Διάφορα μεγέθη στην ιδια φυλη....


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω το εξης.....πως γινεται να υπαρχουν παραπάνω απο ένα μεγεθος στην ιδια φυλη.....δηλαδη πως υπαρχουν Giant schnauzer, schnauzer kai mini schnauzer?
Πως δημιουργηθηκαν ?
Αν ξερει κανεις ας πει....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αναπαράγοντας επιλεκτικά παρόμοιου μεγέθους γενήτορες, και αρκετές φορές αναμιγνύοντας και άλλες φυλές, και μετά επιστρέφοντας στο αρχικό πρότυπο.
 






mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
οι φυλες αυτες πηραν τετοια τροπη απο το περασμα των καιρων..

τα πιτμπουλ ας πουμε ξεκινησαν απο εργατικη γραμμη και φτασαν στο κατοικιδιο πιτμουλ..για αυτο και βρισκεις τοσα μεγεθη

οπως και τα dogo argentino ξεκινησαν απο εργατικη γραμμη που χρησιμοποιουνταν για κυνηγη αλλα επειδι η μοδα θελει τα σκυλια πιο μεγαλα,στιβαρα,με μεγαλα κεφιαλια,να φαινονται αγρια κλπ κλπ αρχισαν α προσθαιτονται ποντοι κ κιλα στο προτυπο κ αρχισαν να εκτρεφουν ετσι

σε πολλες ρατσες λιγο πολυ εχει αλλαξει η μορφολογια η και ο χαρακτηρας απο το πρωτοτυπο απλα δεν κρατησαν ολες και ις πρωτες "version" οπως αλλες
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο φίλος μας ρώτησε για τα διαφορετικά μεγέθη στην ίδια φυλή (πχ. Poodle, Schnauzer κτλ)

Το πιτ μπουλ δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Το βρίσκεις σε τόσα μεγέθη και τύπους διότι ελλείψει προτύπου ο καθένας εκτρέφει ότι να ‘ναι και ότι θέλει.

Τα Dogos, όπως και άλλες φυλές, έχουν διαφοροποιηθεί από τον αρχικό εργασιακό τύπο λόγω των εκθέσεων, με αποτέλεσμα να συναντάμε πολλές φορές εργασιακό και εκθεσιακο τύπο στην ίδια φυλή (πχ Γερμανικοί ποιμενικοί).
 


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Εννοω οκ να εκτρεφουν μικροσωμα schnauzer για να δημιουργησουν τα μινι αλλα ισχυει οτι αναμυγνηουν και αλλες φυλες?
Γιατι αν ισχυει και αυτο τοτε πως μετα εχουν ολα τα μεγεθη παρομοια συμπεριφορα....σε αλλες φυλες η συμπεριφορα ειναι σχεδον ιδια.....Επισης τα γονιδια δεν πανε κατευθειαν απο πατερα σε γιο ή μανα σε γιο κτλ.....πολλες φορες κληρονομοουνται γονιδια απο 2 γεννιες πισω...αυτο σημαινει οτι για να αρχισεις να εισαι σιγουρος για το μεγεθος του κουταβιου πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο.....εμενα μου φαινεται πολυ παλτο.....ολο αυτο το θεμα.Τωρα οσο για το πιτ μπουλ.....δεν εχω λογια....ειναι το πιο αδικημενο σκυλι στις μερες μας....αλλοι το μπασταρδευουν και το πουλανε για πιτμπουλ....και αλλοι νομιζουν οτι ειναι μια μηχανη σαν τον ροκυ μπαλμποα........σοβαρα.....πιστευω οτι ειναι πολυ αδικημενο σκυλι (ασχετο αλλα....)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
με αποτέλεσμα να συναντάμε πολλές φορές εργασιακό και εκθεσιακο τύπο στην ίδια φυλή (πχ Γερμανικοί ποιμενικοί).
πως ειναι ο εργασιακος τυπος στον γερμανικο ποιμενικο?
μπορεις να μου δειξεις τους δυο τυπους με φωτογραφια?
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ετσι ειναι ειναι πολύ δύσκολο ...
εμ, γι αυτο ρωτησα...ποια η διαφορα στην μορφολογια τους?
μπορεις να μου βαλεις δυο φωτογραφιες?, ας ειναι και δυσκολο :)
 




mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
Ο φίλος μας ρώτησε για τα διαφορετικά μεγέθη στην ίδια φυλή (πχ. Poodle, Schnauzer κτλ)

Το πιτ μπουλ δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Το βρίσκεις σε τόσα μεγέθη και τύπους διότι ελλείψει προτύπου ο καθένας εκτρέφει ότι να ‘ναι και ότι θέλει.

Τα Dogos, όπως και άλλες φυλές, έχουν διαφοροποιηθεί από τον αρχικό εργασιακό τύπο λόγω των εκθέσεων, με αποτέλεσμα να συναντάμε πολλές φορές εργασιακό και εκθεσιακο τύπο στην ίδια φυλή (πχ Γερμανικοί ποιμενικοί).
αφεινω τα πιτμπουλ μιας που δεν θα βγαλουμε κ ακρη κ δεν ξερω και καθε λεπτομερεια ωστε να το συζητησω..
τα ντογκο δηλαδη αν κραταγαν την ιστορια τους τοτε δεν θα ειχαμε εκθεσιακο κ εργατικο τυπο?αρα δυο "διαφορετικα" σκυλια στην ιδια φυλη?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δύσκολο είναι να κάνεις τέτοια στην εκτροφή.
Ενας ένας :cool: :maria:
Τί φωτογραφίες θέλεις εσύ ? Το χασα :rolleyes:
:D
θελω μια φωτογραφια εργασιακου γερμανικου και μια εκθεσιακου.
να δω την διαφοροποιηση που γραφει η ροττι .
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν χρησιμοποιώ κανένα ακραίο δείγμα, υπάρχουν και χειρότερα.







Και τα εκθεσιακά (δουλεύουν καλά κιόλας - έχει τονίζω και χειρότερα)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XdDYkFW5j4E"]YouTube - URSUS VON BATU : REPRODUCTORES TOP[/ame]
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Έχει σχέση η δικιά μου σκύλα galazio με τον δικό σου τον κούκλο???
Πίστεψε με διαφέρουν πολύ!!!!

Όσοι δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις για τους Γερμανικούς ποιμενικούς, νομίζουν ότι έχω ημίαιμο:D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Έχει σχέση η δικιά μου σκύλα galazio με τον δικό σου τον κούκλο???
Πίστεψε με διαφέρουν πολύ!!!!

Όσοι δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις για τους Γερμανικούς ποιμενικούς, νομίζουν ότι έχω ημίαιμο:D
ναι βρε αλεκα, πες μου ομως πρακτικα, τι ικανοτητες εχει ο δικος σου στην εργασια? ασε την μορφολογια.
λοιπον, εγω δεν ξερω εαν θεωρειται και εργασιακος σκυλος ο πισωδιαφορικος εκθεσιακος :D που εχω...ξερω ομως απο την καθημερινοτητα μου, την απλη, ενος μεσου ιδιοκτητη...
οτι ειναι ακουραστος, εχει τρελλο κεφι και διαθεση να κουραστει, κανει συγκεκριμενα πραγματα που θα του πω με μανια,γυαλιζει το ματι του, ειναι νευρικος-και με την καλη και με την κακη εννοια),δεν βαριεται ποτε να ακολουθει εντολες, εχει τελεια μυτη,μεγαλη αντοχη και ειναι υγιεστατος.
δεν φοβαται τους θορυβους.
εχει συνηθειο οταν δει κοπαδι να μου φευγει σφεντονα
και να μαζευει "μπαλα" τα ζωντανα, δαγκωνοντας τα στα ποδια:)
το μπροστινο του ομως, στα ακρα των ποδιων,δεν ειναι τοσο καλο..δεν ξερω καν τι θα ελεγαν σε μια εκθεση.
(ω ναι, τον αγαπωωωω και ω ναι, δεν ειμαι κουκουβαγια:p)
αρκουν αυτα για να θεωρηθει εργασιακος ενας σκυλος?
θα μπορουσε ισως στα καταλληλα χερια να δειξει οτι καλυτερο? εχει αραγε τις δυνατοτητες?

(καλα ντενις, μου αρεσει που δεν εδειξες και τα χειροτερα:p..κι εφοσον δουλευουν καλα αυτα τα εκθεσιακα, που στο καλο διαφωνουμε?)
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ρε παιδια συγνωμη για το spam αλλα αυτο το τραγουδι το ψαχνω 2 χρονια ποιο ειναι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τωρα δεν ξερω αν θελω οφθαλμιατρο αλλα τα εκθεσιακα γερμανικα ποιμενικα τα θεωρω πολυ ασχημα σκυλια απο τα πιο ασχημα μαλιστα , τα εργασιακα απο την αλλη απο τα πιο ομορφα
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τροπος του λεγειν μωρε...
η αποψη μου ειναι οτι η μορφολογια, πρεπει να ταιριαζει και με την εργασια, πανε πακετο, τωρα που ειναι η χρυση τομη, δεν ξερω..ειναι τοσα πολλα αυτα που σκεφτομαι ανακατεμενα τον τελευταιο καιρο πανω σε αυτο το θεμα ειδικα με τους γερμανικους, που πρεπει να τα βαλω πρωτα σε μια σειρα και ειναι δυσκολο.
οταν ομως γραφειις οτι και τα εκθεσιακα -καποια-δουλευουν μια χαρα, εκει μπερδευομαι.
εχεις δει διαφορους τυπους- σωματος -εκθεσιακων να δουλευουν καλα, η εναν αντε δυο τυπους?
αυτο το τελευταιο για παραδειγμα, δουλευει? σε τι?
κι εφοσον δουλευουν και τα εκθεσιακα, γιατι εφτιαξαν δυο τυπους?
:maria:(οσο το ψαχνω πλεον και οσο περισσοτερο ενημερωμενη νιωθω, τοσο σκ@τ@ θα τα κανω στο τελος, στις επομενες επιλογες μου, μου-χα-ΧΑ!:paja1::-|)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πώς προέκυψαν οι μικρόσωμες παραλλαγές των φυλών?

Βλέπουμε ας πούμε το κανίς και υπάρχει σε 4 μεγέθη.

Πώς προέκυψαν? απο εκτροφή μεγαλόσωμων προέκυπταν μικρόσωμα δείγματα τα οποία όταν ζευγάρωναν μεταξύ τους έβγαζαν ακόμα πιο μικρόσωμα ας πούμε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.829
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU