Δεν εχω λόγια...


Status
Κλειδωμένο θέμα

HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Να θεσω κι εγω κάτι «προβοκατόρικο»
Αδυνατω να καταλάβω γιατι ειναι κακοποίηση που τα σκυλια μπήκαν στο πυκνο και γδάρθηκαν, ή και κινδύνεψαν ακόμα (γιατι αυτο γουσταραν) και δεν είναι βαρύτατη κακοποίηση να τα έχουμε μες το σπίτι και μονιμως δεμενα στη βόλτα και να τους λεμε όλο μη και όχι.
Εγω γιατι το βλεπω σαν ισόβια φυλάκιση που απλώς περιλαμβάνει και τον προβλεπόμενο «προαυλισμό»;
Γι αυτα δεν ισχύει το «καλύτερα μιας ώρας ελευθερη ζωή παρα σαράντα χρόνια σκλαβια και φυλακή»;
παν μέτρον άριστον :) με το σκεπτικό αυτό άρχισαν να εφαρμόζονται και σε ανθρώπινα βρέφη διάφορες τακτικές στα πλαίσια της λογικής "αυτό είναι το φυσικό/επιστροφή στη φύση". Είπαμε όμως. Είσαι υπεύθυνος για την ευζωία τους. Καλό θα ήταν να μην τη θέτεις σε κίνδυνο. Και αν το κάνεις για να "γουστάρει" ο σκύλος, θα τηρήσεις τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Δε φαίνεται απο αυτά που γράφτηκαν στο ποστ να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό είναι όλο.
 
  • Like
Reactions: Estranged and vek


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@epial

Μας βάζεις όμως ανάμεσα σε 2 πλασματικές επιλογές που έχουν και πολλά άλλα "ενδιάμεσα στάδια", αλλά και παραλλαγές.

Επίσης, κανείς δεν έγραψε (εκτός και αν δεν το πρόσεξα) πως συνιστά κακοποίηση πως τα σκυλιά γδάρθηκαν από αγκάθια, πέτρες, κλπ. Το αν και σε ποιο κίνδυνο επιλέγεις να εκθέσεις τον σκύλο σου, επίσης, δεν είναι απαραίτητα κακοποίηση. Να μη ξεχνάμε βέβαια πως ο ορισμός της κακοποίησης είναι υποκειμενικός και με πολλές ερμηνείες ( σαν τα πρότυπα :D ) και μόνο νομικά ορίζεται με σαφήνεια και με "πλαίσιο".

Ο σκύλος μπορεί να ζει μια πολύ καλή ζωή, να είναι γυμνασμένος, να είναι υγιής, να υπηρετεί τα χαρακτηριστικά του και το ταμπεραμέντο του... και να παραμένει με οδηγό στους δημόσιους χώρους. :)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
παν μέτρον άριστον :) Είπαμε όμως. Είσαι υπεύθυνος για την ευζωία τους. Καλό θα ήταν να μην τη θέτεις σε κίνδυνο. Και αν το κάνεις για να "γουστάρει" ο σκύλος, θα τηρήσεις τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Δε φαίνεται απο αυτά που γράφτηκαν στο ποστ να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό είναι όλο.

Α! Δεν αναφερόμουν ειδικά στο ποστ! Κυρίως γενικά μιλούσα!

Αλλα και πάλι ποιά είναι η ευζωία τους;
Οτι θα (τα υποχρεωσουμε να) ζησουν πολλά πολλά χρόνια;
Όμως χωρις αλαντικά, χωρις αλμυρά, χωρις κοψίδια, χωρις κρασάκι, χωρις σκληρά ποτά, χωρις λιπαρά, χωρις γλυκά, χωρις «παράνομο» σεξ, χωρις γρήγορη οδήγηση, χωρις κυνήγι, χωρις σκληρα «παιχνίδια», χωρις αλητεία, χωρις, χωρις, χωρις

Και μπορει καποιοι να αρέσκονται στην νηστεια και προσευχή σε μοναστήρι, αλλα οι ιδιοι το επιλέγουν και όχι οι άλλοι (που ισχυριζονται μάλιστα ότι ότι τους αγαπάνε και θελουν το «καλό» τους)
 
  • Like
Reactions: east49


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
@vrmode σωστα λετε. Μπήκα κ αφιέρωσα χρόνο αποκλειστικά για το συγκεκριμένο θέμα όταν το πληροφορήθηκα από γνωστούς. Κ θα αφιερώσω κι άλλο, διότι το ύφος γραφής του ποστ κ της απάντησης που έδωσε η συγκεκριμένη είναι θρασύτατο κ προσβλητικό.

1. είμαι "λάτρης" δάσους/βουνού με ότι αυτό συνεπάγεται κ αφιερώνω ώρες για να πετύχω κάποιο "άγριο" ζώο στην πολύπαθη Πάρνηθα την οποία λατρεύω.
2. είμαι "λάτρης" των ζώων κ έχω 3 σκυλιά κ 4 γάτες. Η πρώτη φορά που έχασα σκυλί στο βουνό επειδή το είχα λυτό ήταν κ η τελευταία που βγήκε βόλτα χωρίς λουρί.

Την κακή συμπεριφορά κ ασέβεια του καθενός προς τον δρυμό την εκλαμβάνω σαν έλλειψη σεβασμού προς τα δικά μου δικαιώματα.
Η θέση των κυνόφιλων για την συμπεριφορά ενός δημόσιου προσώπου στον χώρο με αφορά κ με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
Οι ομάδες κ τα φόρουμ πολλές φορές λειτουργούν με τρόπο που προάγει το δημόσιο συμφέρον, κ αυτό περιμένω κ από εδώ. Μία στάση η οποία να προάγει την κυνοφιλία κ την αγάπη κ σεβασμό προς την φύση κ τον συμπολίτη.

Ελπίζω να σας κάλυψα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Για να μη "πιαστούμε" όμως από την "καυστική" διάθεση του @ISKENDER να αναφέρουμε πως όλοι η σκύλοι όντως έχουν μία ή περισσότερες "κλίσεις" που υπαγορεύουν χαρακτηριστικά που τους έχουμε καλλιεργήσει και αναπτύξει. Αυτά όμως τα χαρακτηριστικά δεν έχουν αποκλειστικά και μόνο μία χρήση.

Το πείσμα, το θάρρος, η ταχύτητα, η επιφυλακτικότητα, η κοινωνικότητα, η όσφρηση, η ανεκτικότητα, κ.α. είναι χαρακτηριστικά που μπορούν να βρουν πολλές κατάλληλες χρήσεις.
Α! Δεν αναφερόμουν ειδικά στο ποστ! Κυρίως γενικά μιλούσα!

Αλλα και πάλι ποιά είναι η ευζωία τους;
Οτι θα (τα υποχρεωσουμε να) ζησουν πολλά πολά χρόνια;
Όμως χωρις αλαντικά, χωρις αλμυρά, χωρις κοψίδια, χωρις κρασάκι, χωρις σκληρά ποτά, χωρις λιπαρά, χωρις γλυκά, χωρις «παράνομο» σεξ, χωρις γρήγορη οδήγηση, χωρις κυνήγι, χωρις σκληρα «παιχνίδια», χωρις αλητεία, χωρις, χωρις, χωρις

Και μπορει καποιοι να αρέσκονται στην νηστεια και προσευχή σε μοναστήρι, αλλα οι ιδιοι το επιλέγουν και όχι οι άλλοι (που ισχυριζονται μάλιστα ότι ότι τους αγαπάνε και θελουν το «καλό» τους)
Άρα έχω δυο λύσεις η να αφήσω την "αγελη" μου ελεύθερη να διαλέξει το θήραμα της για να εκτονωθεί ή να την περιορίσω σε ένα χρυσό κλουβί για να μην μου πάθει γρατζουνια και έτσι να την έχω πολλά πολλά χρόνια, κάτι ενδιάμεσο ?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@epial

Ευζωία είναι η δυνατότητα να μπορείς να εξυπηρετείς βασικές λειτουργίες για την επιβίωση αβίαστα και όχι ή σχετική και υποκειμενική έννοια της "καλοπέρασης" που έχει αποδοθεί.

Δε πρέπει να τα βλέπουμε όλα με το "ανθρώπινο μάτι" (που χωρά πολύ συζήτηση για το πως αυτό "βλέπει" τα πράγματα)... :)

@Rodi

Δυστυχώς ή ευτυχώς, φόρουμ και κοινότητες δεν έχουν τέτοια επιρροή. Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να δίνουν κίνητρο για περαιτέρω αναζήτηση της γνώσης και ίσως της αυτοκριτικής.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Επίσης, κανείς δεν έγραψε (εκτός και αν δεν το πρόσεξα) πως συνιστά κακοποίηση πως τα σκυλιά γδάρθηκαν από αγκάθια, πέτρες, κλπ. Το αν και σε ποιο κίνδυνο επιλέγεις να εκθέσεις τον σκύλο σου, επίσης, δεν είναι απαραίτητα κακοποίηση.
Αυτο ακριβως πηγα να σε ρωτησω επιαλ, που εχει ειπωθει κατι για κακοποιηση;
 
  • Like
Reactions: vek


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Α! Δεν αναφερόμουν ειδικά στο ποστ! Κυρίως γενικά μιλούσα!

Αλλα και πάλι ποιά είναι η ευζωία τους;
Οτι θα (τα υποχρεωσουμε να) ζησουν πολλά πολλά χρόνια;
Όμως χωρις αλαντικά, χωρις αλμυρά, χωρις κοψίδια, χωρις κρασάκι, χωρις σκληρά ποτά, χωρις λιπαρά, χωρις γλυκά, χωρις «παράνομο» σεξ, χωρις γρήγορη οδήγηση, χωρις κυνήγι, χωρις σκληρα «παιχνίδια», χωρις αλητεία, χωρις, χωρις, χωρις

Και μπορει καποιοι να αρέσκονται στην νηστεια και προσευχή σε μοναστήρι, αλλα οι ιδιοι το επιλέγουν και όχι οι άλλοι (που ισχυριζονται μάλιστα ότι ότι τους αγαπάνε και θελουν το «καλό» τους)
Γενικά προσπαθείς να φέρεις το ζώο σε επαφή με τη φύση του. Μην ξεχνάμε ότι δεν πρόκειται για λύκο ούτε για το αγριόσκυλο της Αφρικής. Έχουμε "πειράξει" το DNA τους, άρα στη φύση δεν θα επιβίωναν. Θα μεταλλάσσονταν σε κάτι άλλο (κάπου το είχα ξαναναφέρει - να δεις το population zero αν δε το έχεις ήδη κάνει, όπου και τεκμηριώνεται η εξέλιξη των οικόσιτων ζώων δίχως την παρουσία ανθρώπων) στην καλύτερη. Άρα ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ :LOL: Εσύ δημιούργησες μια εργασία την οποία τους ανέθεσες. Εσύ προκάλεσες το "συναίσθημα" της προσκόλλησης σε σένα. Χωρίς εσένα ο σκύλος είναι χαμένος. Εσυ λοιπόν του καθορίζεις τη ζωή του και αποφασίζεις για το ποιό είναι εν τέλει το "καλό του". Μην τον συγκρίνεις με τον άνθρωπο. Εμείς αναπτυχθήκαμε πανάθεμά μας και είμαστε σε θέση να αποφασίζουμε για τη ζωή μας όπως θέλουμε εμείς. Ο σκύλος όχι.
 
  • Like
Reactions: vek


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@epial

Ευζωία είναι η δυνατότητα να μπορείς να εξυπηρετείς βασικές λειτουργίες για την επιβίωση αβίαστα και όχι ή σχετική και υποκειμενική έννοια της "καλοπέρασης" που έχει αποδοθεί.

Δε πρέπει να τα βλέπουμε όλα με το "ανθρώπινο μάτι" (που χωρά πολύ συζήτηση για το πως αυτό "βλέπει" τα πράγματα)... :)
Ετσι όπως το καταλαβαίνω, δεν διαφωνώ!:)
Αυτο κάνουμε όμως οι περισσότεροι;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
άλλο ένα θέμα που έχει πολύ σουρεάλ εξέλιξη…:censored:

παρεμπιπτόντως επειδή τα αγριογούρουνα δεν γνωρίζουν από όρια, δρυμούς, προστατευμένες περιοχές και κυνηγητικές περιόδους να έχετε υπ΄όψη σας ότι όλη η Πάρνηθα τα τελευταία 2 περίπου χρόνια είναι γεμάτη από δαύτα ……οπότε όσοι συνηθίζετε να βολτάρετε στα βουνά από τα Βασιλικά Κτήματα και πέριξ αυτών, Θρακομακεδώνες, Κρυονέρι, Αγ. Μερκούριο ,Ιπποκράτειο Πολιτεία , Σφενδάλη ..κλπ. να έχετε πάντα τα σκυλιά σας σε λουρί….

Επίσης καλό θα είναι να γνωρίζετε ότι τα αγριογούρουνα παρ΄όλο που είναι πλέον αρκετά εξημερωμένα με τις ανθρώπινες συνθήκες παραμένουν και είναι εν δυνάμει επιθετικά και με ανθρώπους (άνευ σκύλου), κυκλοφορούν και μέσα σε κατοικημένες περιοχές –άρα η ύπαρξη κοντινού σπιτιού δεν πρέπει να σας κάνει να χαλαρώνετε και να επαναπαύεστε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος….
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
@canis

Η κοινοτητα δεν είναι κάτι αόριστο. Απαρτίζεται από μέλη. Κ τα μέλη μέσα σε αυτήν έχουν δύναμη. Το θέμα είναι τι πρεσβεύει η κοινότητα κ τα όρια ανοχής της.

Όταν στο συγκεκριμένο ποςτ κανένας δεν την αιτίασε για την συμπεριφορά της κ όλοι περιοριστήκανε στο περαστικά σας, κ μένει η εντύπωση ότι στην Παρνηθα κυκλοφορούν αγρίμια τα οποία επιτίθενται αδιακρίτως, η κοινότητα παύει να έχει ρόλο κ είναι ένα σύνολο ατόμων που περιστασιακά μέσα από αυτήν καλύπτουν τις ατομικές τους ανάγκες.

εν ολίγοις, αυτοί που της κάνανε ελαφρυα τη καρδία like, θα μπορουσαν να της κάνουν "διόρθωση" βάζοντας την σε σκέψη.. Δυστυχως ο καθένας προκειμένου να μην χαλάσει την ζαχαρένια του δεν μπαίνει σ αυτην τη διαδικασία κ συντάσσεται με το παρεάκι.
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Προσπαθείτε αλήθεια να βγάλετε συμπεράσματα για έναν άνθρωπο που βάφει το κανίς του ροζ και κυνηγάει αγριογούρουνα με σαρπέι;

Γελάνε κι οι πέτρες..
Το συγκεκριμένο θέμα το είδα χθες στο facebook. Η συγκεκριμένη είναι εκτροφέας και εκτρέφει τον παλιο τύπο οπότε μάλλον θελει να τα τεστάρει. Νομίζω πως συμμετέχει και σε κάτι σαν εθνική αγωνιστικής υπακοής. Που είναι το αστείο στο ότι κυνηγάει γουρούνι με σαρπέι; Με τι καταλληλότερο να κυνηγήσει δηλαδή;
 
  • Like
Reactions: DORIS


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Να τεστάρει τα σκυλιά της βάζοντάς τα σε κίνδυνο; Και γαμώ τις εκτροφείς.
Δεν ξέρω τι είναι η εθνική αγωνιστική υπακοή, αλλά υπακοή δεν το λες αυτό που περιγράφει η ίδια.
Όσο για το κυνήγι, δεν είμαστε πρωτόγονοι για να κυνηγάμε. Υπάρχουν και τα κρεοπωλεία.

Και παρακαλώ πολύ να μην πάει αλλού η συζήτηση για το αν πρέπει ή όχι να κυνηγάμε.
Το όλο θέμα είναι αστείο. Ξεκινώντας από το σκύλο της που τον βάφει ροζ! Πόση ανθρώπινη βλακεία πια θα αντέξουν τα τετράποδα. Πόση;;;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πριν προχωρήσω, να κάνω κι εγώ μιά "προβοκατόρικη" (και, σίγουρα, off-topic) ερώτηση στο φίλο μου τον @sea-mol : Φαντάζεσαι πόσοι από τους κτηνοτρόφους μας - ιδιοκτήτες ΕΠ και ΜτΗ, θα "σκότωναν" για να έχουν τα δικά τους σκυλιά παρόμοιο ταμπεραμέντο (σαν τα περί ων ο λόγος Σαρ Πεϊ)... και να πηγαίνουν "το λύκο καβάλα"???:D

...Μετα σας βλεπω ολους ετοιμους να καταδικασετε
α) καποιον που αφησε τα σκυλια του ελευθερα σε ενα δασος
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ
Που οι ιδιοι ανθρωποι κανετε απειρα like σε φωτο σκυλων off the leash σε δαση ποταμια κ παραλιες.
β) καποιον που ο σκυλος του τραυματιστηκε κυνηγοντας,
Λες κ αυτο δεν ειναι μια απο τις παραμετρους του κυνηγιου, η των σκυλων στην φυση!!! ...
Να κάνω ένα μικρό σχόλιο - ερώτημα "στο πόδι"?

Έρχομαι εγώ ένα βράδυ (έχοντας πιεί και 2-3-4-5 μπυρίτσες) και γράφω (ούτε κάν "εδώ μέσα" - που υπάρχει ομερτά - τρομάρα μας! - αλλά στο facebook) μία παρόμοια περιγραφή, με "ήρωες" τα δικά μου σκυλιά...
Εντάξει, θα χαμογελάσετε όλοι σας, όταν πω ότι τα έλυσα στα "βασιλικά"... ή στο Λεωνίδα (δεξιά ή αριστερά - δεν παίζει ρόλο)... και θα σκεφτείτε ότι "πάει, γέρασε ο Γιάννης και φύρανε το μυαλό του και ήθελε να ζήσει ΚΑΙ αυτή τη φάση της νιότης, αφήνοντας τα σκυλιά του ελεύθερα... πάλι καλά, που δεν τα άφησε ελεύθερα στην Πλ. Συντάγματος"!!!
Εντάξει, κάτι στραβό θα ψιλογράψετε (τουλάχιστον μερικοί από εσάς - αν όχι όλοι!), όταν σας πω ότι έφυγαν, κυνηγώντας κάτι "ζωντανό" και δεν γυρνούσαν πίσω όσο και να φώναζα ο "φουκαράς"... θα λέγατε, κατ' ελάχιστον, ότι "ρε κωλόγερε, αφού σου έχουμε ξαναπεί ότι δεν τον έχεις το σκύλο σου και σε κάνει ότι θέλει... τι τα ήθελες αυτά, ρε Καραμήτρο"!!!
Εντάξει, εκεί που θα θυμώσετε πραγματικά ΟΛΟΙ, θα είναι αν σας έλεγα ότι "ο κερατάς ο ακατανόμαστος, κάθε φορά που συμβαίνει αυτό, ποτέ δεν φεύγει αν δε σκοτώσει το θΥραμα"... και, πραγματικά θα αρχίσετε να σκέφτεστε αν όλα αυτά που έχω γράψει "εδώ μέσα" τα έχω κάνει copy/paste από κάπου αλλού...

Αλλά, βρε @east49 , αν προχωρήσω και σας πω "όχι, δηλαδή, γατάκια... καταλάβατε τώρα αυτό που σας έλεγα - και δεν με πιστεύατε - ότι το καμάρι μου έχει τέτοιοο prey drive?"... όχι, πες μου, σε ικετεύω... δεν θα ξεκινήσετε όλοι να με ανακαλύψετε και να μου σπάσετε το κεφάλι???
Αφού, πρώτα, μου κάνετε αγωγή στα δικαστήρια?

Αυτά...;)

Άντε λοιπόν, να δούμε ποιος άλλος (πλην @epial που έδωσε μια απάντηση) θα συμμετέχει στο θέμα σχολιάζοντας την (προβοκατόρικη) ερώτηση που έθεσα. :D
Την είδα αρκετή ώρα πριν, την ερώτησή σου και δεν τη θεωρώ καθόλου προβοκατόρικη...
Όλα (αυτά) είναι "game" (του "ανθρώπου"!)... είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα και θα μπορούσα, επί ώρες, να σου το τεκμηριώνω...
Με μία ελάχιστη (αλλά, την πιο σημαντική για μένα!) διαφοροποίηση: Απλά, στην κυνομαχία, ο "ανώτερος άνθρωπος", κατορθώνει να πετύχει αυτό που μπορεί να κάνει ΜΟΝΟ ο ίδιος... να μισήσει και να σκοτώσει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ είδος!

Τις ποινες θα τις αποφασίσουν τα αρμόδια όργανα προς τα οποία έχουν γίνει ήδη ανάλογες αναφορές/καταγγελίες...
Εντάξει, δεν μπορώ να διαφωνήσω ιδιαίτερα...
Προσωπικά, έχοντάς το διαβάσει από χτες το βράδυ... ειλικρινά, το "νομικό" θέμα δεν πρόλαβε να με απασχολήσει...
Αυτό το (ένα-από-τα-επτά) θανάσιμο αμάρτημα, που διακατείχε με "φανατισμό" τη σχετική ανάρτηση, με επηρέασε τόσο, που δεν μπόρεσα κάν (και χαίρομαι γι' αυτό) να απαντήσω...:mad:

plot twist
πήπως ειναι και συμφορουμίτισσα; :)
Όχι, δεν νομίζω... όμως, όπως συμβαίνει εξάλλου στους μισούς Ελληνες... είναι (κατά κάποιο τρόπο) "συγχωριανή"... "συμπεθέρα"... "απυρόβλητο"...:(

ναι έχεις δίκιο , ας μην μιλήσουμε για πρόσωπα το θέμα μου δεν ειναι καν το συγκεκριμένο πρόσωπο...
...εμένα πιο πολύ με "θύμωσαν" οι περιγραφές , το καμάρι και πολύ πιο πολύ οι συνηθισμένες "κλικες" που υπάρχουν παντού σε όλους τους χώρους ότι ο δικός άνθρωπος επειδή ειναι καλός ειναι στο απυρόβλητο..
ΑΥΤΟ !!!
Respect, @vek ...

Για να μη "πιαστούμε" όμως από την "καυστική" διάθεση του @ISKENDER να αναφέρουμε πως όλοι η σκύλοι όντως έχουν μία ή περισσότερες "κλίσεις" που υπαγορεύουν χαρακτηριστικά που τους έχουμε καλλιεργήσει και αναπτύξει. Αυτά όμως τα χαρακτηριστικά δεν έχουν αποκλειστικά και μόνο μία χρήση.

Το πείσμα, το θάρρος, η ταχύτητα, η επιφυλακτικότητα, η κοινωνικότητα, η όσφρηση, η ανεκτικότητα, κ.α. είναι χαρακτηριστικά που μπορούν να βρουν πολλές κατάλληλες χρήσεις.
...ξεχνάς το "gameness"...:cool:
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Όσο για το κυνήγι, δεν είμαστε πρωτόγονοι για να κυνηγάμε. Υπάρχουν και τα κρεοπωλεία.

Και παρακαλώ πολύ να μην πάει αλλού η συζήτηση για το αν πρέπει ή όχι να κυνηγάμε.
Αυτά ειναι!
Και προσβάλεις όσους διάκεινται ευνοϊκά σε μια καθ όλα νόμιμη δραστηριότητα και ταυτοχρόνως «παρακαλεις» να μηνπάει εκει η συζήτηση...
 
  • Like
Reactions: east49


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Όταν στο συγκεκριμένο ποςτ κανένας δεν την αιτίασε για την συμπεριφορά της κ όλοι περιοριστήκανε στο περαστικά σας...
Προσωπικά (και παρότι είμαι συλλέκτης αξιόλογων γραπτών κειμένων), δεν το είδα το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ post... αρκέστηκα μόνο σε μερικές κοινοποιήσεις (δεύτερο χέρι, δηλαδή)...

Ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που κράτησα ψυχραιμία...:whistle:

...Που είναι το αστείο στο ότι κυνηγάει γουρούνι με σαρπέι; Με τι καταλληλότερο να κυνηγήσει δηλαδή;
Εντάξει, θα μπορούσε να χρησιμοποιεί ένα αξιοπρεπέστατο Dogo...:p:D
Πέρα από το καλαμπούρι, βέβαια... θα μπορούσε (με ότι σκύλο "γουστάριζε") να πάει στα οροπέδια της Τρίπολης και να τεστάρει τα σκυλιά της, σε σχετικά ελεγχόμενο περιβάλλον... λέω, τώρα, εγώ...:)
 


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Να τεστάρει τα σκυλιά της βάζοντάς τα σε κίνδυνο; Και γαμώ τις εκτροφείς.
Δεν ξέρω τι είναι η εθνική αγωνιστική υπακοή, αλλά υπακοή δεν το λες αυτό που περιγράφει η ίδια.
Όσο για το κυνήγι, δεν είμαστε πρωτόγονοι για να κυνηγάμε. Υπάρχουν και τα κρεοπωλεία.

Και παρακαλώ πολύ να μην πάει αλλού η συζήτηση για το αν πρέπει ή όχι να κυνηγάμε.
Το όλο θέμα είναι αστείο. Ξεκινώντας από το σκύλο της που τον βάφει ροζ! Πόση ανθρώπινη βλακεία πια θα αντέξουν τα τετράποδα. Πόση;;;
Δεν είπα πως αυτό είναι παράδειγμα σωστά εκπαιδευμένου σκύλου ανέφερα πως ασχολείται με εκπαίδευση και με agility για να δείξω πως δουλεύει τα σκυλιά της. Έγραψα γιατί μου έκανε εντύπωση που βρήκες τόσο αστείο το κυνήγι γουρουνιού με σαρπέι. Τι στιγμή που θέλει να λέει πως εκτρέφει παραδοσιακό σαρπέι και όχι ιπποποταμάκι πρέπει κάποια στιγμή να δει αν τα σκυλιά της τοχουν. Δεν είπα να κυνηγά κατεξακολούθηση αλλα σαν μέσω επιλογής σκύλων για την εκτροφή της.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω προσωπικα ειμαι κατα του κυνηγιου που γινεται για διασκεδαση,γιατι τα αγριογουρουνα δεν ειναι βασικο πιατο στην διατροφη μας,και μπορουμε χωρις αυτα,αλλα απο την στιγμη που ειναι νομιμο,πως αλλιως να τεσταρει τα σκυλια της αν δεν τα θεσει σε κινδυνο,μεσα σε επιτρεπομενα ορια βεβαια,οταν κυνηγας μεγαλο θηραμα ειναι θεμα πιθανοτητων να γινει καποιο ατυχημα,μικρο ή μεγαλο...ασε που δεν βγηκε για κυνηγι αλλα για βολτα...
απο εκει και περα το θεμα που εχει εξοργισει καποιους ειναι ποιο;

γιατι κυνηγαει (αν το κανει) με σαρ πει;
γιατι δεν εχει ελεγχο των σκυλων εν ωρα καταδιωξης;(που κανεις δεν εχει)
γιατι εκανε το λαθος να αφησει σκυλια ελευθερα στο δασος ακομη και αν απαγορευεται; δεν το θεωρειται ανθρωπινο; εγω θα το εκανα,αν οχι εκει,που;
ή απλα γιατι δεν εισαστε συνηθισμενοι σε τετοιες εικονες-περιγραφες; αν δεν αντεχετε την ιστορια πριν απο το κρεωπωλειο αυτο δεν σας κανει φιλοζωους...

μου φαινεται οτι το θεμα ειναι το κυνηγι μεγαλου θηραματος με σκυλια και η εκθεση τους σε κινδυνο τραυματισμου και οχι αυτο το τυχαιο περιστατικο!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
πώς ειστε τόσο σιγουροι ρε παιδια οτι ηταν γουρουνι; από ανθρωπος μέχρι αλεπουδίτσα θα μπορουσε να ειναι.
σιγά μην ηταν γουρουνι.....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα