Διακοπες και μεταφορα με πλοιο.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπερα παιδια,
Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα.
Εκατσα διαβασα τι εχετε γραψει σχετικα με αυτο το θεμα. Αλλα γενικα ειναι λιγο μπερδεμενα ή παλια αρθρα.
Θελω να παω διακοπες με τον μικρο σε καποιο νησι. Απ'οτι καταλαβαινω η μια επιλογη ειναι να ειμαι μαζι του στο καταστρωμα για ολο το ταξιδι, σε μεγαλες αποστασεις τα πλοια εχουν "κλουβες" που απ οτι ειδα,τις εχουν στον ηλιο,σκουριασμενες,ή διπλα στις μηχανες του πλοιου(αθλιες συνθηκες).
Οποτε αν αντεχω με τον μικρο να το παμε καταστρωμα(για οσο ειναι το ταξιδι) ειναι μονοδρομος.
Θα μπορουσατε να μοιραστειτε τις δικες σας σχετικες εμπειριες;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Κατάστρωμα μαζι του,όχι κλούβες όπως λες. Είναι λιγο ταλαιπωρία γιατί συνήθως ειναι ανησυχα, ειδικα φουλ σεζον,που γίνεται χαμος. Εμείς σε μεγάλα ταξίδια,παίρνουμε pet καμπινα..
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Κατάστρωμα μαζι του,όχι κλούβες όπως λες. Είναι λιγο ταλαιπωρία γιατί συνήθως ειναι ανησυχα, ειδικα φουλ σεζον,που γίνεται χαμος. Εμείς σε μεγάλα ταξίδια,παίρνουμε pet καμπινα..
κλουβες εννοω τις σκυλιερες που εχουν τα πλοια.
Αν επιτρεπεται ποσο παει το κοστος σε μια καμπινα pet(περιπου) ή αν υπαρχει σαητ να το δω.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
κλουβες εννοω τις σκυλιερες που εχουν τα πλοια.
Αν επιτρεπεται ποσο παει το κοστος σε μια καμπινα pet(περιπου) ή αν υπαρχει σαητ να το δω.
Καταλαβα τι λες,είναι χάλια. Εξαρτάται τελείως από το που πας η τιμη. Δεν έχουν διαφορά πάντως από τις μη pet καμπίνες. Καλά ακριβές είναι γενικά,αλλά αν είναι να κάνεις πάνω από 5 ώρες ταξίδι,δε λέει αλλιώς,πολλή ταλαιπωρία.
Μην σε αποθαρρυνω,αλλά γενικά πια εμείς προτιμάμε προορισμούς που πας οδικως:LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το καταστρωμα ειναι μονοδρομος θεωρω.
Σκυλιερα στα μεγαλα πλοια ιουλιο αυγουστο δε θα βρεις κιολας ευκολα και σε πιο μικρα πλοια (κατι αγονες γραμμες και κατι πχ σποραδες, Κυθηρα και κατι τετοια) σκυλιερα δεν υπαρχει καν, εννοουν (στην καλυτερη) κατι ανοιχτα σπιτακια πανω στο καταστρωμα που τα τρωει ο ηλιος για να λενε οτι εχουν.

Το ΜΗ ησυχο και αεικινητο γαυγιστερο γκρεμλιν παντως μια χαρα εχει κανει καποιες διαδρομες. Οι δυο διαδρομες 13 ωρες και αντεξαμε χωρις να ενοχλησουμε. Δε θεωρω ειναι κατι τοσο πολυ διαφορετικο και αγγχωτικο για σχετικα κοινωνικοποιημενο με ανθρωπους και καταστασεις σκυλο πολης.
Σαν να πηγαινει για πολυωρο καφε σε μαγαζι που τα τραπεζια ειναι το ενα πανω στο αλλο. :D
 
  • Like
Reactions: fg102


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Πέρυσι ο δικός μου έκανε το πρώτο του ταξίδι με πλοίο και ήταν νυχτερινό και μεγάλο σε διάρκεια, Πειραιάς - Ηράκλειο με ΑΝΕΚ. Προσαρμόστηκε σχετικά καλά, αν και πολύ ζωηρός 12 μηνών. Στο πήγαινε τη βγάλαμε στο κατάστρωμα παρέα και η αλήθεια ήταν ότι ήταν πολύ κουραστικό, αφού είχε να μάθει πολλά καινούργια πράγματα και κάθε λίγο πεταγόταν.

Στην επιστροφή, έχοντας ελέγξει το πλοίο και τα ισχύοντα, πήρα κλειδί για το λουκέτο από τη ρεσεψιόν και όταν νύχτωσε τον πήγα στο κλουβί, το οποίο ήταν πολύ καλά προστατευμένο από τον καιρό (σε εξωτερικό χώρο, χωρίς κόσμο, στο πίσω κατάστρωμα ψηλά, 20 κλουβιά διαφορετικών μεγεθών σε καλή κατάσταση και ειδικός χώρος με άμμο για να λερώσουν). Εμείς κοιμηθήκαμε μέσα, αφού το πλοίο ήταν μισοάδειο και ταξιδέψαμε καλύτερα.

Προσαρμόστηκε πολύ καλά, ήταν ήρεμος, κοιμόταν. Μόνο την πρώτη φορά που με είδε αντέδρασε μέχρι να φύγω. Επέστρεψα να τον δω - χωρίς να με δει - άλλη μία φορά μέσα στη νύχτα. Το πως θα αντιδράσει κάθε σκυλί εξαρτάται από το πως το έχετε μάθει. Ένα σκυλί που δεν έχει μάθει να μένει μόνο του ή να μένει κάποιες ώρες σε περιορισμένο χώρο, όπως καταλαβαίνετε δεν θα αντιδράσει καλά σε κάτι τέτοιο.

Αν θυμάμαι καλά η καμπίνα έκανε κάπου 280€ με επιστροφή, αλλά δεν ήταν μόνο το κόστος, αλλά και το ότι δεν ήξερα για την αντίδραση του δικού μου στην καμπίνα, που δεν μου αρέσει κι εμένα. Προσέξτε, ότι κι αν αποφασίσετε να μιλήσετε και να επιβεβαιώσετε τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται με κάθε εταιρεία ξεχωριστά.

IMG_3248.jpg
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Πέρυσι ο δικός μου έκανε το πρώτο του ταξίδι με πλοίο και ήταν νυχτερινό και μεγάλο σε διάρκεια, Πειραιάς - Ηράκλειο με ΑΝΕΚ. Προσαρμόστηκε σχετικά καλά, αν και πολύ ζωηρός 12 μηνών. Στο πήγαινε τη βγάλαμε στο κατάστρωμα παρέα και η αλήθεια ήταν ότι ήταν πολύ κουραστικό, αφού είχε να μάθει πολλά καινούργια πράγματα και κάθε λίγο πεταγόταν.

Στην επιστροφή, έχοντας ελέγξει το πλοίο και τα ισχύοντα, πήρα κλειδί για το λουκέτο από τη ρεσεψιόν και όταν νύχτωσε τον πήγα στο κλουβί, το οποίο ήταν πολύ καλά προστατευμένο από τον καιρό (σε εξωτερικό χώρο, χωρίς κόσμο, στο πίσω κατάστρωμα ψηλά, 20 κλουβιά διαφορετικών μεγεθών σε καλή κατάσταση και ειδικός χώρος με άμμο για να λερώσουν). Εμείς κοιμηθήκαμε μέσα, αφού το πλοίο ήταν μισοάδειο και ταξιδέψαμε καλύτερα.

Προσαρμόστηκε πολύ καλά, ήταν ήρεμος, κοιμόταν. Μόνο την πρώτη φορά που με είδε αντέδρασε μέχρι να φύγω. Επέστρεψα να τον δω - χωρίς να με δει - άλλη μία φορά μέσα στη νύχτα. Το πως θα αντιδράσει κάθε σκυλί εξαρτάται από το πως το έχετε μάθει. Ένα σκυλί που δεν έχει μάθει να μένει μόνο του ή να μένει κάποιες ώρες σε περιορισμένο χώρο, όπως καταλαβαίνετε δεν θα αντιδράσει καλά σε κάτι τέτοιο.

Αν θυμάμαι καλά η καμπίνα έκανε κάπου 280€ με επιστροφή, αλλά δεν ήταν μόνο το κόστος, αλλά και το ότι δεν ήξερα για την αντίδραση του δικού μου στην καμπίνα, που δεν μου αρέσει κι εμένα. Προσέξτε, ότι κι αν αποφασίσετε να μιλήσετε και να επιβεβαιώσετε τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται με κάθε εταιρεία ξεχωριστά.

View attachment 77127
crate training και ας μην χρειαστεί ποτέ
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU