Διατροφή για καρδιοπάθεια


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
καλησπερα σας, το σκυλακι μου, 6 μηνων τωρα, δυστυχως πασχει απο την καρδια του. εχει προβλημα στις βαλβιδες. αρχισαμε τα φαρμακα και συγκεκριμενα το renitec και το vetmedin. για αρχη και το lasix γιατι επαθε και ασκιτη. η κτηνιατρος ειπε να αρχισουμε ειδικη διατροφη για καρδιοπαθειες. ειπε πως ενα σωστο μαγειρευτο φαγητο δεν ειναι αρκετο. οι ειδικες τροφες περιεχουν και αλλα συστατικα πολυ χρησιμα για την καρδια. ποια ειναι αυτα ομως? αφου τα χαπακια θα τα περνουμε εφ ορου ζωης, ποια συστατικα ειναι αυτα που δεν μπορουμε να τα παρουμε απο τις τροφες και πρεπει αναγκαστικα να τα παρει απο τις τοφες αυτες? το προβλημα περισσοτερο ειναι το οικονομικο γιατι λογω κρισης αδυνατω να αγορασω αυτες τις ειδικες τροφες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ποια τροφή σου προτείνει; Σε τι τιμή την βρίσκεις στην περιοχή που μένεις;
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
δεν εχουμε πει ακομα αλλα κοστιζουν γυρω στα 45 ευρω τα 4 κιλα. αυτες τις μερες θα δουμε τι θα αρχισουμε και αν τελικα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η τροφη που θα του δινεις θα πρεπει να εχει χαμηλα επιπεδα νατριου και χλωριου.
Θα πρεπει να παιρνει καλιο και μαγνησιο σε ιδανικα επιπεδα,οπως και L-καρνιτινη.

Ευχομαι περαστικα στο μικρουλι σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πες μου ποιά τροφή είναι γιατί ίσως εδώ στην Αθήνα να μπορούμε να την βρούμε πολύ φθηνότερα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καταρχήν λυπάμαι πάρα πολύ που αντιμετωπίζετε τόσο σοβαρό πρόβλημα με το σκυλάκι σας σε τόσο νεαρή ηλικία.
Έχω κι εγώ καρδιοπαθή σκύλο (ηλικιωμένο όμως) και παίρνει τα ίδια φάρμακα αλλά όχι lasix (ακόμα τουλάχιστον).
Τρώει royal canin cardiac.
Αντιγράφω:
χαμηλή περιεκτικότητα σε νάτριο και αυξημένη αναλογία Ν/Νa.
Συστατικά: ρύζι, καλαμποκάλευρο, αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, ζωικά λίπη, γλουτένη καλαμποκιού, σκόνη αυγού, υδρολυμένες ζωϊκές πρωτεϊνες, πούλπα σακχαροτεύτλων, ιχθυέλαιο, φυτικές ίνες, έλαια σόγιας, μαγιά, μεταλλικά άλατα, κιτρικό κάλιο, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, εκχυλίσματα πράσινου τσαγιού (πηγή πολυφαινολών), εκχύλισμα ταγίτη (πηγή λουτεϊνης).
Πρωτεϊνη: 26%, λίπη 20%, τέφρα: 4,8%, ίνες 1,6%
Βιτ: Α, Βιτ D, ΒιτΕ, κάλιο, φώσφορος, μαγνήσιο, νάτριο, πρόσθετος χαλκός (θεϊκός χαλκός και χηλικό σύμπλοκο χαλκού) , ταυρίνη, L-καρνιτίνη, πολυφαινόλες πράσινου τσαγιού. (σ' αυτά έχει και περιεκτικότητα, δεν τα γράφω).
Συντηρητικά: σορβικό κάλιο
Αντιοξειδωτικά: γαλλικός προπυλεστέρας, BHA,

Αυτή την αγοράζω 20 ευρώ το δίκιλο.

Δεν ξέρω αν είναι η τροφή ή τα φάρμακα ή ο συνδυασμός, αλλά πάει πολύ καλά (φτου του).
Edit: Σημαντικό να μην δίνεις καθόλου εξτρα αλάτι.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tελικά andrykor ο κτηνίατρος έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις που αρμόζουν? γιατί στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει δεν μας ενημέρωσες και μείναμε πως ο κτηνίατρος πρότεινε τα φάρμακα πριν τις ανάλογες εξετάσεις..

p.s. λασίξ συνήθως δεν δίνεται σε "πρώτα στάδια" καρδιοπάθειας..
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
ναι βγηκαν οι εξετασεις αιματος και ηταν ολες καλες. και απο τον υπερηχο βγηκε οτι εχει προβλημα στις βαλβιδες. ( με το τρεξιμο δεν προλαβα να το γραψω και στο αλλο θεμα). μου ειπε η κτηνιατρος πως θα δει να μου βγαλει ενα διαιτολογιο και να του μαγειρευω αλλα θα προσθετουμε καποια εξτρα συστατικα οπως την καρνιτινη.
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
ξεχασα να γραψω πως επειδη στην εβδομαδα αυτη, αρχισε να πρηζεται σταδιακα, του αρχισαμε λασιξ για 2 ημερες για να ξεπρηστει γιατι εκανε ασκιτη. αυτο το ειδαμε απο υπερηχο στην κοιλια
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ok ..τότε εντάξει, λογικό να δώσετε λασίξ..!:)

Γιατί δεν παίρνεται κατευθείαν μία ξηρά ειδικευμένη σε τέτοια προβλήματα?
Είναι κάπως ρίσκο να το φτιάχνετε εσείς.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ο τοσοδουλης ειναι πολυ τυχερος που βρεθηκε στο δρομο σου... δε θα ειχε επιβιωσει :(
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
δεν μπορουμε να του δωσουμε ξηρα τωρα γιατι απο βλακεια μου του εδωσα να φαει λιγο κρεας επειδη ειχε τελειωσει η τροφη του και απο κει και μετα δεν την αγγιζει καν....καμια ξηρα. και δεν μπορω να του στερησω το φαι μεχρι να πεινασει και να την φαει, γιατι παιρνει τα χαπακια τωρα και δεν μπορω να τον αφησω νηστικο. την επαθα για τα καλα..αφηστε....