ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ?


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
Χθες το πρωι ο Λαμπρος αργησε κανα 2ωρο να ερθει μπροστα στο σπιτι του υπαλληλου(τον Λαμπρο τον εχω στο χοιροστασιο μαζι με αλλα 2 σκυλια)και οταν επεστρεψε απο την βραδινη περιπολια-βολτα μεσα στο οικοπεδο ηταν χαλια.ειχε λιγους αφρους,εκανε εμετο αφου ηπιε απειρο νερο και φαινοτανε να καιγεται/ζεσταινεται.εγω τν ειδα το μεσημερι δυστυχως γιατι λογο δουλειων αργησα να παω(βεβαια αν με ειχαν ενημερωσει για το Λαμπρο θα ημουν εκει εγκαιρως).Οταν τον ειδα καταλαβα οτι κατι συμβαινει καθως το σκυλι δεν ειχε ουτε το 1/100 της φυσιολογικης του ζωηραδας.Περπαταει σιγα-σιγα,του τρεχουν λιγο τα σαλια,καθεται ατενιζει το τιποτα για 3-4 λεπτα.ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι μαλλον δηλητηριο(κ ειναι πολθ πιθανον γιατι ψεκαζουνε τα χωραφια και μπορει να πηρε ο αερας το φαρμακο κ να μπηκε μεσα στο οικοπεδο).Τον καναμε ενεσεισ ατροπινης και σημερα το πρωι ειναι παλι στα ιδια.Μαλλον θα γινει κ μια ενεση κορτιζωνης ως τελευταια ελπιδα.Υπαρχει βιντεο στο youtube αν ειχε καποιος ιδια συμπεριφορα το σκυλι του η γενικα αν ξερει κατι ασ βοηθησει

YouTube
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι να το κάνεις το βίντεο στο youtube;
Τι θα πει "ως τελευταία ελπίδα"; Δεν τον παρακολουθεί ανελλιπώς ο γιατρός;
Μήπως έπρεπε το σκυλί, να είναι σε συνεχή παρακολούθηση, με εντατική θεραπεία; Σε ορό ίσως;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πρέπει να τον δει ο ιατρός.....εχτές!

μπορεί να είναι τα πάντα.... μέχρι και συστροφή στομάχου και το σκυλί να χρειάζεται χειρουργείο.....
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι ότι το σκυλί χρήζει άμεσης κτηνιατρικής βοήθειας και όχι ερωτήσεων στο ιντερνετ. :)
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
ο γιατρος δεν μπορουσε να ερθει ουτε εγω να τον παω.οτι μου ειπε το εκανα.το βιντεο το ανεβασα για τωρα μηπως το δει καποιος εδω που του εχει συμβει το ιδιο για να βοηθησει παρα πανς.σε συνεχη παρακολουθηση σε χοιροστασιο εξω απο το χωριο?δεν ειναι ουτε καννις ουτε μενω σε κεντρο πολης.οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
πηρα αμεςσως τον κτηνιατρο κ του ειπα συμπτωματα και μου ειπε οτι μαλλον ειναι δηλητηριο.οτι μπορουσα το εκανα απο μερους μου.εδω ρωτησα για κατι παραπανω γιατι και ο κτηνιατρος ανθρωπος ειναι.την καλυτερη βοηθεια μπορω να την παρω απο καποιον που επαθε το σκυλι του το ιδιο πραγμα.εξου και το βιντεο
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν μπορώ να δω το βίντεο άνθρωπέ μου και ακόμα κι αν μπορούσα αν ο σκύλος δηλητηριάστηκε πρέπει να γίνει πλήση στομάχου και να του βάλετε ορό, πώς θα γίνει αυτό μέσω φόρουμ; Χάθηκαν οι κτηνίατροι; Πάρε κάποιον άλλον τηλέφωνο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Την καλύτερη βοήθεια, μόνο από γιατρό θα την πάρεις.

Προσωπικά, δεν μπορώ να διανοηθώ, κάτι διαφορετικό, απ'το να τρέξεις τον σκύλο σου άμεσα, όπου μπορείς.
Αν αυτό, δεν είναι εφικτό [επίσης, εμένα προσωπικά, μου είναι αδιανόητο], απλώς...καλή του τύχη.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Τώρα τι το αναλύουμε!! Αμα ακούς σε χοιροστάσιο,έξω από κατοικημένη περιοχή,σε χωριό,η εντατική και οι οροί δυστυχώς ακούγονται...εξωπραγματικά για έναν σκύλο!!
Υποθέτω ο κτηνίατρος θα είναι για όλα τα ζωντανά της περιοχής,ίσως και περιφερόμενος. Καλή τύχη στο σκυλάκι.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τον φορτωνεις αμεσα στο αυτοκινητο και τον τρεχεις σε εναν απο τα εκατονταδες κτηνιατρεια της πολης. Σε τετοιες περιπτωσεις οπως ειπε και η Μαρεκο επρεπε να εχει μπει ηδη ορος, τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω σε ολες τις περιπτωσεις δηλητηριασεων. Αν νοιαζεσαι πραγματικα και δεν μπηκες εδω για να καθησυχασεις τον εαυτο σου οτι απλα "το 'ψαξες".

..δεν ειναι ουτε καννις ουτε μενω σε κεντρο πολης...
Τωρα αυτο τι σημαινει? Αν ηταν καννις θα αξιζε παραπανω τρεξιμο?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
christos, και εμείς τώρα ζούμε στην επαρχία και καταλαβαίνω το θέμα του κτηνίατρου που πολλές φορές δεν βρήσκεται στο κτηνιατρείο αλλά πάει σε κτηνοτροφικές μονάδες. Όταν είχαμε ένα επειγον περιστατικό ο ιατρός μας δεν είχε τα κατάλληλα μέσα για να βοηθήσει και μας παρέπεμψε στην κλινική Αγιος Μοδεστος στη Θεσ/νικη. Τρέχαμε 100 χλμ μέσα στην νύχτα για να γίνει άμεσα η εγχείρηση και να σωθεί το σκυλάκι μας. Βλέπω ότι μένεις κοντά στη Θεσ/νίκη οπότε φόρτωσε το σκυλί στο αμάξι και τρέχα εκεί, εφημερεύουν όλο το 24-ωρο, πάρε τους τηλ. : 231 068 3098 και τρέξε, σίγουρα να βοηθήσουν.
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
ευχαριστω αυτους που καταλαβαινουν οτι ειναι δυσκολο να βρεις κτηνιατρο σε μια τετοια περιοχη οτι ωρα τον θες.τελος καλο ολα καλα παντως.εκανα οτι μου ειπε ο κτηνιατρος,εγιναν 2 ενεσεις ατροπινης και μια κορτιζονη για να παρει τα πανω του το σκυλι και ειναι πολυ καλυτερα.αυριο θα ειναι περδικι
 




Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Παιδιά, αφρώδη σάλια κλπ δεν μπορει να ειναι και συστροφή; κάνω λάθος;
Όπως και να χει, αν ημουν στη θεση σου θα βούταγα το σκυλί και αμέσως στον κτηνίατρο.

Εύχομαι να γίνει σύντομα εντελώς καλά.:)
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
σε χωριο της λαρισας μενω,περιπου σαραντα χιλιομετρα απο καποιο κοντινο κτηνιατρειο απλα δεν υπηρχε οχημα εκεινη τη στιγμη ετσι πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο και πηρα τις ενεσεις απο το φαρμακειο.τον ειδα πριν 3 ωρες.ειναι πολυ καλα.και παιξαμε και τρεξαμε και το ιδιο εκανε με τα αλλα τα σκυλια.το μονο κακο απ αυτη την ιστορια ειναι οτι καταλαβα τι θα παθω αν χασω καποιο απο τα σκυλια μου :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ευχαριστω αυτους που καταλαβαινουν οτι ειναι δυσκολο να βρεις κτηνιατρο σε μια τετοια περιοχη οτι ωρα τον θες....
Υπάρχουν κακές στιγμές, που και στα μεγαλύτερα αστικά κέντρα, δυσκολεύεσαι να βρεις γιατρό.

σε χωριο της λαρισας μενω,περιπου σαραντα χιλιομετρα απο καποιο κοντινο κτηνιατρειο απλα δεν υπηρχε οχημα εκεινη τη στιγμη ετσι πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο και πηρα τις ενεσεις απο το φαρμακειο.
Και ωραία, δεν τον έχεις τον γιατρό δίπλα στην πόρτα σου και έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και δεν είχες εκείνη την στιγμή και αμάξι. Παρεπιπτόντως, εγώ κάνω περίπου τόσα χλμ κάθε μέρα, πήγαινε-έλα στην δουλειά μου. Γιατί δεν είναι εφικτό, την πρώτη στιγμή που θα μπορέσεις, να τον φορτώσεις και να τον πας και να τον αφήσεις κιόλας εκεί, να λάβει πλήρης περίθαλψης; Τι είναι αυτό που δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε με τίποτα, εμείς οι εξωγήινοι, που δεν μένουμε σε τέτοιες δύσκολες περιοχές δηλαδή; Ο σκύλος σου ήταν ευτυχώς τυχερός, που δεν είχε κάτι σοβαρότερο. Αλλιώς, καταλαβαίνεις ότι δεν θα τον έσωζες.

Να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου και να φτιάξεις στο σπίτι σου, ένα πλήρες φαρμακείο, που θα το έχεις μόνιμα ενήμερο, για οτιδήποτε έκτακτο.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
σε χωριο της λαρισας μενω,περιπου σαραντα χιλιομετρα απο καποιο κοντινο κτηνιατρειο απλα δεν υπηρχε οχημα εκεινη τη στιγμη ετσι πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο και πηρα τις ενεσεις απο το φαρμακειο.τον ειδα πριν 3 ωρες.ειναι πολυ καλα.και παιξαμε και τρεξαμε και το ιδιο εκανε με τα αλλα τα σκυλια.το μονο κακο απ αυτη την ιστορια ειναι οτι καταλαβα τι θα παθω αν χασω καποιο απο τα σκυλια μου :(
Μπραβο μπραβο. Πολυ ωραια νεα !Ησουν τυχερός. Η μεγαλη απόσταση απο Ιατρεια-Κτηνιατρεία είναι πάντοτε μεγαλο προβλημα. Οσοι ζουν σε νησια και παραμεθόριο το γνωρίζουν απο πρώτο χέρι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eδώ και στις πόλεις τις μεγάλες να μένεις, μπορεί να τύχει κάτι σε περίεργη ώρα, και να είναι σούπερ επείγον και να ψάχνεσαι απελπισμένος.
Φαντάσου σε απομακρυσμένα μέρη!
Σιδερένιος να είναι!
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
οντως πιστευω σε καποιες περιπτωσεις το να μενεις σε μεγαλη πολη και σ ωρες περιεργες ειναι πιο δυσκολο να βρεις κτηνιατρο απο οτι εμεις εκτος πολης!οσο για το οχημα ειναι ενα αγροτικο και ενα Ι.Χ.το αγροτικο ειχε βγαλει προβλημα κ δν μπορουσε να παει μακρια και το ΙΧ ελειπε αλλιως εννοειται πως θα τον πηγαινα.Αυτο με το μικρο το φαρμακειο οντως πρεπει να το κανω και στο χοιροστασιο(ειναι και πιο ευκολο γιατι υπαρχει ηδη "φαρμακειο" για ζωα) και στο σπιτι καθως υπαρχουν και στα 2 μερη σκυλια.ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ! :):)