Δημιουργία εκτροφείου;


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι απαγορευεται να χρησιμοποιησουμε τη λεξη επαγγελμα και τη λεξη κερδος, οταν μιλαμε για εκτροφη. Γιατι τετοια δαιμονοποιηση? Ουτε κακο ειναι ουτε μειωτικο ειναι.
Συμφωνώ απολύτως. Κακό δεν είναι ούτε να κάνεις εκτροφή ούτε να βγάζεις κέρδος μέσο αυτής . Κακό όμως είναι να παραπληροφορείς τον κόσμο και να τους αποτρέπεις από αυτό που θέλουν να κάνουν. Μια απλή απορία και θα τελειώσω με το θέμα. Αφού δεν βγάζετε και παραπονιέστε ότι τα έσοδα είναι πενιχρά και μπαίνετε μέσα ( συμφώνα με αυτά που λέτε ) γιατί συνεχίζεται και το κάνετε και μάλιστα κάνετε και απανωτά ζευγαρώματα;
 
Last edited by a moderator:


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
ΕΛΕΒ, να σου δωσω μια μερα το μινι πινσερ μου, να δουμε σε ποσες ωρες θα λαλησεις? :D:D
Ολη μερα θα σε κυνηγαει για κοκό! :p:paja1:



Δέχομαι , δωστο και εσύ. Σε λίγο θα αποκτήσω ολόκληρη φάρμα
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πραγματικά δεν ξέρω για τα κόστη της εκτροφής

Πάντως ο δικός μου σκύλος κοστίζει το μήνα:

30 ευρώ η τροφή του
50 το club εργασίας
50 οι βενζίνες (προπονήσει, μακρυνές βόλτες κτλ)
15 ευρώ (ας πούμε) φάρμακα, αποπαρασιτικά

Αυτά σε ένα χρόνο μας κάνουν 1740. Πολλοί μπορεί να χρησιμοποιούν μια ακριβή ξηρά τροφή, οπότε τα 30 γίνονται 70, αλλά ίσως δεν έχουν συνδρομές σε club κτλ.

Αν πούμε ότι ο σκύλος ζήσει 12 χρόνια, το συνολικό κόστος είναι 20.880 ευρώ, εφόσον υποθέσουμε ότι το club συνεχίζεται μέχρι να μη μπορεί να περπατήσει.

Για δεύτερο, τρίτο κτλ σκύλο, τα μόνα που διπλασιάζονται/τριπλασιάζονται είναι τα κόστη για φαγητό και φάρμακα
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τι ρωτας τωρα?ρωτας εμενα τον καπνιστη γιατι καπνιζω κατι που με σκοτωνει?και το πληρωνω κιολας?αυτο ρωτας?βγες και ρωτα μερικους καπνιστες να σου πουνε γιατι πληρωνουν τα τσιγαρα τους.
Μαλλον πανε και ρωτα τους περιστεραδες αυτοι ειναι οι πιο αρρωστοι απ ολους,γιατι εχουν περιστερια και αν βγαζουν χρηματα απο αυτα,και να δουμε γιατι το κανουν.
Αν ηταν να κανουμε οτι μας συμφερε τοτε δεν θα ειχε κανενας μας σκυλο εδω μεσα,γιατι εχει καποιος 2 σκυλους?η 3 σκυλους?χωρις να ειναι εκτρφεας?αφου δεν τον συμφερει?
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Πραγματικά δεν ξέρω για τα κόστη της εκτροφής

Πάντως ο δικός μου σκύλος κοστίζει το μήνα:

30 ευρώ η τροφή του
50 το club εργασίας
50 οι βενζίνες (προπονήσει, μακρυνές βόλτες κτλ)
15 ευρώ (ας πούμε) φάρμακα, αποπαρασιτικά

30 ευρώ η τροφή του ….. Λογικό θα μπορούσες να να βρεις όμως και πολύ καλύτερη
50 το club εργασίας …….Αυτό δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα έξοδα εκτροφής ή διατροφής του σκύλου . Το κάνεις αποκλειστικά και μόνο γιατί εσύ το θες
50 οι βενζίνες (προπονήσει, μακρινές βόλτες κτλ) ….Για αυτό πάλι τι να πούμε; Εάν αποφασίσεις να τον πας Ευρώπη οδικός για βόλτα θα το βάλεις και αυτό στο κόστος σκύλου;
15 ευρώ (ας πούμε) φάρμακα, (αποπαρασιτικά)....... μάλλον αντιπαρασιτικά θες να πεις . Κάθε μηνά; Μήπως υπερβάλεις λίγο;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
30 ευρώ η τροφή του ….. Λογικό θα μπορούσες να να βρεις όμως και πολύ καλύτερη
50 το club εργασίας …….Αυτό δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα έξοδα εκτροφής ή διατροφής του σκύλου . Το κάνεις αποκλειστικά και μόνο γιατί εσύ το θες
50 οι βενζίνες (προπονήσει, μακρινές βόλτες κτλ) ….Για αυτό πάλι τι να πούμε; Εάν αποφασίσεις να τον πας Ευρώπη οδικός για βόλτα θα το βάλεις και αυτό στο κόστος σκύλου;
15 ευρώ (ας πούμε) φάρμακα, (αποπαρασιτικά)....... μάλλον αντιπαρασιτικά θες να πεις . Κάθε μηνά; Μήπως υπερβάλεις λίγο;
Του δίνω BARF οπότε ίσως βάζω και πολλά
Το club το θεωρώ απαραίτητο για έναν εκτροφέα ο οποίος εκτρέφει μια φυλή εργασίας. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι, οι οποίοι το club είναι στο χώρο τους οπότε δεν έχουν αυτό το έξοδο.
Οι βενζίνες αφορούν το club (δεν το έχω μέσα στο σπίτι μου) και τις ιχνηλασίες.
Τα φάρμακα είναι φουσκωμένα, για να περιλαμβάνουν και τα έκτακτα στη μέση

Αν θέλουμε να είμαστε τελείως αντικειμενικοί, τα έξοδα του club πάνε μόνο για 3, το πολύ 4 χρόνια για το συγκεκριμένο σκύλο. Εφόσον ο σκύλος φτάσει στο 3 (πολλοί εκτροφείς αρκούνται σο 1 για να παίζουν σε κατηγορία εργασίας στις εκθέσεις), τότε το κόστος μειώνεται δραματικά.
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Του δίνω BARF οπότε ίσως βάζω και πολλά
Το club το θεωρώ απαραίτητο για έναν εκτροφέα ο οποίος εκτρέφει μια φυλή εργασίας. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι, οι οποίοι το club είναι στο χώρο τους οπότε δεν έχουν αυτό το έξοδο.
Οι βενζίνες αφορούν το club (δεν το έχω μέσα στο σπίτι μου) και τις ιχνηλασίες.
Τα φάρμακα είναι φουσκωμένα, για να περιλαμβάνουν και τα έκτακτα στη μέση

Αν θέλουμε να είμαστε τελείως αντικειμενικοί, τα έξοδα του club πάνε μόνο για 3, το πολύ 4 χρόνια για το συγκεκριμένο σκύλο. Εφόσον ο σκύλος φτάσει στο 3 (πολλοί εκτροφείς αρκούνται σο 1 για να παίζουν σε κατηγορία εργασίας στις εκθέσεις), τότε το κόστος μειώνεται δραματικά.
Του δίνω BARF οπότε ίσως βάζω και πολλά. Εάν του δίνεις BARF πολλά βάζεις , αλλα σαν τροφή είναι η καλύτερη από κάθε ξηρά τροφή όσο ακριβή και εάν είναι. Καλά κάνεις .
Οσο αφορά το Club , πληροφοριακά να σου πω ότι κοστίζει 20 € όλο το χρόνο ( 1.66 € το μήνα ) . Τουλάχιστον τόσο χρεώνω εγώ που έχω την Λέσχη στα μέλη. Τωρα σε τι Club το πας εσυ……..Μαλλον στο Club τις Εκάλης
Τα φάρμακα είναι φουσκωμένα, για να περιλαμβάνουν και τα έκτακτα στη μέση . Συμφωνώ απολύτος στο ‘’ φουσκομένα’’
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Να προσθέσω μονο, ότι στην απόκτηση δευτερου σκύλου αυτόματα ο χρόνος ασχολίας του ανθρωπου με τα σκυλια είναι πολλαπλάσιος.

Επίσης, στην απόκτηση δευτερου σκύλου, έχουμε: σπιτο-σκυλο, μεταφορά-αυτοκίνητο, κλπ...
Απλά πραγματα, που στην επυθυμία αποκτησης δευτερου σκύλου, στην αρχη δεν τα λογαριάζουμε όλα οπως πρέπει.

Σχετικά με τις τιμές σε διάφρα club εργασίας-εκπαίδευσης, οι τιμές που εγώ έχω ακούσει αρχίζουν απο 60-70 ευρώ /μήνα.

Η απόκτηση δευτερου σκύλου, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είσαι και εκτροφέας.

Σχετικά με τα περιστέρια, επηδεί ασχολούμε με ταχυδρομικά περιστέρια πραγματικά το κόστος είναι μεγάλο...Εκει να δείτε έξοδα μεταφοράς, φάρμακα κλπ... Αλλά, όπως και τα σκυλιά μας, αυτα δεν είναι για πούλημα, δεν ειναι εκτροφικά είναι καθαρα προσωπίκό θέμα ασχολίας, χαλάρωσης και ξεκούρασης. Όως π.χ. με τα καναρίνια, αρχίζεις απο ενα ζευγαράκι, αντε ενα αρσενικό, και καταλήγεις να έχεις μια κλούβα με ωδικά πτηνά ή περίπου στα 9-10 ζευγάρια... Τι να λέμε τώρα... Απο που το πήρα και που το πήγα...

Σε άλλο θέμα έχει αναφερθεί με κάθε λεπτομέρεια το κόστος εκτροφής, τιμή πώλησης, πως και γιατί... Ο εκτροφέας βγάζει εισόδημα, αλίμονο. Το θέμα είναι αν βγάζει όποτε πρέπει, όταν πρέπει, και όσο πρέπει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Νομίζω ότι η κουβέντα περί οικονομικών θα είχε νόημα αν βλέπαμε διαφορετικές κατηγορίες. Υπάρχουν εκτροφείς με 2 γέννες το χρόνο κα εκτροφείς με 12 γέννες το χρόνο (ή και παραπάνω). Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η δεύτερη κατηγορία το κάνει από χόμπυ. Άρα μιλάμε και για διαφορετικές κλίμακες εκτροφής.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα...

Ο επαγγελματίας εκτροφέας ζει την οικογενεια του, τον εαυτο του, καλύπτει τα έξοδα του αποκλειστικά απο την εκτροφή σωστά?
Κανενας εκτροφέας δεν έχει τα ίδια έξοδα, ανάγκες, στόχους, κλπ..., με εναν άλλον εκτροφέα, σωστά?΄
Με 2 γεννες το χρόνο, πως μπορεί κάποιος να υποστηρίξει το καλό του όνομα? Την ποιότητα των υπηρεσιών του? και πολλά άλλα?

Άρα....
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Καλημέρα...

Ο επαγγελματίας εκτροφέας ζει την οικογενεια του, τον εαυτο του, καλύπτει τα έξοδα του αποκλειστικά απο την εκτροφή σωστά?
Κανενας εκτροφέας δεν έχει τα ίδια έξοδα, ανάγκες, στόχους, κλπ..., με εναν άλλον εκτροφέα, σωστά?΄
Με 2 γεννες το χρόνο, πως μπορεί κάποιος να υποστηρίξει το καλό του όνομα? Την ποιότητα των υπηρεσιών του? και πολλά άλλα?

Άρα....
Aρα πουλάμε 1-2--3 .....κουτάβια για να περάσουμε όλο τον χρόνο. Καταλάβαμε ..........
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
ειλικρινά πιστεύω πως το θέμα ξεχείλωσε
έχουμε μέχρι και προταση για έλεγχο βιβλίων-παραχώρηση εκτροφείου κλπ
μολών λαβέ λοιπόν

