Διαροια σε κουταβι!


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
Καλησπερα στο φορουμ και χρονια πολλα! Ειμαι νεος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα! Πηρα πριν τρεις μερες ενα κουταβακι θυληκο πιτ μπουλ απο ενα πολυ καλο φιλο μου!(δεν ειναι εκκτροφεας αλλα εχει πολυ αγαπη για τα σκυλια και καμια σχεση με κυνομαχους και τετοια!) Τα λεω αυτα για να προλαβω τυχον επικρησεις! λοιπον στο θεμα μας... η κουταβιτσα ολα καλα ολα ωραια μεχρι προχθες οπου την πηγα για το πρωτο εμβολιο σε εναν απο τους καλυτερους κτηνιατρους της περιοχης! μου ειπε οτι θα κανουμε μονο του τυφου για να μην τη φορτωσουμε επειδη τα πιτμπουλ ειναι επιρρεπη στον τυφο.... της εκανε το εμβολιο και τη πηρα! η σκυλα μια χαρα ζωηρη αλλα απο το μεσημερι της ημερας του εμβολιου μου ξεκινησε τις διαροιες! Να σημειωσω οτι ο φιλος μου της ειχε δωσει αλοιφη για το σκουληκι για τρεις μερες πριν μια εβδομαδα! λοιπον οι διαροιες ειχαν και αιμα μεσα! οταν το ειδα μου κοπηκαν τα ποδια! λεω τυφος! επαιρνα τηλ τον κτηνιατρο αλλα χριστουγενιατικα δεν το σηκωνε τεσπα! αρχισα να ψαχνω το ιντερνετ για τον τυφο και ειδα οτι χαρακτηριστικο του τυφου ειναι η εντονη δυσοσμια της διαροιας! εμενα δεν μυριζε καθολου! πυρετο δεν μου εκανε ουτε εμμετους! την ταιζα κροκετα λιωμενη στο μουλτι με γαλα γιατι ειναι 42 ημερων η μικρη... γινοταν κρεμα αυτο οταν το εφτιαχνα! οταν ειδα τη διαροια της την εκοψα και την ταιζα μονο ρυζι βρασμενο με γαλα! σημερα μου σταματησε τις διαροιες αλλα τα κακακια της ειναι κιτρινα χωρις αιμα μεσα της εδωσα το πρωι παλιαλοιφη για το σκουληκι και εβγαλε ενα ''κορδονι''! ζωηρουλα ειναι μια χαρα τρωει πινει απλα αγχωθηκα γτ το λαθος που εκανα ηταν να τη βγαζω στο μπαλκονι οπου ανεβαινουν και γατια που και που για να σκαλισουν τα σκουπιδια οποτε φοβηθηκα μηπως κολησε κατι! αυριο θα την παω στον κτηνιατρο να τη δει απλα ηθελα και μια επιπελον γνωμη! αν ηταν τυφος δεν θα συνεχιζε διαροιες πιο εντονα εμμετους και τετοια?? εγω θεωρω οτι ειναι απο το σκουλικι οι αιμοραγικες διαροιες τι λετε?? σορυ για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω εκ των πρωτερων!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
1) ο φιλος σου ειναι τρελα ανευθυνος που εκανε αυτή τη γέννα και πολύ περισσότερο να δώσει κουτάβι μικρότερο των 2 μηνων που ειναι και παράνομο. Αρα μην βαυκαλιζεσαι, είναι μια γέννα BYB με τα όλα της, που δεν θα επρεπε να εχει γινει και δίκαια θα δεχτείς επικρισεις. Απαράδεκτο....
2) βρες αμεσα αλλον κτηνιατρο....και την πας κατευθείαν. Τα πιτμπουλ ειναι επιρρεπη στον τυφο? όχι, ολα τα κουτάβια που δεν γεννηθηκαν σε σωστές συνθήκες είναι επιρρεπή στον τύφο. Εχεις ενα κουτάβι με διαρροια και αίμα? Δεν ψάχνεις στο ιντερνετ αν δεν το σηκώνει ο κτηνιατρος, ψάχνεις αλλον κτηνιατρο....
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
σκουληκια ειχε αλλα αφου του εδωσες κρεμα θα καλυτερεψει(την κρεμα ακομα κι αν δεις παλι κατι σαν κορδονι στα κακα να την δινεις καθε 2 βδομαδες)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπέρα και καλώς όρισες. Καλό είναι να γνωρίζεις οτι το κουταβι δεν θα επρεπε να καταλανωνει γάλα εμπορίου , το οποιο δεν υποκαθιστα το μητρικο και προκαλεί προβλήματα. Επίσης, ηταν μεγάλο σφαλμα η απομακρυνση του απο τη μητερα σε μολις 6 εβδομαδες. Εαν ο φιλος σου αγαπα τα ζώα θα επρεπε να σε ενημερωσει για τις ανεπιθυμητες συνεπειες αυτης της ενεργειας και να μην την επιτρεψει.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το γάλα δεν κάνει για κουτάβια. Η κροκέτα πρεπει να ειναι για κουτάβια
και μαλακοσετην με νερό και δεν χρειάζεται μπλέντερ.
ειναι πολυ μικρό και η αλλαγή περιβάλλον το επηρεάζει.
Βρασε κοτόπουλο στήθος με ρύζι (και χωρίς γάλα φυσικά) για κανά δυο
μέρες αλλα να το δει και ο κτηνίατρος
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Καλησπέρα karatasis, καλώς όρισες.


Απο προσωπική εμπειρία θα μιλήσω και ως νέα σκυλό-μάμα.
Ως αρχάρια, είχα δώσει κι εγώ στη μικρή μου γάλα 1 φορά που δεν είχα υπολογίσει καλά την τροφή και ξέμεινα. Την επόμενη ημέρα το πρωί μου έκανε διάρροια 6 φορές... (χρώμα καφέ ανοιχτό) φυσικά από τότε δεν τις έχω ξαναδώσει. Διάβασα κάπου ότι το μωρουδίστικο γάλα, ειναι προτιμότερο. Εγω δεν τις δίνω καθόλου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα πρότεινα σκέτο βραστό κοτόπουλο. Καν' το με το χέρι σου μικρές λεπτές ίνες να μπορεί να το φάει. Δίνε τις μόνο κοτόπουλο 2-3 μερούλες να στρώσει το στομαχάκι της και το νεράκι με μέτρο όσο μπορείς (δεν λεμε να λυσσάξει...). Αν ειμαι κάπου λάθος διορθώστε με...

Επίσης θα ήθελα να πω κάτι που έχω παρατηρήσει. Καλώς ή κακώς υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τα σκυλάκια ή τα ζωα γενικότερα αλλά δεν ειναι επαρκώς πληροφορημένοι πριν αποκτήσουν πχ ενα σκυλάκι και να κάνουν λάθη μεσα στην καλή τους πρόθεση, απο το πως θα το ταΐσουν μεχρι το απο που το απέκτησαν. Είμαι κι εγώ μεσα σε αυτούς. Αφου απέκτησα τη μικρή μου εχω διαβάσει πάάάάρα πολύ και θεωρώ οτι εχω βελτιωθεί σα σκυλομανούλα.
Θα ήθελα λοιπόν να καταλήξω, ότι μπορούμε να συμβουλέυουμε όποιον μπαίνει εδώ, με πιό όμορφο τρόπο. Δεν τον ξέρουμε κι απο εχθές. Ας είμαστε λίγο πιό ...καλοπροαίρετοι".
Άλλωστε..."Γηράσκω αεί διδασκόμενος" ..




Αυτά .. :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
karatasis καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ευτυχώς, πρόλαβαν και στα είπαν τα κάλαντα, πριν τα πω εγώ, γιατί θα τα έλεγα πολύ πιο...φάλτσα...katiariko. Σε διαβεβαιώ, πως...από υποδείξεις τέτοιες δεν πτοούμαστε.

karatasis...όπως λοιπόν σου τα είπαν και...καλού-κακού, όταν "μαγειρεύεις" για τον σκύλο σου, εννοείται νερόβραστα. Χωρίς τίποτα άλλο μέσα, για...να νοστιμήσει λίγο βρε παιδί μου :rolleyes: Και το ρύζι, λαπάς. Σφιχτό. Οχι σούπα.

Περαστικά στο κουτάβι, από την απαράδεκτη γέννα. Φρόντισε να οργανωθείς λίγο. Να βρεις και εναλλακτικούς κτηνιάτρους [εννοείται, αλλάζεις αυτόν τον ξεφτέρι] και να τσεκάρεις, ότι σηκώνουν τηλέφωνο μέσα στην νύχτα. Και ψάξε και για 24ωρη κλινική. Να τα έχεις όλα πρόχειρα, αν ποτέ -ο μη γένοιτο- σου ξαναχρειαστεί.

Και ενημέρωσε τον φίλο σου, ότι το να αγαπάς μια φυλή, δεν σημαίνει ότι γεμίζεις τον τόπο, με κουτάβια της :mad:
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Τις γιορτές πάντα έρχονται στην επιφάνεια τα καλικατζαροτρολ

Βρε παιδιά δηλαδή μόνο εγώ παρατηρώ ότι τις τελευταίες μέρες μπαίνουν νέα μέλη που γράφουν για το καινούργιο τους κουτάβι ένα ολόκληρο σεντόνι με κουταμαρες και στο τέλος λένε και "ευχαριστώ εκ των προτέρων";;

Powered by Nexus 4
 


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
1) ο φιλος σου ειναι τρελα ανευθυνος που εκανε αυτή τη γέννα και πολύ περισσότερο να δώσει κουτάβι μικρότερο των 2 μηνων που ειναι και παράνομο. Αρα μην βαυκαλιζεσαι, είναι μια γέννα BYB με τα όλα της, που δεν θα επρεπε να εχει γινει και δίκαια θα δεχτείς επικρισεις. Απαράδεκτο....
2) βρες αμεσα αλλον κτηνιατρο....και την πας κατευθείαν. Τα πιτμπουλ ειναι επιρρεπη στον τυφο? όχι, ολα τα κουτάβια που δεν γεννηθηκαν σε σωστές συνθήκες είναι επιρρεπή στον τύφο. Εχεις ενα κουτάβι με διαρροια και αίμα? Δεν ψάχνεις στο ιντερνετ αν δεν το σηκώνει ο κτηνιατρος, ψάχνεις αλλον κτηνιατρο....

Φιλη μου ghelly θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγο πιο ηπια στις απαντησεις σου! με το να τα χωνεις στον καθενα που μπαινει εδω μεσα πιστεψε με δεν κερδιζεις κατι περα απο το να τον απομακρυνεις... κανεις δεν γενηθηκε παντογνωστης! οσο φια τον φιλο μου εξηγησα οτι δεν ειναι αλλος ενας πιτμπουλας κλασικος! ειπα οτι αγαπα τα ζωα εχει 9 σκυλια 2 πιτμπουλ και 7 αδεσποτα και τους προσφερει μια αξιοπρεπη συνθηκη διαβιωσης! οσο για τον τυφο σε διαφορα site που κοιταξα απο διαφορους κτηνιατρους ισχυει οτι τα ροτβαιλερ τα πιτ μπουλ και οι γερμανικοι ποιμενικοι ειναι πιο επιρρεπη... και απο που συμπερανες οτι δεν υπηρχαν σωστες συνθηκες γεννας?? σε πληροφορω οτι το παιδι απο τη ημερα που ξεκινησε η κυηση μεχρι και που εδωσε τα κουταβια την ειχε στο δωματιο του την σκυλα!! δεν εχω καμια διαθεση για συγκρουσεις χριστουγενιατικα αλλα το υφος σου ειναι πολυ αυστηρο για καποιον που οπως ειπαν δεν τον ξερεις! οσο για τον κτηνιατρο μενω σε επαρχια και δεν υπαρχουν επιλογες 3 ειναι συνολικα οπου ο ενας κανει μονο για προβατα και ο δευτερος ειναι πολυ νεος!


Καλησπέρα και καλώς όρισες. Καλό είναι να γνωρίζεις οτι το κουταβι δεν θα επρεπε να καταλανωνει γάλα εμπορίου , το οποιο δεν υποκαθιστα το μητρικο και προκαλεί προβλήματα. Επίσης, ηταν μεγάλο σφαλμα η απομακρυνση του απο τη μητερα σε μολις 6 εβδομαδες. Εαν ο φιλος σου αγαπα τα ζώα θα επρεπε να σε ενημερωσει για τις ανεπιθυμητες συνεπειες αυτης της ενεργειας και να μην την επιτρεψει.

τη σκυλιτσα την πηρα τοσο μικρη γιατι παρολο που της εδινε συμπληρωμα ασβεστιου σταματησε να κατεβαζει γαλα με αποτελεσμα τα κουταβια προσπαθωντας να πιουν χωρις να εχει να τις πληγιασουν τις θηλες!

karatasis καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ευτυχώς, πρόλαβαν και στα είπαν τα κάλαντα, πριν τα πω εγώ, γιατί θα τα έλεγα πολύ πιο...φάλτσα...katiariko. Σε διαβεβαιώ, πως...από υποδείξεις τέτοιες δεν πτοούμαστε.

karatasis...όπως λοιπόν σου τα είπαν και...καλού-κακού, όταν "μαγειρεύεις" για τον σκύλο σου, εννοείται νερόβραστα. Χωρίς τίποτα άλλο μέσα, για...να νοστιμήσει λίγο βρε παιδί μου :rolleyes: Και το ρύζι, λαπάς. Σφιχτό. Οχι σούπα.

Περαστικά στο κουτάβι, από την απαράδεκτη γέννα. Φρόντισε να οργανωθείς λίγο. Να βρεις και εναλλακτικούς κτηνιάτρους [εννοείται, αλλάζεις αυτόν τον ξεφτέρι] και να τσεκάρεις, ότι σηκώνουν τηλέφωνο μέσα στην νύχτα. Και ψάξε και για 24ωρη κλινική. Να τα έχεις όλα πρόχειρα, αν ποτέ -ο μη γένοιτο- σου ξαναχρειαστεί.

Και ενημέρωσε τον φίλο σου, ότι το να αγαπάς μια φυλή, δεν σημαίνει ότι γεμίζεις τον τόπο, με κουτάβια της :mad:

για τον κτηνιατρο απαντησα πιο πανω! για τον φιλο μου τα ιδια! δεν αγαπα τη φυλη αλλα τα ζωα! το οτι εβγαλε μια γεννα με καθοδηγηση του κτηνιατρου δεν νομιζω οτι σκοτωσε και κανεναν! απλα ειχε ωραια σκυλια και τον επρηζαν και αλλοι που ηθελαν κουταβια και ετσι τα εβγαλε οχι οτι το κανει καθε χρονο και τα κουταβια τα δωρισε δεν τα πουλησε!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εεεε αφού το επρηζαν το παιδι να κάνει γεννα.... Όταν -θεος φυλάξοι- παρατησει κανεις το κουτάβι από την γεννα με την καθοδήγηση του κτηνιατρου στο δρόμο και κάποιος από τους αποδεδειγμένα φιλόζωοους, (οχι αγαπάω τα σκυλιά εν γένει και εχω ωραία σκυλια ας γεννοβολήσουν λοιπόν), να πας να τους πεις ότι γεννηθηκαν με μπόλικη αγάπη και προδερμ! Αλλά ο τόσο φιλοζωος φιλος σου δεν ξέρει ότι δεν βάζεις σκυλι να γεννησει ετσι γιατι σε πρήζουν... πόσο μαλλον ενα που θεωρείται ημιαιμο στην ευρώπη (λυπάμαι αλλά δεν αναγνωρίζεται στην ευρώπη το πιτμπουλ), ουτε ήξερε ότι δεν δινεις κουτάβι τόσο μικρό..... αλλά τουλάχιστον 2 μηνων.
Και αφού βρήκες τόσα για τον τύφο στο inet, τι να τον κάνεις τον κτηνιατρο...


Ναι εγώ ειμαι πολύ φαλτσα στα καλαντα και δεν θα αλλάξω.... γεμισαμε τις τελευταίες μέρες, οποτε το "μας τα πανε, μας τα πανε" δεν πιανει.
 


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
εεεε αφού το επρηζαν το παιδι να κάνει γεννα.... Όταν -θεος φυλάξοι- παρατησει κανεις το κουτάβι από την γεννα με την καθοδήγηση του κτηνιατρου στο δρόμο και κάποιος από τους αποδεδειγμένα φιλόζωοους, (οχι αγαπάω τα σκυλιά εν γένει και εχω ωραία σκυλια ας γεννοβολήσουν λοιπόν), να πας να τους πεις ότι γεννηθηκαν με μπόλικη αγάπη και προδερμ! Αλλά ο τόσο φιλοζωος φιλος σου δεν ξέρει ότι δεν βάζεις σκυλι να γεννησει ετσι γιατι σε πρήζουν... πόσο μαλλον ενα που θεωρείται ημιαιμο στην ευρώπη (λυπάμαι αλλά δεν αναγνωρίζεται στην ευρώπη το πιτμπουλ), ουτε ήξερε ότι δεν δινεις κουτάβι τόσο μικρό..... αλλά τουλάχιστον 2 μηνων.
Και αφού βρήκες τόσα για τον τύφο στο inet, τι να τον κάνεις τον κτηνιατρο...


Ναι εγώ ειμαι πολύ φαλτσα στα καλαντα και δεν θα αλλάξω.... γεμισαμε τις τελευταίες μέρες, οποτε το "μας τα πανε, μας τα πανε" δεν πιανει.

Κανεις δεν σε υποχρεωσε να μου απαντησεις και θα σε παρακαλουσα να κοψεις το ειρωνικο υφακι σου! αν ηθελα μαλωμα θα πηγαινα στον ''μπαμπα'' μου! μπηκα εδω στο φορουμ για να παρω μια γνωμη και μια συμβουλη οχι να με δικασουν ουτε εμενα ουτε τον φιλο μου επειδη εβγαλε μια γεννα επειδη γουσταρε στο κατω κατω και δεν θα απολογηθει και σε κανεναν! ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει αυτο που νομιζει εφοσον δεν ενοχλει τους αλλου φυσικα! αν θες να αλλαξεις το υφος σου και να μου πεις μια γνωμη ειναι δεκτη... διαφορετικα απλα αδιαφορησε με το θεμα μου και μην ασχολεισαι! σκοπος του φορουμ αυτου ειναι να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας και να ανταλασουμε αποψεις οχι να δικαζουμε εκτος και αν κανω λαθος.... οποτε να αποχωρησω αμεσα! οσον αφορα τον φιλο μου δεν ξερεις για τι ανθρωπο μιλαμε.... οποτε μην μιλας! ειναι ικανος να μεινει νηστικος αυτος για να φανε τα σκυλια του! μπορει εν αγνοια του να κανει καποια λαθη.... ουδεις αναμαρτητος! οσο για το οτι εφυγαν νωρις τα κουταβια τι να κανει αφου δεν κατεβαζε αλλο γαλα η σκυλα??? να βαλει τη γυναικα του???? οσο για τον τυφο νομιζω ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ειμαι που αναζητα πληροφοριες στο ιντερνετ...! ακομα και αυτο το φορουμ ιντερνετ ειναι οποτε relax! και οσο για το αν το πιτμπουλ ειναι ημιαιμο δεν κανω καν τον κοπο να μπω στη διαδικασια να παραθεσω την αποψη μου την κρατω για εμενα..... κρατα και συ τη δικη σου για σενα λοιπον!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
επιλέγω να απαντησω σε δημόσιο θεμα οποτε κράτα κατα μέρος τον εγωισμο σου, μπας και διαβάσουν το θέμα κάποιοι με καθαρότερη κριση από την δική σου οταν θα ενδιαφερθουν να αποκτήσουν σκυλι.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
ειναι ικανος να μεινει νηστικος αυτος για να φανε τα σκυλια του!
Αυτό που λες μπορεί κάλλιστα να είναι αληθές φίλε μου.
Η αγάπη όμως για κάτι θα έπρεπε να προϋποθέτει και τη θέληση για γνώση του αντικειμένου που είναι δέκτης της αγάπης αυτής.

Αν υπάρχει έλλειμμα γνώσης,το αποτέλεσμα είναι το ακριβώς αντίθετο από το επιθυμητό πολλές φορές. Ότι συμβαίνει με τα πιτμπουλοειδη δηλαδή στη χώρα μας.

Ελπίζω να ξεπεράσεις το πρόβλημα με το κουτάβι!



Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
επιλέγω να απαντησω σε δημόσιο θεμα οποτε κράτα κατα μέρος τον εγωισμο σου, μπας και διαβάσουν το θέμα κάποιοι με καθαρότερη κριση από την δική σου οταν θα ενδιαφερθουν να αποκτήσουν σκυλι.
Οπως προειπα δεν εχω καμια διαθεση για συγκρουσεις αλλα βλεπω οτι συνεχιζεις να με κατακρινεις και εμεσως με λες και εγωιστη και επαναλαμβανω χωρις να με ξερεις....εφοσον λοιπον θες να το παμε παραπερα..... εγω δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω κουταβι απο τον γαματο ''πιστοποιημενο'' εκτροφεα και παιρνω σκυλακια δωρεαν επειδη τα αγαπω..... ποιο ειναι λοιπον το προβλημα σου??? επειδη δεν πληρωσα 700 ευρω για να παρω πιστοποιημενο αποπαρασιτωμενο εμβολιασμενο κουταβι??? γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει τον λογο που μου επιτιθεσαι.... οσο για την ''αρρωστη'' κριση μου σε διαβεβαιω οτι πολυ λιγοι τη σημερων ημερα με ολα αυτα που τραβαμε παιρνουν κουταβι με 700 ευρω..... αλλα μαλλον το προβλημα σου ειναι το οτι ειναι πιτμπουλ.... αν σου ελεγα οτι πηρα ενα ημιαιμο κουταβι επειδη η γυναικα του αδερφου της θειας του περιπτερα της γενησε η σκυλα και προκειμενου να υποφερουν τα υοθετησα τοτε θα ημουν φιλοζωος που ενδιαφερεται για τα ζωα.... κολησες στην λεπτομερεια και εχασες την ουσια! οπου η ουσια ειναι οτι κοιταζω να κανω το καλυτερο για το σκυλακι μου οπως και να το απεκτησα χωρις να το αφησω στο ελεος του θεου..... και κλεινω λεγοντας σου πως απαραδεκτη εισαι εσυ και ο τροπος υποδοχης σου σε ενα νεο μελος του φορουμ με καλοπροαιρετη διαθεση γι μαθηση και συζητηση....! Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι: δεν υπαρχει καποιος διαχειριστης να δει το θεμα και την αντιμετωπιση που κανουν οι γηραιοτεροι στους νεοτερους ωστε να μπουν καποιοι στη θεση τους??? αυτα απο μενα χρονια πολλα και καλη χρονια!!!!!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
karatasis...πάρε βαθιές ανάσες, γιατί όσα γράφεις παραπάνω, δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση, με όσα προσπαθούμε να σου πούμε.

Τα οποία...ειλικρινά...εγώ προσωπικά, με το δικό σου ύφος, δεν βρίσκω πουθενά την όρεξη, να ξαναγράψω, μπας και τα καταλάβεις καλύτερα. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις, πόσα φάουλ μαζεμένα, έχει η υπόθεση του κουταβιού σου, διάβαζε το φόρουμ και θα καταλάβεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αφου λοιπόν δεν εχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατι δεν εψαχνες σε μια φιλοζωική για κουτάβι? στο pitbull rescue, αφού ηθελες καποιο κουτάβι να μοιάζει με πιτμπουλ?
Το να θες όμως καθαρόαιμο ετσι κ αλλιως αγνοώντας τον σωστό τροπο αποκτησης του, ναι εγωισμό δείχνει. Γιατι ο σωστος τρόπος αντικατοπτριζει εξετάσεις υγείας, ειδικές τροφές για μανα και κουτάβια, κόστος επιβασης, υπερηχους και κτηνιατρική περιθαλψη σκύλας που κυοφορει.... και αυτά ΔΕΝ ειναι ψιλα γραμματα. Αυτά ειναι απαραίτητα όσο δεν φαντάζεσαι.... Και όχι ο φιλος σου δεν τα εκανε όλα αυτα, στο υπογραφω! δεν εκανε εξετάσεις για κάθε κληρονομική ασθενεια κλπ.
Οποτε μάλλον δεν ειμαι εγώ αυτή που εχασε την ουσία, αλλά εσύ που δεν θες να την δεις.

Καλη χρονια!
 


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
karatasis...πάρε βαθιές ανάσες, γιατί όσα γράφεις παραπάνω, δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση, με όσα προσπαθούμε να σου πούμε.

Τα οποία...ειλικρινά...εγώ προσωπικά, με το δικό σου ύφος, δεν βρίσκω πουθενά την όρεξη, να ξαναγράψω, μπας και τα καταλάβεις καλύτερα. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις, πόσα φάουλ μαζεμένα, έχει η υπόθεση του κουταβιού σου, διάβαζε το φόρουμ και θα καταλάβεις.
Κανεις δεν σε υποχρεωνει! και το δικο μου υφος ηταν μια χαρα με καλοπροαιρετη θεληση για πληροφοριες! Δεν ειπα οτι δεν μπορει να εχω κανει λαθος αλλα αυτο εγινε δεν αλλαζει με το να με στηνουν καποιοι στον τοιχο....! και επειδη μαλλον ειμαι ο χαζος της υποθεσης τελικα( μπας και τα καταλάβεις καλύτερα) θα σε παρακαλουσα αν δεν ειναι σου ειναι κοπος και αυτο να μου πεις πως σβηνει ο λογαριασμος μου! καλη χρονια να εχεις!

Αφου λοιπόν δεν εχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατι δεν εψαχνες σε μια φιλοζωική για κουτάβι? στο pitbull rescue, αφού ηθελες καποιο κουτάβι να μοιάζει με πιτμπουλ?
Το να θες όμως καθαρόαιμο ετσι κ αλλιως αγνοώντας τον σωστό τροπο αποκτησης του, ναι εγωισμό δείχνει. Γιατι ο σωστος τρόπος αντικατοπτριζει εξετάσεις υγείας, ειδικές τροφές για μανα και κουτάβια, κόστος επιβασης, υπερηχους και κτηνιατρική περιθαλψη σκύλας που κυοφορει.... και αυτά ΔΕΝ ειναι ψιλα γραμματα. Αυτά ειναι απαραίτητα όσο δεν φαντάζεσαι.... Και όχι ο φιλος σου δεν τα εκανε όλα αυτα, στο υπογραφω! δεν εκανε εξετάσεις για κάθε κληρονομική ασθενεια κλπ.
Οποτε μάλλον δεν ειμαι εγώ αυτή που εχασε την ουσία, αλλά εσύ που δεν θες να την δεις.

Καλη χρονια!
Οσο για σενα φιλη μου μην παιρνεις και ορκο οτι ολα αυτα που μου λες τα κανει ενας εκτροφεας!! εδω δεν ελεγχουν τα κρεατα που τρωμε θα ελεγχουν τα σκυλια οι εκτροφεις?? η μηπως ειναι λιγες οι φορες που εχουν ψοφησει κουταβια απο εκτροφεις?? συμφωνω οτι ειναι πολυ πιο λιγες οι πιθανοτητες αλλα οχι μηδαμινες! απλα το προνομιο ειναι οτι σου δινει τα λεφτα πισω η σου δινει αλλο κουταβι που για μενα ειναι δωρο αδωρο! τεσπα δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα και ετσι να ειναι ισως αν ειχες ενα πιο φιλικο υφος σε καποιον νεο να μην ειχαμε φτασει μεχρι εδω! Και οσο για την ουσια εγω μπηκα εδω και το θεμα μου ηταν: Διαροια σε κουταβι! δεν θυμαμαι να εγραψα πουθενα: απεκτησα σωστα το κουταβι μου??! Και αντι να παρω καποια πληροφορια πανω σε αυτο αντ αυτου πηρα ειρωνια και επιθεσεις! τεσπα δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα...!Α και πληροφοριακα η σκυλα μου εχει διαροια απο το γαλα και τα σκουλικια(διαγνωση του κτηνιατρου του δικου μου αλλα και τηλεφωνικως ενως θεσσαλονικιου!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αν εχεις διαθεση για μαθηση και επικοινωνία μη σκαλώνεις στο πρωτο εμπόδιο που θεωρείς οτι συναντησες. Δες το θετικά, σαν ασκηση υπομονής και σκληραγωγία :)
 


karatasis

Member
26 Δεκεμβρίου 2013
9
0
Αν εχεις διαθεση για μαθηση και επικοινωνία μη σκαλώνεις στο πρωτο εμπόδιο που θεωρείς οτι συναντησες. Δες το θετικά, σαν ασκηση υπομονής και σκληραγωγία :)

Φιλε μου διαθεση εχω παρα πολυ πιστεψε με, δεν ειμαι και αρχαριος ξερω αρκετα πραγματα οσον αφορα τα σκυλια! Αλλα υπαρχουν και αλλα φορουμ για να μαθω περισσοτερα! Οχι οτι κατακρινω αυτο αλλα η υποδοχη και η αντιμετωπιση ειναι απαραδεκτη απο καποια μελη! Γι αυτο δεν θα μπω στη διαδικασια να υποβαθμισω την νοημοσυνη μου να το παιξω χαλαρος και να χαλασω και αλλο την ψυχολογια μου χριστουγεννιατικα! γι αυτο παρακαλω καποιο μελος να μου πει πως θα σβησω το λογαριασμο μου γτ ψαχνω ωρα και δεν το βρισκω!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU