Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω.......


Kalamata

Member
27 Ιουνίου 2012
12
0
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις. Αν τυχον κανω το μεγαλο αμαρτημα και παρω το κουταβι θα σας ενημερωσω. Να ειστε καλα.
ΥΓ Vasilis ευχαριστω για τη βοηθεια....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις. Αν τυχον κανω το μεγαλο αμαρτημα και παρω το κουταβι θα σας ενημερωσω. Να ειστε καλα.
ΥΓ Vasilis ευχαριστω για τη βοηθεια....
Στου κουφου την πορτα λεει η παροιμια....:rolleyes:
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
ποσο δικιο μπορει να εχει ο Βασηλης.....
το κουταβι ειναι δωρεαν δεν ενισχυει κανενα ΒΥΒ ΣΩΖΕΙ ενα κουταβι ισως απο τον δρομο η και απο την ταλεπορια του κυκλου αδεσποτο-φιλοζωικη σπιτι.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Δεν ανησυχώ για τον αδαή. Ανησυχώ για κείνους που διαβάζουν 7 ή 200 σελίδες κ εξακολουθούν να επιμένουν να επιμένουν, να ενημερώνουν, να αποφασίζουν κατά τον ίδιο τρόπο που το κάνει ένας αδαής
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εγω ειμαι της αποψης πως οταν καποιος θελει πραγματικα κατι,οπως ενα σκυλο στη δεδομενη ναι μεν θα το σκεφτει και καλα θα κανει γιατι θα αναλαβει μια πολυ μεγαλη ευθυνη για παρα πολλα χρονια(που για μενα μακαρι να ηταν πολλα περισσοτερα) και ολα οσα συνεπαγοντε με αυτη του την αποφαση....δλδ το αν θα το ξεσκατιζει και ποσο,και ποση χλωρινη,και ολα αυτα εμενα μου ακουγοντε γελοια,συγνωμη καλαματα αλλα για εμενα αν πραγματικα ηθελες σκυλο ολα αυτα θα σου φαινονταν αστεια.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Επειδη υπαρχουν καποιοι ΒΥΒ δε σημαινει οτι οποιου το σκυλι ετυχε(γιατι μπορει και να ετυχε) να ζευγαρωσει το κανει για το παραδακι.
Απλά να σου πω ως προς αυτό ότι ΔΕΝ ισχύει! Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ: δεν υπάρχει έτυχε! Ένας ευσυνείδητος ιδιοκτήτης σκύλου έχει ενημερωθεί ΠΡΙΝ αποκτήσει σκύλο και ξέρει πως αν υπάρχει κίνδυνος να ζευγαρώσει, οφείλει να το έχει ήδη στειρωμένο για να αποφύγει τέτοιες καταστάσεις!! Άρα το έτυχε δεν παίζει ως δικαιολογία!

Και σου μιλάει ένας άνθρωπος που έτσι ακριβώς από τύχη ζευγάρωσε το σκύλο του!! Μπορεί να στάθηκα τυχερή ως προς την υγεία της σκύλας μου και ως προς το ότι έχω επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες των κουταβιών και ξέρω πώς περνάνε τα σκυλάκια, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως υπήρξα τότε ανεύθυνη!Γιατί απ' τη στιγμή που είχα σκυλιά διαφορετικού γένους (ακόμα κι αν ανατομικά δεν έφτανε το ένα το άλλο) ΟΦΕΙΛΑ να έχω κάνει στείρωση (όπως και έκανα, αλλά εκ των υστέρων).

Για να μην αναφέρω πως όσο περισσότερο ζευγαρώνουν ημίαιμα σκυλιά, τόσο πιο δύσκολο είναι να προβλέψεις τι αρρώστιες μπορεί να εμφανίσουν! Αν θες τη γνώμη μου, τώρα το σκυλάκι πάρτο, αλλά φρόντισε και να μην επαναλάβεις εσύ αυτό το λάθος και να ενημερώσεις και το άτομο αυτό, αλλά και όσους περισσότερους μπορείς ως προς το ποια είναι η σωστή αντιμετώπιση και συμπεριφορά!!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλάματα πες τον φίλο να δώσει το κουτάβι σε φιλοζωική ή να το αφήσει στο δρόμο.
Ύστερα πανε πάρτο εσύ και θα ακούσεις και μπράβο.


Υ.Γ. Πες τον φίλο σου να κάνει στείρωση στην σκύλα του και μην δώσεις φράγκο.
Υ.Γ.1 Εμένα ο πιτσιρικάς έστρωσε στους 6-7 μήνες. Μπορείς να κάνεις αρκετά πράματα για να αποφύγεις να λερώνει παντού στο σπίτι, ψάξου στο φόρουμ έχει αρκετά τέτοια θεματάκια. Ένα τρέξιμο θα το έχεις είναι σαν μικρά παιδία χωρίς πάνα.
Υ.Γ. 2 Και μην λέμε για ασθένειες που μπορεί να εμφανήσουν τα ημιαία, γιατί ειναι κατι φυλές από καθαρόαιμα που όσο καλή εκτροφή και να κάνεις δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.
 
Last edited:


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Καλάματα πες τον φίλο να δώσει το κουτάβι σε φιλοζωική ή να το αφήσει στο δρόμο.
Ύστερα πανε πάρτο εσύ και θα ακούσεις και μπράβο.
ηθελα να το πω και εγω αυτο αλλα το μετανιωσα. τελικα ακουγετε αστιο
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
...και ολα οσα συνεπαγοντε με αυτη του την αποφαση....δλδ το αν θα το ξεσκατιζει και ποσο,και ποση χλωρινη,και ολα αυτα εμενα μου ακουγοντε γελοια,συγνωμη καλαματα αλλα για εμενα αν πραγματικα ηθελες σκυλο ολα αυτα θα σου φαινονταν αστεια.
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα! Αν πραγματικά θέλεις σκύλο δεν υπολογίζεις καμιά δυσκολία αναλογιζόμενος αυτά που τόσο γενναιόδωρα θα σου προσφέρει! Απλά προσαρμόζεσαι!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
και περαν της περιοδου προσαρμογης και για τους δυο,βλεπεις,μαθαινεις και ενημερωνεσαι,δεν γεννηθηκαμε ολοι με ενα σκυλι στο διπλα μαξιλαρι,πηραμε την αποφαση του να υιοθετησουμε ενα ζωο,ειδαμε,παθαμε,διαβασαμε,ανταλλαξαμε αποψεις και μαθαμε...δλδ αν σκεφτομουν για παιδι θα επρεπε να σκεφτομαι ποσες πανες θα αλλαζω την ημερα?ωχ αυτο οποτε του ρθει θα τα κανει και εγω θα πρεπει να το αλλαζω μη με αλλαξει η γυναικα μου?ποσο ταλκ και κρεμες θα χρειαζομαι?τα μπανια μετα απο καθε τουρτα που τα πας?καθε μερα αυτη η κατασταση?δεν ξερω ισως δεν μου αρεσε ο τροπος που διατυπωθηκε ολο αυτο,δλδ ακουω για ενα ζωντανο πλασμα(το κουταβακι που πααλι αυτο θα την πληρωσει στο τελος) και απο εναν ανθρωπο νοημων που θελει να το υιοθετησει αποφασισμενος υποτιθεται και η μονη του εννοια ειναι αυτη??? το ξεσκατισμα που εχει να φαει??
γενικοτερα διαβαζοντας το θεμα αυτο ολη η εννοια του ειναι το ποσο θα τα κανει το σκυλι,το σχημα και το που...οκ για ολα υπαρχει τροπος,δεν ακουσα να πει "ναι θελω σκυλο,αποφασισα,το σκεφτηκα σοβαρα με ολες τις παραμετρους,εκανα,ερανα,αλλα με αγχωνει το θεμα της τουαλετας, ομως ειναι τοσο χαριτωμενο και γλυκο που θα την βρω την ακρη" για εμενα αυτο θα ηταν και θελω και μπορω....
 


Kalamata

Member
27 Ιουνίου 2012
12
0
Πατε καλα? Τι ειναι αυτα? Επειδη υπαρχουν χαρωπες νοικοκυρες και αδαεις που βλεπουν μονο δυο κουταβισια ματια και τιποτα αλλο απο αυτα που ακολουθουν, τι να πω. Επειδη με προβληματιζει το θεμα της τουαλετας δεν παει να πει οτι δεν θελω πραγματικα σκυλο. Ρωταει καποιος μια απορια και πρεπει να φερει δικηγορο για την απολογια του. Εσεις ολοι της λεγεωνας των σκυλων πρεπει λιγο να βοηθατε και τους υπολοιπους που θελουν να μπουν στο λοχο. Μην τους αποπαιρνετε....Αιντε.
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Πατε καλα? Τι ειναι αυτα? Επειδη υπαρχουν χαρωπες νοικοκυρες και αδαεις που βλεπουν μονο δυο κουταβισια ματια και τιποτα αλλο απο αυτα που ακολουθουν, τι να πω. Επειδη με προβληματιζει το θεμα της τουαλετας δεν παει να πει οτι δεν θελω πραγματικα σκυλο. Ρωταει καποιος μια απορια και πρεπει να φερει δικηγορο για την απολογια του. Εσεις ολοι της λεγεωνας των σκυλων πρεπει λιγο να βοηθατε και τους υπολοιπους που θελουν να μπουν στο λοχο. Μην τους αποπαιρνετε....Αιντε.
Ελπίζω εκτός απο παράπονο, να συγκράτησες κ τις πληροφορίες....:) DogForum - Πως θα το μάθω να
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πατε καλα? Τι ειναι αυτα? Επειδη υπαρχουν χαρωπες νοικοκυρες και αδαεις που βλεπουν μονο δυο κουταβισια ματια και τιποτα αλλο απο αυτα που ακολουθουν, τι να πω. Επειδη με προβληματιζει το θεμα της τουαλετας δεν παει να πει οτι δεν θελω πραγματικα σκυλο. Ρωταει καποιος μια απορια και πρεπει να φερει δικηγορο για την απολογια του. Εσεις ολοι της λεγεωνας των σκυλων πρεπει λιγο να βοηθατε και τους υπολοιπους που θελουν να μπουν στο λοχο. Μην τους αποπαιρνετε....Αιντε.
Βοηθαμε να ανοιξεις τα ματια σου περα απο το σκυλι που σκοπευεις να αποκτησεις αλλα δεν ... Ειναι θεμα αντιληψης, νοοτροπιας και παιδειας κατα τη γνωμη μου.

Τι να πει κανεις δε, οταν βλεπει παλιοτερα μελη του φορουμ να λενε πηγαινε το σε μια φιλοζωικη και παρτο απο εκει μετα για να σου πουν μπραβο. Τα λογια ειναι περιττα νομιζω. Οσο του κοβει του καθενος πραττει αναλογα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τι να πει κανεις δε, οταν βλεπει παλιοτερα μελη του φορουμ να λενε πηγαινε το σε μια φιλοζωικη και παρτο απο εκει μετα για να σου πουν μπραβο. Τα λογια ειναι περιττα νομιζω. ...
Ακριβώς...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Πω...ρε παιδιά 10 σελίδες για ένα θέμα που έχει συζητηθεί τόσες φορές ?? Τα καμμένα χαρτιά φαίνονται αμέσως στις πρώτες σελίδες :)..τι το παλεύεται?
Nizinny σωστός!!!
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Πω...ρε παιδιά 10 σελίδες για ένα θέμα που έχει συζητηθεί τόσες φορές ?? Τα καμμένα χαρτιά φαίνονται αμέσως στις πρώτες σελίδες :)..τι το παλεύεται?
Nizinny σωστός!!!
Ξέρεις πως πάει το ρητό για την ελπίδα...
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Προσπαθησαμε, απο κει και περα ο καθενας σκέφτεται και πράττει! Δεν μπορεις νε το ζόρι να αλλάξεις την αποφαση που έχει πάρει ΗΔΗ κάποιος!
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το πιο επικίνδυνο άλογο, είναι αυτό που φοράει παρωπίδες. Βγάλτες μπας και δεις το φως σου.

Έχεις πάρει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, κανείς (και ειδικά κανείς από εδώ) δεν μπορεί να σου επιβάλλει το τι θα κάνεις, αλλά τώρα ξέρεις και είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές σου.
Κρίμα που αντί να ζητήσεις ακόμα περισσότερη βοήθεια, κλείστηκες στο καβούκι της ξερολίασης και απλά μας θεωρείς γραφικούς και υπερβολικούς.
Ήθελα να ήξερα, όλα εσείς τα νέα μέλη που μπαίνετε εδώ μέσα, δεν αναρωτιέστε για ποιο λόγο επιμένουμε τόσο πολύ όλοι εμείς οι γραφικοί σε αυτά τα 5 πράγματα? Για να σας χαλάσουμε τη χαρά?
Τι να πω.

Όσο για την τουαλέτα ενός οποιουδήποτε κουταβιού, έχει να κάνει με το πόσο θα ασχοληθείς εσύ αλλά και με το κουτάβι που θα έρθει στα χέρια σου. Μεγάλωσα 2 κουτάβια, αδέρφια, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η θηλυκιά έπιασε το νόημα της πάνας από την πρώτη βδομάδα. Ο αρσενικός έχει φτάσει 6+ μηνών και ακόμα έχουμε ατυχήματα, χτες μου κατούρησε το κρεβάτι πρώτη φορά στα χρονικά. Οπότε δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με βεβαιότητα για το πόσο θα χρειαστεί ώστε να μην έχετε ατυχήματα.

Καλημέρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981