Διαλέγοντας φυλή


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ενα από τα βασικότερα ερωτήματα του υποψήφιου ιδιοκτήτη σκύλου είναι το ποια φυλή του ταιριάζει και πολύ συχνά αν η φυλή που του αρέσει του ταιριάζει.

Ψάχνοντας λοιπόν τις πάρα πολλές φυλές που υπάρχουν, εκτός από το προσωπικό γούστο πρέπει να συνυπολογίσουμε:

- Τον χώρο που έχουμε σε τετραγωνικά αλλά και σε ποιότητα, με τη λογική ότι ένα σπίτι 300 τετραγωνικά χωρίς κήπο παραμένει ένα σπίτι - κλειστός χώρος, ενώ ένα σπίτι 80 τετραγωνικών με κήπο άλλα 80 μπορεί να είναι αρκετό για τον βουνίσιο ποιμενικό που πάντα ονειρευόμασταν να έχουμε.

-Τον χρόνο που έχουμε στην καθημερινότητά μας και που θα αποφασίσουμε να διαθέτουμε για τον σκύλο μας, όχι μόνο τώρα αλλά και σε 10 ή 15 χρόνια. Λέω στην καθημερινότητα γιατί αυτό μετράει στην ποιότητα ζωής του σκύλου και όχι μια προγραμματισμένη βόλτα στο βουνό πχ κάθε Σάββατο. Επίσης όχι μόνο φροντίδα του σκύλου, αλλά και καθάρισμα σπιτιού, αυτοκινήτου, κήπου κλπ.

-Το κλίμα του τόπου μας, για να ζούμε και εμείς καλά και το ζώο μας.

-Την εμπειρία μας και τις δυνατότητές μας στην κατοχή και εκπαίδευση ζώων Εδώ να πούμε ότι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή δουλειά που θα κάνει ένας εκπαιδευτής και να αποφασίζουμε ότι θα μπορούμε να χειριστούμε σίγουρα τον αγαπημένο φίλο μας Ποιμενικό του Καυκάσου, εάν είμαστε κοπελίτσα 50 κιλών! Ούτε οτι θα πειθαρχήσουμε το Rottweilerάκι μας, αν είχαμε στην κατοχή μας πριν ένα Golden Retriever!

-Τον χαρακτήρα μας και προσπαθούμε να διαλέξουμε φυλή που ταιράζει η ιδιοσυγκρασία της με τη δική μας, και όχι αν νοιώθουμε ντροπαλοί και ανασφαλείς να διαλέγουμε ένα Rottweiler για να μας συμπληρώνει - προστατεύει ή το αντίθετο.

-Τις οικονομικές μας δυνατότητες τώρα και στο μέλλον Εδώ συνυπολογίζουμε φυσικά και τις ανάγκες για διατροφή - άσκηση, αλλά και τις ευαισθησίες της κάθε φυλής σε θέματα υγείας, τα οποία συχνά βγάζουν τεράστια και ανυπολόγιστα έξοδα.

-Τους υπόλοιπους συνανθρώπους μας αρχίζοντας από τα μέλη της οικογένειάς μας και καταλήγοντας στους γείτονες, οι τελευταίοι ίσως σταθούν μεγάλο εμπόδιο στο να συγκατοικήσουν σε διπλανά δυάρια με τον πανέμορφο Μολοσσό μας! Τα μέλη δε της οικογένειας πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπ'όψην, όχι μόνο αν υπάρχουν παιδιά πχ ή υπερήλικες αλλά και ο χαρακτήρας τους ακόμα και η δομή της οικογένειας και οι σχέσεις των μελών μεταξύ τους. Καλύτερα να μην διαλέξουμε για παράδειγμα μια νευρική και υπερπροστατευτική φυλή αν σε μια οικογένεια υπάρχουν μικρά υπερκινητικά παιδιά ή πολύ συχνοί καβγάδες. Οταν δε είναι εφικτό είναι καλύτερα η φυλή του σκύλου να είναι κοινή απόφαση.

-Τις δυνατότητες που έχουμε στην χώρα μας για την επιλογή ενός σωστού και υγιούς ζώου, εκτός και αν το πάθος μας είναι μεγάλο και μπορούμε να χειριστούμε καλά το Internet, είναι καλύτερα να διαλέγουμε μία φυλή πολυπληθή με πολλούς εκτροφείς, εκπαιδευτές που να την έχουν δουλέψει κλπ. Εξαίρεση οι Ελληνικές φυλές, που χρειάζονται ιδιοκτήτες.

-Τις όποιες ανάγκες μας για φύλαξη, κυνήγι ή παρέα στις δραστηριότητές μας όποιες και αν είναι αυτές ή συνδιασμός τους. Καλό είναι να μην διαλέγουμε έναν σκύλο βάσει εμφάνισης επειδή κάποιος μας είπε ότι κάνει και φύλαξη πχ αν το εκπαιδεύσεις.

-Το φύλο του σκύλου είναι αντικείμενο προβληματισμού πολύ συχνά, στις περισσότερες περιπτώσεις ένα θηλυκό ζώο είναι ευκολότερο για κάποιον αρχάριο, ενώ το θέμα της περιόδου ρυθμίζεται πανεύκολα με στείρωση.

Παρακαλώ θα ήθελα όποιες συμπληρώσεις-διορθώσεις
καθώς και τις απόψεις σας στο θέμα της παράκαμψης κάποιων από τα παραπάνω αν πραγματικά έχουμε τρέλλα για μια φυλή, και αν αυτό κάνει τελικά και ιδιοκτήτη και σκύλο ευτυχισμένους. (πχ αγκαλίτσα με το Mastino Napolitano στην γκαρσονιέρα!!) και παραδείγματα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
-Τον χαρακτήρα μας και προσπαθούμε να διαλέξουμε φυλή που ταιράζει η ιδιοσυγκρασία της με τη δική μας, και όχι αν νοιώθουμε ντροπαλοί και ανασφαλείς να διαλέγουμε ένα Rottweiler για να μας συμπληρώνει - προστατεύει ή το αντίθετο.
Αυτο το σημειο παιζεται!
Καμια φορα ειναι και καλο να διαλεξεις κατι για να σε συμπληρωνει!
Πχ. Εγω απο φυση μου ειμαι πολυ νευρικο ατομο.
Αν ειχα παρει Jack Russell θα ημουν στο τρελαδικο τωρα!8)
Πηρα Γαλλικο Μπουλντογκ, για να με καλμαρει λιγο, να με βοηθησει να κατεβω και να ηρεμισω, οταν κοντευω να παθω νευρικο κλονισμο! :wink: :lol:
 
  • Like
Reactions: CathyB


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ο σκύλος δεν πρέπει να σε συμπληρώνει, ο σκύλος πρέπει να είναι σύντροφος που θα πρέπει να ταιριάζει στις επιλογές σου. Για παράδειγμα, αν θέλεις να κάνεις μακρινές βόλτες στο βουνό, δεν μπορείς να διαλέξεις ένα μαστίνο ναπολιτάνο, που στα πρώτα 500 μέτρα θα σκέφτεται να γυρίσει πίσω, και στο χιλιόμετρο θα μουλαρώσει...

Όσο κι αν σου αρέσει ένα ντόπερμαν, εαν βαριέσαι να το πας μακρινές βόλτες, θα είσαστε και οι δύο δυστυχισμένοι.

Ένας άνθρωπος με "αδύναμο" χαρακτήρα, δεν μπορεί να ηγηθεί σε ορισμένες "ισχυρές" φυλές.

Ο σκύλος δεν είναι συμπλήρωμα, πρέπει να ταιριάζετε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Ένας άνθρωπος με "αδύναμο" χαρακτήρα, δεν μπορεί να ηγηθεί σε ορισμένες "ισχυρές" φυλές.

Ο σκύλος δεν είναι συμπλήρωμα, πρέπει να ταιριάζετε.
Συμφωνώ!
Ο σκύλος όντως δεν είναι συμπλήρωμα. Συνήθως με αφετηρία αυτό, αρχίζουν τα προβλήματα...
Ο σκύλος είναι πάνω από όλα σύντροφος και φίλος και γι’ αυτό πρέπει να ταιριάζει στον τρόπο ζωής μας και στον χαρακτήρα μας.
Όχι να συμπληρώνει τα κενά μας.
 


DimitrisG

Member
7 Μαϊου 2007
20
0
Ν.Φιλαδέλφεια
Επίσης θέλω να συμπληρώσω πως όσοι σκοπεύετε να αποκτήσετε ένα σκυλάκι για να ζήσει μαζί σας στο διαμέρισμα προσόχη μην στηριχτείτε στο ρητό:''Μικρόσωμη φυλή είναι για διαμέρισμα''!Τραγικό λάθος που πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε συμβίωση κόλαση!Ενά μόνο πχ κόκκερ από γραμμές κυνηγέτικες είναι ικανό να σας τρελάνει....παρόλα τα 15 κιλάκια του...!!Τα ίδια ισχύουν γαι αρκετές άκόμα φυλές βλέπε τζακ ρασελ,φοξ τερριέρ,πινσερ ντοπερμαν,γουεστι κτλ!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο το σημειο παιζεται!
Καμια φορα ειναι και καλο να διαλεξεις κατι για να σε συμπληρωνει!
Πχ. Εγω απο φυση μου ειμαι πολυ νευρικο ατομο.
Αν ειχα παρει Jack Russell θα ημουν στο τρελαδικο τωρα!
Πηρα Γαλλικο Μπουλντογκ, για να με καλμαρει λιγο, να με βοηθησει να κατεβω και να ηρεμισω, οταν κοντευω να παθω νευρικο κλονισμο!
Ο σκύλος δεν είναι συμπλήρωμα, πρέπει να ταιριάζετε.
Οκ, λαθος μου.
Αλλα λογο γλωσσας δεν μου βγηκε σωστο!

Ηθελα να πω- οτι ο σκυλος μπορει να ισσοροπει ορισμενα πραγματα!
Δεν το βρισκω καθολου κακο, εφοσων στην πορεια περναμε παρα πολυ καλα και οι δυο.




[/code]
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επίσης θέλω να συμπληρώσω πως όσοι σκοπεύετε να αποκτήσετε ένα σκυλάκι για να ζήσει μαζί σας στο διαμέρισμα προσόχη μην στηριχτείτε στο ρητό:''Μικρόσωμη φυλή είναι για διαμέρισμα''!Τραγικό λάθος που πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε συμβίωση κόλαση!Ενά μόνο πχ κόκκερ από γραμμές κυνηγέτικες είναι ικανό να σας τρελάνει....παρόλα τα 15 κιλάκια του...!!Τα ίδια ισχύουν γαι αρκετές άκόμα φυλές βλέπε τζακ ρασελ,φοξ τερριέρ,πινσερ ντοπερμαν,γουεστι κτλ!
Πολύ σωστό! Να συμπληρώσω επίσης ότι καλό είναι να ψάχνουμε και παρεμφερής φυλές σε εμφάνιση με τη φυλή που μας αρέσει, αν δούμε ότι δεν ταιριάζει στον τρόπο ζωής μας πχ αν μας αρέσει το Mastino napolitano λογω ζάρας και κεφάλας, να σκεφτούμε την περίπτωση bulldog ή Sharpei...
 


dior

Active Member
12 Αυγούστου 2007
36
0
denis:μένω στην Αθήνα, σε διαμέρισμα, μαζί με 3 rotti και από προχθές με 4!!
αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αμα υπαρχει θεληση και μερακι ολα γινωνται
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω ,ότι όπου καταλήξει ο καθένας στην επιλογή οποιαδήποτε σκύλου ,πρέπει να υπολογίσει ότι όταν θα το πάρει, θα είναι ένα ζωηρό κουτάβι-ενήλικος σκύλος, κάποια στιγμή θα γεράσει και δεν θα είναι τόσο ζωηρό,τσαχπίνικο,δεν θα μας κάνει να γελάμε ,θα είναι γεράκος και θα μας χρειάζεται πιο πολύ από ποτε..
Εμείς τότε, θα κριθούμε το ποσο το αγαπάγαμε, τοτε θα δώσουμε παραπάνω από όσο θα πάρουμε..θα είναι μια δοκιμασία για εμάς ,σε αυτή την
ανεκτίμητη φιλια..
Αυτό μπορεί να συμβεί και σε κάποια πιθανή αρρώστια..
Η υοθεσία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση, είναι σύντροφος ζωής και πρέπει να ληφθούν όλοι οι παράμετροι πριν παρθεί μια τέτοια απόφαση..
από ποιος θέλουμε να είναι ο πιστός μας φίλος, μέχρι ποσο έτοιμοι είμαστε για μια τέτοια φιλια.. για να μειώσουμε τον κίνδυνο κάποια στιγμή να γίνει αδέσποτο..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Whaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!

Για να δούμε τι θα δούμε:

Ενα από τα βασικότερα ερωτήματα του υποψήφιου ιδιοκτήτη σκύλου είναι το ποια φυλή του ταιριάζει και πολύ συχνά αν η φυλή που του αρέσει του ταιριάζει.
The million dollar question που λένε και οι ντόπιοι ιθαγενείς! Αυστραλέζοι και πάλι Αυστραλέζοι! Τους βλέπω και λιποθυμώ!! Π.χ. τώρα που κάθεται το Μουφ στα πόδια μου και έχει πάρει το χαριτωμένο υποτακτικό του ύφος αισθάνομαι να με εκβιάζει διότι δεν τον αφήνω να χλαπακιάσει αναρρώνοντας από γαστρίτιδα και μόλις πήρα τις βιταμίνες μου κι εκείνο το άθλιο καθότανε και γλυφότανε από κάτω!:p:p Αν όμως υποκύψω δε θα κάνω για σκύλο, τέρμα!

- Τον χώρο που έχουμε σε τετραγωνικά αλλά και σε ποιότητα
150 τετραγωνικά μονοκατοικία, ισόγειο, μισό στρέμμα κήπο, δεν έχω φράχτη προς μεγάλο κακοφανισμό των σωστικών ομίλων, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί του Μουφ! Σπίτι του είναι ολόκληρος ο κόσμος: καραβλαχιά, χωράφι που συνορεύει με το σπίτι, αθλητικός όμιλος ΚΑΙ οι κήποι των γειτόνων!!ΚΑΙ τα καλαμπόκια άμα λάχει να 'ουμ!:p:p

Και πριν μου πείτε ότι κάνω επίδειξη, επαναλαμβάνω: καραβλαχιά! Μέση του πουθενά! Καλαμποκέρημος. Αχανείς εκτάσεις χόρτο και καλαμπόκια. Βοσκές. Μεσοδυτικές ΗΠΑ! Ρεντνεκιστάν, που λένε και τ' αδέρφια μου! Αφήστε που το σπίτι δεν είναι δικό μου!

(Η παρακάτω φάση είναι αληθινή: με επισκέφτηκε πέρσυ εκείνη η καρασνομπαρία ο αδερφός μου. Το μόνο θετικό που βρήκε να πει ο χαμένος είναι ότι επικοινωνώ με τον έξω κόσμο λόγω ίντερνετ. Έστειλε δε στους φίλους του email ότι βρίσκεται σε ένα φρικτό μέρος ονόματι....το όνομα του χωριού που μένω. Είπε ότι επικράτησε σιωπή και μετά ήρθε ένα τρομαγμένο email με μια λέξη: γιατί?!!:p:p:p).

-Τον χρόνο που έχουμε στην καθημερινότητά μας και που θα αποφασίσουμε να διαθέτουμε για τον σκύλο μας, όχι μόνο τώρα αλλά και σε 10 ή 15 χρόνια.
Πολύ σωστό. Διότι ο Αυστραλέζος μου θέλει βόλτα τουλάχιστον τρεις φορές τη μέρα. Και θέλει να έρχεται παντού, μέχρι και στον καμπινέ που λέει ο λόγος. Και του αρέσει να τον συμβουλεύομαι για τα πάντα συμπεριλαμβανομένου και του χρώματος που θα βάψουμε τα καινούρια ντουλάπια του μπάνιου. Όχι ότι εκφέρει οποιαδήποτε γνώμη, αλλά του αρέσει να του κουβεντιάζω.

-Το κλίμα του τόπου μας, για να ζούμε και εμείς καλά και το ζώο μας.
Φέτος η ελάχιστη ήτανε -30 και χιόνι μισό μέτρο. Ο ποιμενικός τρελλάθηκε απ' τη χαρά του και πήγαινε συνεχώς και έχωνε τον αποτέτοιο του στο χιόνι. Και δεν έχει και πολλά εκχιονιστικά στη βλαχιά, ενώ όσο αλάτι και να ρίξεις, ο πάγος θα αντικατασταθεί από άλλο πάγο που απλώς θα έχει αλάτι από κάτω. Επομένως μόνο σκυλί με χοντρή γούνα που να ξέρει από χιόνια. Και ναι, θέλει πάλι τις βόλτες του. Επομένως, αφού δεν είμαι από τη βλαχο-Μινεσότα σαν τη φίλη μου τη Heather που έχει ΔΥΟ ποιμενικούς, αγόρασα στολή για σκι που χρησιμοποίησα για δεύτερο στρώμα εσωρούχων, έβαλα ένα χοντρό πλεκτό στο χέρι από το Νεπάλ, δεύτερο παντελόνι, χιονοστολή χοντρή (βλέπε άλμπουμ), θερμαινόμενο κασκώλ, γάντια για σκι και τύλιξα τα δάχτυλά μου με θερμαινόμενη ταινία που τα ζεσταίνει διότι σκέτα τα γάντια του σκι δεν κάνουνε τίποτα. Επίσης λιπαρή αλοιφή Nutrix της Lancome, γυαλιά μαύρα και αντιηλιακό μην πάθουμε καμιά ιστορία. Το Μουφ βεβαίως βγαίνει έξω ξεβράκωτο και διαμαρτυρήθηκε εντόνως που του αγόρασα χιονομποτάκια, τα έβγαλε και τα πέταξε σε δυο λεπτά ακριβώς και βγήκε αμέριμνο στο δρόμο να μουφιάσει.

-Την εμπειρία μας και τις δυνατότητές μας στην κατοχή και εκπαίδευση ζώων
Εδώ ομολογουμένως χωλαίνω. Προηγουμένως δεν είχα ποτέ σκύλο, αλλά προσπαθώ. Το θέμα είναι να βρει κανείς καλόβολο σκυλί και φυσικά και σε εκπαιδευτή να το πάει και να το απασχολεί και να το κοινωνικοποιεί και να διαβάζει βιβλία περί εκπαίδευσης. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να βελτιωθώ κι εγώ και να αποκτήσω πυγμή....:p:p:rolleyes::rolleyes::D:D:D:D:D

-Τον χαρακτήρα

-Τις οικονομικές μας δυνατότητες τώρα και στο μέλλον
Όντως. Διότι οι Αυστραλέζοι θέλουνε DNA tests, συν τα εμβόλια και αν αρρωστήσουνε τη βάψαμε. Γι' αυτό και είναι σημαντικό να έχουνε εξεταστεί για δυσπλασίες και να ξέρουμε και πέντε πράγματα για τις γενετικές τους ιδιαιτερότητες και πιθανά προβλήματα που μπορούν να παρουσιάσουν. Τώρα από χαρακτήρα, νομίζω ότι ταιριάζουμε. Πανέξυπνα σκυλιά είναι και θέλω έξυπνο σκυλί και ελπίζω να το κάνω εξυπνότερο. Επίσης οι Αυστραλέζοι δένονται με τ' αφεντικά τους με τρόπο που μ΄αρέσει.


-Τους υπόλοιπους συνανθρώπους μας

-Τις δυνατότητες που έχουμε στην χώρα μας
Καλά, οι Αυστραλέζοι είναι Αμερικάνοι, άρα καλά μελετημένοι με πολλούς ομίλους αφιερωμένους σ' αυτούς και γενικώς θα έλεγα ότι παρά τα όποια στραβά που υπάρχουν (παντού δηλαδή), γενικά η Αμερική παρέχει πολλές δυνατότητες σε ιδιοκτήτες σκύλων και ειδικότερα Αυστραλέζων. Οι γείτονες έχουνε παιδιά που γενικά τους πάνε τους Αυστραλέζους και τούμπαλιν και είναι σημαντικό ο σκύλος να μην ενοχλεί γαυγίζοντας ή καταστρέφοντας. Ευτυχώς ήμουν τυχερή σ' αυτό το σημείο, πήρα όμως αναλυτική μελέτη του χαρακτήρα του Μουφ πριν τον επιλέξω.

-Τις όποιες ανάγκες μας

-Το φύλο του σκύλου
Για το φύλο έχω ακούσει πολλά και διαφωνώ με τα περισσότερα. Αν και άσχετη αρχικά με σκύλους, πάντα ήθελα αρσενικό και μέχρι τώρα τα πήγαμε άριστα. Μάλιστα δε θέλω ο δεύτερος σκύλος μου να είναι θηλυκός και έχω δει το Μουφ να τα πηγαίνει πολύ καλά σε συγκατοίκηση με αρσενικούς σκύλους. Είναι και η λόξα μου με τα ονόματα που πρέπει να έχουν οι σκύλοι μου, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή....ούτε δηλαδή θέλω να έχω.:):)

Συμπέρασμα: πρέπει να αγοράσω φάρμα και να αποκτήσω δεύτερο Αυστραλέζο!:D:D:D:D:D
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Απο την εμπειρια μου δεν θεωρω το μικρο απαραιτητα κακο για την αποκτηση ενος πιο μεγαλοσωμου σκυλου. Εγω εχω το Λαμπραντορ (35κ) σε ενα διαμερισμα 70τμ χωρις κηπο. Εχω επισης δυο παιδια και εναν γατο. Δεν σας λεω οτι δεν ειμαστε στριμωγμενα αλλα ειναι ολοι ευτυχισμενοι.
Βεβαια απο βολτες και τρεξιμο στο παρκο εχουμε παρα πολυ καθημερινα οποτε ειμαι της αποψης οτι αν το σκυλι λαμβανει την ασκηση που χρειαζεται καθημερινα, δεν υπαρχει προβλημα. Συνολικα ο σκυλος περπαταει/τρεχει και παιζει εξω μαζι μας 1 1/2 ωρα την ημερα... και ας μην υπαρχει κηπος.
 


DogFun

Member
3 Αυγούστου 2012
13
0
Athens
Γεια σε όλους,
Σε λίγο καιρό θα αγοράσω έναν σκύλο.Ζω σε μονοκατοικία και έχω καταλήξει σε αυτές τις ράτσες.Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει από προσωπικές εμπειρίες;
(έχω βρει ένα καλό εκτροφείο που έχει και τις 2 ράτσες)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
-Την εμπειρία μας και τις δυνατότητές μας στην κατοχή και εκπαίδευση ζώων Εδώ να πούμε ότι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή δουλειά που θα κάνει ένας εκπαιδευτής και να αποφασίζουμε ότι θα μπορούμε να χειριστούμε σίγουρα τον αγαπημένο φίλο μας Ποιμενικό του Καυκάσου, εάν είμαστε κοπελίτσα 50 κιλών! Ούτε οτι θα πειθαρχήσουμε το Rottweilerάκι μας, αν είχαμε στην κατοχή μας πριν ένα Golden Retriever!
Αυτό δεν ισχύει. Μπορεί μια υπερδραστήρια κοπελίτσα των 50 κιλών να είναι πολύ καλύτερη handler από έναν άντρα των 100 κιλών που βαριέται να κουνηθεί. Θα μου πεις μιλάς για ιδανικές συνθήκες όπου και οι δύο ιδιοκτήτες θα ασχολούνται ενεργά με το σκύλο και προφανώς ο άντρας έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη. Δεν νομίζω πάντως πως αυτό είναι η Νο1 προϋπόθεση για απόκτηση μεγαλόσωμου σκύλου, εφόσον και οι ίδιοι εκπαιδευτές δε χρησιμοποιούν τα μούσκουλά τους, αλλά είτε την εμπειρία τους είτε άλλα μέσα, πχ. πνίχτη.

Άλλωστε συνήθως οι μικρόσωμες φυλές είναι αυτές που σου βγάζουν το λάδι συνήθως. Μεγάλο λάθος η απόκτηση beagle σε σπίτι χωρίς κήπο. Μεγάλο.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σιγουρα η σωματικη διαπλαση και μυικη δυναμη του ιδιοκτητη δεν αποτελει βασικο κριτηριο για την αποκτηση σκυλου, αλλα καλο θα ηταν ενας απειρος να επιλεξει για το ξεκινημα εναν σκυλο που να μπορει να τον κουμανταρει σε παεριπτωση που τα πραγματα "ξεφυγουν". Δεν ειναι αλλωστε ολα τα σκυλια υποδειγματα υπακοης κατω απο ολες τις συνθηκες και ουτε ολοι οι ιδιοκτητες ο Σιζαρ Μιλαν.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Αυτό δεν ισχύει. Μπορεί μια υπερδραστήρια κοπελίτσα των 50 κιλών να είναι πολύ καλύτερη handler από έναν άντρα των 100 κιλών που βαριέται να κουνηθεί. Θα μου πεις μιλάς για ιδανικές συνθήκες όπου και οι δύο ιδιοκτήτες θα ασχολούνται ενεργά με το σκύλο και προφανώς ο άντρας έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη. Δεν νομίζω πάντως πως αυτό είναι η Νο1 προϋπόθεση για απόκτηση μεγαλόσωμου σκύλου, εφόσον και οι ίδιοι εκπαιδευτές δε χρησιμοποιούν τα μούσκουλά τους, αλλά είτε την εμπειρία τους είτε άλλα μέσα, πχ. πνίχτη.

Άλλωστε συνήθως οι μικρόσωμες φυλές είναι αυτές που σου βγάζουν το λάδι συνήθως. Μεγάλο λάθος η απόκτηση beagle σε σπίτι χωρίς κήπο. Μεγάλο.
δεν εχει καμια σχεση αν ειναι πχ η κοπελα 50 κιλα η 100 ο αντρας αντιστοιχα.μετραει αν μπορεις να εισαι pack leader.αν μπορεις να εισαι αυστηρος αλλα οχι σκληρος(που σημαινει οτι δεν μαλωνεις αν δεν εχεις διδαξει στον σκυλο αλλα και του εχεις ενα προγραμμα)τοτε και 50 κιλα να εισαι το μαστιφ των 80 θα σε ακολουθησει και θα υποταχτει σε σενα.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
δεν εχει καμια σχεση αν ειναι πχ η κοπελα 50 κιλα η 100 ο αντρας αντιστοιχα.μετραει αν μπορεις να εισαι pack leader.αν μπορεις να εισαι αυστηρος αλλα οχι σκληρος(που σημαινει οτι δεν μαλωνεις αν δεν εχεις διδαξει στον σκυλο αλλα και του εχεις ενα προγραμμα)τοτε και 50 κιλα να εισαι το μαστιφ των 80 θα σε ακολουθησει και θα υποταχτει σε σενα.
Το ίδιο λέμε :)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
holy thread revival batman... :)

τι παει να πει ''διαλεγοντας φυλη''?

ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ ζωο δεν ειναι ιδιο με το αλλο...ασχετως 'ρατσας' (αναφερομαι κυριως στον χαρακτηρα).
αν βαλετε π.χ.10 Γ.Π. και οι δεκα θα εχουν διαφορετικο χαρακτηρα και τα δηθεν συμπεριφορικα χαρακτηριστικα της 'ρατσας' ΔΕΝ θα τα εχουν ολα...ισως και κανενα απο αυτα.

κακα τα ψεμματα, η 'ρατσα' πλεον ειναι απλα ενα ''ρουχο'' ,και δεν εγγυαται τιποτα αλλο...ας σταματησει επιτελους αυτο το παραμυθι οτι ''η ταδε ρατσα ειναι ετσι ,η ταδε γιουβετσι...κτλ.''

διαλεγοντας σκυλο/κυνα θα ηταν ποιο σωστος (κατα τη ταπεινη μου γνωμη) τιτλος...
και σημαντικοτερο ρολο απο την 'ρατσα' παιζει το τι ''κατηγορια'' ειναι (π.χ. εργασιας,κηνυγετικο,κτλ.) και ακομα περισσοτερο το επιπεδο ενεργητικοτητας του σκυλου σε συναρτηση με τα κιλα/δυναμη που εχει ως προς το αν μπορει καποιος να τον καθοδηγησει/''κουμανταρει''.

(ελπιζω να μην παρεξηγηθει το υφος γραφης, φιλικα παντα!)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
(ελπιζω να μην παρεξηγηθει το υφος γραφης, φιλικα παντα!)
Επιτέλους...βρήκα το άλλο μου μισό...\\:D/
Αν παραμείνεις σταθερός στο φόρουμ, και συνεχίσεις να γράφεις έτσι, οσονούπω θα μείνουμε μόνο οι δυό μας. Ολοι οι άλλοι, θα την έχουν κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, προς άλλα μέρη πιο...ροζ...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ διαφωνώ.Το ταμπεραμέντο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και τα σκυλιά που έχουν υπαχθεί σε σοβαρή εκτροφή,με γνώμονα ταμπεραμέντο(η racial traits όπως είναι γνωστά),βγάζουν απογόνους πιστούς στο χαρακτήρα της φυλής στο ακέραιο.

Φυσικά και η φυλή παίζει ρόλο.Τα άλλα πέρι εργασιακών είναι γενικότερες κατηγοριοποιήσεις,τις οποίες κάποιος πρέπει να δει πριν φτάσει στην αναπόφευκτη επιλογή φυλής.Πρώτα σκέφτεται κάποιος αν θέλει εργασιακό και μετά σκέφτεται τη ράτσα,το "δρόμο" δηλαδή που θα ακολουθήσει για να φτάσει στην αφετηρία!

Με τις εμπορικότερες φυλές γίνονται πιο ανεξέλεγκτα τα πράγματα φυσικά,αλλά ο κανόνας δεν αλλάζει!