Δερματικός Staphylococcus σε Δαλματίας


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Γειά σας παιδιά,

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα στα γεννητικά όργανα του Maxie κάποιες δερματικές κόκκινες πληγές και έτσι αποφάσισα να τον πάω στον κτηνίατρο.

Εξετάζοντας τον, ο κτηνίατρος είπε πως έχει μολυνθεί με Staphlococcus. Είναι σχετικά έντονες οι πληγές αν και φαίνεται να μην τον ενοχλούν καθόλου, ούτε καν γλύφεται ή ξύνεται σε εκείνο το σημείο. Δεν έχει παρουσιάσει κανένα σύμπτωμα ή αλλαγή στην διάθεσή του και παίζει, τρέχει, χωρίς να συμβαίνει το παραμικρό.

Μετά την οπτική διάγνωση, η θεραπεία είναι: Prezolon (κορτιζόνη) για 3 μέρες (πρωί-βράδυ) και άλλο ένα χάπι ίδιας δοσολογίας, μεγαλύτερου μεγέθους. Τον έχω δώσει ήδη 2 δόσεις (1 ημέρα) και το μόνο που παρατήρησα είναι πως μία ούρησή του είχε πολύ μεγάλη διάρκεια και τα ούρα του σχεδόν πεντακάθαρα, σαν νερό. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη συμπεριφορά του (αν και είναι πολύ νωρίς).

Το γεγονός πως η θεραπεία περιλαμβάνει κορτιζόνη (χωρίς καν κλιμακωτή δοσοληψία) με βάζει σε σκέψεις. Έχω διαβάσει μερικά posts σχετικά με την κορτιζόνη και σπανίως δίνεται, τουλάχιστον άμμεσα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Τι πρέπει να γίνει με την διατροφή του? Και το βασικότερο, με τη θεραπεία τι κάνω? Συνεχίζω ή τρέχω να βρω και άλλο κτηνίατρο?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καταρχήν περαστικά στον σκύλο σου!

Κάποιες απορίες δικές μου...
Γιατί η χορήγηση της κορτιζόνης σε βάζει σε σκέψεις;
Τι είναι το άλλο χάπι που παίρνει ο σκύλος σου;
Γιατί χωρίς να έχεις αφήσει χρονικό περιθώριο να δεις αν έχει θεραπευτικά αποτελέσματα η θεραπεία που σου πρότεινε ο κτηνίατρος έχεις αμφιβολίες για αυτή;
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Καταρχήν περαστικά στον σκύλο σου!

Κάποιες απορίες δικές μου...
Γιατί η χορήγηση της κορτιζόνης σε βάζει σε σκέψεις;
Τι είναι το άλλο χάπι που παίρνει ο σκύλος σου;
Γιατί χωρίς να έχεις αφήσει χρονικό περιθώριο να δεις αν έχει θεραπευτικά αποτελέσματα η θεραπεία που σου πρότεινε ο κτηνίατρος έχεις αμφιβολίες για αυτή;
Ευχαριστώ!

Ψάχνοντας στο forum, είδα πως η χορήγηση κορτιζόνης θεωρείται άκρως επικίνδυνη και μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές. Συνήθως ο Σταφυλόκοκκος αντιμετωπίζεται με απλή αντιβίωση.

Απλώς, θεώρησα σωστό να το αναφέρω για να προλάβω γεγονότα. Υπάρχουν ιδιοκτήτες στο φόρουμ με μεγάλη εμπειρία και αυτά που διάβασα με ανησύχησαν.

Η κορτιζόνη σε ανθρώπους γίνεται με κλιμακωτή δοσολογία και πάντα μειώνεται σταδιακά, γιατί επιφέρει επιπλοκές σε πολλά επίπεδα.

Υπάρχει λόγος να ανησυχώ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όλα είναι σχετικά....
Ας πούμε...προσωπικά διαφωνώ ότι η χορήγηση κορτιζόνης είναι άκρως επικίνδυνη....αντίθετα θεωρώ την κορτιζόνη ως ένα από τα σημαντικότερα "βέλη" στην "φαρέτρα" είτε του γιατρού είτε του κτηνίατρου....
Η δοσολογία κι ο τρόπος χορήγησής κι απόσυρσής της εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ ποια είναι η νόσος που απαιτεί την χρήση της, ποιο το χρονικό διάστημα χορήγησης, ποια η οδός χορήγησης, ποια η δόση κτλ κτλ...

Στην προκειμένη, ο σταφυλόκοκκος αντιμετωπίζεται με αντιβίωση, υποθέτω ότι το δεύτερο χάπι που δίνεις στον σκύλο και δεν ξέρεις τι είναι είναι αντιβίωση,, όμως δεν θες και με κάποιο τρόπο να μειώσεις την φαγούρα και την ενόχληση που θα νιώθει στην περιοχή ώστε να σταματήσει να την γλύφει και να την ερεθίζει, οπότε και να επουλωθούν οι πληγές νωρίτερα;
Η κορτιζόνη ας πούμε μπορεί να το επιτύχει αυτό!

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου, σε πρώτη φάση θα ρωτούσα τον κτηνίατρο ότι απορίες είχα σχετικά με την ασθένεια και με την μέθοδο θεραπείας της, θα άφηνα ένα σχετικό χρονικό διάστημα να δω αν έχει αποτέλεσμα η θεραπεία που μου πρότεινε και στην συνέχεια αν δεν είχα καλυφθεί τότε θα ζητούσα και δεύτερη γνώμη!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ πάντως είμαι από αυτούς που κρατάω επιφυλάξεις όσον αφορά την κορτιζόνη..
Προτιμώ να αντιμετωπιστεί με την κατάλληλη αγωγή παρά με τον θεωρητικά εύκολο τρόπο..

Δεν αντιλέγω πως είναι χρήσιμη και σε πολλές περιπτώσεις μονόδρομος..όμως πολλοί κτηνίατροι επειδή βαριούνται ή δεν έχουν γνώσεις πάρα πάνω ..την προτείνουν ως εύκολη λύση..
Μέχρι και για ανάστροφη αναπνοή έχω ακούσει να την προτείνουν.., σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν όχι..αφενός δεν θα κάνω τον ιατρό..αφετέρου δεν θα γίνω και θύμα..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εφόσον δεν έχει ενόχληση, φαγούρα γιατί κορτιζόνη; Σε σκυλιά μου ο σταφυλόκοκκος έχει αντιμετωπιστεί πάντα μόνο με αντιβίωση.

Όταν λες οπτική διάγνωση εννοείς ότι εξέτασε ξέσμα με το μικροσκόπιο;
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Εφόσον δεν έχει ενόχληση, φαγούρα γιατί κορτιζόνη; Σε σκυλιά μου ο σταφυλόκοκκος έχει αντιμετωπιστεί πάντα μόνο με αντιβίωση.

Όταν λες οπτική διάγνωση εννοείς ότι εξέτασε ξέσμα με το μικροσκόπιο;
Όχι, δεν εννοώ μικροσκοπική εξέταση, παρά μόνο μακροσκοπικά με γυμνό μάτι και φακό. Πάντως οι όποιες πληγές δεν είναι και λίγες. Ίσως τις ερεθίζει σε στιγμές που δεν τον παρακολουθώ, αλλά όσο είμαστε μαζί δεν τον έχω δει να τις γλείφει.

Το πρώτο πράμα που μου ρώτησε είναι αν τον έχω δει να τις πειράζει ή να τις ξύνει. Βέβαια εγώ τώρα τελευταία το παρατήρησα, μάλλον η μόλυνση έχει αρχίσει εδώ και πολλές μέρες, γιατί φαίνεται να έχει προχωρήσει σε εκείνο το μέρος.

Τώρα, η χορήγηση κορτιζόνης γίνεται για την αντιμετώπιση οξείων ή χρόνιων φλεγμονών και ίσως ο κτηνίατρος θεώρησε σηματνική την λήψη της καθώς οι πληγές δεν είναι ούτε μικρές ούτε και λίγες. Ίσως όντως έχουν δημιουργηθεί φλελγμονές στο σημείο εκείνο, και μην ξεχνάτε πως πρόκειται για να γεννητικά του όργανα και ενδέχεται να δημιουργηθούν προβλήματα αναπαραγωγής.

Τέλος, το αν υπάρχουν κτηνίατροι που βαριούνται ή δεν έχουν γνώσεις, δεν νομίζω πως είναι κάτι το μοναδικό. Σε όλων των ειδών τις επιστήμες υπάρχουν σχετικοί και λιγότερο σχετικοί, διαβασμένοι και πολύ λιγότερο μελετηροί. Πάντα εξαρτάται από το άτομο και πόσο αγαπάει αυτό που κάνει και πόσο υπεύθυνος νιώθει με την ειδικότητά του απέναντι στους άλλους. Έγω μέχρι στιγμής, δεν έχω αμφιβολίες και δεν μπορώ να έχω, απλώς διαβάζοντας πως η χορήγηση κορτιζόνης είναι κάπως επικίνδυνη ήθελα να μάθω και άλλες εμπειρίες.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
2 φορές που μου έχει τύχει σε σκυλιά μου η διαγνωση έγινε με μικροσκοπική εξέταση, την πρώτη φορά μας έδωσε αντιβίωση για 3 εβδομάδες, την δευτερη της έκανε μόνο μία ένεση αντιβίωσης.
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Τι είναι το άλλο χάπι που παίρνει ο σκύλος σου;
Το άλλο χάπι είναι αντιβίωση, και η κορτιζόνη για 3 μέρες αρχικά. Δεν γνωρίζω αν θα συνεχίζει και την κορτιζόνη, την αντιβίωση πάντως θα την παίρνει για 10 μέρες περίπου.

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Καμία απολύτως ενόχληση ή παρενέργεια από τα χάπια. Γεμάτος ενέργεια όπως πάντα και ορεξάτος.

Ο κτηνίατρος είπε πως ο Σταφυλόκοκκος είναι λιγάκι επικίνδυνος για εξάπλωση και σε άλλα σημεία γι αυτό και αρχικά χρησιμοποιούμε αυτή τη συνταγή. Με το να ξύνει-γλείφει τις πληγές μπορεί να μεγαλώσει το πρόβλημα παντού.

Η αγωγή έχει ως σκοπό να ελαττώσουμε όσο το δυνατόν όποια πιθανότητα για δερματικές ανωμαλίες και ευαισθησίες καθώς η ράτσα είναι αρκετά ευαίσθητη σε τέτοιου είδους προβλήματα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Συνήθως τα δερματικά χρειάζονται αρκετές μέρες αντιβίωση. 10 μου φαίνονται λίγες. Εγώ πηγαίνω σε δερματολόγο κτηνίατρο, υπάρχει στην Ελλάδα;
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Συνήθως τα δερματικά χρειάζονται αρκετές μέρες αντιβίωση. 10 μου φαίνονται λίγες. Εγώ πηγαίνω σε δερματολόγο κτηνίατρο, υπάρχει στην Ελλάδα;
Όχι δεν θα σταματήσουμε στις 10 μέρες. Μου είπε πως η θεραπεία που χρειάζεται είναι 3 εβδομάδων. Απλώς μέχρι 10 μέρες έχω θεραπεία και στη συνέχεια βλέπουμε και κάνουμε.
 
Last edited: