Διατροφή γερμανικού ποιμενικού




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Πηγα και ρωτησα αν εχουν την σκυλοτροφη(belcando) και δεν την ξερανε ρε γαμωτο!μηπως ξερει καποιος καποιο καταστημα που να την εχει
και να στελνει με αντικαταβολη?
keegan αν του δινεις μια καλη σκυλοτροφη 70 ευρω και ....σιγουρα δεν χρειαζεται αλλα αν δινεις μια μεσαιας κατηγοριας τοτε χρειαζεται
εστω μια -δυο καψουλες την ημερα
Όχι δεν πάει έτσι...

Το αν πρέπει να χορηγηθεί κάτι επιπλέον στον σκύλο θα στο πει ο κτηνίατρος έπειτα από εξετάσεις που θα γίνουν στον σκύλο και όχι με το μάτι ή με την διαφορά τιμής στην ξηρά τροφή!

Μπορεί ο σκύλος που τρώει 70 ευρώ τροφή να έχει ανάγκη λήψης από συμπλήρωμα επειδή ο οργανισμός του αφομοιώνει αλλιώς τα συστατικά κτλ και αυτός με την ξηρά των 30 ευρώ να είναι σε όλα μπόμπα, τέλειος!

Ακόμα και στην BARF πρώτα εξαντλούμε την λήψη θρεπτικών συστατικών από τρόφιμα και μετά πάμε σε συμπλήρωμα!
Δηλαδή αν του λείπει κάτι στην διατροφή του πρώτα ψάχνουμε να το βρούμε σε κάποιο ενδεχόμενο τρόφιμο και μετά καταφεύγουμε σε κάποιο συμπλήρωμα!Ακόμα και εδώ όμως ο σκύλος υποβάλλεται σε εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να παρακολουθούμε την εξέλιξη μιας και αυτή η διατροφή είναι αμφίβολη έτσι και αλλιώς!
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
χαμος...δυστυχως!
Ευχαριστούμε! Τι ευχαριστούμε, δηλαδή, που σου μαυρίζει την ψυχή, όσο το διαβάζεις...

Μου φαίνεται ότι, τελικά, ακόμα κι εγώ που είμαι "τεμπελάκος"... θα γυρίσω στο μαγειρευτό ή στα ωμά...
 


noufaro

Member
30 Οκτωβρίου 2011
8
0
Αφηστε πολυ χαλια τραγικη κατασταση...κι εγω μετα απο αυτα που διαβασα δεν προκειται να ξαναγορασω ζωοτροφη...με το χρημα και τα συμφεροντα που παιζονται μεχρι και οι κτηνιατροι τις συστηνουν σαν την καλυτερη λυση!!αν ειναι δυνατον!!παιδια προωθηστε το!!!να βοηθησουμε και τα ζωακια μας να ζουν καλυτερα και να σταματησουμε να ενισχυουμε τετοια κυκλωματα!!:)
 




stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
Δεν ξερω αν ολα αυτα ισχυουν αλλα αν ισχυουν ολα αυτα την πατησαμε!!!
Τα ιδια ομως δεν γινονται και σε αυτα που τρωμε εμεις ρε παιδια ορμονες σε κοτοπουλα και πολλα αλλα...ειναι τυχαιο οτι τα τελευταια
χρονια ο καρκινος θεριζει!!!!τελος παντων
οποιος μπορει να δωσει μαγειρευτο φαγητο σαφως και ειναι καλυτερο!απλα προϋποθέτει χρονο( μαγειρευμα ,αγορα διαφορων τροφων κτλ ).
Αν καποιος εχει καποιο προγραμμα διατροφης με μαγειρευτο φαγητο ας το ανεβασει καλο θα ειναι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc