ πιο νωρις...
σιγουρα ομως θα ειχα τα ιδια προβληματα μπορει σε μικροτερη κλιμακα...
το θεμα ειναι λοιπον πια...
μπορει να βρεθει καποιος απο εδω μεσα που να μπορει να τον παρει η να με βοηθησει να τον δωσω σε καποιον που θα του δωσει οτι χρειαζεται θα τον αγαπησει κ θα μπορεσει να ανταπεξελθει στα οποια προβληματα???
κ απο εμενα οποτε χρειαστει θα εχει την βοηθεια ειτε στο να τον κρατησω καποιες μερες ειτε σε οτιδηποτε αλλο...
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να τον χασω κ οτι τουλαχιστον θελω να μπορω να τον βλεπω γτ πραγματικα τον αγαπαω(περασα 10 μηνες της ζωης μου μαζι του κ τον ειδα να μεγαλωνει)

:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
θα ηθελα να γραψει μονο οποιος νομιζει οτι μπορει να μου βρει λυση
Κώστα, δια μαγείας δεν λύνονται τα προβλήματα. Ζητάς επιμόνως να σου βρούμε λύση ενώ σου έχουμε γραψει επανειλημμένως τι πρέπει να κάνεις. Το θεμα είναι τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις.

- Λεφτά και χρόνο για να συνεχίσει την εκπαίδευση διαθέτεις?

- Απεριόριστο χρόνο για να εκτονώνεται ο σκύλος και να ασκείται πνευματικά (η σωματική κούραση δεν αρκεί) διαθέτεις?

- Υπομονή και επιμονή διαθέτεις?

- Είσαι διατεθειμένος να βάλεις τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου σε δεύτερη μοίρα?

Αν στα παραπάνω ερωτήματα απαντήσεις «ναι» πάρε τις αποφάσεις σου, στριμώξου οικονομικά, ξεκίνα από αύριο κιόλας να δουλεύεις το σκύλο με τον εκπαιδευτή, άλλαξε ωράρια, συνήθειες, ίσως και δουλειά.

Μπορείς? Κράτα το σκύλο και κάνε μια προσπάθεια. Αν όπως ισχυρίζεσαι τον αγαπάς, κάνε τις θυσίες που απαιτούνται για να μείνεις μαζί του.

Αν δεν μπορείς, δώσε το σκύλο σε κάποιον που μπορεί να του διαθέσει αυτά που χρειάζεται.

Τα πράγματα είναι απλά. Μην το κουράζουμε.
Θαύματα δεν γίνονται και μεσοβέζικες λύσεις δεν υπάρχουν.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Μαρία και Κώστα

αν χαρακτηρίζετε εμένα αγενή πως χαρακτηρίζετε εκείνον ο οποίος

μπηκε στο forum να ζητήσει συμβουλές για εναν σκύλο που ΘΑ επαιρνε

του επεξηγήθηκε το γιατί δεν πρέπει να πάρει

μας εγραψε στα παλαιότερα των υποδυμάτων του πήρε αυτό που ηθελε και εξαφανίστηκε από το forum

εμφανίστηκε ΜΗΝΕΣ μετά για να ζητήσει συμβουλές για το πρόβλημα που αντιμετώπιζε πλέον

μας ΞΑΝΑεγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του

μπήκε αγανακτισμένος και αποφασισμένος να δώσει τον σκύλο

το μετανιώνει και ζητάει βοήθεια από μέλη να του συστίσουν εκπαιδευτή

το μέλος PROMITHEAS του συστήνει εκπαιδευτή

αφού συναντιέτε μια φορά με τον εκπαιδευτή τον ΞΑΝΑγραφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του

' κλαίει ' ότι εχει πρόβλημα με τους γειτόνους, τους φίλους , την κοπέλα του

βάζει βίντεο του κατεστραμένου σπιτιού του από τον σκύλο για να δικαιολογήσει την απόφαση του να δώσει (2η φορά) τον σκύλο

και υστερα από ώρες ρωτάει αν ειναι καλύτερα να πάρει και δεύτερο

μήπως να ξανασκεφτόμαστε λοιπόν ποιός και προς σε ποιούς ήταν αγενής ???????
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κώστα, δώσε το σκύλο σου κάπου καλά, πριν μεγαλώσει κι άλλο και είναι δυσκολότερο και για τους δύο σας. Είναι προφανές ότι ο σκύλος σου είναι τόσο στρεσσαρισμένος όσο κι εσύ και υποφέρετε και οι δύο. Αν δεν αντέχεις τις ζημιές και τη γενικότερη ευθύνη, δεν είσαι για σκύλο. Ο σκύλος είναι πάντα σκύλος κι έτσι θα φερθεί. Βαριέται, αγχώνεται, δεν εκτονώνεται ανάλογα με την ενέργειά του κι εσύ δεν έχεις διάθεση/χρόνο/χρήμα να ασχοληθείς.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που από αμέλεια κάποια στιγμή δεν άφησε προσβάσιμο κάτι και να μη το βρήκε κομματάκια μετά. Ειδικά καλαθάκια με χαρτιά κλπ. Μέσα στο πρόγραμμα είναι. Ή τα ανέχεσαι ή το περιορίζεις με δικά του πράγματα στα οποία επιτρέπεται να ασχοληθεί να εκτονωθεί και να αποβάλει το στρες του.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ο ανθρωπος μπορει να ειναι ανωριμος, ανεπιδεκτος και αδικαιολογητος. Αυτο δεν δικαιολογει τη δικη σου διαθεση που γενικα ειναι αρνητικη, ειρωνικη, εριστικη και αντιπαραγωγικη. Αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη που μπηκα σ αυτο το φορουμ - οτι με την αντιπαραγωγικη προσεγγιση δεν ωφελουμε κανενα - ουτε ανθρωπους, ουτε τους σκυλους τους, γιατι οι ανθρωποι δεν μαθαινουν με το βουρδουλα, μαθαινουν με την θετικη προσεγγιση. Αν δεν θελουμε να προσελκυσουμε καινουργιους με την ελπιδα να μαθουν κατι -και κυριως δια του παραδειγματος- αλλα μονο να μεινουμε μονοι μας να αλληλοθαυμαζουμε την ανωτεροτητα μας, παω πασο...Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχουμε επιπεδο! Ουδεις τελειος, ολοι καποτε ημασταν ασχετοι και ολοι ειμαστε ισοι - αν δεν δειχνουμε σεβασμο στους αλλους δεν εχουμε σεβασμο απο κανεναν...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλά ολα αυτά που λες και εν μέρει σωστά

το θέμα ειναι οτι ουτε ο Κωστας ούτε και κανείς αλλος δεν αντιμετωπίστηκε από την αρχή με

αρνητικη, ειρωνικη, εριστικη και αντιπαραγωγικη διαθέση οπως λες από κανέναν εδώ

όταν όμως ο Κώστας και ο οποιοδήποτε Κώστας αρνείτε πεισματικά να ακούσει αυτά που του προτείνοντε από εμένα και σπαταλάει τον χρόνο μου ανούσια έτσι αντιμετωπίζετε και θα αντιμετωπίζετε στο μέλλον
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Φυσικά και το σκυλί δεν φταίει! Εκτόνωση ζητάει!!! Είναι φρικτό πάντως αυτό που συμβαίνει αλλά πρέπει να κάνεις κάτι αν θές πραγματικά να τον κρατήσεις!

Έτσι πολλά σκυλιά, κυρίως μεγαλώσωμα, καταλήγουν στον δρόμο...από ιδιοκτήτες που δεν μπορούν να τα αντιμετωπίσουν...είτε λόγο έλλειψης χρόνου είτε από ανευθυνότητα!!!

Αν πραγματικά τον αγαπάς κράτησέ τον μόνο αν μπορέσεις να του παρέχεις αυτά που ζητάει ένα τέτοιο σκυλί!!!

