Δερματόφυτο...


stalitsa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2009
28
0
49
Ηλιούπολη Αττικής
Όταν βρήκα τη Δάφνη είχε το κακό της χάλι... και φυσικά ήταν και γεμάτη ψύλλους, μετά από 2,3 ή 4 μέρες δεν θυμάμαι ακριβώς έβγαλα στο μηρό μου ένα εξάνθημα σαν τσίμπημα και φαντάστηκα ότι μπορεί να ήταν από κανένα ψύλλο. Το συζήτησα ακαδημαϊκά με τον κτηνίατρο και μου είπε αν δεν υποχωρήσει να με δει δερματολόγος. Σήμερα λοιπόν η δερματολόγος μου είπε ότι έχω δερματόφυτο και με κόλλησε ο σκύλος μου ή κάποιο άλλο ζώο και τέλος πάντων ότι είναι κολλητικό και θα πρέπει να κάνουμε και οι δύο θεραπεία. Αμέσως μετά πήγα και το σκύλο στον κτηνίατρο όπου δεν της βρίσκει τίποτα... και μου είπε ΑΝ θέλω να της κάνω μπάνιο με φαρμακευτικό σαμπουάν (κάθε εβδομάδα από 2 χέρια για 4 φορές).
Το σαμπουάν γράφει Dermazyme Losham στο οποίο έριξε μέσα και 2 σύριγγες από κάποια άλλα φάρμακα.
(Για 'μένα η δερματολόγος μου έγραψε χάπια και αλοιφή lamisil)
Καμιά γνώμη???
Ευχαριστώ.
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Το δερματόφυτο το κολλάνε τα σκυλιά αλλα και εμείς απο τις ανεμβολιαστες γάτες ή ποντίκια.
 


stalitsa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2009
28
0
49
Ηλιούπολη Αττικής
Πήρα την γνώμη και 2ου δερματολόγου και η διάγνωση ήταν ίδια.
Μετά από μια έρευνα στο internet με την βοήθεια της Jennie's (την οποία ευχαριστώ πολύ) διάβασα ότι τα συμπτώματα του μύκητα εμφανίζονται σε 2 έως 4 ημέρες και μπορεί στο ζωάκι να μην έχει εκδηλωθεί, απλά να είναι φορέας. Συνήθως τα ζώα υποφέρουν από τέτοιους μύκητες όταν βρίσκονται σε βρώμικο περιβάλλον και η σίτισή τους είναι κάκιστη. Η παρακάτω φωτό είναι από το internet και μοιάζει πάρα πολύ με το εξάνθημα που έχω βγάλει.


Erythematous circular lesion caused by Microsporum canis infection in