Διακοπές με σκύλο-γάτα


gwgw

Well-Known Member
παντως στην Θεσσαλονικη, για οποιον ενδιαφερεται, υπαρχει καποιος που κανει φυλαξη ζωων και ειναι οτι καλυτερο εχω δει στα τοσα χρονια που εχω ζωα..

εχει ολοκληρη φαρμα και τα ζωα κοιμουνται σε θερμαινομενο χωρο..
ολοι οι χωροι ειναι καθαροι και οσοι γνωστοι μου εχουν παει, εχουν ενθουσιαστει...


εγω παλι επειδη με το που πηρα το γατο, ηξερα οτι αυτο το γατι θα κανει πολλα ταξιδια, απο μικρος εμαθε ολες τις διαδικασιες..Στην κερκυρα που πηγαινουμε, ενω ανετα θα μπορουσε να απομακρυνθει, δε το κανει...
στην αρχη μου φαινοταν πολυ περιεργο, νομιζα οτι θα τον κυνηγαω..ομως δεν το κουναει ρουπι απο το σπιτι..και στην διαδρομη ειναι πολυ κυριος...εμαθε ομως απο μικρος...
 


gwgw

Well-Known Member
amangos said:
πω πω, επιστήμη τα ψαράκια!!!
Καλύτερα σε ένα κλουβί με λιοντάρια, παρά να γίνω ιχθυολόγος για να πάρω ένα ψαράκι στο παιδί μου...
ειναι χομπυ για λιγους, αυτη ειναι η αληθεια..

ειναι απο τα πιο ακριβα χομπυ...αλλα η ευχαριστηση που σου δινει.. δε περιγραφετε με λογια..

πρεπει να εχεις το μικροβιο ομως... εγω απο μικρη ειχα την τρελλα αλλα επειδη δεν ηξερα και εμπλεκα με οτι μου ελεγε ο καθε πετ σοπας, χωρια που πεταξα ποσα λεφτα τσαμπα, αποθαρρυνθηκα και πολλες φορες.

ο γιος σου ομως, απο οτι μου φαινεται εχει το μικροβιο...οποτε και εσυ αν δεν του κανεις ενα...πιστευω μεγαλωνοντας θα κανει μονος του. :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Άλλη μια λύση για να πάρουμε μαζί μας στης διακοπές την zoo-οικογένεια μας είναι τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο τροχόσπιτο. Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετές εταιρίες που τα νοικιάζουνε σε λογικές τιμές (έκανα ερευνά), και ένα μεταχειρισμένο βρίσκει κανείς σε πολύ καλή τιμή. Πρόσφατα είδαμε σε μια παράλια (Χιλιαδού) οικογένεια Γερμανών με αυτοκινούμενο που είχανε μέχρι και παπαγάλο μαζί :D
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
οι ευρωπαιοι εχουνε αλλη σχεση με τα σκυλια.

καταρχας δεν υπαρχει αυτη η υστερια που υπαρχει εδω αναφορικα με τα σκυλια.

"απαγορευεται στη θαλασσα" "μη χεζει εδω παιζουν παιδια" κτλ

αφου στη γερμανια ειχα δει να μπαινει καποιος με το σκυλο του σε πολυκαταστημα!!!!! κ οχι κανα σκυλακι. γερμανικος ποιμενικος ηταν
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
emma_1988 said:
αφου στη γερμανια ειχα δει να μπαινει καποιος με το σκυλο του σε πολυκαταστημα!!!!! κ οχι κανα σκυλακι. γερμανικος ποιμενικος ηταν
Στη Γερμανία τα σκυλιά μπαίνουν παντού (δημόσιες υπηρεσίες, καταστήματα, super market κλπ.) εκτός από τα μουσεία. Και όλα σχεδόν τα ξενοδοχεία σε Γερμανία και Αυστρία δέχονται κατοικίδια χωρίς δεύτερη κουβέντα και "όρους".