Εγώ έχω μια "σκατούλα" ένα westie και ψάχνω τρόπο για να βρώ σπίτι με κήπο ώστε να είναι ο σκύλος στο στοιχείο του και όχι μέσα στο διαμέρισμα που δεν έχει καμία σχέση αν είναι μεγάλο!!! Είναι διαμέρισμα...όμως!!!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ο ανθρωπος μπορει να ειναι ανωριμος, ανεπιδεκτος και αδικαιολογητος. Αυτο δεν δικαιολογει τη δικη σου διαθεση που γενικα ειναι αρνητικη, ειρωνικη, εριστικη και αντιπαραγωγικη. Αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη που μπηκα σ αυτο το φορουμ - οτι με την αντιπαραγωγικη προσεγγιση δεν ωφελουμε κανενα - ουτε ανθρωπους, ουτε τους σκυλους τους, γιατι οι ανθρωποι δεν μαθαινουν με το βουρδουλα, μαθαινουν με την θετικη προσεγγιση. Αν δεν θελουμε να προσελκυσουμε καινουργιους με την ελπιδα να μαθουν κατι -και κυριως δια του παραδειγματος- αλλα μονο να μεινουμε μονοι μας να αλληλοθαυμαζουμε την ανωτεροτητα μας, παω πασο...Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχουμε επιπεδο! Ουδεις τελειος, ολοι καποτε ημασταν ασχετοι και ολοι ειμαστε ισοι - αν δεν δειχνουμε σεβασμο στους αλλους δεν εχουμε σεβασμο απο κανεναν...
+1
Αν εχετε καποιοι απο εσας διδαξει θα ξερετε οτι αν μπειτε σε μια ταξη με υφος εγω εχω να πω αυτα που ξερω και αν δεν καταλαβαινετε ειστε αξιοι της μοιρας σας το εχασες το παιχνιδι. Το θεμα παντα ειναι να ΠΕΙΘΕΙΣ τους ανθρωπους να κανουν πραγματα με καθοδηγηση και υπομονη. Σιγουρα καποιοι ειναι ανεπιδεκτοι μαθησεως αλλα αν ενας δασκαλος (με την ευρεια εννοια) δηλωνει "Ετσι ειναι γιατι ετσι λεω" ειναι απλα ενας κακος δασκαλος. Αλλωστε επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως (ελπιζω να μην το σκοτωσα!!):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ο ανθρωπος μπορει να ειναι ανωριμος, ανεπιδεκτος και αδικαιολογητος. Αυτο δεν δικαιολογει τη δικη σου διαθεση που γενικα ειναι αρνητικη, ειρωνικη, εριστικη και αντιπαραγωγικη. Αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη που μπηκα σ αυτο το φορουμ - οτι με την αντιπαραγωγικη προσεγγιση δεν ωφελουμε κανενα - ουτε ανθρωπους, ουτε τους σκυλους τους, γιατι οι ανθρωποι δεν μαθαινουν με το βουρδουλα, μαθαινουν με την θετικη προσεγγιση. Αν δεν θελουμε να προσελκυσουμε καινουργιους με την ελπιδα να μαθουν κατι -και κυριως δια του παραδειγματος- αλλα μονο να μεινουμε μονοι μας να αλληλοθαυμαζουμε την ανωτεροτητα μας, παω πασο...Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχουμε επιπεδο! Ουδεις τελειος, ολοι καποτε ημασταν ασχετοι και ολοι ειμαστε ισοι - αν δεν δειχνουμε σεβασμο στους αλλους δεν εχουμε σεβασμο απο κανεναν...
Μαρία περιγράφεις το ιδανικό μοντέλο διαδικτυακής σχέσης. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι, διότι δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.

Πολλές φορές μετά λύπης μου διαπιστώνω πως όσο καλή διάθεση και να έχουμε δείξει σε ανθρώπους που ζητούν την συμβουλή μας, το αποτέλεσμα του διάλογου μαζί τους είναι ίδιο (και κάποιες φορές χειρότερο), με το αποτέλεσμα του διάλογου με τοίχο. Λίγοι είναι αυτοί που εκτιμούν το γεγονός ότι χωρίς κόστος απολαμβάνουν το προνόμιο να έχουν ανθρωπους διαθέσιμους όλο σχεδόν το 24ωρο να ασχοληθούν με το πρόβλημα τους και να τους προτείνουν λύσεις.

Είναι πραγματικά λυπηρό να έχεις κάνει ανυστερόβουλη προσπάθεια να βοηθήσεις κάποιον (θυσιάζοντας χρόνο από την οικογένεια και τους φίλους σου) και να αντιμετωπίζεσαι με αγνωμοσύνη ή αδιαφορία. Αυτό είναι εξοργιστικό και πίστεψε με (ασχολούμαι 2 χρόνια με τις κυνοφιλικες διαδικτυακές κοινότητες) είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. Γι’ αυτό το λόγο κατανοώ το ξέσπασμα κάποιων ανθρώπων που συνειδητοποιούν ότι η προσπάθεια τους να βοηθήσουν κάποιον πήγε στο βρόντο. Πολλές φορές συνεχίζουμε λοιπόν, διότι πιστεύουμε ότι οι συμβουλές που δώσαμε θα εκτιμηθούν ανάλογα από κάποιον άλλο που ίσως αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και θα του φανούν πολύτιμες.

