Διάρροια, εμετός, αλλαγή τροφής


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Πρόσεξε να δεις...εσύ λες...δεν δέχεσαι αντίλογο στις γνώσεις σου. Είναι λίγο ανταποδοτικό αυτό, να ξέρεις. Εμείς δηλαδή, γιατί πρέπει να δεχθούμε αντίλογο στις δικές μας; Γίνεται έτσι συζήτηση; Οχι βέβαια. Θα πρέπει να κατανοήσεις, ότι σε ένα σκυλοφόρουμ, όλοι οι διάλογοι επικεντρώνονται στο αντικείμενό του. Τον σκύλο. Πρέπει να γίνουν ερωτήσεις, για να μπορούν να βγουν συμπεράσματα και να μπορούν να δοθούν απαντήσεις και κατά συνέπεια βοήθεια. Ασε που δεν είναι και υποχρεωτικό, να θέλει ο άλλος να βοηθήσει, έτσι; Τα οικογενειακά σας, δεν μας αφορούν καθόλου. Οι αποφάσεις σας όμως, που επηρρεάζουν τον σκύλο και την ευζωία του, μας ενδιαφέρουν. Και πάνω σ'αυτές, θα προσπαθήσουμε να σε κάνουμε να καταλάβεις. Οσο περισσότερο αντιδράς εσύ αμυνόμενη και υποστηρίζοντας με πάθος, τις γνώσεις που...δεν έχεις, τόσο είναι λογικό, να βρίσκεις απέναντί σου, παρόμοιες συμπεριφορές. Ετσι λειτουργεί ένα φόρουμ. Αν δεν θέλεις αντίλογο σε όσα λες, κάτσε απλώς να διαβάσεις τα διάφορα θέματα. Δόξα τον Θεό, υπάρχουν πολλά, που θα σου λύσουν όλες τις απορίες σου.

Επίσης, δεν είναι καθόλου σίγουρο, ότι όλοι εδώ μέσα [και παραέξω] αγαπάμε το ίδιο τα ζώα. Τι καλά που θα ήταν!!! Ούτε βέβαια, ότι τα παίρνουμε, με αποκλειστικό σκοπό, να μην είναι μέσα στο σπίτι. Σ'αυτά τα θέματα, θα μου επιτρέψεις αντιστοίχως, να έχω τις δικές μου, μάλλον πιο αξιόπιστες από τις δικές σου...γνώσεις :)

Οταν αποφασίσεις, ότι το καλό του σκύλου σου [πρόσεξε...του σκύλου σου...όχι όλων των άλλων γύρω του], είναι να μην μετράμε ποιός τις έχει...περισσότερες και πιο αξιόπιστες, θα καταλάβεις ότι μπορεί να γίνουν και παραγωγικότερες συζητήσεις :)

Και τελικά...γιατί αποφασίσατε να βάλετε έναν σκύλο στην ζωή σας;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω να ρωτησω κατι αλλο?
Διαβάζοντας ειδα οτι μιλάτε για αλλεργιες... πολυσυζητημένο θεμα με τις παλιες "θεωριες" να εχουν καταρρεύσει παντοιοτρόπως...
Πώς ομως καταλήξατε να αναζητήσετε λαμπ? Μου κάνει εντύπωση οταν υπάρχουν φυλές "υποαλλεργικες"
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Μου κάνει εντύπωση οταν υπάρχουν φυλές "υποαλλεργικες"
ghelly, μην τις ονομάζεις έτσι. Δεν είναι σωστή έννοια και καλό είναι, να μην περνάμε τέτοια μυνήματα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ghelly, μην τις ονομάζεις έτσι. Δεν είναι σωστή έννοια και καλό είναι, να μην περνάμε τέτοια μυνήματα.
γι'αυτο βάζω τα εισαγωγικά. Γιατι εχω βαρεθει να το ακουω να το λένε για το σκυλι μου... αλλά δυστυχώς κοντεύουν να παγιώσουν τον ορο.
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
καταλαβα οτι εκανα χαζομαρα,μου την συστησαν ως καλη .λοιπον αν καταλαβα καλα ακανα ,χιλς ,πριντ και οριζεν.........λετε να ξανακανει διαρροια με τριτη αλλαγη τροφης σε μια βδομαδα?????
θα σου έλεγα όχι οριτζεν. έχει πολύ πρωτείνη και ενδέχεται να κάνει πάλι διάρροια. Καλύτερη η ακανα (πάντα για αυτά που έχω δει) επίσης καλή είναι και η arden grange. Ρίξε μια ματιά και σε αυτή.

Επειδή το κουταβάκι έχει αυτή τη στιγμή ταλαιπωρημένο στομάχακι και έντερο θα σου έλεγα να εισαι πολύ προσεχτική στη μετάβαση απο τη μια τροφή στην άλλη. Ξεκινάς με 75% της ποσότητας της παλιάς τροφής και 25% της νέας αυτό για 2-3 μέρες και μετά πας 50-50 παλι για 2-3 μέρες και μετά 25%-75%... Αν δεις όμως οτι οι διάρροιες και οι εμετοί συνεχίζονται καλό θα είναι να πάτε μια βόλτα από τον κτηνίατρο.

Εύχομαι να πανε όλα καλα
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
Πρόσεξε να δεις...εσύ λες...δεν δέχεσαι αντίλογο στις γνώσεις σου. Είναι λίγο ανταποδοτικό αυτό, να ξέρεις. Εμείς δηλαδή, γιατί πρέπει να δεχθούμε αντίλογο στις δικές μας; Γίνεται έτσι συζήτηση; Οχι βέβαια. Θα πρέπει να κατανοήσεις, ότι σε ένα σκυλοφόρουμ, όλοι οι διάλογοι επικεντρώνονται στο αντικείμενό του. Τον σκύλο. Πρέπει να γίνουν ερωτήσεις, για να μπορούν να βγουν συμπεράσματα και να μπορούν να δοθούν απαντήσεις και κατά συνέπεια βοήθεια. Ασε που δεν είναι και υποχρεωτικό, να θέλει ο άλλος να βοηθήσει, έτσι; Τα οικογενειακά σας, δεν μας αφορούν καθόλου. Οι αποφάσεις σας όμως, που επηρρεάζουν τον σκύλο και την ευζωία του, μας ενδιαφέρουν. Και πάνω σ'αυτές, θα προσπαθήσουμε να σε κάνουμε να καταλάβεις. Οσο περισσότερο αντιδράς εσύ αμυνόμενη και υποστηρίζοντας με πάθος, τις γνώσεις που...δεν έχεις, τόσο είναι λογικό, να βρίσκεις απέναντί σου, παρόμοιες συμπεριφορές. Ετσι λειτουργεί ένα φόρουμ. Αν δεν θέλεις αντίλογο σε όσα λες, κάτσε απλώς να διαβάσεις τα διάφορα θέματα. Δόξα τον Θεό, υπάρχουν πολλά, που θα σου λύσουν όλες τις απορίες σου.

Επίσης, δεν είναι καθόλου σίγουρο, ότι όλοι εδώ μέσα [και παραέξω] αγαπάμε το ίδιο τα ζώα. Τι καλά που θα ήταν!!! Ούτε βέβαια, ότι τα παίρνουμε, με αποκλειστικό σκοπό, να μην είναι μέσα στο σπίτι. Σ'αυτά τα θέματα, θα μου επιτρέψεις αντιστοίχως, να έχω τις δικές μου, μάλλον πιο αξιόπιστες από τις δικές σου...γνώσεις :)

Οταν αποφασίσεις, ότι το καλό του σκύλου σου [πρόσεξε...του σκύλου σου...όχι όλων των άλλων γύρω του], είναι να μην μετράμε ποιός τις έχει...περισσότερες και πιο αξιόπιστες, θα καταλάβεις ότι μπορεί να γίνουν και παραγωγικότερες συζητήσεις :)

Και τελικά...γιατί αποφασίσατε να βάλετε έναν σκύλο στην ζωή σας;
αν μου ελεγες οτι εισαι κτηνιατρος,δεν θα προσπαθουσα να παρεμβω στις γνωσεις του ειδικου!!!!! θα ακουγα με μεγαλυτερη προσοχη οτι ελεγες,και αν δεν με επειθες,στο σκυλι μου και την οικογενεια μου θα εκανα οτι ηθελα!!!!!!! τα ερωτηματα μου εξ αρχης ηταν συγκεκριμενα, δεν ρωτησα που πιστευεται οτι πρεπει να διαμενει ενα λαμπραντορ..... καλα ομως κανατε και με ενημερωσατε για καποια θεματα που ειχα αγνοια...απο καποιο σημειο και μετα η συζητηση εχει παρει αλλη τροπη!!!!!!!
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
θα σου έλεγα όχι οριτζεν. έχει πολύ πρωτείνη και ενδέχεται να κάνει πάλι διάρροια. Καλύτερη η ακανα (πάντα για αυτά που έχω δει) επίσης καλή είναι και η arden grange. Ρίξε μια ματιά και σε αυτή.

Επειδή το κουταβάκι έχει αυτή τη στιγμή ταλαιπωρημένο στομάχακι και έντερο θα σου έλεγα να εισαι πολύ προσεχτική στη μετάβαση απο τη μια τροφή στην άλλη. Ξεκινάς με 75% της ποσότητας της παλιάς τροφής και 25% της νέας αυτό για 2-3 μέρες και μετά πας 50-50 παλι για 2-3 μέρες και μετά 25%-75%... Αν δεις όμως οτι οι διάρροιες και οι εμετοί συνεχίζονται καλό θα είναι να πάτε μια βόλτα από τον κτηνίατρο.

Εύχομαι να πανε όλα καλα
τελεια........σε ευχαριστω μα τωρα δεν κανει διαρροια.........μονο οταν αλλαξε τροφη.....συμβαινει στην αλλαγη τροφης η περιβαλλοντς να εχει τετοιου ειδους διαταρραχες ????
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μπορεί ναι.... το στρες βλέπεις (για το περιβάλλον)

Όσο για την τροφή πάντα μα πάντα όταν αλλάζουμε τροφή τηρούμε αυτή τη διαδικασία. Ποτέ απευθείας μετάβαση απο τη μια στην αλλη. Βεβαια υπάρχουν και σκυλιά που δεν καταλαβαίνουν τίποτα αλλά αυτό δεν το έχουμε σαν κανόνα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Ούτε εσύ ξέρεις αν εγώ είμαι κτηνίατρος, ούτε εγώ ξέρω αν εσύ είσαι όντως αλλεργιολόγος [και δεν με νοιάζει κιόλας], και γενικά μην υποθέτεις πίσω από του καθενός μας το nickname, ότι κρύβεται ένα 15χρονο που αφενός δεν ξέρει και αφετέρου, δεν έχει τίποτα καλύτερο στην ζωή του να κάνει. Το αν εγώ πχ λέω ανακρίβειες, θα το καταλάβεις άμεσα, από τις αντιδράσεις των υπολοίπων. Ξαναλέω...έτσι λειτουργούν τα φόρουμ. Ο ένας συμπληρώνει/διορθώνει τον άλλο. Για το καλό του σκύλου. Και με τον καιρό, θα καταλάβεις ακόμη περισσότερο, πόσο ο καθένας που σου γράφει, το κατέχει το αντικείμενο.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
αν μου ελεγες οτι εισαι κτηνιατρος,δεν θα προσπαθουσα να παρεμβω στις γνωσεις του ειδικου!!!!! θα ακουγα με μεγαλυτερη προσοχη οτι ελεγες,και αν δεν με επειθες,στο σκυλι μου και την οικογενεια μου θα εκανα οτι ηθελα!!!!!!!
Αυτό το πράγμα ...ότι λέει ο ειδικός να είναι ευαγγέλιο είναι απίστευτο!!
Θες να σου δώσω τα άπειρα παραδείγματα που ο "ειδικός" ...δεν είναι και τόσο ειδικός μηδενός και του επαγγέλματός σου που λες ότι κάνεις?
Το ότι δεν ρωτάς εσύ ...δεν σημαίνει ότι δεν θα απαντάμε εμείς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αυτό το πράγμα ...ότι λέει ο ειδικός να είναι ευαγγέλιο είναι απίστευτο!!
Θες να σου δώσω τα άπειρα παραδείγματα που ο "ειδικός" ...δεν είναι και τόσο ειδικός μηδενός και του επαγγέλματός σου που λες ότι κάνεις?
Είπα να μην τα πω όλα, αλλά ευτυχώς, με...συμπλήρωσες.
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν πρεπει να συστηνομαστε εδω μεσα......δεν ειμαστε μια παρεα ,μια μικρη κοινωνια ???? ναι αν εισαι κτηνιατρος θελω να το ξερω,για εμενα η γνωμη σου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα,οπως και καποιου ο οποιος εχει μεγαλωσει ενα λαμπραντορ......νομιζω οτι καποιοι εχετε διαθεση για ενταση και εγω δεν την εχω...............
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
Αυτό το πράγμα ...ότι λέει ο ειδικός να είναι ευαγγέλιο είναι απίστευτο!!
Θες να σου δώσω τα άπειρα παραδείγματα που ο "ειδικός" ...δεν είναι και τόσο ειδικός μηδενός και του επαγγέλματός σου που λες ότι κάνεις?
Το ότι δεν ρωτάς εσύ ...δεν σημαίνει ότι δεν θα απαντάμε εμείς.
ε τοτε σε καθε θεμα που ανοιγει καποιος....να μην απανταμε σε αυτο που ρωταει....αλλα να λεμε οτι θελουμε!!!!!!
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
Είπα να μην τα πω όλα, αλλά ευτυχώς, με...συμπλήρωσες.
σε ολους τους τομεις υπαρχουν και κακοι ειδικοι.......γι αυτο εχουμε την γνωμη της επιλογης......
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν πρεπει να συστηνομαστε εδω μεσα......δεν ειμαστε μια παρεα ,μια μικρη κοινωνια ???? ναι αν εισαι κτηνιατρος θελω να το ξερω,για εμενα η γνωμη σου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα,οπως και καποιου ο οποιος εχει μεγαλωσει ενα λαμπραντορ......νομιζω οτι καποιοι εχετε διαθεση για ενταση και εγω δεν την εχω...............
Καταρχήν να σου πω ότι δεν ξυπνάμε και μπαίνουμε φόρουμ για να μας φύγει η ένταση. Ε..μια παρέα δεν είμαστε όλοι. Αν θες να συστηθείς καλά κάνεις απλά αν είσαι κτηνίατρος ή γιατρός (που δεν το ξέρει κανένας από μας) και δώσεις και κάποια τέτοιου είδους συμβουλή και είναι και λάθος ...ε όπως καταλαβαίνεις θα υπάρχει θέμα. Ένα λαμπ...δεν διαφέρει από τα άλλα σκυλιά όλοι οι γενικοί κανόνες είναι ίδιοι.

ε τοτε σε καθε θεμα που ανοιγει καποιος....να μην απανταμε σε αυτο που ρωταει....αλλα να λεμε οτι θελουμε!!!!!!
Δεν λέμε ότι θέλουμε ....πήρες απαντήσεις για την τροφή πολλές. Από εκεί και πέρα εφόσον δίνεις πληροφορίες που για κάποιους είναι λανθασμένες οφείλουν να στο πουν γιατί θα διαβάσουν και άλλοι άνθρωποι το θέμα σου και πρέπει να ενημερωθούν σωστά.

σε ολους τους τομεις υπαρχουν και κακοι ειδικοι.......γι αυτο εχουμε την γνωμη της επιλογης......
Φυσικά και υπάρχουν αρκεί να ακούμε με ηρεμία την γνώμη όλων.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Αλμα δεν αμφιβαλλω για το οτι εισαι γιατρος,διατηρω ομως αμφιβολιες για το οτι ολοι οι γιατροι εχουν παντα δικιο και αυτο,λογω προσωπικης εμπειριας.Απο παιδακι ειχα ασθματικη βρογχιτιδα,θυμαμαι ολα τα παιδικα μου χρονια να παιδευομαι με δυσπνοιες (να μην μπορω να κανω βημα χωρις να μενω απο ανασα),παμπολλες φορες τον χρονο.Φυσικα ο γιατρος μας ειχε απαγορευσει δια ροπαλου να εχουμε ζωο μεσα στο σπιτι.Καθε τρεις και λιγο,αρρωστο το παιδι..Οταν μεγαλωσα λιγο παραπανω και πλεον δεν μπορουσαν να μου κανουν κουμαντο οι γονεις(ενταξει,ειχα και μια δοση παραπανω ξεροκεφαλιας),κουβαλησα την πρωτη μου γατα με την οποια κοιμομασταν αγκαλια.Εκτοτε,δεν υπηρξε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ που να ξαναπερασα τα ιδια,ηταν σαν να εξαφανηστηκε απο τη μια στιγμη στην αλλη το προβλημα..
Της μητερας μου της πηρε χρονια να το παραδεχτει.
Σου παραθετω την δικη μου εμπειρια,οχι καποιου γνωστου που ακουσα απο δω η απο κει..
Στο θεμα σου τωρα με την τροφη,εφ'οσον δεν κανει πλεον διαρροια,κανε στο σκυλι μια σταδιακη αλλαγη σε καλυτερη τροφη οπως σου ειπαν,ειναι βασικο να τρωει θρεπτικη τροφη τωρα που ειναι στην αναπτυξη.Αλλα μην αλλαζεις συνεχεια.Διαλεξε μια καλη και μεινε σ'αυτη,οι συνεχεις(και αποτομες) αλλαγες μονο διαρροιες και αναστατωση στο εντερο θα φερουν
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Άλμα...
γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω αλλεργικό άσθμα...Αυτή τη στιγμή έχω 2 σκυλιά μες στο σπίτι.
Ζω με σκυλί στο σπίτι τα τελευταία 15 χρόνια.
Μπορείς να μου πεις σε τι είναι αλλεργικό το παιδί σου;
Δε θέλω να σε κατακρίνω, αλλά αναφέρεις ανταλλαγή απόψεων.
Αυτό σημαίνει ότι αν κρίνουμε μια άποψή μας λανθασμένη, τη διαγράφουμε και υιοθετούμε μια καλύτερη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95