Γι αυτό κι εγώ του χρόνου θα ρίξω 5 ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΥΝΤΖΕΣ στον ελληνικό τουρισμό και τους ξενοδόχους του και θα πάω με τα μισά λεφτά σε πεντάστερο ξενοδοχείο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όπου θα κάνω τζακούζι μαζί με το σκύλο μου και θα με σέβονται και μένα και αυτόν.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
vrmode said:
Γι αυτό κι εγώ του χρόνου θα ρίξω 5 ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΥΝΤΖΕΣ στον ελληνικό τουρισμό και τους ξενοδόχους του και θα πάω με τα μισά λεφτά σε πεντάστερο ξενοδοχείο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όπου θα κάνω τζακούζι μαζί με το σκύλο μου και θα με σέβονται και μένα και αυτόν.
Σωστή!!!!!! =D> =D> =D>

Και ‘γω μαζί σου!!! :wink:
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
vrmode said:
emma_1988 said:
αφου στη γερμανια ειχα δει να μπαινει καποιος με το σκυλο του σε πολυκαταστημα!!!!! κ οχι κανα σκυλακι. γερμανικος ποιμενικος ηταν
Στη Γερμανία τα σκυλιά μπαίνουν παντού (δημόσιες υπηρεσίες, καταστήματα, super market κλπ.) εκτός από τα μουσεία. Και όλα σχεδόν τα ξενοδοχεία σε Γερμανία και Αυστρία δέχονται κατοικίδια χωρίς δεύτερη κουβέντα και "όρους".

Γι αυτό κι εγώ του χρόνου θα ρίξω 5 ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΥΝΤΖΕΣ στον ελληνικό τουρισμό και τους ξενοδόχους του και θα πάω με τα μισά λεφτά σε πεντάστερο ξενοδοχείο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όπου θα κάνω τζακούζι μαζί με το σκύλο μου και θα με σέβονται και μένα και αυτόν.
+1
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αγαπητοί μου συν-forumites, σκεφτόμουν το εξής σχετικά με το θέμα "Διακοπές με σκύλο ή γάτα" (άμα σε πιάνουν οι ζέστες... :wink: )

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
- O περισσότερος κόσμος κάνει booking μέσω internet για ξενοδοχεία.
- Κανένα ωστόσο ελληνικό travel portal δεν έχει ως κριτήριο αναζήτησης δωματίου και κράτησης το "pets allowed" (παρότι σαν λειτουργία είναι κάτι εξαιρετικά εύκολο).

Ως εκ τούτου:
- Κανένας από εμάς δεν μπορεί να κάνει booking από travel portal αν θέλει να πάρει μαζί το σκύλο του. Άρα το travel portal δεν θα βγάλει δεκάρα τσακιστή από τα μέλη αυτού του portal αλλά και από άλλους pet owners και μέλη άλλων αντίστοιχων fora... Ουσιαστικά, τα travel portal χάνουν ένα μέρος δυνητικών πελατών, οι οποίοι μάλιστα "ως ομάδα με ιδιαίτερες ανάγκες" θα εκτιμούσαν ιδιαίτερα και θα συνέστηναν το "καλό portal" ή το "καλό ξενοδοχείο" κλπ.

Ιδέα:
Εάν σταλεί ένα email στα μεγάλα travel portals που να αναφέρει σε λίγες γραμμές τα εξής σημεία:
- Είμαστε ένα forum με "τόσα" μέλη.
- Θα βρίσκαμε ιδιαίτερα χρήσιμο και θα εκτιμούσαμε αν λαμβάνατε υπόψη και τις δικές μας ανάγκες, έτσι ώστε να μπορούμε και εμείς να αξιοποιήσουμε τις υπηρεσίες του portal και να μην είμαστε "outsiders" μπλα-μπλα-μπλα... με την προσθήκη του κριτηρίου "pets allowed".

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε ίσως να λειτουργήσει και αλυσιδωτά. Εάν το travel portal το υιοθετήσει, τότε θα το ξανασκεφτεί ίσως και ο ξενοδόχος που μέχρι τώρα ήταν εχθρός...?

Ιδανικά αυτό θα μπορούσε να σταλεί και εκ μέρους περισσοτέρων fora, ανεξαρτήτως αν είναι για ράτσα ή για σύλους μόνο ή για γάτες και σκύλους κλπ. Όσο μεγαλύτερο αριθμό μελών και περισσότερα fora αναφέρει κανείς, τόσο καλύτερα...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετές εταιρίες που τα νοικιάζουνε σε λογικές τιμές (έκανα ερευνά)
Σε παρακαλώ ένα pm... 8) 8)

πολύ καλή ιδέα για το mail...
Να ανοίξουμε ένα topic στα γενικά, να συντάξουμε ένα κείμενο και να κάνει όποιος θέλει copy-paste να το στέλνει...
ας αναλάβει ένας πολυλογάς... :D :D
Rottie? Amangos? 8) 8)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Να ανοίξουμε ένα topic στα γενικά, να συντάξουμε ένα κείμενο και να κάνει όποιος θέλει copy-paste να το στέλνει...
ας αναλάβει ένας πολυλογάς... :D :D
Rottie? Amangos? 8) 8)
:lol: :lol: :lol:
Πολύ καλή ιδέα όντως, αλλά έτσι δεν θα κάνουμε δουλειά…
Νομίζω πως εάν ο admin βρίσκει την ιδέα εξίσου ενδιαφέρουσα, θα πρέπει, μιας που εκείνος εκπροσωπεί το dogforum και τα μέλη του, να συντάξει και να στείλει ένα e-mail.
Το πρόβλημα είναι πως είναι λιγομίλητος… :wink: 8)
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ROTTIE said:
Νομίζω πως εάν ο admin βρίσκει την ιδέα εξίσου ενδιαφέρουσα, θα πρέπει, μιας που εκείνος εκπροσωπεί το dogforum και τα μέλη του, να συντάξει και να στείλει ένα e-mail.
Admin που είσαι? Παρεπιπτόντως, admin, έχω ...και μια απορία: Έχεις σκύλο?
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Νομίζω πως εάν ο admin βρίσκει την ιδέα εξίσου ενδιαφέρουσα, θα πρέπει, μιας που εκείνος εκπροσωπεί το dogforum και τα μέλη του, να συντάξει και να στείλει ένα e-mail.
Το πρόβλημα είναι πως είναι λιγομίλητος…
Η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα και αν θέλετε να σταλεί εκ μέρους του dogforum,ευχαρίστως.
Ας κάνει κάποιος ή κάποιοι την επιστολή (γιατί σαν λιγομίλητος δεν είμαι και ο καταληλότερος συντάκτης και δεν γνωρίζω και τι θα θέλατε να πείτε σε αυτήν την επιστολή) και μόλις καταλήξουμε σε μια μορφή κάνουμε τα υπόλοιπα.

Admin που είσαι? Παρεπιπτόντως, admin, έχω ...και μια απορία: Έχεις σκύλο?
Εδώ! :D
Όχι,δεν έχω σκύλο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μπορώ να κάνω το κείμενο αν θέλετε και να το δουν οι άλλοι... Αλλά θα μπορέσω μάλλον το ΣΚ.

Προτείνω κάτι - όχι "έκθεση"- για να μην "κουράσουμε".

@admin
Εσύ, ως κάτοχος σκυλοφόρουμ, πως και είσαι ...άνευ? (άνευ σκύλου, όχι ...μπλε πορτοκαλάδα!) :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βασούλα, τώρα που πήρες το χρίσμα της αντιπροσώπευσης του forum από την πλέον αρμόδια αρχή (και μιας που εσύ είσαι λαλίστατη :mrgreen: ), ξεκίνα το! :wink:
Έτσι κι αλλιώς η μητρότητα της ιδέας σου ανήκει! :p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ROTTIE,

Σου στειλα email (όχι pm...) με το κείμενο και κάποιους υποψήφιους παραλήπτες...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βασουλάκι μου το έλαβα το e-mail και σου απάντησα!
Ευχαριστούμε πολύ! Εξαιρετική δουλεία!
Μπραβο!

Έχω προωθήσει την επιστολή στη «διαχείριση» και περιμένω έγκριση και από τους υπόλοιπους.
Και πάλι μπράβο για την ιδέα σου, για το χρόνο που διέθεσες και για την ενεργοποίηση σου.
Εύχομαι να γίνει το παράδειγμα σου σημείο αναφοράς για όλους μας…