Εξάλλου ο καλός δάσκαλος (και αυτό πιστεύω ότι είναι το φόρουμ) δεν είναι αυτός που «χαϊδεύει» μόνο αφτιά μαθητών, αλλά και αυτός που ενίοτε τους τα τραβάει. ;):)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ο λογος που αναρτηθηκε το video σε κοινη θεα ειναι ποιος?
ο τιτλος απο μονος του ζηταει γνωμες και κρισεις......
ολα ειναι αναμενομενα να ακουστουν,
οπως και να υπαρξουν θεσεις αρνητικες η' θεσεις συμπονιας,
ποτε θα γινει αποδοχη απο πλευρας του ιδιοκτητη οτι ο κομπος
εφτασε στο χτενι?:confused:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
καλώς ήρθες

η δυνατόν αύριο
παραδειγμα ειρωνικης διαθεσης με την οποια αντιμετωπισες απο την αρχη ενα νεο μελος, που αποκτησε ενα σκυλο και ρωτησε ποτε πρεπει να τον ζευγαρωσει...Υπαρχει περιπτωση να κατσει να σε ακουσει κανεις οταν τον "φτυνεις" και τον προσβαλλεις ετσι με το καλημερα σας? Τι κερδιζεις ετσι (εκτος αν απολαμβανεις μονος σου το..."χιουμορ" αυτο, που για μενα ειναι χονδροειδης επιθετικη εξυπνακίστικη πλακιτσα σε βαρος καποιου που δεν τον ξερεις καν, και τιποτ' αλλο...) Κανενας δεν σε παρακαλεσε να του κανεις τη χαρη να του αφιερωσεις το χρονο σου - παραχωρηση κανεις στους συνομιλητες σου να ασχοληθεις μαζι τους ?? !! ...Συμμετεχεις στο φορουμ εθελοντικα, κανεις δεν στο επεβαλε, αρα εχεις το χρονο ν' ασχοληθεις και ελπιζω να το κανεις με διαθεση να βοηθησεις και οχι για να κανεις πλακιτσα σε βαρος καποιων που το μονο τους αμαρτημα ειναι οτι εχουν αγνοια σε καποια θεματα...Να τους πυροβολησουμε? θα κερδισουν οι σκυλοι τους κατι?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Εξάλλου ο καλός δάσκαλος (και αυτό πιστεύω ότι είναι το φόρουμ) δεν είναι αυτός που «χαϊδεύει» μόνο αφτιά μαθητών, αλλά και αυτός που ενίοτε τους τα τραβάει. ;):)
συγνωμη αλλα η βια γενναει βια...και δεν εχει καμμια θεση στην εκπαιδευση! Υπαρχει παντα τροπος να πεις κατι, ακομα και το χειροτερο...Αν κατεβαζουμε μονοι μας τις προδιαγραφες μας για τη διαδικτυακη επικοινωνια, κατεβαζουμε το επιπεδο.
 
Last edited by a moderator:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
με ολο το σεβασμο αυτο βρηκες να αναρτησεις απο ολα τα post του συγκεκριμενου μελους....και να κρινεις αν εχει βοηθησει η' οχι αλλα μελη?
μηπως εκανες τον κοπο να διαβασεις ολα τα post του kostas που ειναι εξ'αρχης με προβληματα και αφυσικη συμβιωση με το εν λογω ζωο?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εμένα με προβληματίζει το γεγονός οτι ο Κώστας ήρθε σε επαφή με ανθρώπους (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω) που πιστεύω οτι του έδωσαν τις απαραίτητες πληροφορείες και ακόμα δεν μπορεί να ελέγξει τον σκύλο του.

Μήπως τελικά δεν υπάρχει η διάθεση και το κίνητρο απο τον ίδιο τον ιδιοκτήτη;
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Δεν αμφισβητω αν εχει βοηθησει ή οχι. Αμφισβητω την συγκεκριμενη αντιμετωπιση η οποια ειναι αντιπαραγωγικη κατα τη γνωμη μου, με ολο το σεβασμο. Μπορει καποιοι να τη δεχονται και να ανεχονται το βουρδουλα το λεκτικο, καθε ενας ομως που φευγει και δεν μαθαινει επειδη αντιμετωπιστηκε ετσι, ειναι απωλεια. Δε νομιζω οτι η κοσμιοτητα ζημιωσε ποτε κανεναν...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρίνουμε δημόσια το "χαρακτήρα" και τους "τρόπους" ενός μέλους, χρησιμοποιώντας μάλιστα παλιότερες δημοσιεύσεις του. Όλοι κρίνονται ούτως ή άλλως από τα γραφόμενά τους...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν αμφισβητω αν εχει βοηθησει ή οχι. Αμφισβητω την συγκεκριμενη αντιμετωπιση η οποια ειναι αντιπαραγωγικη κατα τη γνωμη μου, με ολο το σεβασμο. Μπορει καποιοι να τη δεχονται και να ανεχονται το βουρδουλα το λεκτικο, καθε ενας ομως που φευγει και δεν μαθαινει επειδη αντιμετωπιστηκε ετσι, ειναι απωλεια. Δε νομιζω οτι η κοσμιοτητα ζημιωσε ποτε κανεναν...

οταν σε φτυνουν καταμουτρα δεν μπορει να συνεχιζεις να λες ψιχαλιζει,οποτε παυει και η κοσμιοτητα καποια στιγμη;)
το ερωτημα της milou ειναι πολυ ευστοχο,

τι εγινε με τους εκπαιδευτες???
ακουστηκε οτι καποιοι ασχοληθηκαν να βοηθησουν?τι εγινε?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Οταν αναλαμβανουμε το ρολο του δασκαλου δεν εχουμε το δικαιωμα να χανουμε την ψυχραιμια μας ουτε την κοσμιοτητα μας, αλλιως χανουμε το παιχνιδι (και τους μαθητες...) ειδικα σε πρωτη επαφη, την οποια χρησιμοποιησα απλα σαν παραδειγμα (προς αποφυγη).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
συγνωμη αλλα η βια γενναει βια...και δεν εχει καμμια θεση στην εκπαιδευση! Υπαρχει παντα τροπος να πεις κατι, ακομα και το χειροτερο...Αν κατεβαζουμε μονοι μας τις προδιαγραφες μας για τη διαδικτυακη επικοινωνια, κατεβαζουμε το επιπεδο.
Μαρία στην εκπαίδευση υπάρχει και η νουθεσία. Εκπαίδευση που να μην χρειάζεται να τραβήξεις αφτί δεν υπάρχει! ;)

Και κάτι άλλο. Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε ενήλικες. Αλίμονο εάν ένας ενήλικος δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει! Δεν έχουμε να κάνουμε με παιδιά δημοτικού σχολείου που εκ των πραγμάτων χρειάζονται ανοχή, υπομονή και άλλη αντιμετώπιση!
Πόσο ποια προσπάθεια να καταβάλουμε για να εξηγήσουμε τα αυτονόητα? Εάν ένας ενήλικος αρνείται πεισματικά να καταλάβει απλά ελληνικά, δυο πράγματα ισχύουν:

1. Είναι μειωμένης αντίληψης και περιορισμένης εύθηνης ή

2. Σε γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του και μάλιστα πολλές φορές επιδεικτικά και προκλητικά

Στην πρώτη περίπτωση παύεις να ασχολείσαι αφού μετά από μια επι ματαιω ψυχοφθόρα διαδικασία αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις να κάνεις με ηλίθιο και στη δεύτερη περίπτωση εκνευρίζεσαι διότι ο κόπος και ο χρόνος που διέθεσες δε εκτιμήθηκε και πήγε χαμενος.


Δεν λέω ότι ο εκνευρισμός είναι η σωστότερη αντίδραση, αλλά είναι και αυτή μια ανθρώπινη αντίδραση και πολλές φορές απόλυτα δικαιολογημένη.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Σε ολα τα παραπανω συμφωνω αλλα το παρακατω συγνωμη, εξακολουθω να μην το δεχομαι :
"Μαρία στην εκπαίδευση υπάρχει και η νουθεσία. Εκπαίδευση που να μην χρειάζεται να τραβήξεις αφτί δεν υπάρχει! ;)"
Εχω μεγαλη και σε αρκετες περιπτωσεις πικρα πειρα απο χιλιαδες περιπτωσεις που μου ζητηθηκε η βοηθεια μου, οι συμβουλες μου κλπ, στην Ελλαδα, σε κυνολογικα/κυνοφιλικα θεματα. Αυτες οι εμπειριες μου εμαθαν (γιατι και γω καποτε ημουν εκρηκτικη προσωπικοτητα) οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις, η αρχικη αντιμετωπιση εχει καθοριστικη σημασια για τη συνεχεια και για την επιτευξη του σκοπου, που τελικα ειναι να βελτιωθει η συμβιωση του ανθρωπου με το σκυλο. Μεταφερω λοιπον αυτες τις εμπειριες εδω με διδακτικη, θετικη, συναδελφικη αν θελετε διαθεση, προς οφελος του φορουμ γενικοτερα. Ελπιζω η προθεση μου να ειναι κατανοητη.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα