Διαβατήριο!


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
καλημερα παιδια.. σαν φοιτητες και εμεις λεμε να παμε την εκδρομουλα μας και παντα με τον hook. η εκδρομη αυτη θα ειναι στο εξωτερικο η Αγγλια η Βουλγαρια (μπάνσκο) και θέλω να ρωτήσω από που βγάζω διαβατήριο και τι προυποθέσεις πρέπει να τηρώ. ο σκύλος είναι 7 μηνών. έχει τελειώσει με εμβόλια και έχουμε κανει και κατα της λύσας
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
διαβατήριο θα βγάλεις στον κτηνίατρο ....
ουσιαστικά πρόκειται για το βιβλιάριο υγείας του σκύλου με μορφή όπως έχει καθοριστεί απο τον νόμο 3170/2003.
ο σκύλος πρέπει να έχει τσιπ...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Προσεχε την Αγγλια. Νομιζω οτι εχει καραντινα ή χρειαζεται παραπανω διαδικασια απο απλο διαβατηριο. Ενημερωσου απο την πρεσβεια τους.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
σας ευχαριστω παιδια! θα περασω απο τον κτηνιατρο να ρωτησω τα βασικα!!
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
το ξερω οτι θα ταλαιπωρηθει. και για μενα δεν με νοιαζει αλλα για αυτον.αλλα εδω δεν εχω καποιον να τον αφησω!
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ξερετε καποιον στην κέρκυρα??? μου πρότειναν σε ξενοδοχείο ζώων αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει εδώ και δεν τα εμπιστεύομαι απόλυτα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ξερετε καποιον στην κέρκυρα??? μου πρότειναν σε ξενοδοχείο ζώων αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει εδώ και δεν τα εμπιστεύομαι απόλυτα
Πότε λέτε?
Αν πάτε Αγγλία θα χρειαστείς κάνα εξάμηνο για να βεβαιωθούν πως το σκυλί είναι απαλλαγμένο από την λύσσα..
Αν πας Βουλγαρία και πας ωδικώς δεν έχεις πρόβλημα..
Πόσα κιλά είναι?
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
λεγαμε για μαρτιο..αλλα ξεχναμε την αγγλια απ οτι φαινεται... ειναι 3,5 κιλα δεν ειναι μεγαλος! και δεν εχει προβλημα με τα ταξιδια εχει κανει ηδη παρα πολλα και του αρεσουν
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ναι το παιρνω καμπινα εχω ψαχτει λιγο με τα αεροπλανα και μ λενε οτι το παιρνω μαζι μου πανω. τωρα θα δω τι θα κανω.. παντως τα ταξιδια με αυτοκινητο και λεωφορείο ειναι τελειααα του αρεσουν πολυυ
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Παιδία από 1/1/12 στην Αγγλία τα σκυλάκια μπαίνουν χωρίς καραντίνα τουλάχυνστον έτσι μου είπε ο κτηνίατρος μου.
Θα ξέρει και η αεροπορική σου λογικά.
Με 3.5 κιλά τον περνεις μαζί σου στην καμπίνα επιβατών.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδία από 1/1/12 στην Αγγλία τα σκυλάκια μπαίνουν χωρίς καραντίνα τουλάχυνστον έτσι μου είπε ο κτηνίατρος μου.
Η καραντίνα έχει καταργηθεί έτσι και αλλιώς καιρό.., εννοείς απλά χρειάζονταν να έχουν τον τίτλο αντισωμάτων έξι μήνες πριν..
Απλά τώρα προφανώς δεν χρειάζονται καν οι έξι μήνες.. αλλά το εμβόλιο κατά της λύσσας.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Προσεχε την Αγγλια. Νομιζω οτι εχει καραντινα ή χρειαζεται παραπανω διαδικασια απο απλο διαβατηριο. Ενημερωσου απο την πρεσβεια τους.
Αυτό για την Αγγλία ισχύει! Μία γνωστή μου που ήθελε να πάρει τη γάτα της μαζί όσο θα σπούδαζε, μου είπε πως ενημερώθηκε για συγκεκριμένες εξετάσεις για τον σκύλο, αλλά και ότι θα έπρεπε να τον κρατούσαν για ένα χρονικό διάστημα κάποιοι φορείς εδώ στη χώρα ή κάτι τέτοιο.
 


vasiliki_ira

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2011
59
0
Αλεξάνδρεια,Ημαθία
Για την Βουλγαρία μόνο το διαβατήριο και ένας έλεγχος από τον κτηνίατρο 2 24ωρα πριν φύγετε και θα είστε εντάξει(οδικώς). Άσε που όσες φορές πήγαμε ούτε που το είδαν το κορίτσι μας... Και δεν είναι και μικρή! (έλεγχος μηδέν)
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εξαρτάται την εταιρρείαη Aegean π.χ. που ταξίδευσα πριν 20 μέρες σε αφήνει να πάρει τον σκύλο σου στην καμπίνα επιβατών αν είναι μέχρι 8 κιλά.
Παραπάνω από 8 κιλά το σκυλάκι πάει κάργκο και σε χρεώνει 19 ευρώ το κιλό για πτήσει εξωτερικού αυτό ( και αυτό πάλι παίζει εγώ πλήρωσα λιγότερα και αυτό μάλλον γιατί οι υπάληλλοι στον έλεγχο αποσκευών με βοήθησαν να μην πληρώσω πολλά).

Απλά έχουν έναν περιορισμό στην Aegean για το ποία σκυλάκια μπορού να πετάξουν, στην ιστοσελίδα τους τα γράφουν.

Πάντως εγώ με την Aegean δεν είχα κανένα πρόβλημα με την μεταφορά του, πριν από την απογείωση μέχρι και ο πιλότος ήρθε να μας πει ότι ο κέρβερος μας είναι εντάξει.

Πριν κλείσεις εισιτήριο πάρε ένα τηλ και ρώτα πρώτα αν υπάρχει θέση για το σκυλάκι σου, πέρνουν 2-3 σε κάθε πτήση.

Τέλος όταν λέμε κάργκο τα ζωάκια δεν μπαίνουν με τις αποσκευές αλλά σε διαφορετικό διαμέρισμα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τέλος όταν λέμε κάργκο τα ζωάκια δεν μπαίνουν με τις αποσκευές αλλά σε διαφορετικό διαμέρισμα.
Αυτο ισχυει. Ο χωρος ειναι ξεχωριστος τα κλουβια των σκυλων ασφαλιζονται με ιμαντες και υπαρχει κλιματισμος οπως στην καμπινα επιβατων.

Καλο θα ηταν ομως καθε φορα που ταξιδευουμε με αεροπλανο με τον σκυλο μας να ζηταμε απο την αεροσυνοδο να υπενθυμισει στους πιλοτους οτι στο διαμερισμα υπαρχουν κατοικιδια.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
οσον αφορα την συγεκριμενη αεροπορικη εταιρεια στο θεμα των σκυλων ειναι καταπληκτικη..μιλησα τηλεφωνικα μαζι τους και ηταν ευγενοτατοι και μ εξηγησαν τι γινεται με τα κατοικιδια...
το ταξιδι στο λονδινο αναβαλεται καθως δεν θελω να βαλω σε ταλαιπωρια τον χουκ ειναι και μικρος ακομα...
συμφωνα με την εγκυκλειο μεταφορας κατοικιδιων στα αστικα λεωφορεια μπαινουν κανονικα με κλουβι. αυτο ισχυει μονο γ αθηνα και θεσσαλονικη????γτ εδω στην κερκυρα μπηκα με το κλουβι κυρια μεσα και μ ειπαν οτι απαγορευεται.