Διάρροια


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Καλησπέρα. Και του χρόνου.Χρειάζομαι συμβουλή!
Χθες έδωσα στον μικρό μου (αλλά νομίζω δεν έκανα καλά), συκώτι μοσχαρίσιο μαζί με ρύζι.Χωρίς μπαχαρικά κλπ. Μόνο με λίγο ελαιόλαδο.
Σήμερα από το μεσημέρι και μετά έκανε διάρροια μαζί με τα κακά του, χρώματος μαύρο, για αυτό πιστεύω ότι το συκώτι έκανε τη ζημιά.Και στη συνέχεια (από το μεσημέρι έως και τώρα) ζήτησε να βγει 2 φορές έξω (αυλή) και έκανε λίγη διάρροια ακόμη. :(
Του έφτιαξα κοτόπουλο με ρύζι για να του δώσω σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.
Από διάθεση δεν είναι και στα καλύτερα του! :(
Εσείς τι λέτε?Να του δώσω κοτόπουλο? Ξηρή τροφή? Ή σήμερα να μη του δώσω τίποτα?
Σας ευχαριστώ!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
εμένα μου έχει τύχει να πάθουν διάρροια και έχω δώσει βρασμένο κοτόπουλο με ρύζι (καθ'υπόδειξη του γιατρού) και τίποτε άλλο.
όταν είχε συνεχιστεί για πάνω από δύο μέρες είχα δώσει και κάποιο φάρμακο, πάλι καθ'υπόδειξη του γιατρού.

σε πρώτη φάση ίσως να δοκίμαζες κοτοπουλο με ρύζι, αλλά γιατί δεν τηλεφωνείς πρώτα στον κτηνίατρό σου να του πεις τι έγινε και να σε καθοδηγήσει κατάλληλα;;;

κι αν νομίζεις ότι ενοχλείς μισή ντροπή δική του και η άλλη μισή ..... πάλι δική του;)
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Του έχω τηλ. αλλά δεν απαντά. (Δυστυχώς ο κτηνίατρος μας είναι και αντιδήμαρχος και πιθανότατα είναι σε κάποια εκδήλωση).
Ξέρω ότι μόλις μπορέσει θα μου τηλ. αλλά κοντεύει η ώρα που τρώει ο spirit και έχει κιόλας ξεκινήσει να μου κάνει ματάκια!!!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
ε, ψυχή μου.... πείνασε....

μα καλά ακόμα εκδηλώσεις έχετε;;; καλοπαιρνάτε στο νησί σου.... τα γλέντια κρατάνε......

γιατρός δεν είμαι, αλλά δε νομίζω να πάθει τίποτε αν του δώσεις κοτόπουλο με ρύζι. ίσα ίσα που έχω διαπιστώσει ότι ...σφίγγουν.

(μια φορά με ένα χάπι για τα σκουλήκια που τους δώσαμε, τα πείραξε και έκαναν διάρροια τρεις μέρες. απ'το φόβο μου τους έδινα κοτοπ+ρύζι για δυο τρεις μέρες και μετά τα έπιασε ....σφιξούρα.... άσε...)
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Και εγώ λέω να του δώσω (αλλά λέω να του δώσω μικρότερη μερίδα), άσε που κατάλαβε ότι είναι και εκείνον και έχει κιόλας στρωθεί στη κουζίνα και δε κουνάει ρούπι.
Ναι, σήμερα Καθαρά Δευτέρα έχει εκδηλώσεις στα χωριά.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
να προσέξεις μόνο να μην είναι πολύ ζεστό. ούτε παγωμένο από το ψυγείο. κι αν γίνεται τα κοτοπουλάκια σε μικρά κομμάτια γιατί μπορεί και να τα ξεχωρίσει απ'το ρύζι και να φάει μόνο αυτά.

α, εγώ έριχνα και λίγο ωμό λαδάκι και το ανακάτευα. όχι πολύ μια κουταλιά της σούπας.
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Μπα, με το φαγητό δεν έχουμε θέμα. Τα τρώμε όλα εμείς…. Τίποτα δεν αφήνουμε.
Ναι, του βάζω και εγώ λάδι.
Μόλις το έβαλα από την κατσαρόλα στο μπολ του, το έχω αφήσει να κρυώσει και κάθετε και το βλέπει με ύφος ίδιο όπως όταν είναι τιμωρία.
Νομίζω προσπαθεί να το κρυώσει με το βλέμμα! :p:p
 






Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Συμφωνώ, το ρύζι με το κοτόπουλο μας το σύστησε και εμάς η κτηνίατρος σε περίπτωση εμετού και διάρροιας. Είπε αν πρόκειται για έντονο πρόβλημα καθόλου λάδι, αλλιώς λίγο αφού το φαΐ έχει κατέβει από την φωτιά. Τώρα για το συκώτι τί να σου πώ ; Εμείς του δίνουμε συχνά συκώτι με ρύζι και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα - αντιθέτως το λατρεύει. Είναι όμως βαρύ το άτιμο το συκώτι, άρα μπορεί ο δικός σου να μην το σηκώνει. Μήπως είναι μικρούλης σε ηλικία και για αυτό υπήρξε το πρόβλημα ;
Καλό μου φαίνεται που βγάλατε Αντιδήμαρχο κτηνίατρο - θα ασχολείται (ελπίζω) και με τα αδέσποτα του όμορφου νησιού σας ... :)
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Μικρούλης μόνο στα μυαλά :D:D
Θα κλείσει τα 4 (χρόνια) τον άλλο μήνα:)

Εδώ και 3 ώρες πάντος είναι μια χαρά.
Και στη βόλτα μια χαρά, αν και λόγο κρύου ήταν μικρή:(
Έφαγε κιόλας ωραιότατα.
Τώρα κοιμάται του καλού καιρού:D

Ναι, μπορώ να πω ότι ο δήμος κάνει ότι μπορεί για τα αδέσποτα.
Αλλά αν δε σταματήσουν κάποιοι να "φτιάχνουν" αδέσποτα, δεν μπορεί να υπάρξει εύκολη λύση!:cool:
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Έχεις δίκιο για τα αδέσποτα ! :( Χαίρομαι πάντως που ο δήμος σας κάνει καλή δουλειά ... :)

Είχε ξαναφάει συκώτι ο σκυλάκος σου ;

Πάντως από ότι φαίνεται συνήλθε, άρα όλα καλά. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκτός από το κοτόπουλο με ρύζι, όταν έχει διάρροια μπορείς να τον αφήσεις νυστικό για μια μέρα να ηρεμήσει το στομάχι του.
Εγώ δίνω σε αυτές τις περιπτώσεις μισή δόση της ξηράς και μια χαρά
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καταρχείν πόσο συκώτι του έδωσες?
Ήταν μαγειρεμένο ή ωμό?

Το σικώτι είναι πολύ πλούσιο. Είναι συχνό φαινόμενο να ενεργείται πολύ ο σκύλος αν φάει. Επίσης τα μαύρα κόπρανα όπως σωστά είπες φταίει το σικώτι (αποβάλει το σίδηρο). Μη αγχώνεσαι και μη του δώσεις φάρμακα (πχ flagyl). Είναι λογικό να του πάει κόψιμο με το συκώτι, ειδικά αν δεν έχει συνηθήσει κάτι εκτός ξηράς. Μη τον ταίσεις τίποτα αύριο και απο την Τετάρτη κανονικά το πρόγραμα σας.

edit: Ακυρο για την νηστία μιας και τώρα διάβασα ότι νιώθει καλύτερα :D
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Πρώτη φορά έφαγε σε ποσότητα γεύματος, είχε φάει μόνο μία φορά παλιά, ένα κομματάκι ψητό που έφτιαχνα για εμένα.
Χθες για το μικρό το είχα φτιάξει βραστό, με ρύζι. Σαν ποσότητα ήταν ένα μεγάλο κομμάτι το χθεσινό!
Αλλα δεν του δινω ποτέ ξανά.

Μόλις μου τηλ. και ο γιατρός. Καλά έκανα είπε για το κοτόπουλο με ρύζι που του έδωσα.
Μόνο αύριο μου είπε όχι λιχουδιές, μόνο κοτόπουλο με ρυζάκι! Διαιτούλα!
 






zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Ευχαριστούμε για τις ευχές σας:)

Σήμερα είναι πολυ πολύ καλήτερα. Μονο που ακούγονται γουργουριτά απο το στομάχι του :confused:
Ακόμη και ο ίδιος παραξενεύτικε απο τον ήχο κάποια στιγμή!
Αλλά απο κακουλίνια σήμερα έκανε κανονικά:D
Και απο κέφια μια χαρά τα πάει, χαϊδέυετε μόνο περισσότερο μιας και χθες είχε περισσότερες αγκαλιές και μάλλον θέλει και σήμερα :D
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Μην ανησυχείς, το γουργούρισμα έχει συμβεί και στον σκύλο μας μετά από διάρροια - και μάλιστα πρόσφατα. Είναι μέσα στο πρόγραμμα της στομαχικής / εντερικής διαταραχής. Αλλά έχεις δίκιο να ξαφνιάζεσαι γιατί είναι πολύ δυνατό. Και εμάς κοιτούσε την κοιλιά του παραξενεμένος όταν συνέβη ... :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps