Δεν τρώει την ξηρά τροφή


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ευτυχως που ειναι εσωτερικο διοτι δεν αντεχουν ουτε στο πολυ κρυο ουτε στην πολλη ζεστη.
Τελοσπαντως προς το παρων λυσε το προβλημα του φαγητου της. Μην την λυπασαι, θα το
πιασει το νοημα της πεινας. Ειναι και η ζεστη που εχει βαλει. Το τελευταιο της γευμα να την το
δινετε αφου εχει δροσισει και εχει πεσει ο ηλιος. Θα τρωει με μεγαλυτερη ορεξη!

Την επομενη φορα που θα θελετε να παρετε κουταβακι οποιασδηποτε ρατσας καλυτερα να
απευθυνθειτε σε εκτροφεα και οχι σε ιδιωτες και πετ σοπ!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
ηταν εξετασμενοι απο κτηνιατρο και οι δυο γονεις και ολα τα κουταβια...κ η μικρη μου που την πηγα σε δυο κτηνιατρους ειναι απολυτα υγιεις..οπως επισης και σωστη μορφολογικα...
Τωρα?? Στο μελλον??
Τι εξετασεις εκανε? Συσπλασιας αγκωνων? Ισχυων? Οι γονεις της εχουν κανει κανενα πυρετο?
τα ματια τους ειναι καθαρα απο εντροπιο? Δερματικα προβληματα εχψουν παρουσιασει?

Για το μορφολογικο δεν θα αναφερθω καν. Ακου εκει mini.
 


xitina13

Active Member
8 Ιουνίου 2011
33
0
δεν θα επαιρνα ποτε απο πετ σοπ...αυτο το καταδικαζω...εννοειται εσωτερικο...δεν θα την αφηνα ποτε εξω..ναι το τελευταιο γευμα της ειναι γυρω στις 9 οποτε εχει δροσισει αρκετα...
 


xitina13

Active Member
8 Ιουνίου 2011
33
0
οχι οι γονεις δεν παρουσιασαν ποτε τιποτα..ουτε καν πυρετο που ειναι πολυ συνηθες στα shar pei...οχι για συσπλασια δεν εκανε...αλλα αρκετες εξετασεις αιματος...ναι δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα ετσι μου ειπε ο γιατρος οτ δεν θα γινει πολυ μεγαλη γι'αυτο την λεω mini..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ευχομαι η κουταβα σου να ειναι παντα υγιεστατη αλλα δεν υποστηριζω τον τροπο αποκτησης της.
Ειναι λαθος αυτη η νοοτροπια.

Τωρα οσον αφορα το οτι οι γονεις της δεν εχουν παρουσιασει τιποτα δεν ξερεις ομως οι
προγονοι της τι κρυβουν στο dna τους.
 


xitina13

Active Member
8 Ιουνίου 2011
33
0
ναι αυτο δεν το γνωριζω..οπως επισης μπορει και να εχεις δικιο..εγω δεν αντιλεγω...αλλα ολα αυτα τωρα που την εχω ηδη 4 μηνες δεν με απασχολουν..δεν την αλλαζω με ολα τα shar pei του κοσμου...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω οταν απεκτησα τα δικα μου ολα αυτα δεν τα ηξερα. Και τωρα τα πληρωνω. Τρεχω καθε
λιγο και λιγακι σε κτηνιατρους και προσπαθω να τους προσφερω το καλυτερο. Το πιο ασχημο
ειναι το ψυχικο κοστος, αυτο δεν ξεπερνιεται με τιποτα.

Και η δικια μου μια χαρα ηταν μεχρι τα 3 της χρονια μετα μου εβγαλε ενα καρω προβληματα. Και ευχομαι
να μεινει εκει και να μην βγαλει κι αλλα.

Μακαρι να ειχα τοτε καποιον να με συμβουλεψει, τωρα τα πραγματα θα ηταν εντελως διαφορετικα.
Το εμαθα με ασχημο τροπο. Πραγμα που δεν το ευχομαι για εσενα.
 


xitina13

Active Member
8 Ιουνίου 2011
33
0
σε καταλαβαινω...τι να πω?ελπιζω να μου πανε και να της πανε πανω απ'ολα ολα καλα...το μονο προβλημα μας τωρα ειναι η τροφη...ας ελπιζουμε οτι θα ξεπεραστει...
 


Rozen

Member
9 Ιουνίου 2011
5
0
Καλησπερα και απο εμενα, καταρχην να σου πω οτι εχω περασει ακριβως τα ιδια!! Εχω λοιπον να σου πω τα εξης. Καταρχην πρεπει να αποκλεισεις οτιδηποτε παθολογικο. Να κανεις ολες τις εξετασεις απλα για να σου φυγει και εσενα η ιδεα οτι ισως κατι να εχει! Περα απο την απλη μικροβιολογικη καλο ειναι να τον περασεις απο ενα γενικο ελεγχο. δεν ξερω απο που εισαι αλλα εγω για παραδειγμα τον πηγα στην Κτηνιατρικη κλινικη του πανεπιστημιου Θεσσαλονικης. Μας κανανε ολες τις εξετασεις και μου εφυγε και εμενα η ιδεα οτι ειναι "αρρωστος". Αφου το συνηδειτοποιησα αυτο αλλαξαμε ολο το προγραμμα. Ο σκυλος θα πρεπει να τρωει σε συγκεκριμενες ωρες. Θα σου εξηγησω τι καναμε εμεις (παντα με την συμβουλη κτηνιατρου) Επειδη δεν ετρωγε κροκετα καθολου βρηκαμε μια που του ψιλοαρεσε. Καναμε ενα προγραμμα να τρωει συγκεκριμενεσ ωρες και ανακατευαμε σε διαστημα 2 εβδομαδων την κροκετα με κονσερβα της royal canin recovery(συγνωμη αλλα δνε ξερω αν απαγορευονται οι ονομασιες) η οποια ειναι πολυ γευστικη προκειμενου να του ερθει η αλλαγη πιο ευκολα.. Αφαιρουσαμε σιγα σιγα κονσερβα και προσθεταμε κροκετα. Ολο αυτο ομως σε τακτικο προγραμμα. το πιατο κατω για 15-20 λεπτα και αν δεν το ετρωγε (εκανα την καρδια μου πετρα) αλλα το μαζευα και την επομενη φορα παλι. Δεν ελεγα τιποτα ουτε τον καλοπιανα (βλεπε τις μαμαδες μας "ελα πουλακι μου γιατι δεν τρωσ κτλ). Σε 2 εβδομαδες η ποσοτητα τις κονσερβας ηταν πολυ λιγη και η κροκετα αρκετη.. στο τελος κοψαμε την κονσερβα και εμεινε η κροκετα. Μην περιμενεις αμεσως θαυματα αλλα πρεπει να καταλαβει οτι ή θα φαει αυτο που θελεις εσυ την ωρα που το θελεις ή θα μεινει νηστικος!Ωρες ωρες μπορει να εκανε μουτρα και να μην ετρωγε αλλα μολισ απομακρυνομουν πηγαινε και τσουκου τσουκου κατι εκανε. και να μην το φαει ολο δεν πειραζει αρκει να φαει εστω και λιγο. Και το πιο βασικο ειναι κομμενες ολες οι λιχουδιες! τα παντα ολα κομμενα!Κανε ενα σταθερο προγραμμα και πιστευω θα βελτιωθει η κατασταση οπως και σε εμας. Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω ως χαζομαμα εκανα πολλα λαθη!

Υ.Γ. παραλίγο να το ξεχασω αλλα καλο ειναι να τον κουραζεισ λιγο.. θα πεινασει σιγουρα ετσι και καποια στιγμη θα φαει.. καντον 2 βολτες πιο μακρυα... :) ευχομαι να βοηθησα!
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
γεια σας και απο εμενα...!ο νοτης πλεον ειναι 6 μηνων οταν αρχισα να του δινω κροκετες μπορω να πω ετρωγε ..μετα απο λιγες μερες πηγαινε αμυριζε και εφευγε εγω επειδη τον λυπομουν μην μεινει νηστικος του εβαζα λιγο κοτοπουλακι η μοσχαρακι μεσα στην τροφη και μετα δεν αφηνε ουτε ιχνος...προσπαθησα πολλεσ φορες να την αφησω σκετη αλλα παλι επεφτα και του συμπληρωνα και του εβαζα και συνοδευτηκα...πλεον με εχει κουρασει αυτο απο σημερα ειπα τελος!!!!!Τον λυπαμαι ομως .Σημερα το πρωι του εβαλα την τροφη σκετη πηγαινε μυριζε εφευγε την αφησα και 45¨΄λεπτο και την μαζεψα τωρα θα την βαλω ξανα κατα 7το απογευμα αλλα αν παλι δεν φαει?θα μεινει νυστικος?τον λυπαμαι μεχρι αυριο το πρωι!(εντομεταξυ πριν 2 μερες εφαγε ενα πατακι που ειχα στην κουζινα ειχε σαν κροσια δερματινα και εχει απο χτες βγαζει και στα κακα του κροσια αλλα εκανε και 2 φορεσ εμετο και εβγαλε και αλλα!)να τον παω στην κτηνιατρο?ειναι ανυσηχιτικο?αλλα ορεξη για παιχνιδια και χαζομαρες πρωτος!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
μην ανησυχειτε πολυ.Ειδικα αν εχει ορεξη για παιχνιδια κ λιχουδιες, σημαινει οτι κανει κολπακια. Οκ η ξηρα δεν ειναι και οτι πιο γευστικο αρα θα κανουν τα παντα για κατι πιο νοστιμο. Εμενα ειχε μεινει 3 μερες χωρις να φαει κροκετα απο πεισμα, περιοδο που ηταν 3 κιλα τ ο νιανιαρακι. Τωρα με τις ζεστες γινεται πιο εντονο το προβλημα. ο εμετος αν ηταν μονο υγρα προφανως ειναι απο τη νηστικομαρα. Θα ελεγα να πας σε γιατρο να δεις τα κροσια μηπως εχουν κανει καμια ζημια αν και εχω ακουσει για σκυλια που εχουν φαει τα κερατα και δεν επαθαν τιποτα. Δεν ξερω. Καλυτερα πηγαινε μηπως χρειαστει κανενας υπερηχος που και παλι θα μου κανει εντυπωση. Ομως, αν δεν τρωει την ξηρα , μην δινεις ΤΙΠΟΤΕ αλλο, κανει κολπα.Ειδικα αν για κατι πιο νοστιμο τρεχει σφαιρα να το φαει. Αν πχ ανησυχεις, κανε οτι κανω εγω αν θες(μιας και ειμαι φοβιτσιαρα, το παραδεχομαι). Οταν δεν τρωει ξηρα για μια μερα κ πανω, και δεν παει καν στο μπολ της, φωναζω για λιγο κασερακι του τοστ. Αν δω οτι ερχεται σφαιρα τρεχοντας κ το χλαπακιαζει, αυτο ειναι. Ξερω οτι κανει κολπα και μετα δνε δειχνω ελεος. Βαζω μονο ξηρα μεχρι να λυγισει και να καταλαβει οτι αυτο εχει να φαει και αν της αρεσει. Μη νομιζεις. Μου πηρε ενα χρονο να δειξω λιγο πεισμα. Κατα τα αλλα ειμαι λαπας.
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
πριν κανενα μισαωρο του πεταξα 2 κροκετες και τις εφαγε..αλλα δεν του κατεβασα το μπολ μια και καλη μετα...αν δεν φαει θα τον αφησω νιστικο?τον λυπαμαι μεχρι αυριο το πρωι!μπα δεν νομιζω να εχει προβλημα με τα κροσια αν δω οτι κανει παλι εμετο τοτε θα τον παω...
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
αν δεν φαει , δεν λυπασαι, πεισμωνεις γιατι προσπαθει να περασει το δικο του κ να λυγισεις εσυ αλλα ΕΣΥ εισαι ο αρχηγος και εσυ αποφασιζεις τι θα φαει. Ολα αυτα με την αιρεση οτι δεν εχει κατι απο θεμα υγειας βεβαια.
 


calexiadis

New Member
15 Ιουνίου 2011
4
0
Athens
Καλημέρα παιδιά. Πριν 3 βδομάδες πήρα ένα σιβηρικό χάσκι. Πήγα στο pet city και για τροφή μου έδωσαν μια που είναι για απογαλακτισμό μάρκα royal canin. Στην αρχή την έτρωγε κανονικά την απαραίτητη ποσότητα. Τώρα είναι περίπου 2.5 μηνών και σταμάτησε να την τρώει. Αφού έψαξα στο ίντερνετ και ρώτησα και σε ένα μαγαζί μου είπαν ότι μεγάλωσε και λογικά την βαρέθηκε την τροφή απογαλακτισμού. Τώρα του πήρα acana για puppies, και την πρώτη μέρα την καταβρόχθισε την ποσότητα 300gr έγραφε ότι είναι για την ηλικία του. Όμως μετά από μία μέρα σταμάτησε να την τρώει και αυτήν. Του το βάζω το πιάτο το πρωί το μυρίζει και δεν το τρώει, του το παίρνω μετά από μισή ώρα, του το βάζω το μεσημέρι πάλι το ίδιο, το βράδυ τρώει κανονικά την τροφή του. Θέλω να τονίσω επίσης πως με το στομάχι του δεν ήταν καλά σχεδόν ποτέ με εξαίρεση τις πρώτες μέρες που τον πήραμε. Διαπιστώσαμε ότι έχει σκουληκάκια στο στομάχι του μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο και του χορηγούμε το απαραίτητο χάπι κάθε 15 μέρες. Γενικά έχει διάρροιες χθες πρώτη φορά έκανε και εμετό ,μάλλον από την αλλαγή τροφής, και τα κακά του μία φορά στις 4 είναι στερεά. Σήμερα πήρα δείγμα από τα κόπρανά του για να τα πάω στον κτηνίατρο να τα στείλει σε εργαστήριο. Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά που θα διαβάσετε το post που είναι σχετικά μεγάλο.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απο που το πηρες τοσο μικρο το κουταβι?

Να του κανεις οτι απαραιτητες εξετασεις κρινει ο κτηνιατρος υποχρεωτικες για να
δεις αν το κουταβι σου ειναι υγιες. Απο εκει και περα βλεπουμε!

Μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα μηπως να τον ταιζεις ρυζακι με κοτοπουλο για κανα
τριημερο και μπας και στρωσει λιγο το γαστρεντερολογικο του?!
 


calexiadis

New Member
15 Ιουνίου 2011
4
0
Athens
Από εκτροφείο τον πήρα. Ναι και εγώ θα περιμένω για τα αποτελέσματα των εξετάσεών του. Τώρα ας πούμε για μεσημεριανό έφαγε κανονικότατα και τα κακά του είναι στερεά. Είναι λίγο περίεργος όσον αφορά την διατροφή του. Ευχαριστώ για την συμβουλή, Αλλά ακόμα δεν νομίζω να του δώσω κοτόπουλο ή ρύζι. Θέλω λίγο να στρώσει το στομάχι του γιατί αλλάξαμε την ξηρά τροφή πρόσφατα. Και από εκεί που την αγόρασα μου είπαν ότι έχει μεγάλη διαφορά η royal canin με την acana και στην ποσότητα κρέατος και ψαριού.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από εκτροφείο τον πήρα. Ναι και εγώ θα περιμένω για τα αποτελέσματα των εξετάσεών του. Τώρα ας πούμε για μεσημεριανό έφαγε κανονικότατα και τα κακά του είναι στερεά. Είναι λίγο περίεργος όσον αφορά την διατροφή του. Ευχαριστώ για την συμβουλή, Αλλά ακόμα δεν νομίζω να του δώσω κοτόπουλο ή ρύζι. Θέλω λίγο να στρώσει το στομάχι του γιατί αλλάξαμε την ξηρά τροφή πρόσφατα. Και από εκεί που την αγόρασα μου είπαν ότι έχει μεγάλη διαφορά η royal canin με την acana και στην ποσότητα κρέατος και ψαριού.
Υπάρχει η περίοδος που σταματάνε τον απογαλακτισμό και περνάνε στην κροκέτα!
Αυτό το διάστημα μπορεί να υπάρξουν διάρροιες κτλ!
Το πότε θα σταματήσει είναι θέμα σκύλου και θέμα ξηράς τροφής και αν ταιριάζει στο κουτάβι!

Γενικά το στομαχάκι του ακόμα δεν ολοκληρώθηκε!
Παρακολούθα τον μαζί με τον γιατρό και τον κτηνίατρο!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
-Οταν ο σκυλος δεν τρωει ολλη μερα παρα μονο το βραδυ και ειναι καλοκαιρι ειναι μαλον λογω ζεστης...
(δοκιμαστε να βαλετε μια ποσοτητα ξηρας τροφης στο ψυγειο... θα την φαει ΙΣΩΣ ποιο ευκολα)

-αν δεν τρωει γενικα και ειναι κουταβι μπορειτε να βαλετε μεσα στην ξηρα λιγη κονσερβα(η κατι που του αρεσει) ισα ισα να παρει γευση και σιγα σιγα μερα τη μερα μεινωνετε την κονσερβα οσπου να βαζετε ψυγματα η και καθολου.

-αν ειναι ωριμος σκυλος.... ε εκει δεν εχει θεμα αν πεινασει 2-3 μερες να κανει να φαει δεν τρεχει... αλλο οι ανθρωποι αλλο οι σκυλοι οποτε εκει του το δινετε οπως ειπαν τα παιδια για 20 λεπτα και αν δεν φαει μπαι μπαι μαμ... το βραδυ παλι :p

:D