Δάκρυα και κοκκινίλες σε Μαλτεζ




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ενταξειιι, tangerin, δεν ειπα ότι κάνεις λάθος. Ρωτησες για τον βόρακα τι ξέρει;
Αλλη ενωση εχει ο βορακας απο το οξυ.
βόρακας Na2B4O710H2O και το βορικό οξύ H3BO3

wiki

Preparation


Boric acid may be prepared by reacting borax (sodium tetraborate decahydrate) with a mineral acid, such as hydrochloric acid:
Na2B4O7·10H2O + 2 HCl → 4 B(OH)3 [or H3BO3] + 2 NaCl + 5 H2O

Το ζητάς έτσι ως βορικό οξυ και το βραζεις με νερακι, μετα το απλωνεις ή το βαζεις με αλουμινοχαρτο όπως κάνουν τις ανταυγιες, αν ξέρεις; Ποση ωρα;

Ο Φρεντυ εχει κοκκινο τρίχωμα στα ματακια του και η Βερονικα μολις που πάει να κάνει δάκρυ.

Ευχαριστω για τις οδηγίες. :) (το παρακουρασαμε το θεμα, συγγνωμη)
 
Last edited:


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
ok αλλο βόρακας άλλο βορικό οξυ
το βορικό οξυ βρίσκεται και σαν σκόνη για πόδια αθλητών
το βάζανε παλιά στα πόδια μάσα στις κάλτσες σε μορφη σκόνης
Για το τρόπο της χημικής του παρασκευής δεν νομίζω ότι είναι θέμα της παρούσης.
Για τα μάτια του bichon παντως αν είναι κόκκινα (και το μαλτεζε bichon είναι) καλό είναι να αρχίσει κάπιος απο εξέταση δακρυικών πόρων που δημιουργούν το κοκκίνισμα λόγω της υγρασίας που ευνοεί την αναπτυξη μύκητα και μετά τα υπόλοιπα.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Το διάλυμα βορικού οξέως στη περιοχή αλλάζει το PH σε όξινο με αποτέλεσμα τη δημιουργεία μη αρεστού περιβάλοντος στο μύκητα που βάφει κόκκινη τη περιοχή. Αυτό όμως δεν διορθώνει το αρχικό προβλημα που είναι η ροή δακρύων εξω απο το μάτι, και όχι πρός τη μύτη.
Αρα ξεκινάμε αρχικά απο άνοιγμα των δακρυικών πόρων.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτό όμως δεν διορθώνει το αρχικό προβλημα που είναι η ροή δακρύων εξω απο το μάτι, και όχι πρός τη μύτη.
Αρα ξεκινάμε αρχικά απο άνοιγμα των δακρυικών πόρων.
Το πρόβλημα με την ροή δακρύων μπορεί να βελτιωθεί με επιλεκτική εκτροφή;
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ολα Αλεξία γίνονται με επιλεκτική εκτροφή, αλλα αν το πρόβλημα των δακρυικών πόρων είναι μικρό φτίαχνει απο πλήσεις με φυσιολογικό ορό, με ανοιγμα μέσω καθετηριασμού κτλπ. Αλλά όλα αυτα τα σκυλάκια σαν και τα δικά μου είναι ευαίσθητα στη σκόνη καυσαέριο, καπνο τσιγάρου.
Βλέπω και στα δικά μου (bichon frise) . Μικροπροβλήματα φτιαχνουν, αλλά σοβαρά δυστυχώς οχι.
Παντως μεγάλη προσοχή σε ωτιτιδες- πανε μαζι με πρόβλημα στα δάκρυα.
Καλο θα είναι πάντως να μην υπάρχει το προβλημα, απο εκει και μετα υπάρχουν μέθοδοι με τροφικα συμπληρώματα που ουσιαστικά καταπολεμουν το μυκητα όπως και τα χαπια στους ανθρώπους, υπαρχουν ξεβαψιματα κλπ.
Μπορούμε να μιλαμε μέρες για αυτά. Και κατι πολυ σημαντικο, ο μυκητας αναπτύσεται σε υγρό περιβάλον και σε κατάλληλο PH. Αρα προσοχη στο στέγνωμα και στα σαπουνια, και παντα το πρωί σκούπισμα στη περιοχή γυρω απο τα μάτια.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
βεβαια οι κοκκινιλες δεν ειναι μόνο στα μάτια των bichon οπου η εμπειρία μου πιστεύω μετα απο τόσα χρόνια... αρκετη είναι αλλα και στα clumbers καθώς και στα μουσια των Ο.Ε.S (μεγαλο δράμα το να πιεί νερό το bobtail)
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Γιατι δεν τα αφηνετε τα ζωακια ησυχα?
Εγω απο οταν σταματησα το ολη μερα καθε μερα καθαρισμα τα μουστακια της ηρεμησαν απο μονα τους.
Και επισης πια δεν με ενδιαφερει κιολας που εχουν χρωματιστει τα ματακια της.Τα καθαριζω καθε δευτερη μερα με λιγο ορο γιανα φευγουν οι τσιμπλες και τελος.
Εξαλου οσοι διαλεξαμε αυτη τη ρατσα ξεραμε απο πριν οτι ειναι "κουσουρι" της ρατσας.
Γιατι λυσαμε τωρα να φυγει και ταλαιπωρουμε και τα κακομοιρα τα ζωα μονο και μονο γιανα εχουμε κατασπρους σκυλους?
 










Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Kαλημερα σε ολους!
Η επιχειρηση ' ξεβαφω τη μουρη!' εχει αρχισει! Οχι οτι ειχε σταματησει ποτε αλλα...λεμε τωρα!
Και βορικο οξυ βαζουμε οπως προαναφερθηκε και το μεγαλυτερο αποτελεσμα στο ξεβαμα το κανει το 'κοινο΄στους μυστες μυστικο με το οξυζενε-γαλα μαγνησιας-corn flower .Αυτο στην ουσια κανει την δυνατη δουλεια.
Μη με ρωτησετε ποσες ωρες χανω απο την καθημερινοτητα μου!Αρκετες! Συν το οτι μου κραταει μουτρα η κορη μου επειδη ,λεει,με τα δικα της κοτσιδια δεν ασχοληθηκα ποτε τοσο πολυ!!
Απαντω στην Αλεξια (με αγαπη) οτι και το πιο πεντακαθαρο κουταβι,με τα καλυτερα γονιδια να παρει κανεις ,ελοχευει παντα ο κινδυνος να δακρυσει γιατι στο καθε σπιτι υπαρχουν ασταθμητοι παραγωντες που δυστυχως,επηρεαζουν τα μαλτεζ.Εχω βγαλει τα ματια μου να διαβαζω πληροφοριες απο αναγνωρισμενους εκτροφεις,ξενα forums, κτηνιατρικα αρθρα...Τα δικα μου δεν εχουν κλειστους δακρυικους πορους,πινουν νερο απο φιλτρο απο μπουκαλι,τρωνε αριστη τροφη απο μεταλικο μπολ, χρησιμοποιω βιολογικα προιοντα καθαρισμου ...και παλι...το δακρυ υπαρχει και με ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ!!!
ισως να φταει κατι στην ατμοσφαιρα που δυστυχως ομως δεν μπορω να ελενξω....Δυστυχως...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η ερώτηση μου βασικά ήταν για τις περιπτώσεις που υπάρχει ανατομική ανωμαλία του ρινοδακρυϊκού πόρου εκ γενετής.
Οι σωστοί εκτροφείς δεν εκτρέφουν με σκυλιά που παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα και ας είναι multi champion.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Aλεξια,επεσα τις προαλλες πανω σε ενα Αμερικανικο αρθρο που απαντουσε ακριβως σε αυτη την ερωτηση,με την εκτροφη με σκυλια με το γνωστο προβλημα.Η απαντηση ηταν απο εκτροφεα-κτηνιατρο που ελεγε οτι το 95% των αναγνωρισμενων εκτροφεων διεθνως αντιμετοπιζουν προβλημα με λεκιασμα,αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο.Μου εδωσε την εντυπωση οτι το ψαχνουν το θεμα και δεν εχουν βγαλει επισημο πορισμα.
Με στενοχωρει πολυ αυτο το γεγονος,κανω οπως προανεφερα ο,τι περνα απο το χερι μου και παραλληλα διαβαζω μηπως και πετυχω τιποτα νεοτερο.Δυστυχως,τα νεα ειναι μαλλον απογοητευτικα.Αν παρει το ματι σου ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σχετικο,παρακαλω θερμα,ενημερωσε με.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Λοιπόν, βρήκα οδηγίες καθαρισμού στα ιταλικά και τα αγγλικά με εικόνες από δύο εκτροφεία bolognese που μάλλον συνεργάζονται και το ένα είναι το Radamantino, που διαφημίζεται στο σκυλοπεριοδικό, αν το ξέρετε.
Για να δείτε μερικοί που σνομπάρετε πόσο υπάκουα και καλά είναι. :D
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ειναι πολυ ευκολα στο να μαθουν να χτενίζονται και να δεχονται περιποίηση τριχώματος όλα τα σκυλία της κατηγορίας αυτής,(ομάδα 9 υποομάδα 1) τα δικά μου (bichon frise) επιπρόσθετα θέλουν ξεσγουριμα και κούρεμα. Οποιος ενδιαφέρεται να μαθει είναι ευπρόσδεκτος. Παντως ο κύριος pepino που δημοσίευσα παραπάνω τη φωτογραφία του και θα είναι εδω σε προσεχείς εκθέσεις μορφολογίας, ποτε δεν χρειάστηκε καθαρισμό χρωστικών στα μάτια, και ο κύριος που κάθεται στα πόδια μου δεν χρειάζεται καθαρισμό, παρόλο που στο σπίτι καίμε τζάκι και ενοχλεί.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU