Δεν εχω λόγια...


Status
Κλειδωμένο θέμα

johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και μία (ξεκάθαρα κουτσομπολίστικη) ερώτηση:
Το συγκεκριμένο post του facebook "κατέβηκε" και εξαφανίστηκε από προσώπου γης, ή έτσι νομίζω?:confused:
 
  • Like
Reactions: sea-mol


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
To θελω να τεσταρω τα σκυλια μου το καταλαβαινω,τον τροπο οχι!

Εκει που πηγαινα αμεριμνη βολτα ειδα στην απεναντι ραχουλα κατσικακια...τον αμολαω να τον τεσταρω και αμα τον ξαπλωσει κατω ο τσοπανης?
Θα λεω.....μια φορα τη δουλεια του την εκανε!Ειδατε που νομιζατε οτι ηταν του σαλονιου?
 


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Προσωπικά (και παρότι είμαι συλλέκτης αξιόλογων γραπτών κειμένων), δεν το είδα το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ post... αρκέστηκα μόνο σε μερικές κοινοποιήσεις (δεύτερο χέρι, δηλαδή)...

Ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που κράτησα ψυχραιμία...:whistle:



Εντάξει, θα μπορούσε να χρησιμοποιεί ένα αξιοπρεπέστατο Dogo...:p:D
Πέρα από το καλαμπούρι, βέβαια... θα μπορούσε (με ότι σκύλο "γουστάριζε") να πάει στα οροπέδια της Τρίπολης και να τεστάρει τα σκυλιά της, σε σχετικά ελεγχόμενο περιβάλλον... λέω, τώρα, εγώ...:)
Μα τα σαρπέι χρησιμοποιούνταν για κυνήγι (και κυνομαχίες,και φαγητο κτλ). Γενικα είναι το σκυλι όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω. Και ξαναλέω πως δεν έχει τα σαρπέι που έχουμε συνηθίσει. Σκέψου πόσα κοινά έχει με το dogo. Το dogo πρεπει να έχει χαλαρο δερμα στο λαιμο το σαρπει εχει χαλαρο ελαστικό δερμα σε όλο το σώμα. Το dogo έχει αυτό το περίεργο ίσιο δάγκωμα για να κρατάει το γουρούνι μέχρι να το σκοτώσει ο κυνηγός(και όχι το ίδιο όπως νομίζουν μερικοί) Αυτή είναι μια περιγραφή του δαγκώματος του σαρπέι:The mouth when viewed from the top should either be in the shape of a roundish roof tile, commonly known as “Roof Tile Mouth” or should be shaped with a wide jaw in the shape of a toad’s mouth, known appropriately as “Toad Mouth.” Both types of mouths were developed to give the dog a firm bite. Since 1949, the traditional SharPei has lost its size, becoming smaller in stature. Το σαρπέι είναι σαν το dogo όταν πρόκειται για κυνήγι, απλά καλύτερο.

Υ.Γ. Άσχετo αλλά γιατί το σαιτ της FCI το έχει στην ομάδα 2; Νόμιζα πως ήταν στην 5
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
To θελω να τεσταρω τα σκυλια μου το καταλαβαινω,τον τροπο οχι!

Εκει που πηγαινα αμεριμνη βολτα ειδα στην απεναντι ραχουλα κατσικακια...τον αμολαω να τον τεσταρω και αμα τον ξαπλωσει κατω ο τσοπανης?
Θα λεω.....μια φορα τη δουλεια του την εκανε!Ειδατε που νομιζατε οτι ηταν του σαλονιου?
επελεξες λαθος ζωο για παραδειγμα γιατι τα κατσικακια δεν κυνηγιουνται απο κανενα ειδος σκυλου,τα αγριογουρουνα ομως ναι,οποτε εννοουσα οτι τεσταρεις γουρουνοσκυλα με γουρουνι οπως και κυνηγοσκυλα με αντιστοιχα πτηνα που θα πας για κυνηγι,απο την στιγμα που ειναι το κυνηγι το ιδιο νομιμο,ειναι και το τεσταρισμα,και ακομα και αν θελεις να τα τεσταρεις με μετρα ασφαλειας παραπανω ειναι δωρο αδωρο,καποια μερα θα πανε για κυνηγι και μετα ειναι θεμα πιθανοτητων,για αυτο λεω οτι αυτο που μας πειραζει ειναι κατι γενικευμενο και οχι αυτο το τυχαιο περιστατικο που ηταν απλα η αφορμη...

και μια επιπλεον ερωτηση,αν θελουμε τον σκυλο του τοτε και οχι του τωρα πως θα προσομοιωσουμε το κυνηγι; το οποιο το ξεκαθαριζω ουτε εμενα με βρισκει συμφωνο...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Και τα τσοπανοσκυλα τα τεσταρεις οχι να κυνηγησουν κατσικια βεβαια....λαθος καταλαβες!
 
  • Like
Reactions: kasi and johnk


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δλδ αφεντικό και σκύλοι ...η μεν έξασε τα μαλλιά στα δέντρα, έσπασε τα κλαριά και έσκισε ρούχα ...τα δε καταξέσκισαν τις σάρκες και τις μούρες τους....και κυνήγι δεν μπήκε στο τσουκάλι. Πόση αστοχία Θεέ μου......και πόση χαμένη ενέργεια. Ευτυχώς που ο Βροντέας πάντα γυρνάει και τα υπόλοιπα, αν και καθυστερημένα γυρνάνε και αυτά. Να ξαναπάνε για εκπαίδευση οι σκύλοι. :cautious:
Και από υπακοή οι σκύλοι ...δεν το συζητώ...σούζα στέκονται.
Τι άλλο θα διαβάσουμε πχια ??
@johnk ....για κάνε την άσκηση και εσύ να δούμε :D
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω προσωπικα ειμαι κατα του κυνηγιου που γινεται για διασκεδαση,γιατι τα αγριογουρουνα δεν ειναι βασικο πιατο στην διατροφη μας,και μπορουμε χωρις αυτα,αλλα απο την στιγμη που ειναι νομιμο,πως αλλιως να τεσταρει τα σκυλια της αν δεν τα θεσει σε κινδυνο,μεσα σε επιτρεπομενα ορια βεβαια,οταν κυνηγας μεγαλο θηραμα ειναι θεμα πιθανοτητων να γινει καποιο ατυχημα,μικρο ή μεγαλο...ασε που δεν βγηκε για κυνηγι αλλα για βολτα...
απο εκει και περα το θεμα που εχει εξοργισει καποιους ειναι ποιο;

γιατι κυνηγαει (αν το κανει) με σαρ πει;
γιατι δεν εχει ελεγχο των σκυλων εν ωρα καταδιωξης;(που κανεις δεν εχει)
γιατι εκανε το λαθος να αφησει σκυλια ελευθερα στο δασος ακομη και αν απαγορευεται; δεν το θεωρειται ανθρωπινο; εγω θα το εκανα,αν οχι εκει,που;
ή απλα γιατι δεν εισαστε συνηθισμενοι σε τετοιες εικονες-περιγραφες; αν δεν αντεχετε την ιστορια πριν απο το κρεωπωλειο αυτο δεν σας κανει φιλοζωους...

μου φαινεται οτι το θεμα ειναι το κυνηγι μεγαλου θηραματος με σκυλια και η εκθεση τους σε κινδυνο τραυματισμου και οχι αυτο το τυχαιο περιστατικο!
Δεν ξέρω τι εξόργισε τους άλλους αλλά τι εξόργισε εμένα και σε αυτό θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.
Το ότι κυνηγάει με σαρ πει μoυ ειναι αδιάφορο (αν κυνηγάει δεν φαίνεται πουθενά από τα γραφόμενα της )το ίδιο θα μου ήταν αν κυνηγούσε με πόιντερ η με ντογκο.
Το ότι δεν έχει έλεγχο στα σκυλιά της εν ώρα καταδίωξης (που ούτε εγώ έχω ) και αυτό το ίδιο, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (αν και όταν το ξέρεις προσέχεις ) όπως σε όλους θα μπορούσε να συμβεί από αμέλεια, επιπολαιοτητα πες το όπως θες το συγκεκριμένο συμβάν.
Το να αφήσεις ελεύθερα τα σκυλιά σου στο δάσος είναι κατακριτέο, όταν ξέρεις ότι θα κυνηγήσουν όταν πιάσουν μια μυρωδιά και μάλιστα όταν το αναφέρεις και στη δημοσίευσή σου :
" ο βροντεας παντα γυρναει, ειτε με το θυραμα αν ειναι μικρο, ειτε ερχεται για να με οδηγησει στο θυραμα αν ειναι μεγαλο.κανενα σκυλι δεν φευγει απ την θεση του αν δεν σκοτωσει το θηραμα. κ αυτο ηταν το χειροτερο σεναριο"
τώρα αν αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ξαναγίνει και απλώς σημαίνει ότι "φαντάζεται " ότι τα σκυλιά της θα λειτουργησουν έτσι δεν είμαι μάντης , ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος.
Επιμένω βέβαια η σπαστική οτι η περιοχη που ηταν ειναι περιοχη που εχει τους κανόνες που εβαλα πριν ! τους κανόνες αυτούς τους έχει και ο Δρυμός και τα βασιλικά κτήματα.

"χθες το μεσημερι πειρα το κοπαδι μου κ πηγα για την συνηθισμενη βολτα στο βουνο κ μαλιστα επειδη ημουν μονη , διαλεξα μια ''ακινδυνη'' , πολισυχναστη διαδρομη απο τσιμεντενιο μονοπατι, στην πρωτη εισοδο των βασιλικων κτηματων, πριν την ταβερνα του ''λεωνιδα''.

Αλλά αυτο που με ενοχλησε πιο πολυ ειναι αυτό :
Λιγες ωρες αφου τα σκυλια της οπως εγραψε :

12195847_10153642865130279_1968044769349995149_n.jpg


και φυσικά κανένα ενδιαφέρων η μια απλή σκέψη για το θήραμα ότι και να ήταν αυτό ! αλεπού, αγριογουρουνο , ελαφι η νυφίτσα η κάποιος αδέσποτος σκύλος.
Αυτά
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Παιδιά που θα βρω μια φόλα σε ένα δάσος; Θέλω να τεστάρω το σκύλο μου.
Off the leash εννοείται. Χωρίς να υπακούει στο "έλα και στο "άστο".

Α θέλω και ντεκαπάζ να του κάνω μια πράσινη αντάυγεια στο αριστερό αυτί γιατί το χρώμα δεν πιάνει στο μαύρο.
Γελοιότητες από γελοίους. Το γεγονός ότι είναι εκτροφέας, την κάνει απλά ακόμα πιο γελοία.
 
  • Like
Reactions: Rodi


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33

Νομίζω πως τα πράγματα ξεκάθαρα... Έτσι εξηγείται γιατί έφυγαν, έτσι έχουν μάθει (αν και δεν την επικρίνω, ούτε επιδοκιμάζω)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Παιδιά που θα βρω μια φόλα σε ένα δάσος; Θέλω να τεστάρω το σκύλο μου.
Off the leash εννοείται. Χωρίς να υπακούει στο "έλα και στο "άστο".

Α θέλω και ντεκαπάζ να του κάνω μια πράσινη αντάυγεια στο αριστερό αυτί γιατί το χρώμα δεν πιάνει στο μαύρο.
Γελοιότητες από γελοίους. Το γεγονός ότι είναι εκτροφέας, την κάνει απλά ακόμα πιο γελοία.
Λίγο πιο ήρεμα όμως, ναι; Ειδικά εσύ θα έπρεπε να εκφραζεσαι με περισσότερη προσοχή.
 
  • Like
Reactions: johnk




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079

Νομίζω πως τα πράγματα ξεκάθαρα... Έτσι εξηγείται γιατί έφυγαν, έτσι έχουν μάθει (αν και δεν την επικρίνω, ούτε επιδοκιμάζω)
εκανα και ενα ωραιο μουσικό διάλειμμα . στο τριτο κομματι μου τα χαλασε λιγο, αλλα ας μη τα θελω και όλα δικα μου.....:p
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πάντως τα έχουμε μπλέξει λίγο!

Αλλοι θεωρουν το θέμα μονο ως αφορμή και απαντουν γενικά επί του θέματος που θεωρουν πιό κρισιμο!
Αλλοι απαντουν ειδικα αλλα με στοιχείο το ποστ που μπήκε copy paste διότι δεν έχουν facebook
Άλλοι απαντούν ειδικα μεν αλλα και με άλλα στοιχεία και φωτογραφίες αλιευμένα απ το facebook.
Και προσπαθουμε να απαντήσουμε ταυτοχρόνως και ό ένας στον άλλον...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πριν προχωρήσω, να κάνω κι εγώ μιά "προβοκατόρικη" (και, σίγουρα, off-topic) ερώτηση στο φίλο μου τον @sea-mol : Φαντάζεσαι πόσοι από τους κτηνοτρόφους μας - ιδιοκτήτες ΕΠ και ΜτΗ, θα "σκότωναν" για να έχουν τα δικά τους σκυλιά παρόμοιο ταμπεραμέντο (σαν τα περί ων ο λόγος Σαρ Πεϊ)... και να πηγαίνουν "το λύκο καβάλα"???:D
Αγαπητέ προβοκάτορα, θα μιλήσω στην γλώσσα σου και πιστεύω θα καλύψω λίγο και την ερώτηση του ετέρου Καππαδόκη - προβοκάτορα.
Λίγες είναι οι φυλές (και τα άτομα φυλών) τσοπανόσκυλων που κάνουν engage μετά το scramble. Και είναι τελείως ασαφές αν όταν κάνουν engage μένουν σε dogfight ή αν τελειώνουν την δουλειά. Προσωπικά, γνωρίζω περιστατικά στα όρια του στατιστικού λάθους ή και του ψεύδους, στα οποία "κατέβασαν" τον λύκο.
Και η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να εκτρέφονται για ατσάλινα νεύρα, και με τρόπο δουλειάς έξυπνο περισσότερο, παρά νταβατζηλίδικο. Ένα καλό ποιμενικό για μένα είναι ένας καλός και επίμονος surfer στην κόψη του fight or flight.
Αυτή θα έπρεπε να είναι η εκτροφή τους το 2015 , κατά την ταπεινότατη γνώμη μου :cool: , και ας έχω ακούσει διάφορα χαριτωμένα γι αυτήν (ααααααα το σκυλί πρέπει να δοκιμαστεί με τον άνθρωπο αν δαγκώνει κλπ κλπ) από εκτροφείς σκυλιών motherfuckers.

Το ποια θα έπρεπε να είναι η εκτροφή και η δουλειά φυλών που το κλείνουν το μασελάκι (στον λύκο, στον λαγό, στον άλλο σκύλο, στον μαντραπήδα), είναι ένα θέμα που έθεσα στο thread " http://www.dogforum.gr/community/threads/Το-εκτροφικό-μέλλον-των-φυλών-με-αχρείαστη-εργασία.30520/ " αλλά πέρασε μάλλον αβαβά ο προβληματισμός, γιατί κάποιοι το ερμήνευσαν σαν επίθεση σε φυλές.
 
Last edited:










ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ε όχι δα. να τη βρασω αυτην την καταβόηση. εγώ για να δώ αγριες πινακίδες τι πρεπει να κάνω; να βγω στα δαση;:mad:
 
  • Like
Reactions: Aslan and sea-mol




Status
Κλειδωμένο θέμα