Διάρροια με αίμα και εμετός.


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Γεια σας η σκυλίτσα μου είναι περίπου 13 μηνών labrador .Την έχουμε εδω και 4 μήνες γιατι ήταν αδέσποτη .Μέσα σε αυτους τους 4 μήνες 3 φορες έχει κανει εμετο και διάρροια με αίμα και τις 3 φορες την εχουμε πάει σε κλινική οπού της έχουν χορηγήσει ορο και αντιβίοση .Κάθε φορα γίνεται καλα αλλα μετα ξανα απο την αρχή ! Σήμερα έκανε πάλι εμετο και ανησυχώ παλι (το σαββατο της ήρθε περίοδος ) ! Μου ειπαν οι κτηνιατροι τοτε οτι ειχε λοιμωξη αλλα η σκυλίτσα μου καθε λίγο και λιγακι ταλαιπωρείται ! Τι μπορεί να συμβαίνει ??Μπορεί να έχει κατι σοβαρό ? Υπάρχει κάποια εξέταση που θα έπρεπε να της κάνω ?
 




Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Καλως σας βρήκα ! : ) Λοιπόν οχι δεν της εχουμε κάνει ! Μονο αιματολογικες για να δουν τα λευκα αν ηταν ανεβασμένα .. που ηταν ! Το αντιμετωπίσαμε τοτε με αντιβίωση ! Απλά αυτο που φοβαμε μη ξαναπάθει τα ίδια για αυτο σκεφτικα να της δωσω κοτοπουλο με ρυζι σημερα το βραδυ και οχι ξηρα τροφη . ? Επίσης φοβαμε μην εχει κατι αλλο και οχι λοιμωξη κάποιο χρονιο προβλημα επειδη ηταν και αδέσποτη και δεν ξερω τιποτα για αυτην ! Για αυτο ρωτησα αν υπαρχει κατι που θα επρεπε να κοιταξω : (
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κάντε μία εξέταση κοπράνων για καλο και για κακο..
Με το ρυζακι με κοτόπουλο πως ειναι ?? Κάνει εμετο? Διάρροιες?
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Δεν της εχω δωσει ακομα να φαει !! Αλλα μεχρι στιγμης φαινεται καλα ελπιζω να μην κανει παλι !!!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αστη νηστική ενα 24ωρο και μετά δινε της μικρες ποσότητες πιο συχνα.. Περαστικά ευχομαι!

Συγχαρητήρια που τη μάζεψες απο το δρομο:D Βαλε μας και καμία φοτο να τη θαυμάσουμε:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Nalitsa δικό σου γιατρό δεν έχεις που να την παρακολουθεί; Αν δεις και συνεχίζει να έχει πρόβλημα, να την πας και σε άλλον γιατρό.
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Την ειχα παει σε κλινικη ολες τις φορες ! Απλα γίνεται καλα και μετα απο μηνα ξαναπαθαινει τα ιδια ! Σήμερα εκανε μια φορα εμετο δεν ειναι οπως τισ αλλες φορες .Τοτε μας λεγανε οτι ειναι λοιμωξη .Αλλα ποσες φορες θα παθαινει λοιμωξη ? Για αυτο ανησυχω μηπως ειναι κατι ποιο σοβαρο . Θα την παω σε αλλο κτηνιατρο που μου εχουν πει οτι ειναι καλος αλλα θα ειναι στο ιατρειο του την πεμπτη !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αστην λίγο νηστική όπως σου είπε η Amaliaz και μέχρι να πας στον γιατρό, έχε την με ρυζάκι -λαπά ε; και νερόβραστα εννοείται, χωρίς τίποτα άλλο μέσα- και κοτοπουλάκι σε πολύ μικρότερη αναλογία από το ρύζι. Να ηρεμήσει λίγο το εντερικό της σύστημα και στο μεταξύ θα την δει κι ο γιατρός την Πέμπτη. Αν τυχόν όμως δεις και επιδεινώνεται, μην περιμένεις, πήγαινε άμεσα σε γιατρό. Περαστικά της.
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
βρες γιατρο
ειναι εμβολιασμενη ?
λοιμωξη ,απο τι ?
εδωσαν φαρμακα ? γιατι ακριβως ? να καταπολεμησουν πιο βακτηριο ? ποιον ιο ? ή ετσι γενικα μια αντιβιωση ευρεου φασματος ?
οπωσδηποτε καλιεργεια κοπρανων ,ακτινογραφια ανω και κατω κοιλιας ,υπερηχος
εχω την εντυπωση ,μακαρι λανθασμενη,οτι ολα ειναι χυμα στο κυμα
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Είναι εμβολιασμενη ! Ευτυχως δεν εχει ξανακανει εμετο απο χτές ! Απλά φοβήθηκα μην ξαναπαθει τα ιδια ! Τοτε της ειχαν δωσει αντιβιωση ευρεου φασματος και απλα μας ειπαν οτι ειναι λοιμωξη δεν μας είπαν κατι παραπανω ! Εκανε και μια ακτινογραφία στην κοιιλια και ειχε πολλα αερια !Θα παω αυριο σε αλλο κτηνιατρο μηπως πρεπει να κανει καποιες εξετασεις που δεν μου ειπαν οι αλλοι κτηνιατροι . Αν και ειναι καλα τωρα θελω να σιγουρεψω οτι δεν συμβαινει κατι αλλο σοβαρο !
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η μικρη σου καταρχήν ειναι κουκλα! Την τάισες απο χτες? Αθήνα εισαστε?
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Είχα παει και σε εναν κτηνιατρο που πρωτα της εδωσε αντιβιωση επειδη τα κακα της συνέχιζαν να ειναι πολυ μαλακα της εδωσς χαπια για παρασιτα αλλα δεν υπήρχε βελτίωση στα κακα της .Μετα ειπε να δοκιμασουμε μια σκονι δεν θυμαμαι πως λεγεται μηπως της λειπει ενα ενζυμο και αν δεν πετυχαινε αυτο θα της ξεκινουσε κορτιζονι αλλα δεν ηθελα να κανει πειραματα πανω της δεν ξανα πηγα σε αυτον. Επισης ειπε οτι θα πρεπει να τρωει κοτοπουλο και ρυζι μια ζωη !
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Ναι ειναι μια γλυκα :) Ναι αθήνα μένουμε ! Της εδωσα χτες κοτοπουλο και ρυζι και μεχρι στιγμης δεν εχει κανει εμετο !
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι ξηρά τροφή της δινεις ?
Υπαρχει ο Κέστης στο Χαλάνδρι αν σας βολευει.. πολύ καλος γιατρός.
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Τωρα δινουμε Acana . Mενω νικαια και ειναι λιγο μακρια . Αυριο θα παω σε εναν που μου ειπαν οτι ειναι καλος και ειναι κοντα ! Για να δουμε τι θα μου πει και εκεινος ! Ελπιζω να ειναι καλος για να εχω επιτελους σταθερο κτηνιατρο που να την παρακολουθει ! : ) Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον . Ανησυχω με το παραμικρο γιατι ειναι πρωτη φορα που εχω σκυλι και δεν ξερω πολλα !!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η Acana σε μερικά σκυλία πέφτει too much.. ο δικός μου έκανε σχεδόν διάρροιες.... μήπως να της δώσεις μία με χαμηλοτερο ποσοστό πρωτείνης? Τα μαλάκα κακα πιθανόν να οφείλονται σε αυτο...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Συζητησε με τον γιατρο σου μηπως της εδινες για λιγο καιρο i/d μεχρι να στρωσει.