Δάγκωμα σε άλλο σκύλο


glome6

New Member
5 Ιουνίου 2012
3
0
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ.
Συνέβη ένα συμβάν στην γειτονία μου και θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα Βέλγικο ποιμενικό 3 ετών, πριν κάποιες μέρες ενώ τον πήγαινα βόλτα περνάμε έξω απο ενα σπίτι όπου έχουν ενα μικρόσωμο σκυλάκι νομίζω είναι γιορκσαιρ αρσενικό. Γενικότερα οπότε περνάμε έξω απο εκείνο το σπίτι το γιορκσαιρ γαβγίζει στον δικό μου, οπως συμβαίνει και το ανάποδο.

Εκείνη τη μέρα λοιπόν οπως περνούσαμε ο δικός μου ήταν στο πεζοδρόμιο έξω απο το σπίτι του γιορκασαιρ και μύριζε χωρίς να γαβγίζει η οτιδήποτε. Το γιορκασαιρ ήταν ελεύθερο στην αυλή τον κατάλαβε και άρχισε να γαβγίζει. Τα κάγκελα της αυλής του σπιτιου είναι καλυμμένα με κάποιο χαρτόνι νομίζω οποτέ δεν βλέπει ο μεσα τον έξω. Παρόλα αυτά το γιορκσαιρ συνεχίζοντας να γαβγίζει βγαίνει απο ένα μικρο άνοιγμα κάτω απο τα κάγκελα έξω στο πεζοδρόμιο.

Δυστυχώς εκεί που βγήκε ήταν ακριβώς μπροστά στον δικό μου, οπότε γαβγίζοντας εκείνο δεν ξέρω αν το θεώρησε απειλή ο δικός μου ή ήταν ξαφνική αντίδραση τον δαγκώνει.

Το σκυλί αν και απέκτησε σοβαρά τραύματα λόγο του ότι είναι αρκετά μικρόσωμο ευτυχώς είναι καλά μέχρι στιγμής αν και πονάει αρκετά όπως έμαθα. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια ευθύνη σε εμένα η στον σκύλο μου μιας και τώρα οι ιδιοκτήτες με ψιλοκυνηγάνε και μου λένε να του βάλω φίμωτρο για να κυκλοφορεί.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Να φυλάνε καλύτερα την αυλή τους .

Γενικότερα το δικό σου κάνει "μαγκιές" ή πρώτη φορά έγινε ?

Παίζει να του έριξε αυτό το δάγκωμα που κάνουν μεταξύ τους απλά λόγω μεγέθους να μην το "αντεξε" ?

Συνήθως πάντως τα μεγάλα , ούτε που να τα φτύσουν τα μικρά XD

Είναι για γέλια το θέαμα , να βλέπεις κατι maltese και Yorkshire να γαυγίζουν σαν τρελά σε ΓΠ , Boxer κλπ , και τα 2α ούτε καν να ασχολούνται

:p XD XD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Koίτα εφόσον το σκυλάκι τους ξέφυγε από τον κήπο και ελεύθερο βρέθηκε δίπλα στο δικό σου την ευθύνη την έχουν εκείνοι. Εσύ τον είχες στο λουρί και αιφνιδιάστηκες γι'αυτό και συνέβη το γεγονός. Πές τους ξεκάθαρα ότι ο νόμος λέει ο σκύλος πρέπει να είναι στο λουρί (είναι λίγο ασαφής σε αυτό το σημείο ο καινούριος νόμος αλλά τέλως πάντων) και ότι ο δικός τους σκύλος βρέθηκε ξαμολυμένος δίπλα σας. Δεν μπορούν να σας κάνουν κάτι.
Εκτός αν ο σκύλος σου είναι επιθετικός γενικότερα και προς ανθρώπους δεν βλέπω το λόγο να του βάλεις φίμωτρο.
 


glome6

New Member
5 Ιουνίου 2012
3
0
Ο σκύλος δεν είναι επιθετικός, ούτε με ανθρώπους έχει γίνει τίποτα ούτε με άλλα σκυλιά. Στα μεγαλόσωμα αρσενικά "αγριεύει" μερικές φορές αλλά μέχρι εκεί, με τα μικρά δε πάντα το έπαιζε αδιάφορος πρώτη φορά έγινε αυτό. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αγαπητέ στην "τρελίτσα", παίξ'το "τρελίτσα"!

Αν δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν την όλη φάση καλύτερα ας μην επικαλούνται τον νόμο και περί φίμωτρων και επιθετικότητας και τις λοιπές μπούρδες που κατεβάζει η κάθε κούτρα ενός ημιμαθή για να την πει σε κάποιον επειδή εθελοτυφλεί στα δικά του λάθη και ψάχνει να βγάλει άδικο τον άλλο!

Ο σκύλος σου ήταν δίπλα στον συνοδό του, δηλαδή σε σένα δίπλα?Ναι!
Ο σκύλος σου ήταν στο λουρί του?Ναι
Ο σκύλος τους ήταν δίπλα στον συνοδό του?Όχι, αλλά ήταν στην αυλή?Οκ!Αλλά βγήκε από την αυλή και έπρεπε να ήταν με τον συνοδό του και στο λουρί του!Ήταν?Όχι!Άρα ποιος φταίει?

Εν τέλει, να τους πεις να βάλουν καμιά περίφραξη της προκοπής και να αφήσουν τις εκφοβίσεις γιατί μπορεί να γυρίσουν εις βάρος τους!

Αν είναι σωστός κάποιος απαντά με ενημέρωση και με ορθότητα του λόγου του!
Αν είναι ημιμαθής λέει απλά μπούρδες...