Δημοσιες υπηρεσιες, τραπεζες κλπ


My Etna

Member
14 Σεπτεμβρίου 2018
13
32
48
Καλησπερα.
Ξερει κανεις τι ισχυει για τους σκυλους σε δημοσιες υπηρεσιες κλπ.
Γενικα οπου εχω παει παντα με λουρι και φιμωτρο δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Ακομα και καποιοι κακοπροαιρετοι οταν βλεπουν το φιμωτρο δεν αντιδρουν.
Συγκεκριμενα σημερα το πρωι στο δημο αθηναιων ο ενας υπάλληλος στην εισοδο μου ειπε επιτρεπεται και αλλος στον οροφο που ανεβηκα μου ειπε οτι πρεπει να βγω εξω. Ακομα σε μετρο και προαστιακο μπαινουμε με φιμωτρο και λουρι.
Σημειωση: το κοριτσι μου ειναι 25 κιλα.
 
  • Love
Reactions: Tony91


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ακομα σε μετρο και προαστιακο μπαινουμε με φιμωτρο και λουρι.
Σημειωση: το κοριτσι μου ειναι 25 κιλα.
Διάβασε εδώ. Βάση νομολογίας παρανομείς και αν κάποιος σου κάνει φασαρία θα έχει δίκιο.

Καλησπερα.
Ξερει κανεις τι ισχυει για τους σκυλους σε δημοσιες υπηρεσιες κλπ.
Σε όποιο νόμο και αν ψάξεις οι σκύλοι που επιτρέπονται είναι οι συνοδοί ατόμων Α.Μ.Ε.Α.
Για τους υπόλοιπους δεν υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά, ίσως ηθελημένα το αγνόησε ο νομοθέτης ή το άφησε ασαφές λόγω πιέσεων συγκεκριμένων ομάδων...

ΥΓ.

Εγώ δεν βάζω σ' αυτή την ταλαιπωρία τον σκύλο μου.
 
  • Like
Reactions: medusa


My Etna

Member
14 Σεπτεμβρίου 2018
13
32
48
Τι εννοεις ταλαιπωρια?
Εγω δεν εχω αυτοκινητο και συνεπως περπαταμε πολυ αλλα καμια φορα καλο θα ηταν να μπορω να την παρω μαζι μου σε πιο μακρινούς προορισμους.
Για τον προαστιακο και το μετρο ξεχασα ενα ερωτηματικό στο τελος....η αλήθεια ειναι δεν εχω μπει ποτε. Συνοδευοντας ομως φίλους μεχρι την πορτα οι φυλακες με ρωτούν πολλες φορες " ο σκυλος θα μπει; " εννοώντας οτι θα μπορουσε. Ηθελα ειμαι σιγουρη ομως για να μην έχω πρόβλημα.
Σε δημοσιους χώρους εχω παει πολλες φορες .εφορια , τραπεζα κλπ. Χωρις προβλημα συνηθως.
Σε καμια περιπτωση δεν τσακωνομαι με το σκυλο μου διπλα αν εννοεις αυτο.

Ευχαριστω για την νομολογια και τις συμβουλες.

Υ.Γ. Και γω κατι τετοιο υποψιαζομουν γιατι ψαχνοντας στο ιντερνετ δεν βρήκα κατι. Δημιουργικη ασαφεια.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν επιτρεπονται στα μέσα απο τον Νομο οπως σου ειπαν.

Στην πραξη τωρα....
Σε μετρο κατα 99% δε θα φτασεις καν αποβαθρα....
Ηλεκτρικο και προαστειακο εχεις πιθανοτητες να μπεις αλλα ειναι πολυ πιθανο να σε κατεβασουν σε οποιαδηποτε σταση ή να μην σε αφησουν να επιβιβαστεις στον γυρισμο και μετα να ψαχνεις πως να γυρισεις, οποτε σκεψου το διπλα πριν το επιχειρησεις :p

Η τραπεζα δεν ειναι δημοσιος χωρος by the way , ισχυει υποθετω οτι στα ιδιωτικα καταστηματα αμα θέλει ο κυρης μπαίνεις πχ alphabank εχω δει σκυλακια

στα ΕΛΤΑ δε θα το επιχειρουσα, τουλαχιστον στα γυρω μου υποκαταστηματα δεν σε αφηνουν να μπεις ουτε με τσιουαουα αγκαλια

ΥΣ. Στις δημοσιες υπηρεσιες δε θελω να μπαινω ουτε εγω γιατι να τον παρω μαζι, να εκνευριστουμε παρέα? :LOL: Μονο ως αντικοβιντ μετρο θα εκανε δουλεια.
 
  • Like
Reactions: mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Στα ελτα μπαινουμε κανονικα δεν μας εχουν πει ποτε τιποτα. Και στις τραπεζες συνηθως. Χθες βεβαια φαγαμε πορτα λογω κοβιντ σε μια eurobank που αναγκαστηκα να παω. Σε δημοσιες υπηρεσιες δε θα το δοκιμαζα γιατι μπορει να κανεις απο 3 λεπτα ως και 3 ωρες οποτε...
 


My Etna

Member
14 Σεπτεμβρίου 2018
13
32
48
Δεν επιτρεπονται στα μέσα απο τον Νομο οπως σου ειπαν.

Στην πραξη τωρα....
Σε μετρο κατα 99% δε θα φτασεις καν αποβαθρα....
Ηλεκτρικο και προαστειακο εχεις πιθανοτητες να μπεις αλλα ειναι πολυ πιθανο να σε κατεβασουν σε οποιαδηποτε σταση ή να μην σε αφησουν να επιβιβαστεις στον γυρισμο και μετα να ψαχνεις πως να γυρισεις, οποτε σκεψου το διπλα πριν το επιχειρησεις :p

Η τραπεζα δεν ειναι δημοσιος χωρος by the way , ισχυει υποθετω οτι στα ιδιωτικα καταστηματα αμα θέλει ο κυρης μπαίνεις πχ alphabank εχω δει σκυλακια

στα ΕΛΤΑ δε θα το επιχειρουσα, τουλαχιστον στα γυρω μου υποκαταστηματα δεν σε αφηνουν να μπεις ουτε με τσιουαουα αγκαλια

ΥΣ. Στις δημοσιες υπηρεσιες δε θελω να μπαινω ουτε εγω γιατι να τον παρω μαζι, να εκνευριστουμε παρέα? :LOL: Μονο ως αντικοβιντ μετρο θα εκανε δουλεια.
Για αντικοβιντ ειναι σουπερ.
Εμενα η δουλεια μου εχει πολυ δημοσιες υπηρεσιες και τραπεζες.
Τωρα που δουλευω και απο το σπιτι παω στα κοντινα...μεχρι 3 χλμ δλδ με τα ποδια για να αποφευγω τα ΜΜΜ και τη παιρνω μαζι!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες γιατι θελω να ειμαι νομιμη. Δεν αντεχω τη μουρμουρα και τις φασαριες!!!
 


My Etna

Member
14 Σεπτεμβρίου 2018
13
32
48
Στα ελτα μπαινουμε κανονικα δεν μας εχουν πει ποτε τιποτα. Και στις τραπεζες συνηθως. Χθες βεβαια φαγαμε πορτα λογω κοβιντ σε μια eurobank που αναγκαστηκα να παω. Σε δημοσιες υπηρεσιες δε θα το δοκιμαζα γιατι μπορει να κανεις απο 3 λεπτα ως και 3 ωρες οποτε...
Το καλυτερο ηταν οταν μια κυρια με σκυλακι τσεπης μου ζητησε να βγω εξω για να μη φοβαται το σκυλακι της....δεν θα γινουμε ποτε ανθρωποι!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
εγω προ κοβιντ, μπαιναμε μαζι στην τραπεζα και δε μου ειχαν πει ποτέ τιποτα.
στην ευδαπ μου ειχαν πει οτι απαγορευονται οι σκυλοι οταν εφευγα και δεν τον ξαναπηρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3