Δαγκωμα σκύλου


Faihkas

New Member
5 Δεκεμβρίου 2021
4
1
33
Καλησπέρα. Έχω ένα θηλυκό σκυλάκι 1 μησι σχεδόν ετους διασταύρωση πομερανιαν με σιχτσου και στειρωμενο. Από μικρή δαγκώνε πάνω στο παιχνίδι και είναι κάτι φυσιολογικό (αν και δεν την αφήναμε) καθώς είναι ο τρόπος τους να γνωρίσουν κάθε τι νέο. Όμως μέχρι και σήμερα δαγκώνει συνέχεια στα πλαίσια παιχνιδιού πάντα και παρότι φεύγουμε μακρυά της τραβώντας τα χέρια μας κλπ αρπάζει οτιδήποτε άλλο βρει εύκαιρο δηλ πόδι αστραγάλους κλπ. Και έχει αρχίσει και ορμάει επίσης και στο δεύτερο σκύλο μας *γκολντεν ριτριβερ χωρίς να την έχει ενοχλήσει καν απλά και μόνο επειδή παίζει..
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν είναι ο τρόπος τους να μαθαίνουν κάτι νέο δηλαδή επειδή θέλει να παίξει θα την αφήσω να δαγκώνει? Εγώ της το έκοψα με Κολλάρο διόρθωσης με καθοδήγηση εκπαιδευτή
 


Faihkas

New Member
5 Δεκεμβρίου 2021
4
1
33
Δεν είναι ο τρόπος τους να μαθαίνουν κάτι νέο δηλαδή επειδή θέλει να παίξει θα την αφήσω να δαγκώνει? Εγώ της το έκοψα με Κολλάρο διόρθωσης με καθοδήγηση εκπαιδευτή
Γνωρίζω ότι έτσι εξερευνούν τουλάχιστον όταν είναι ακόμα κουταβια. Προφανώς και δεν την αφήσαμε να δαγκώνει και φεύγαμε μακρυά της να καταλαβαίνει ότι δεν είναι παιχνίδι.
 
  • Like
Reactions: theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μέχρι 5 μηνών άντε 6 οκ μετά το να με δαγκώνει στο παιχνίδι δεν το ήθελα οπότε και της το έκοψα και γω όσο ήταν μικρή σταματούσα να ασχολούμαι και έφευγα μετά όμως δεν έπιανε αυτό οπότε της έβαλα πνιχτη και με 2-3 διορθώσεις δεν το ξαναέκανε
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν με τις κλασικές λύσεις δεν έχεις αποτέλεσμα ("αου", ΜΗ, πάρε παιχνίδι κτλ) τότε καλύτερα να πληρώσεις 2-3 σεσιον σε σοβαρό εκπαιδευτή να σου πει τι χρειάζεται.

Έχω δει σκυλί που ένα απλό "ωχ!" Τον συγκινεί και το κόβει. Έχω δει και σκυλί που με καρφιά δεν ένιωθε, απλά νόμιζε ότι παίζανε
 


Faihkas

New Member
5 Δεκεμβρίου 2021
4
1
33
Αν με τις κλασικές λύσεις δεν έχεις αποτέλεσμα ("αου", ΜΗ, πάρε παιχνίδι κτλ) τότε καλύτερα να πληρώσεις 2-3 σεσιον σε σοβαρό εκπαιδευτή να σου πει τι χρειάζεται.

Έχω δει σκυλί που ένα απλό "ωχ!" Τον συγκινεί και το κόβει. Έχω δει και σκυλί που με καρφιά δεν ένιωθε, απλά νόμιζε ότι παίζανε
Το κόβει για κάποια λεπτά.
μετά από λίγο όταν αρχίσουμε να μετακινουναστε γύρω της ξανά αρχίζει να πιάνει αστράγαλο συνήθως
 


Faihkas

New Member
5 Δεκεμβρίου 2021
4
1
33
Καλησπέρα. Έχω ένα θηλυκό σκυλάκι 1 μησι σχεδόν ετους διασταύρωση πομερανιαν με σιχτσου και στειρωμενο. Από μικρή δαγκώνε πάνω στο παιχνίδι και είναι κάτι φυσιολογικό (αν και δεν την αφήναμε) καθώς είναι ο τρόπος τους να γνωρίσουν κάθε τι νέο. Όμως μέχρι και σήμερα δαγκώνει συνέχεια στα πλαίσια παιχνιδιού πάντα και παρότι φεύγουμε μακρυά της τραβώντας τα χέρια μας κλπ αρπάζει οτιδήποτε άλλο βρει εύκαιρο δηλ πόδι αστραγάλους κλπ. Και έχει αρχίσει και ορμάει επίσης και στο δεύτερο σκύλο μας *γκολντεν ριτριβερ χωρίς να την έχει ενοχλήσει καν απλά και μόνο επειδή παίζει..
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το κόβει για κάποια λεπτά.
μετά από λίγο όταν αρχίσουμε να μετακινουναστε γύρω της ξανά αρχίζει να πιάνει αστράγαλο συνήθως
Πιθανόν παίζει και έχει καταλάβει ότι η συμπεριφορά αυτή κερδίζει το ενδιαφέρον σου.
Τακτική που είχα πάντα επιτυχία είναι να παίξεις με τρόπο επίτηδες για να κάνει αυτό. Να φαίνεται ότι παίζεις κι εσύ σαν τον κλόουν. Μόλις σε ακουμπήσει εκεί, σηκώνεσαι, δεν μιλάς, δεν κοιτάς, τίποτα. Μόλις σταματήσει το δάγκωμα γυρνάς και παίζεις πάλι μαζί του. Πρέπει να υπάρχει το άσπρο - μαύρο ώστε να καταλάβει τι προκαλεί η συμπεριφορά του
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3