Δεν τρώει όπως έτρωγε


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Παιδιά γειά σας, το σαμογιέντ μου ειναι 5 μηνών και τισ 2 τελευταίες μέρες δεν μου τρώει οπως έτρωγε, δηλαδή για να καταλάβετε έτρωγε 150 γρ τρώφη σε 3 γεύματα αλλα τώρα ουτε 100γρ τη μέρα.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μωρε,μπορει να τυχει στα κουταβια...
Παρατηρησε το σε συμπεριφορα κτλ,αλλα μην τρελαινεσαι.Θα δειξει αν εχει κατι.Μηπως του εδωσες καμια λιχουδια εκτος τη ξηρα και τωρα του κακοπαει η ξηρα;
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Παντως κ ο δικος μου που ειναι 5 μηνων τωρα, δεν τρωει με την ορεξη που ετρωγε...Η ενεργεια του ειναι στα υψη!! Ειχα ρωτησει και τον κτηνιατρο και μου ειχε πει οτι ειναι λογικο να λιγοστευει η ορεξη για φαγητο οσο μεγαλωνουν, δηλαδη σε συγκριση με το οταν ηταν 2,5 μηνων και κοντευε να φαει και εμας.

Αν απο διαθεση ειναι μια χαρα, και τα κακα του ειναι καλα κλτ, και δεν υπαρχουν αλλες ανησυχητικες ενδειξεις, τοτε μην αγχωνεσαι.
 




antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Δεν δίνω τιποτα πριν το φαγητό αλλα μήπως επειδή αλλαξα τροφή? Έδινα pro plan αλλα η κρίση χτυπησε και τα σκυλιά μας βλέπετε, πολύ ακριβή 23 ευρώ τα 3 κιλά και αποφάσισα να δώσω κάτι πιο φθηνό έψαξα και είδα οτι η friskies είναι απο την ίδια εταιρία ( purina ) με την pro plan. Εκανα σταδιακά την αλλαγή και ήταν μια χαρά και για μια εβδομάδα έτρωγε την friskies μονη της μια χαρά τώρα τι έγινε ξαφνικά δεν ξέρω.Να συμπληρώσω οτι και απο κακά μια χαρά οπως με την pro plan, ορεξη για παιχνίδι δε σα τρελή.
 






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δηλαδή θέλει ακριβη τροφή μου λες ε?
Αυτό που σου λέει είναι οτι η ποιότητα (συστατικά + αναλογίες) της τροφής σαφώς πάει σε συνάρτηση με την τιμή...όπως όλα άλλωστε:)
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Αυτό που σου λέει είναι οτι η ποιότητα (συστατικά + αναλογίες) της τροφής σαφώς πάει σε συνάρτηση με την τιμή...όπως όλα άλλωστε:)
και τι δηλαδή δε μπορεί να φαει μια τροφή με διαοφρετικά συστατικά και αναλογίες κουφό μου φαίνετε
 






marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Ναι βρε παιδί μου, μπορείς να πάρεις μια φτηνή τροφή με πολύ ανώτερα συστατικά από της friskies! Δε χρειάζεται να ξεπαραδιαστείς για να βρεις μια καλή τροφή!Για ψαξτο λίγο! Κρίμα είναι σ αυτή την ηλικία που αναπτύσσεται ακόμα να δίνεις κακή τροφή!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι βρε παιδί μου, μπορείς να πάρεις μια φτηνή τροφή με πολύ ανώτερα συστατικά από της friskies! Δε χρειάζεται να ξεπαραδιαστείς για να βρεις μια καλή τροφή!Για ψαξτο λίγο! Κρίμα είναι σ αυτή την ηλικία που αναπτύσσεται ακόμα να δίνεις κακή τροφή!
Και για την υπόλοιπη ζωή του επίσης κρίμα είναι.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Απο οτι εχω δει τα μεγαλυτερα τσουβαλια τροφης συμφερουν περισσοτερο οικονομικα.
Η τιμη ανα κιλο δλδ ειναι πιο χαμηλη απο οτι στις μικροτερες ποσοτητες.
Επομενως κοιτα αν σε συμφερει τελικα η αλλαγη τροφης ή αν αγοραζοντας περισσοτερη ποσοτητα τελικα η διαφορα δεν ειναι και τοσο πολυ μεγαλη.
Γενικα οσον αφορα τις ξηρα τροφες θελει πολυ ψαξιμο. Αρχικα ψαξε στα αναλογα θεματα στο φορουμ για να δεις τις σχετικες συζητησεις αν καταφερεις να βγαλεις ακρη.