Δηλητηρίαση κουταβιού στην έκθεση


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
https://www.facebook.com/photo.php?...806408891.6819.100000669176772&type=3&theater

Στην έκθεση που μας πέρασε, κουτάβι (που συμμετείχε) δηλητηριάστηκε επί τούτου. Από ότι διαβάζω στα σχόλια στο crate του βρέθηκε ψεκασμένο φυτοφάρμακο και αντιψυκτικό υγρό. Το σκυλί χαροπαλεύει αυτή τη στιγμή.

Έλεος...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Τι να πεις ρε πούστη μου...(συγγνώμη και για την έκφραση)

Πόσος ανταγωνισμός και πόση αθλιότητα ποια; όταν μιλάμε για έναν γαμωδιαγνωνισμό! Λες και κρίνεται το μέλλον του κόσμου...αηδία με πιάνει...
 
  • Like
Reactions: d-friend








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Προφανέστατα το έκανε ανταγωνιστής/εχθρός - δεν ξέρω ποιος εκτροφέας (φαντάζομαι πως είναι εκτροφέας) είναι ο ιδιοκτήτης και δεν μπορώ καν να ξεχωρίσω στη φωτό τι φυλή είναι.

Όπως επίσης σκέφτομαι το εξής: Tον είδε κανείς να ψεκάζει το κουτάβι? Και αν ναι, νομιζε ότι το ψέκαζε με σιτρονέλλα? Ή ξέρει και κάνει την πάπια και καλύπτει?

Δεν θα μάθουμε ποτέ.
Θα ακουστώ παράλογη και ακραία αλλά στη θέση του ΚΟΕ, για την ξεφτίλα του πράγματος του event της κυνοφιλίας-μη χέσω, θα ακύρωνα cac, cacib, αναγνωρίσεις, κέρατα, τα πάντα όλα. Μέχρι να βρεθεί να "δώσει" κάποιος τον καριόλη. Πολλά κρούσματα... σκυλιά από δηλητηριάσεις, σκυλιά από θερμοπληξία κοκ. Αηδία έχει καταντήσει.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Συμμετέχεις σε έναν διαγωνισμό και νικάει άλλος. Αντί να δεις τί μπορείς να κάνεις ούτως ώστε να βελτιωθείς και να τα πας καλύτερα την επόμενη φορά, επιλέγεις αυτό... ΑΗΔΙΑ!!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν έχει όντως να κάνει με τη διάκριση του σκύλου, πρέπει κάποιος να είναι πολύ λίγος για να ενεργήσει ετσι.

ΥΓ @vrmode νομίζω schnauzer είναι
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ρε παιδια, γιατι αμεσως παει το μυαλο σας σε ανταγωνιστη? Ποσο δυσκολο να ειναι μπει ενας οποιοσδηποτε ψυχακιας στην Εκθεση? Πανευκολο.

Σναουτσερ μινι νομιζω ειναι η μικρη.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Και βέβαια είναι Mini Schnauzer !
Παιδιά, δε θα με πιστέψετε, αλλά μόλις διάβασα το θέμα, πήγε ο νους μου σε έναν απαράδεκτο για τη συμπεριφορά του "εκτροφέα" όλων των μεγεθών και των χρωμάτων της φυλής, που έτυχε να γνωρίσω τηλεφωνικά και να τον δω και από κοντά. Σκέφτηκα, ότι από αυτόν για παράδειγμα, δε θα με εξέπληττε καθόλου η πράξη! Και στη συνέχεια πατάω το link και βλέπω την φυλή μας.. Φυλή που εκτρέφει πολλά χρόνια και με διακρίσεις ο συγκεκριμένος άνθρωπος, που είχα εξαρχής κατά νου.. Έχω πάθει σοκ! Μισό λεπτό να δω αν μπορώ να ερευνήσω το θέμα λίγο παραπάνω.. Τον ίδιο άνθρωπο είδα με τα μάτια μου στην έκθεση μορφολογίας του Μαΐου στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιπποδρομίας, να αρνείται να δώσει το χέρι του σε ηττημένο συναγωνιζόμενο, όταν ο ίδιος πήρε τηνπρωτιά, κι ο συναγωνιζόμενος τη δεύτερη θέση. Έκανε μάλιστα και μερικές απαράδεχτες και προσβλητικές δηλώσεις. Βέβαια, δε θα ήθελα να φωτογραφίσω κανέναν. Εξάλλου ακόμα και κάποιος που παρουσιάζεται ως φίλος του σκύλου θα μπορούσε να είναι.. Εγώ δεν πήγα καν στη συγκεκριμένη έκθεση στο Μαραθώνα. Απλά σκέψεις και εντυπώσεις εκφράζω.

@myEnzo Όταν το αντικείμενο του διαγωνισμού, δε σηκώνει βελτιώσεις.. (δεν νομίζω να γίνονται πλαστικές εγχειρίσεις και λοιπές επεμβάσεις για λόγους μορφολογίας σε σκύλους), πως να γίνεις καλύτερος..
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Και ενα αρσενικο κουταβακι mini schnauzer δεχτηκε επιθεση απο μεγαλοσωμο σκυλο,δεν ξερω αν ηταν δεσποζομενος,εξω απο το ξενοδοχειο και νοσηλευεται σε σοβαρη κατασταση.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Και ενα αρσενικο κουταβακι mini schnauzer δεχτηκε επιθεση απο μεγαλοσωμο σκυλο,δεν ξερω αν ηταν δεσποζομενος,εξω απο το ξενοδοχειο και νοσηλευεται σε σοβαρη κατασταση.
Τι σκ@τ@.. Καταράστηκαν τη φυλή;
Πάντως, με το φτωχό μου μυαλό, σκέφτομαι, ότι αυτός που διέπραξε το έγκλημα, θα πρέπει να ήταν άτομο του περιβάλλοντος, και να είχε φιλικές σχέσεις με την κυρία του.. Διαφορετικά πως θα πλησίαζε για να ψεκάσει τη μπέμπα χωρίς να κινήσει υποψίες.. Λέω εγώ τώρα.
 
  • Like
Reactions: east49




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν είναι καινούριο φαινόμενο ούτε για τις εκθέσεις , ούτε και για την Ελλάδα.
Θυμάμαι πχ πριν κάτι χρόνια μια είδηση , κάποιος είχε εισβάλει στα κέννελ ενός έλληνα ετροφέα ντοπερμανακιών και δηλητηρίασε μόνο ένα σκυλί - τον κυριότερο γεννήτορα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ρε παιδια, γιατι αμεσως παει το μυαλο σας σε ανταγωνιστη? Ποσο δυσκολο να ειναι μπει ενας οποιοσδηποτε ψυχακιας στην Εκθεση? Πανευκολο.

Σναουτσερ μινι νομιζω ειναι η μικρη.
Aμαλία αν επρόκειτο για άτομο άσχετο με τα κυνο-εμετικά ...συγγνώμη κυνοφιλικά εννοούσα, τότε:

Θα έμπαινε στον κόπο να πάει σε μια έκθεση στου διαόλου το ανάθεμα (όπου θα αισθανόταν και σαν τη μύγα μες στο γάλα) για να βγάλει τα απωθημένα του? Μπορούσε απλά να πάει να καθαρίσει τα αδέσποτα της γειτονιά του.

Η old time classic φόλα είναι δηλητήριο σε κεφτεδάκια, λουκάνικα κλπ. που τα ταίζεις σε σκύλο. Το να βάλεις το δηλητήριο σε ψεκαστήρι, σημαίνει ότι ξέρεις ότι ο σκύλος είναι σε crate.

Το σκηνικό θυμίζει τις φόλες που ρίχνουν οι κυνηγοί ο ένας στην κλούβα/τρέιλερ του αλλουνού.

Κρίμα για τη μικρή.
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει φυτοφάρμακο που είναι τόσο ισχυρό που και να το έγλυψε στο πάτωμα του κλουβιού να δηλητηριαστεί ανεπανόρθωτα. Τα κιλά του συγκεκριμένου κουταβιού ήταν τόσο λίγα και αυτό έπαιξε επίσης αρνητικό ρόλο...
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι απαραίτητο να ψέκασαν με τον σκύλο μέσα. Το μυαλό μου πάει να ψέκασαν όταν η μικρούλα έλειπε.

Κυκλοφορεί ένας δολοφόνος ανάμεσά μας. Στην θέση της μικρουλας μπορεί να ήταν ο δικός μου, ο δικός σας, ο οποιοσδήποτε λατρεμένος σκύλος.

Πιστεύω πως θα μαθευτεί ποιος σκατανθρωπος το έκανε.
Είναι μικρή η σκυλοκοινωνια των εκθέσεων.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εν τω μεταξύ, όλοι θα ήταν με ένα ψεκαστήρι στο χέρι σε αυτό το μέρος που είναι ο παράδεισος σκνίπας και κουνουπιού.

Άντε να καταλάβεις τον δολοφόνο