Δεν τρώει έπειτα από αλλαγή τροφής..


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Καλώς σας βρήκα καταρχάς..! Μόλις έκανα την εγράφη μου στο φόρουμ, ομολογώ ότι έχω μάθει αρκετά πράγματα από εδώ μέσα διαβάζοντας.

Θα ήθελα με την σειρά μου να μοιραστώ ένα πρόβλημα και να βρούμε μια λύση, ο σκύλος που έχω είναι American Staffordshire Terrier 6 μηνών και του άλλαξα την τροφή καθώς έμαθα ότι δεν είναι πολύ καλή (life plus nutrition της friskies) και μιας και δεν άκουσα καλά λόγια για την τροφή αποφάσισα να την αλλάξω με την Brit Junior ανάπτυξης & ενέργειας. Το θέμα είναι ότι δεν την τρώει καθόλου ενώ την παλιά την κατέβαζε σε δεύτερα. Όταν του δίνω με το χέρι την Brit τρώει αλλά όταν βάζω στο πιάτο όχι.. Τι να κάνω..; Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι μετά την αλλαγή τροφής. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Γεια σου κ καλωσόρισες!

Πώς έκανες την εναλλαγή των τροφών? Κατευθείαν? Ρωτάω μήπως -αφού δν τον πείραξε για να καταλάβεις θέμα ενόχλησης- είναι θέμα συνήθειας...

Να χαίρεσαι το Σταφφάκι σου! Κ βάλε φωτογραφίες! :p
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Θεωρώ ότι πρέπει την αλλαγή να την κάνεις σταδιακά,δηλ αρχικά να προσθέτεις λίγη ποσότητα από την καινούρια μεσα στην παλιά,κάθε μέρα να αυξάνεις σταδιακά την ποσότητα της καινούρια μειώνοντας την ποσότητα της παλιάς έως ότου μηδενίσεις την παλιά. Αυτη είναι σταδική μετάβαση!

Πέρασε και απο την ενότητα των νέων μελών να μας πεις περισσότερα για το σκυλάκι σου,να δούμε φωτογραφίες και να σε καλωσορίσουμε όπως πρέπει!!
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Πρεπει να κανω αυτο με την τροφη οπως ειπε η Lucimar..; Οποια αλλη συμβουλη εχετε προτεινετε..
 




Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ναι κάνε το σταδιακά..
Η μπριτ είναι αρκετά καλή πάντως αυτή δίνω και εγώ :)
ααααα ωραια.. να και καποιος αλλος που την χρησιμοποιει.. απο οτι ακουσα γενικοτερα ειναι παρα πολυ καλη τροφη απλα δεν πληρωνεις ονομα.. δεν ειναι τοσο γνωστη και για αυτο η τιμη της σε τετοια επιπεδα.. :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Eγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής.
Και να σκεφτείς ότι η σκυλίτσα μου ειναι πάρα πολύ εκλεκτική και έχω δοκιμάσει πολλές τροφές, αυτήν δεν την έχει βαρεθεί ακόμα και τρώει με ορεξη :)
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Eγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής.
Και να σκεφτείς ότι η σκυλίτσα μου ειναι πάρα πολύ εκλεκτική και έχω δοκιμάσει πολλές τροφές, αυτήν δεν την έχει βαρεθεί ακόμα και τρώει με ορεξη :)
by the way.. το σκυλακι σου ειναι πανεμορφο..!!!
 


giorgoskarmed

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
11
0
Δοκιμασε να της βαζεις και μιση κουταλια γιαουρτι ή λιγο σουπα οταν εχεις μαζι με τη τροφη. Σε μενα πιανει μια χαρα....
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Δοκιμασε να της βαζεις και μιση κουταλια γιαουρτι ή λιγο σουπα οταν εχεις μαζι με τη τροφη. Σε μενα πιανει μια χαρα....
Σημερα που ανακατεψα την τροφη τιποτα παλι δεν εφαγε.. :( Θα δοκιμασω αυτο με το γιαουρτι που λες.. ας ελπισουμε να πιασει..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc