Δάκρυα και κοκκινίλες σε Μαλτεζ


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν απο το θέμα Νέα ιδιοκτητρια μαλτεζ σάς χαιρετάει...
----------------------------------------------------------------------------------------------------


Οσον αφορα στους λεκεδες πολυ καλη δουλεια κανει ο βορακας που μου φτιαχνει ο φαρμακοποιος.
 
Last edited by a moderator:




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πας στο φαρμακειο και ζητας να σου φτιαξουν ενα ελαφρυ διαλυμα βορακα.
Χρησιμοποιω αλουμινοχαρτο για ασφαλεια,βαζω την τουφιτσα επανω και την περνω με βαμβακι.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Και ποσο το αφηνεις επανω;Ολο το βραδυ ας πουμε ή λιγοτερο;Το ξεπλαινεις μετα με νερο;
Δεν το εχω ξανακουσει γι αυτο σε ρωταω.
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
ας μπω στην κουβέντa
:):):):):)
καταρχή το 99% των Μαλτέζικων πίνουν από πιπίλα,και όχι μονο αυτά,γενικός τη χρησιμοποιούμε για να αποφύγουμε τις κιτρινίλες.Το μαθαίνουν από μικρά,αλλα μιμούμενο το ένα το άλλο.
Όσο για το βορικό όξη η χρήση του συνήθως είναι για τις κιτρινίλες από τα δάκρυα.
είναι τελικός ακίνδυνο για το ματια.
το χρησιμοποιούμε ζεστό,δηλαδή το διαλύουμε σε ζεστό νερό,και στην συνεχεια παίρνουμε βαμβάκι και περνάμε τις κιτρινίλες.Εδώ θέλει λίγο προσοχή,αλλαζούμε το βαμβάκι το πολύ κάθε δεύτερο πέρασμα διότι κιτρινίζει και προσέξουμε να μην περνάμε το λερωμένο βαμβάκι έξω από τις κίτρινες περιοχές διότι αφήνει την κιτρινίλα που έχει πάρει.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
όσο για τη soda με το λεμόνι,παίρνουμε τι σκόνη soda και βάζουμε χυμό λεμόνι,δημιουργώντας μια κρέμα,
η την απλώνουμε σε όλο το σκύλο η τον τυλίγουμε(σε αυτή τι φάση χρησιμοποιούμε αλουμινόχαρτο και όχι χαρτί και νάιλον),το αφήνουμε καμια ώρα το πολύ και μετά τον ξεβγάζουμε.Αυτό είναι ταχτική για φωτίσει το χρώμα,γίνετε συνήθως πριν τiς εκθέσεις.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ακίνδυνα όλα αυτα και στα ματάκια τους; Βόρακας και σόδα εννοώ. Δεν παίζει να ακουμπήσει τριχούλα και να προκαλέσει ερεθισμό στο μάτι ή τα ξεπλένουμε και είναι εντάξει;
Σοδα βαζω κι εγω στα δόντια μου πολλές φορές. Γενικα, ξιδια, σοδες, λεμόνια, τα εχω για ακίνδυνα και φυσικοτατα βεβαια, αλλά ο βόρακας δεν ειναι δυνατός; Και τον φούρνο καθαρίζει, γι' αυτο το λεω. tangerin, εσύ το έχεις δοκιμάσει στα χνουδομπαλούνια πολλές φορές και δούλεψε καλύτερα απο τα eye envy και τα όμοια;
Μιλάμε για baking soda, διττανθρακική .
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ακίνδυνα όλα αυτα και στα ματάκια τους; Βόρακας και σόδα εννοώ. Δεν παίζει να ακουμπήσει τριχούλα και να προκαλέσει ερεθισμό στο μάτι ή τα ξεπλένουμε και είναι εντάξει;
Σοδα βαζω κι εγω στα δόντια μου πολλές φορές. Γενικα, ξιδια, σοδες, λεμόνια, τα εχω για ακίνδυνα και φυσικοτατα βεβαια, αλλά ο βόρακας δεν ειναι δυνατός; Και τον φούρνο καθαρίζει, γι' αυτο το λεω. tangerin, εσύ το έχεις δοκιμάσει στα χνουδομπαλούνια πολλές φορές και δούλεψε καλύτερα απο τα eye envy και τα όμοια;
Μιλάμε για baking soda, διττανθρακική .
ναι μιλάω για τη σοδα που βάζουμε στα φαγητά.
Έκτων πραγμάτων δεν μπορείς να την βάλεις στα ματια διότι είναι σε συνδυασμό με το λεμόνι.
Αυτό το έκανα στα bulldog στα λευκα σημεία η σε ολόκληρο το σκύλο εφόσον ήταν λευκός.
Στις χνουδομπαλες δεν το κάνω γιατί δεν έχω λευκό:(:(:(

Όσο για το βορικό οξύ,σχεδόν όλα σκυλιά μου έχουν φάει με το κουτάλι βορικό οξύ στα ματια,χωρίς ποτε να μου δημιουργήσει το παραμικρό.
Δουλευει καλύτερα,από τα διαφορα προϊόντα που κυκλοφορούν, αλλα είναι πολύ χρονοβόρο διότι θέλει ανελλιπώς 2 φορες την ημερα τουλάχιστον.
3-4 είναι πολύ καλύτερα,διότι ότι δάκρυ που παράγεται, φεύγει και δεν προλαβαίνει να ποτίσει η τρίχα.
Το χρησιμοποιώ και στα Bulldog και στα pekingese


*οι σκύλοι που τρέφονται με ξηρά τροφή κάνουν κατά πολύ πιο έντονες κιτρινίλες στα μουστάκια τα μουσια και τα ματια!!
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Παιδια ,ευχαριστω πολυ για τις πληροφορειες γιατι ομολογω οτι δεν ηξερα τα μαγικα για τις σοδες και το βορακα.Σημερα κι ολας θα τα ξεκινησω γιατι τα ματια απο τη μια μου μικρη ειναι παλι κοκκινα (οι τριχες εννοω).
Tangerin,δοκιμασε να το εχεις σε απολυτη ευθεια το μπουκαλι,αν παρει εστω και μικρη κλιση,τρεχει.Εμενα πραγματικα δεν τρεχουν.Υπαρχει στο διαδυκτιο το προιον...bottlebabies.com δες το λιγο μηπως σε βοηθησει.Ξερω οτι το εχουνε εκθετες εδω στην Ελλαδα, οταν κατεβαινουν σε εκθεση τους βοηθαει δε πολυ.Ισως το παραγγειλω κι γω αργοτερα.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
@@Leda

τυλίγεις κιόλας ?

ευχάριστο για το link,αυτές φαίνονται καλύτερες .
εγώ πήρα κάτι άλλες από το εξωτεριό που είναι μονο το κάτω μέρος,
και βιδώνεις στο στόμιο του μπουκαλιού ............αλλα μούφα!!!
 
Last edited:




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Αδίκησε!!!!πρέπει να ασχοληθείς με τις εκθέσεις!!!
Μπας και δούμε κανένα μαλτεζάκι σε show condition!!!
Και σε παρακαλώ να τους κανεις διπλό Topknot δεν μπορώ να τα βλέπω με μονο:D:D:D
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
τετραβορικο νατριο Μιχαλη,
Na2B4O5(OH)4 . 8H2O (ενυδρο) borax
η βορικο οξυ - αυτό άλλο πράγμα
Borax το ενα και boric acid το αλλο, σωστα. Το πρώτο το βρίσκεις και για οικιακή χρήση, το αλλο το ξερω για τις κατσαρίδες. μπλιαχ
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Hello Niko,
βορικο οξυ το ζητάω από το φαρμακείο,είναι σε σκόνη.
δηλαδή ο βόρακας που λένε πιο πάνω τα κορίτσια δεν είναι το βορικό οξύ?


@@Veronica

τώρα μπερδεύτηκα τι έκανα λάθος?
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεν ξερω τι ζητας και τι φτιάχνουν. Δε θα σου εδιναν κατι βλαβερο για τα μωρακια σου ομως, σιγουρα. Μηπως δεν το θυμάσαι καλα;
Με το βορικό οξύ κανουν και σαπουνια, με ελαχιστη δοση. Το ξεκαζουν επισης και στα φυτα και στο σπιτι για τα ζωύφια. Δεν ξέρω πιο πολλά για το οξυ.
Εγω εχω δει κουτακι που λεει borax ως λευκαντικό ρούχων σε μια αποθηκη με απορρυπαντικά.
Ειναι διαφορετικές ενώσεις πάντως.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Aμαν,παιδια,μπερδευτηκα!
Κατεβηκα στο φαρμακειο και μου δωσαν ενα κουτακι που λεει 'βορικο οξυ σκονη',ειναι πολυ φτηνο 1,5 ε τα 200γρ. και μεσα το σακουλακι λει οτι ειναι για ποδολουτρο.Τι κανουμε; Τι περνετε εσεις;
Τangerin,το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κατεβασω τη μια μου τη μικρη σε εκθεση αρκει να μου γινουν τα μουστακια της οπως πρεπει.Μορφολογικα ειναι αριστη,δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα που βλεπουμε στις εκθεσεις.Εχει δε απιστευτο χαρακτηρα,φιλικη με τους παντες,με τα αλλα ζωα και αφηνεται να της πειραζουν και το στομα αδιαμαρτυρητα.Ειναι μια χαρα οφθαλμων!
Απο την αλλη,κατεβω δεν κατεβω,τα μαλλια τα περιποιουμαι σε ολα γιατι δεν θελω να αφηνω τιποτα στην τυχη.Αλλωστε,οταν κατεληξα στην φυλη αυτη,ηξερα εκ των προτερων σχεδον τα παντα!Ε! Οχι ολα....αλλα τι χρειαζεται ενα μαλτεζ για να λεγεται μαλτεζ.
Και γι'το οταν τα βγαζω βολτα τα κοιτανε ολοι με τα σαλια κατω! Και φυσικα,καμαρωνω...
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
ζεσταίνεις ένα μπίκη νερό αφού βράσει,ρίχνεις ένα 1/4 του από το κουταλάκι του γλυκού στο νερό,ανακατεύεις να διαλυθεί,το αφήνεις να πέσει η θερμοκρασία(σε αυτή που κανεις μπάνιο το σκύλο)και μετά κανεις όλα όσα έγραψα πιο πάνω.
Όταν κρυώσει το μίγμα νερού-βορικό είναι για πέταμα.
για αυτό μην κανεις μεγάλη ποσότητα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU