Διαιτα σε στειρωμενα ενηλικα μικροσωμα


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Καλημέρα σας!

Επανέρχομαι με ένα θεμα που δεν ξερω/βρηκα σαφη απαντηση. Ίσως και να μην υπάρχει..
Όπως ενδεχομένως κάποιοι να ξέρετε έψαχνα για ένα σκυλάκι μικρόσωμου τύπου, μετά από αρκετά χρόνια απώλειας του τελευταίου σκύλου μου. Είδα σκυλάκια , μου προτάθηκαν και κάποια, και τελικά κατέληξα , αρχικά στη φιλοξενεία και έπειτα στην υιοθεσία 2 ενήλικων μικρόσωμων (μαμα και κόρη).

Είναι μαζί μας περίπου 12 μέρες. Κουνάνε ουρίτσα που σημαίνει ότι μας συμπαθούν. Το θέμα μου είναι τα κιλά τους. Η μαμα είναι 10 ετών καθαρόαιμη wastie hailand terrie και η κόρη περιπου 7ετών μίξη με γκριφόν. Είναι και οι δύο "βαρελάκια" και οι δύο στειρωμένες. Η μαμά είναι χαδιάρα και η κόρη παιχνιδιάρα. Δεν είναι ιδιαίτερα ενεργητικές , περισσότερο τους αρέσει η ξάπλα. Ίσως λόγω κιλών..; Ηλικίας..;

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι : Τί να κάνω για να τις αδυνατήσω? Ποιά τροφή και σε τί ποσότητα να τους δώσω ώστε να μην έχουν προβλήματα. Μπορείτε να μου δώσετε πληρόφορίες ή που να ψάξω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα!

Τα στειρωμένα σκυλάκια δεν παχαίνουν απλά και μόνο επειδή είναι στειρωμένα. Η αύξηση βάρους έρχεται σαν επακόλουθο της παραπανίσιας τροφής, συνήθως υπό την μορφή λιχουδιών και "κερασμάτων" γιατί... "Κοίτα πως με κοιτάει μωρέ!".

Τα στειρωμένα σκυλιά, συνήθως, παρουσιάζουν μια αύξηση στην όρεξη για φαγητό, στην λιγούρα και έτσι πιέζουν περισσότερο για φαγητό τους ανθρώπους. Αυτοί, συνήθως, υποκύπτουν χωρίς πολλές αντιστάσεις.

Η πιο απλή λύση, λοιπόν, για να αποφύγεις την παχυσαρκία σε στειρωμένο σκύλο είναι να μείνεις πιστός στις ποσότητες τροφής που του δίνεις. Να ταΐζεις τον σκύλο όσο ακριβώς χρειάζεται για να διατηρεί το ιδανικό του βάρος. Με τον ίδιο τρόπο ο παχύσαρκος, στειρωμένος σκύλος θα χάσει τα περιττά κιλά.

Στα παραπάνω βοηθά αρκετά και η κίνηση, η άσκηση και το παιχνίδι. Αυτά βοηθούν όχι μόνο στη διατήρηση ενός ιδανικού βάρους, αλλά και στην διατήρηση σωστής μυικής μάζας (σημαντικό για την υγεία του σκύλου) μα και την καλή ψυχολογική κατάσταση του σκύλου. Ο σκύλος που κάνει καθημερινά 5-6χλμ. περπάτημα και που παίζει 20-30 λεπτάκια έντονα με τον ιδιοκτήτη του, είναι σίγουρα σε καλύτερη διάθεση.

Αυτά μπορεί να μη φανούν άμεσα, μια που χρειάζεται μια (μικρή συνήθως) περίοδο προσαρμογής. Μα σε βάθος χρόνου οι αλλαγές στο σώμα και στη διάθεση θα είναι εμφανής.

Σπάνια θα χρειαστεί, λοιπόν, να "κόψεις" λίγο από την προτεινόμενη ποσότητα ξηράς τροφής ή από την ημερήσια ποσότητα οποιασδήποτε τροφής έδινες πριν την στείρωση και πριν την πάχυνση. Αν πάλι νομίζεις πως δίνεις παραπάνω τροφή από όσο πρέπει ή αν μετά από 15-30 μέρες που ακολουθείς τα παραπάνω δεν βλέπεις αποτελέσματα, αφαιρείς μια μικρή ποσότητα και συνεχίζεις.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τα σκυλάκια μου ήταν πριν σε ανοιχτό χώρο με άλλα σκυλια και ειχαν άφθονη τροφη , ίδια για όλα τα σκυλιά διαφόρων μεγεθών / ηλικιών και μεγέθους-ράτσας. Οπότε θεωρώ ότι έτρωγαν ότι να ναι και όσο να ναι. Αφού δεν είναι ενεργητικά σε μένα τότε πιθανον κ εκεί να ήταν όλο ξαπλα και φαϊ.
Βλέπω ότι δεν τρώνε όλη την ποσότητα τροφής (προτεινόμενης της συσκευασίας) σχεδόν ποτέ , πολλές φορές τρωνε το 1/3 της ποσοτητας που του βαζω.. Τους βάζω κάθε πρωί μετα την ολιγολεπτη βολτα για πιπι-κακα (που δεν κανουν παντα). Πριν την βολτα τρώνε από ελαχιστο εως καθολου γι αυτό κ επελεξα να τους βαλω μετα.
Διάβασα για την sam's field light and senior και την profine light lamb and potatoes. Ποια νομιζετε ότι θα τους εκανε καλο δεδομενης της ηλικιας , της κινητικότητας και της προσαρμογης στο νέο του σπιτι με νεες συνήθειες? Αραγε πόσο χρονο χρειαζονται για να προσαρμοστουν??
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τα σκυλάκια μου ήταν πριν σε ανοιχτό χώρο με άλλα σκυλια και ειχαν άφθονη τροφη , ίδια για όλα τα σκυλιά διαφόρων μεγεθών / ηλικιών και μεγέθους-ράτσας. Οπότε θεωρώ ότι έτρωγαν ότι να ναι και όσο να ναι. Αφού δεν είναι ενεργητικά σε μένα τότε πιθανον κ εκεί να ήταν όλο ξαπλα και φαϊ.
Βλέπω ότι δεν τρώνε όλη την ποσότητα τροφής (προτεινόμενης της συσκευασίας) σχεδόν ποτέ , πολλές φορές τρωνε το 1/3 της ποσοτητας που του βαζω.. Τους βάζω κάθε πρωί μετα την ολιγολεπτη βολτα για πιπι-κακα (που δεν κανουν παντα). Πριν την βολτα τρώνε από ελαχιστο εως καθολου γι αυτό κ επελεξα να τους βαλω μετα.
Διάβασα για την sam's field light and senior και την profine light lamb and potatoes. Ποια νομιζετε ότι θα τους εκανε καλο δεδομενης της ηλικιας , της κινητικότητας και της προσαρμογης στο νέο του σπιτι με νεες συνήθειες? Αραγε πόσο χρονο χρειαζονται για να προσαρμοστουν??
Στο δικο μου σκυλι εχουν κατσει πολυ καλα οι τροφες της Essential Foods. Το 3κιλο τσουβαλι μου κραταει για 1 μηνα (εχω σκυλι 7 κιλων, και εκει πρεπει να ειναι κανονικα και τα δικα σου πιστευω) και κανει 26 ευρω, αρα θα ηταν καπου στα 52 ευρω και για τις δυο τον μηνα, η 70 ευρω για το 12κιλο τσουβαλι για 4 μηνες. Η καταλληλη τροφη της Essential foods για στειρωμενα και παχυσαρκα σκυλια ειναι η Essential Contour. Παντως και οι τροφες της Sam's field μια χαρα ειναι πιστευω, εγω μονο λιχουδιες δινω στον δικο μου απο αυτη τη μαρκα, αλλα ειναι ευγευστες και τις τσακιζει με χαρα.

Οπως ειπε και ο/η Canis παραπανω ομως, τα σκυλια παιρνουν κιλα μετα την στειρωση αποκλειστικα και μονο απο δικο μας λαθος. Το οτι η στειρωση αυτη καθε αυτη προκαλει παχυσαρκια απο μονη της δεν ισχυει με την καμια. Ειναι απαραιτητο τα σκυλια σου να εχουν αρκετη ασκηση. Δεν εχει σημασια η ηλικια τους. Εχω δει σκυλο 10 χρονων να παιζει σαν κουταβι. Δεν υπαρχουνε δικαιολογιες. Ο λογος που τωρα μπορει να μην ειναι απο μονες τους πολυ δραστηριες, ειναι φυσικα τα κιλα τους. Οπως ενας υπερβαρος ανθρωπος θα κουραστει πολυ πιο ευκολο αμα τρεξει, ετσι ειναι και για τα σκυλια. Οι βολτες λοιπον δεν πρεπει να ειναι ουτε ολιγολεπτες, ουτε μονο μια το πρωι. Πρεπει να ειναι 3 βολτες, πρωι, μεσημερι, βραδυ, απο 15-20 λεπτα η καθε μια, αν θελουν αργοτερα παραπανω, ακομα καλυτερα!

Για να τα κανεις να τρωνε ολο τους το φαγητο με χαρα, εγω προτεινω να βαζεις λιγο νερο στο ματι και να το αφησεις να φτασει ενα τσικ πριν το βρασιμο. Μετα βαλε λιγο απο το ζεστο νερο πανω απο τις κροκετες τους. Με αυτον τον τροπο, θα βγει το αρωμα της τροφης, και θα την κανει ΠΟΛΥ πιο ενδιαφερουσα. Και αν εχουνε και κακα δοντια, θα την κανει και πιο μαλακη και ευκολη να την φανε. (Τα δοντια ειναι επισης ενα αλλο θεμα που πρεπει να κοιταξεις αν δεν το χεις κανει ηδη, μπορει να μην τρωνε ολο το φαγητο γιατι εχει χαλασει δοντι και ποναει)
 
Last edited:


nteminio

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
42
Πολυ σιγουροι εμφανιζεστε οτι ο σκυλος δεν παχαινει μετα την στειρωση. Ο δικος μου με την ιδια καθημερινοτητα σε βόλτες - άσκηση, και την ίδια ποσοτητα φαγητου με πρίν, εγινε σαν φωκια.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Πολυ σιγουροι εμφανιζεστε οτι ο σκυλος δεν παχαινει μετα την στειρωση. Ο δικος μου με την ιδια καθημερινοτητα σε βόλτες - άσκηση, και την ίδια ποσοτητα φαγητου με πρίν, εγινε σαν φωκια.
Τι μεγεθος και ηλικια εχει ο σκυλος?
Ποσες φορες την ημερα βγαινει βολτα, και για ποσο?
Ενας σκυλος μετα την στειρωση δεν πρεπει να τρωει την ιδια ποσοτητα φαγητου με πριν την στειρωση. Εδω ειναι ο μαθηματικος τυπος για να δουμε ποσο πρεπει να τρωει ο σκυλος μας. How to calculate your pet's calorie needs
 
Last edited:


nteminio

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
42
Τι μεγεθος και ηλικια εχει ο σκυλος?
Ποσες φορες την ημερα βγαινει βολτα, και για ποσο?
Ενας σκυλος μετα την στειρωση δεν πρεπει να τρωει την ιδια ποσοτητα φαγητου με πριν την στειρωση. Εδω ειναι ο μαθηματικος τυπος για να δουμε ποσο πρεπει να τρωει ο σκυλος μας. How to calculate your pet's calorie needs

Ε αυτο λεω, οτι δεν πρεπει να τρωει την ιδια ποσοτητα με πριν, ή πρεπει να το γυρίσει σε τροφή διαίτης, ή και τα 2.

Ο δικος μου ειναι 28 μηνων, εδω και ενα ετος στειρωμενος, τωρα ειναι 13 κιλα, 3 βολτες χ 1 ωρα την μερα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Ε αυτο λεω, οτι δεν πρεπει να τρωει την ιδια ποσοτητα με πριν, ή πρεπει να το γυρίσει σε τροφή διαίτης, ή και τα 2.

Ο δικος μου ειναι 28 μηνων, εδω και ενα ετος στειρωμενος, τωρα ειναι 13 κιλα, 3 βολτες χ 1 ωρα την μερα.
Οχι, δεν πρεπει να γυρισει σε τροφη διαιτης εαν δεν εχει παρει ηδη πολλα κιλα. Εγω τον δικο μου που ειναι επισης 28 μηνων, τον κρατησα εξ αρχης στην ιδια μαρκα τροφης, μη διαιτης, και δεν εχει παρει ουτε γραμμαριο. Ειναι παντοτε σταθερος στα 7 κιλα. Παντοτε ομως. Εννοειται πως δεν πρεπει να τρωνε οσα γραμμαρια ετρωγαν και πριν, διοτι ενας στειρωμενος σκυλος εχει λιγοτερες απαιτησεις ενεργειας απο οτι ενας μη στειρωμενος. Αρα η τροφη πρεπει να ελαττωθει. Το σαιτ που εστειλα με εχει βοηθησει παρα πολυ και το προτεινω!

Επισης, ο εκπαιδευτης που ηρθε στο μαθημα στο ΙΕΚ τις προαλλες, μας ειπε οτι το περπατημα για τον σκυλο στην ουσια δεν κανει τιποτα. Ενω ενα 15λεπτο εντονου παιχνιδιου και τρεξιματος σε καθε βολτα βοηθαει δραματικα.
 


nteminio

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
42
Ο δικος μου στην στειρωση ηταν 11,5 και τωρα ειναι 13.
Ο κτηνιατρος μου ειχε πει να μην του μειωσω ή του αλλάξω την τροφή την τροφη, απλά να μην του δινω λιχουδιες (που ετσι κι αλλιως δεν εδινα). Τελικα ομως εγινε σαν φωκια μετα απο λιγους μηνες.

Τον κατεβασα με μείωση ποσότητας τροφης. Τωρα του αγόρασα την orijen fit and trim , την οποία δεν την ονομάζει ακριβως διαιτης, αλλα τροφη διατηρησης βαρους, και νομιζω οτι βοηθησε επιπλέον.

Συμφωνώ για το τρεξιμο , εγω τον αφηνω ελευθερο στην παραλία και μπορει να τρεξει και να παιξει. Το κακο ειναι οτι στο σπιτι δεν κινειται σχεδον καθολου.