εγώ ευχομαι σε όλους τους εκτροφείς που κρατάνε το ε ως Ε κεφαλαίο να βγάζουν πολλά υπερκέρδη σε όλες τις γέννες τους!!!
Για τον απλούστατο λόγο ότι είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα λεφτά θα τα ρίξουν στο να βελτιώσουν κι άλλο το εκτροφείο τους/τις γραμμές τους και την διαβίωση των σκύλων τους
Είναι και αυτό ένα θέμα. Μαύρα τελείως και αφορολόγητα τα έσοδα από την εκτροφή. Όσο για την καλυτέρευση της φυλής ….ας το αφήσουμε καλύτερα. Τι καλυτέρευση να χρειάζεται μια φυλή η οποία έχει σταθεροποιηθεί και έχει τα στάνταρντ της; Μήπως η πολύ καλυτέρευση έχει επιφέρει των εκφυλισμό στις περισσότερε φυλές; ( βλεπε Γερμανικό ποιμενικό , Ροτβάιλερ , Μολοσσό, Αγγλικό Μπουλντόγκ και πολλές άλλες). Άσε γιατί όσο το σκαλίζουμε τόσο βρωμάει
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Δεν ειναι θεμα να δωσεις τα κουταβια το θεμα ειναι να βλεπεις τα σκυλια σου σαν φιλους και οχι σαν μηχανες γεννησεων,αν τα βλεπεις σαν φιλους πρεπει να ζησεις μαζι τους μεχρι το τελος της ζωης τους και να τα αγαπας(δωσε αγαπη σε 7 σκυλια και θα με καταλαβεις).
Αν ομως το δεις σαν επαγγελμα,και αλλαζεις σκυλους και το παιζεις εκτροφεας επαγγελματιας τοτε μολις βαρεθεις πουλας ολη την επιχειρηση και αραζεις,εγω ομως δεν ανηκω σε αυτους εγω εχω σχεση με τα σκυλια μου,και τα κουταβια δεν πανε οπου τα ζητανε αλλα εκει που τα δινω εγω.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό και έτσι θα έπρεπε να είναι ο σωστός εκτροφέας ,αλλά δυστυχώς πολύ λίγοι το βλέπουν έτσι . Τόσοι λίγοι που μετριούνται δάχτυλα του ενός χεριού. Εάν εσύ το πράττεις αυτό εγώ σου βγάζω το καπέλο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση
μέσα στην σταθερή φυλή υπάρχουν γραμμές με προβλήματα απλά (όπως μιά τάση για μεγάλα κεφάλια) ή και σοβαρά (όπως μιά τάση για μεγαλοκαρδία)
και αυτά πρέπει να αντιμετωπίζονται με στόχο την καλυτερευση της φυλής
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό και έτσι θα έπρεπε να είναι ο σωστός εκτροφέας ,αλλά δυστυχώς πολύ λίγοι το βλέπουν έτσι . Τόσοι λίγοι που μετριούνται δάχτυλα του ενός χεριού. Εάν εσύ το πράττεις αυτό εγώ σου βγάζω το καπέλο.
ΕΛΕΒ μιλάς σαν να ξέρεις πολλά
ποιοί είναι αυτοί οι πέντε?
να ξέρουμε και απο που να πάρουμε κουτάβι δηλαδή
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση
μέσα στην σταθερή φυλή υπάρχουν γραμμές με προβλήματα απλά (όπως μιά τάση για μεγάλα κεφάλια) ή και σοβαρά (όπως μιά τάση για μεγαλοκαρδία)
και αυτά πρέπει να αντιμετωπίζονται με στόχο την καλυτερευση της φυλής
Εγώ γιατί το βλέπω αντίστροφα?
Οτι τα προβλήματα δημιουργήθηκαν από την προσπάθεια "βελτίωσης" δηλαδή?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Aρα πουλάμε 1-2--3 .....κουτάβια για να περάσουμε όλο τον χρόνο. Καταλάβαμε ..........
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς...
Καθαρά επαγγελματικά, ενας επαγγελματίας εκτροφέας, μπορεί να είναι βιώσιμος με 1-2 γέννες το χρόνο?
 




weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
ΕΛΕΒ μιλάς σαν να ξέρεις πολλά
ποιοί είναι αυτοί οι πέντε?
να ξέρουμε και απο που να πάρουμε κουτάβι δηλαδή
Δεν είπα ότι είναι 5. Είπα ότι μετριούνται στα δάκτυλα της μιας παλάμης ….που σημαίνει ότι μπορεί να είναι και λιγότεροι από 5. Τώρα το ποιοι είναι αυτοί , οφείλει ο κάθε ενδιαφερόμενος να ψάξει και να τούς βρει μόνος του . Δεν χρειάζεται εμένα να του πω ή να του υποδείξω .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη