Δεν τρώει το σκυλί...


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Καλησπερα σας!! Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Η μητερα μου εχει ενα πεκινουα εδω και ενα μισο χρονο.. Απο την αρχη ειχαμε προβλημα με το φαγητο του γιατι ηταν δυσκολος.. Εχει ομως περιπου 3-4 μηνες που για να φαει πραγματικα αγανακτουμε.. Του εχει παρει σχεδον οτι τροφη κυκλοφορει στην αγορα, εχει δοκιμασει να την ανακατεψει με κονσερβα, εχει δοκιμασει να την ανακατεψει με λιγο φαγητο και πολλα αλλα πειραματα.. Ενω στην αρχη τρωει μετα απο 2-3 μερες σταματαει.. Τις ειχε πει ο γιατρος να τον αφησει 2-3 μερες με μια στανταρ τροφη και να την βγαζει συγκεκριμενες ωρες αλλα να μην βαλει τιποτα καινουργιο μεσα.. Το εκανε και αυτο την τριτη μερα το σκυλι σερνοταν, δεν ειχε φαει τιποτα μονο νερο και η μητερα μου του εβαλε λιγο ρυζι για να φαει ελαχιστα.. Δεν ξερουμε τι αλλο να κανουμε.. Τρωει ισα ισα για να μην πεσει κατω, δηλαδη ουτε το 1/3 απο αυτο που πρεπει ομως αμα του δωσει ψωμι ή κρεας σκετο τρωει με ορεξη... Εχετε να προτεινετε κατι αλλο μπας και φαει??
 




Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Καλως σας βρηκα.. Ιατρικα πριν 3 μηνες περιπου ειχε παρουσιασει ενα προβλημα στο στομαχι του και μας εκανε εμετους που και που, ειχαμε παει στο κτηνιατρο και ειχε ακολουθησει θεραπεια και απο τοτε δεν εχει παρουσιασει τιποτα.. Οπτικα δεν ειναι κοκαλιαρικο ουτε και χοντρουλικο.. ειναι 5 μιση κιλα περιπου και ειναι 1 μισο χρονων.. Ειναι δραστηριο γενικα..
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Σε εμενα οταν τον πρωτοπηρα(γερμανικο ποιμενικος) 2 μηνων τοτε.. ετρωγε με δυσκολια...στην αρχη του εβαζα ωραρια..8 το πρωι 4 το μεσημερι και 12 το βραδυ..αν δεν το ετρωγε σε 15 λεπτα το επαιρνα..κι ετσι εμαθε..
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εαν οπτικά και ιατρικά οκ τότε το βασικό ζήτημα είναι το ενεργειακό απ οτι καταλαβα. Εαν ειναι νωθρό μηπως πρέπει να του δώσεις συμπληρώματα; Λένε οτι στην σκυλοτροφή royal canin που κατα τα αλλα τη θεωρω μέτρια κανεις σκύλος δεν αντιστέκεται σε θέμα γευσης. Τη δοκίμασες;
 




Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Καλημερα σας.. Βαγγελη και εμεις το καναμε αυτο αλλα απετυχε γιατι την τριτη μερα σερνοταν απο την αφαγια και δεν μπορουσε να το βλεπει ετσι και του εδωσε κατι να φαει.. Τωρα το ξανακανει η μητερα μου μπας και πετυχει, εχθες που μιλησαμε μου ειπε οτι εφαγε το 1/4 με χιλια ζορια.. Ghostdoc με την royal ενω ηταν η τροφη που ξεκινησε να τρωει απο τοτε που τον εχουμε κατι ενδιαμεσα χαλασε και δεν την ηθελε αλλο.. Vas τι ειναι αυτο??
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είναι ωμή διατροφή(κρέας, λαχανικά κλπ) και λόγω του ότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει "διάσημη" στους σκυλάδες υπάρχουν και καταστήματα που σου δίνουν έτοιμα "πακετάκια" με την τροφή του σκύλου σε κιμά και την κρατάς στην κατάψυξη. Αν κανεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλά άρθρα αλλά κυρίως οι μεγαλύτεροι τείνουν να έχουν έναν φόβο για την ωμή οπότε μελέτησέ το καλά για να μπορείς να εξηγήσεις τα θετικά της διατροφής αυτής στη μητέρα σου.
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Το ειδα το θεμα αυτο σχεδον ολο... Το ανεφερα στην μανα μου αλλα ειναι πολυ κατα... Τωρα μιλησαμε και μου ειπε οτι εχθες εφαγε ελαχιστα παλι το βραδυ με κοτοπουλο βραστο μεσα, ομως ειναι και πονηρο, τρωει το κοτοπουλο τα κομματακια και αφηνει τις κροκετες..
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Κοιτα, ειναι πονηρος και σας ριχνει κάθε φορα. Μολις δειξει οτι δεν του αρεσει η τροφη, τρεχετε να δοκιμασετε άλλη. Εχει μάθει στο ότι "αν δεν φάω το φαγητό μου, θα μου βάλουνε κατι άλλο πιο νόστιμο που θα το φαω με όρεξη"

Εχει μόνιμη πρόσβαση σε φαγητό ή συγκεκριμένη και λίγη ώρα?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δοκίμασες να αναμείξεις την κροκέτα με κάτι πιο γευστικό, λιγο τριμμένο τυρακι ή ζωμό απο κονσέρβα?
Τσεκαρε καλου κακου και την οδοντοστοιχία του, ποτε δεν ξερεις..
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Το ξερω οτι το πηραμε απο την αρχη λαθος και μας εκανε οτι ηθελε.. Ειναι συγκεκριμενες ωρες και για λιγο χρονο..
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Δοκίμασες να αναμείξεις την κροκέτα με κάτι πιο γευστικό, λιγο τριμμένο τυρακι ή ζωμό απο κονσέρβα?
Τσεκαρε καλου κακου και την οδοντοστοιχία του, ποτε δεν ξερεις..
Το εχει κανει και αυτο πλεον δεν τρωει ουτε ετσι.. Μονο οταν ειναι πολυ πεινασμενος σε σημειο που πεφτει κατω θα φαει λιγο..
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μου κάνει εντύπωση πάντως από την στιγμή που λες ότι είναι δραστήριο σκυλί ....να φτάνει να σέρνεται για να φάει.
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Μου κάνει εντύπωση πάντως από την στιγμή που λες ότι είναι δραστήριο σκυλί ....να φτάνει να σέρνεται για να φάει.
Μα αυτο ειναι που με προβληματιζει και εμενα γιατι αμα εβλεπα οτι ειναι ακεφο και δεν τρωει θα ελεγα οτι κατι ιατρικο εχει..Και να φανταστειτε ειναι ολη μερα στην αυλη και τρεχει.. Αν ημουν εγω στην πολη μου θα το ειχα ψαξει πολυ παραπανω το θεμα αλλα η μητερα μου δεν εχει και πολλες γνωσεις απο αυτα και ειναι λιγο δυσκολο.. Αμα συνεχισει μεχρι το Πασχα που θα παω ετσι θα το ψαξω αρκετα απο κοντα.. Το θεμα ειναι οτι μεχρι τοτε θα παει ετσι??
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μήπως η μαμά σου είναι υπερβολική στις περιγραφές ή έχει υπερβολική επιθυμία να φάει παραπάνω ο σκύλος από αυτό που πρέπει ?....στο λέω γιατί και εγώ όταν ετοιμάζω το φαγητό του η μαμά μου μου λέει πάντα νηστικό μένει αυτό το σκυλί. :)
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Μήπως η μαμά σου είναι υπερβολική στις περιγραφές ή έχει υπερβολική επιθυμία να φάει παραπάνω ο σκύλος από αυτό που πρέπει ?....στο λέω γιατί και εγώ όταν ετοιμάζω το φαγητό του η μαμά μου μου λέει πάντα νηστικό μένει αυτό το σκυλί. :)
Πιστεψε με δεν ειναι καθολου υπερβολικη.. Το ειδα και γω τα Χριστουγεννα που ημουν εκει.. Αν και τοτε ετρωγε καπως παραπανω, τωρα ξεφυγε..
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Constantina αν αποκλεισετε τους ιατρικους λογους με ενα γενικο τσεκ απ, να εχεις υποψη σου οτι πολλες φορες για την μιζερια των σκυλων στο φαγητο ευθυνεται η ανοια και η ελλειψη εκτονωσης.

Τι εκτονωση εχει καθημερινα το σκυλακι, εκτος απο την προσβαση στην αυλη?
 


Constantina_93

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
68
0
Constantina αν αποκλεισετε τους ιατρικους λογους με ενα γενικο τσεκ απ, να εχεις υποψη σου οτι πολλες φορες για την μιζερια των σκυλων στο φαγητο ευθυνεται η ανοια και η ελλειψη εκτονωσης.

Τι εκτονωση εχει καθημερινα το σκυλακι, εκτος απο την προσβαση στην αυλη?
Maltida καλησπερα.. Ο Ερμης ειναι σχεδον ολη μερα ελευθερος σε τεραστιαα αυλη και τρεχει πανω κατω, καταταλα τον επαιρνε η μητερα μου στο μαγαζι πιο παλια για να μην καθετε μονος αλλα γαυγιζε συνεχεια σε οποιον εμπαινε και μπλεκοταν στα ποδια και απο τοτε δεν τον παιρνει.. Οποτε η εκτονωση του πλεον ειναι στην αυλη και σε παιχνιδια στο σπιτι..