Δεν κάθεται να τον χτενίσω


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κάνε την ζωή σου πιο εύκολη!

Πάρε μια κονσερβούλα* και κάλεσε τον κούταβο!
Για να μην την φάει όλη μονομιάς, "κλείσει" με το χέρι σου την κονσέρβα και άφησε μια μικρή δίοδο ώστε να προσπαθεί να την γλείφει και να γεύεται σιγά σιγά!

Το ένα χέρι θα δουλευεί την ροή της τροφής και το άλλο θα χτενίζει!It's so simple...

Τα πολλά κατσιάσματα είναι φτώχεια...μην δυσκολεύετε τον εαυτό σας και τον σκύλο!

Καλή εξάσκηση!;)

*αντι για κονσέρβα μπορείς να λιώσεις συκωτάκι σε ένα κουπάκι και να το δίενις να γλείφει ακριβώς τον ίδιο τρόπο όπως με την κονσέρβα!

 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γνωστό κόλπο για να μάθουν να στήνονται. Εδώ είναι 5 εβδομάδων.
Για γκρουμινγκ όμως πρέπει να μάθει να ανέχεται το πασπάτεμα.


oranje (11)_800x600_640x480.jpg oranje (10)_800x600_640x480.JPG
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έγω μόλις πήρα το κουτάβι, άρχησα να το ανεβάσω στο τραπέζι, να το πασπατεύω όπως λέει η Αλεξια (και εγώ και ο άντρας μου - αλλά μετά και άλλα άτομα), να του βλέπω τα δόντια, τα αυτιά, τα νύχια - και μετά επιβράβευση. Μετά το ίδιο έκανα με τη χτένα, τη βούρτσα, το νυχοκόπτη, την οδοντόβουρτσα. Το κουτάβι το συνήθισε σαν κάτι το εντελώς φυσιολογικό και μετά καθόταν υπομονετικά περιμένοντας τη λιχουδια. Τώρα πια η δικιά μου το απολαμβάνει το βούρτσισμα ξαπλωμένη στα γόνατά μου και εγώ βουρτσίζω και βλέπω τηλεόραση.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Βασικά την αρχή την έχει κάνει ήδη ο εκτροφέας.
Όλα τα κουτάβια από 4-5 εβδομάδες τα ανεβάζω καθημερινά στο τραπέζι.
Ακριβώς αυτό που λες. Το κουτάβι είναι ήδη εξοικιωμένο και απλά συνηθίζει να του τα κάνουν οι νεοι ιδιοκτήτες και άλλα άτομα (είναι πολύ χρήσιμο μετά στις εκθέσεις όταν ο κριτής τα πασπατεύει ή βλέπει τα δόντια και βέβαια σε επισκέψεις στον κτηνίατρο)
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
οσα χερια εχω κι εγω , δυο δηλσδη .... κι ο δικος μου ετσι εμαθε
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
"Rock πάμε να χτενιστούμε!"
Εξαφανιζόλ ο Rock, ακόμα τρέχει και δεν φτάνει, αλλά δεν του περνάει, τον ξετρυπώνω απο κάτω απο τραπέζια, καναπέδες κ.λ.π. και ξεκινάμε ακόμα ένα χαρωπό home grooming!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
"Rock πάμε να χτενιστούμε!"
Εξαφανιζόλ ο Rock, ακόμα τρέχει και δεν φτάνει, αλλά δεν του περνάει, τον ξετρυπώνω απο κάτω απο τραπέζια, καναπέδες κ.λ.π. και ξεκινάμε ακόμα ένα χαρωπό home grooming!
ωραίος ο Rock :))))) Εγώ φωνάζω: "Barbie έλα θα κάνουμε τα μαλλάκια" και πηδάει στον καναπέ και περιμένει :)
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Κοκέτα η Barbie, ο δικός μου μπουνταλάς και αλητάκος! Εννοείται ότι έχουμε σταματήσει να βάζουμε φιογκάκια στα μαλλιά γιατί νευριάζει, δεν τα θέλει καθόλου και τρίβεται παντού για να τα βγάλει!
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Θα τραβηξω ενα και θα στο ποσταρω , αν και ο δικος μου ειναι 3,5 χρονων πια , και εχει ηδη μαθει την ολη διαδικασια , αλλα θα καταλαβεις πανω κατω πως γινεται
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα τραβηξω ενα και θα στο ποσταρω , αν και ο δικος μου ειναι 3,5 χρονων πια , και εχει ηδη μαθει την ολη διαδικασια , αλλα θα καταλαβεις πανω κατω πως γινεται
Παίρνεις το αγαπημένο του παιχνίδι και το πετάς 1-2 μέτρα μπροστά του!
Χτενίζεις για 5 δευτερόλεπτα και του δίνεις "οκ" να πάει να το πιάσει!Επαναφέρει σε σένα!

Παίζεται λίγο και ξαναπετάς το αγαπημένο του παιχνίδι 1-2 μέτρα μπροστά του!
Χτενίζεις για 10 δευτερόλεπτο και του δίνεις "οκ" να πάει να το πιάσει!Επαναφέρει σε σένα!

Επαλαμαβάνεις την διαδικασία και μεγαλώνεις το διάστημα που το συγκρατείς από το να πάει να πάρει το παιχνίδι και χτενίζεις!Κάποια στιγμή θα φτάσεις σε έναν ικανοποιητικό χρόνο χτενίσματος!

Το αναφέρω ως μια άλλη εναλλακτική από το φαγητό!Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα φαγητό σε ενήλικο μαντράχαλο!
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
μαντραχαλος το μωρο μου ???????? αχαχαχαχααααα ..... δεν λεμε για τον δικο μου Στελιο μου , απο ενα κουταβι ξεκινησε το θεμα που δεν καθεται να χτενιστει , και προτεινα τη μεθοδο του κλικερ ....
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Θα τραβηξω ενα και θα στο ποσταρω , αν και ο δικος μου ειναι 3,5 χρονων πια , και εχει ηδη μαθει την ολη διαδικασια , αλλα θα καταλαβεις πανω κατω πως γινεται
Όλη τη διαδικασία θέλω: κλίκερ-λιχουδιά-χάδι-βούρτσισμα στην ίδια στιγμή.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
ξερει κανεις πως να ανεβασω το βιντεακι απο το p/c μου ?
 
Last edited:




Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
κατσε γιατι ειμαι και λιγο ασχετη με την τεχνολογια , θελω να ανεβασω ο βιντεακι που ζητησε η φωτεινη , το τραβηξα με το κινητο και το περασα στο p/c , εδω πως θα το προσθεσω να το δει ?
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω παλι και με τους δυο ακολουθησα την ιδια τακτικη. Τους εβαζα να καθονται με το ζορι ηθελαν δεν ηθελαν. Ουτε παρακαλια ουτε τιποτα, στη Ληδα φοραγα περιλαιμιο για να τη χειριζομαι καλυτερα. Εκαναν λιγο τα κολπα τους αλλα απλα τους κραταγα και δε τους αφηνα να φυγουν! Στο τελος της διαδικασιας επεφτε λιχουδια


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.053
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli