Δεύτερος σκύλος...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Το καφέ πάντως, θα ταιριάζει καλύτερα χρωματικά και με τον cookie και με τα υπόλοιπα λευκά σου είδη, τα προσαρμοσμένα στο μπεζάκι :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το καφέ πάντως, θα ταιριάζει καλύτερα χρωματικά και με τον cookie και με τα υπόλοιπα λευκά σου είδη, τα προσαρμοσμένα στο μπεζάκι :)

Χαχαχα, τι να κάνω, σπάνια είναι τα καφέ που μπορώ να πω πως μου άρεσαν...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Και μένα το ίδιο αλλά αυτά που είναι ωραία, είναι φανταστικά!
Αλλά το λαμπ το μαύρο βρε παιδί μου και άλλη χάρη έχει και πιο δυναμικό είναι αν και το δεύτερο δεν υποστηρίζεται επίσημα, ακούγεται αρκετά!
Ότι και να πάρεις γερό να είναι.
Και το νού σου μην παραμελίσεις το παιδί!
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Ενας φίλος που είχε 2 golden αδερφάκια από κουτάβια μου είχε πει και κάτι άλλο: ότι δεν είναι εύκολο να μπεις στο παιχνίδι τους, από τη στιγμή που ανεξαρτητοποιούνται. Δηλαδή μου είχε πει χαρακτηριστικά, ότι "όταν θέλει να παίξει ένας σκύλος μέσα στην οικογένεια, έχει σαν επιλογή τα μέλη της, ενώ όταν θέλει να παίξει ένας σκύλος σε μια οικογένεια με 2 σκύλους, θα παίξει με τον άλλο σκύλο και σπάνια με το αφεντικό του". Ισχύει αυτό ?
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μυρτώ και δε μου λες, με το μαύρο πώς θα βγάλω ρομαντικές φωτό μες στη νύχτα με βροχή;; :p
Θα το βγάλεις ρε..αφού το χεις..το μαύρο απλά πρέπει να έχεις γνώσεις για να το φωτογραφίσεις , εγώ π.χ. με τίποτα, εσύ δεν θα έχεις θέμα, σκέψου το κι αλλιώς θα μάθεις κι άλλα πολλά κόλπα, θα γίνεις και καλύτερη!!!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολύ επίκαιρο θέμα για εμένα γιατί πριν κάτι μήνες απέκτησα το δεύτερο μου westie.
To πρώτο μου είναι 7 ετών και η μικρή τώρα 5 μηνών.

Αυτό που έχω να πω από την εώς τώρα πορεία μου (πρώτη φορά βρίσκομαι με δύο σκυλιά), είναι πως είναι μία αγχωτική αλλά ωραία εμπειρία συνάμα που ίσως "δεν υπάρχει γυρισμός" (στο ένα σκυλί σε σύνολο στο μέλλον..).
Γενικά δεν υπάρχει καλύτερος νηπιαγωγός από ένα ήδη υπάρχον σκυλί καλού χαρακτήρα..
Με έχει βοηθήσει σε πολλά ..της μαθαίνει πολλά..
Κάθε φορά που κάνω μία διόρθωση ο Blanco την "υποσημειώνει"..ή αν "φωνάξω" (βέβαια αυτός είναι και ένας τρόπος για να της επιβληθεί), της μαθαίνει τα όρια της, πως να προσεγγίζει τα σκυλιά και διάφορα άλλα.
Το θετικό είναι πως ανάμεσα στα δύο σκυλιά που ζούνε στο ίδιο σπίτι, το μικρότερο θα πάρει τα θετικά του , όμως θα πάρει και τα αρνητικά του.
Καλό είναι να έχουν επιλυθεί διάφορα πιθανά προβλήματα που δεν θα τα θέλουμε στο μέλλον διπλά.

Εγώ π.χ. δύο θέματα έχω με τον δικό μου, ένα δεν του έμαθα ποτέ να μην τραβάει στην βόλτα (φοράει και σαμαράκι) και δεύτερον να μην γαβγίζει στο μπαλκόνι όταν είναι στα περαστικά σκυλιά ή στο κουδούνι. Προσπαθώ να μην τα ακολουθεί αυτά η μικρή η οποία είναι με τα μάτια της στραμμένα πάνω του και τον αντιγράφει σε πολλά.

Τα προβλήματα που είχα αρχικά (και ακόμα δουλεύω) όσον αφορά την ψυχολογία του μπλάνκου ήταν πως ήθελα να δουλέψω ξεχωριστά την μικρή..στην κοινωνικοποίηση της με τα πάντα.., από την πρώτη στιγμή που την πήρα μέχρι και σήμερα.. Αυτό βέβαια είναι κάτι που δεν αρέσει στον Μπλανκό και πολλές φορές τον καταλαβαίνω να "πέφτει", είναι κάπως αναγκαστικό όμως να σου φάει αρχικά λίγο περισσότερο χρόνο το μικρό, όμως πρέπει σίγα σίγα να εξισορροπήσει σε χρόνο με τον μεγάλο και θεωρώ πως όλα είναι θέμα συνήθειας.
Όταν είναι ένα σκυλί "μοναχόπαιδι" μίας ηλικίας "Α" που όλος ο χρόνος αφιερωνόταν σε αυτόν, αυτή η αλλαγή ίσως τον στρεσάρει..θέλει καιρό να συνηθίσει την αλλαγή που κακά τα ψέματα από τους φίλους του θα έχουμε μία εικόνα στο πόσο δεκτικός είναι με άλλα σκυλιά όμως άλλο να μοιράζεται τον ιδιοκτήτη του και το σπίτι του για καιρό.., είναι αλλιώς..
Όλα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις..και πολλά εξαρτώνται και από εμάς..το πως θα πλασάρουμε το δεύτερο σκυλί κλπ..

Γενικά πάντως το περίμενα ίσως και χειρότερο..δεν φανταζόμουν πόσο θα με βοηθούσε ο Μπλανκό σε πολλά π.χ. στην πρώτη της βόλτα έξω ήταν μαζί του..την βοήθησε πολύ να αποκτήσει αυτοπεποίθηση..και επίσης δεν υπάρχει καλύτερη διόρθωση από αυτήν ενός καλού και ευγενικού σκυλιού σαν νηπιαγωγός.

Έχω ακόμα δρόμο.. αλλά θεωρώ πως όταν μεγαλώνει τελικά η αγέλη, είναι αλλιώς.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Και τέλος,υπάρχει κάποια συμβουλή σχετικά με την ηλικιακή διαφορά που πρέπει να έχουν τα σκυλιά,όταν τους εισάγουμε ένα νέο φίλο στην οικογένεια?

Όλες οι ηλικίες προφανώς θα μπορούσαν να "δουλέψουν" κ να έχουμε αρμονική συμβίωση,ρωτάω για το ιδεατό όμως ποιο είναι..

Ωραία ερώτηση..
Κάποτε ήμουν υπέρμαχος της μεγάλης διαφοράς ηλικίας..(λόγο εμάς..)
Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει όριο και τα 7 είναι το μαξιμούμ για εμένα πλέον.., πολλές φορές σκέφτηκα πως έστω και δύο χρόνια πίσω ο Μπλάνκο θα το απολάμβανε πολύ περισσότερο και για περισσότερο καιρό..
Επίσης θεωρώ πως σε μικρότερη ηλικία προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα..από την μεγαλύτερη ηλικία..και ναι..θα έχουμε ανάλογα την ηλικία και τις ανάλογες αντιδράσεις.., βέβαια όλα είναι σχετικά, αλλά καλό είναι να συνυπολογίζονται.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γενικά πάντως το περίμενα ίσως και χειρότερο..δεν φανταζόμουν πόσο θα με βοηθούσε ο Μπλανκό σε πολλά π.χ. στην πρώτη της βόλτα έξω ήταν μαζί του..την βοήθησε πολύ να αποκτήσει αυτοπεποίθηση..και επίσης δεν υπάρχει καλύτερη διόρθωση από αυτήν ενός καλού και ευγενικού σκυλιού σαν νηπιαγωγός.
Συμφωνώ, το μεγάλο βοηθάει πολύ στην εκπαίδευση του μικρού... αλλά το μόνο που δεν χρειαζεται να αποκτήσει ένα westie είναι αυτοπεποίθηση, πάει πακέτο με το DNA του
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνώ, το μεγάλο βοηθάει πολύ στην εκπαίδευση του μικρού... αλλά το μόνο που δεν χρειαζεται να αποκτήσει ένα westie είναι αυτοπεποίθηση, πάει πακέτο με το DNA του
Συμφωνώ..αλλά κανένα σκυλί δεν γεννήθηκε με το να έχει στο dna του τον πολύ δυνατό αέρα..τα μηχανάκια τις νταλίκες και γενικά τους θορύβους της πόλης.., στο dna του όπως πολύ καλά ξέρουμε έχουν να είναι ατρόμητα..τα όποια γίνονται και εξελίχτηκα και με την δική μας παρέμβαση και βοήθεια και κυρίως στο να μην κάνουμε λάθη.


Πάλι καλά η δική μου βγήκε ατρόμητη με τα όλα της!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Το μαυρο θα σε δυσκολευει στις φωτογραφιες με το χιονι χαχα :p Παντως τα σοκολατι λαμπ ειναι ερωτας *agapoylas* Αντε με το καλο το καινουριο σου φιλαρακι και με πολλες πολλες φωτο :D
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Berna με το καλο!!! ;)

Δεν διαβασα προσεκτικα ολες τις απαντησεις που σου εδωσαν τα παιδια, λιγο πηρε το ματι μου, οτι θα σε βοηθησει στην εκπαιδευση ο μεγαλος και ισχυει.. ευτυχως!!
!
Απο την αλλη ομως, αυτο που παρατηρησα σε καθε νεοφερτο κουταβι, ακομα και τον 2ο και 3ο σκυλο μου, ειναι οτι οσο βοηθαει ενα μεγαλο σε εκπαιδευση , τοσο ευκολα μπορει και να στο χαλασει, δειξε λιγη προσοχη.. Πολλες φορες η μεγαλυτερη σε ηλικα Ζαιρα , θελει να κανει ζαβολιες και βαζει τα μικροτερα μπροστα και αυτη φαινεται να βγαινει λαδι... ενα αυτο.
Δευτερο , στις βολτες ειναι δυσκολο να ανταγωνιστεις το ενδιαφερον που προκαλει στο κουταβι σου "ο μεγαλος του αδερφος" ..δλδ εχει τυχει να κανουμε οικογεναιακως τον καραγκιοζη να αποσπασουμε την προσοχη του μικρου απο τον μεγαλυτερο..

Με το καλο να τον δεχτεις και να μεγαλωσει η οικογενεια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc