Διατροφη απ'ολα!!!!


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
για σας παιδια ,,,τι ποσοτιτα σε μαγιρευτο πρεπει να δεινο σε ενοσ ετουσ σκυλο 35 κιλα περιπου?
Aν κ πιστευω οτι αυτο παει καθαρα εμπειρικα (αν βλεπεις οτι παιρνει μειωνεις αν βλεπεις οτι αδυνατιζει προσθετεις) ο δικος μου που ειναι 40 κιλα (αλλα 9χρονων-υπερδραστηριος) τρωει 1κιλο+ αλλα δεν παχαινει με τπτ μονο χορταινει......
Η μικρη (50+κιλα) τρωει πανω κατω το ιδιο.....
Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εχει τοσο σχεση με τα κιλα, αλλα περισσοτερο με το πως μεταβολιζει ο καθε σκυλος κ τι ενεργειακες αναγκες εχει.......

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις κοντα στο 1κιλο/ημερα κ αναλογως βλεπεις.....
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Aν κ πιστευω οτι αυτο παει καθαρα εμπειρικα (αν βλεπεις οτι παιρνει μειωνεις αν βλεπεις οτι αδυνατιζει προσθετεις) ο δικος μου που ειναι 40 κιλα (αλλα 9χρονων-υπερδραστηριος) τρωει 1κιλο+ αλλα δεν παχαινει με τπτ μονο χορταινει......
Η μικρη (50+κιλα) τρωει πανω κατω το ιδιο.....
Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εχει τοσο σχεση με τα κιλα, αλλα περισσοτερο με το πως μεταβολιζει ο καθε σκυλος κ τι ενεργειακες αναγκες εχει.......

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις κοντα στο 1κιλο/ημερα κ αναλογως βλεπεις.....
σ ευχαριστο ,απλα η μικρη μου ειναι στην αναπτικση και ρωταο μηποσ και θελει κατι παραπανω ,τωρα της δεινω 800 μαγιρευτο και200 κσιρα το βραδει αλλα η σκυλα ειναι αδινατη
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
να πω ακομα οτι το 80% του φαγιτου τησ αποτελιτε απο καθαρο κρεας ,και προσθετο λιγα λαχανικα, λαδι, ρυζι, και αυγο αναλογος την ημερα, κοκαλο τρομε μονο λεμο κοτασ,πρειν το μαγιρευτο τρογαμε 500 γρ+ κσιρα παπυ ακανα
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
σ ευχαριστο ,απλα η μικρη μου ειναι στην αναπτικση και ρωταο μηποσ και θελει κατι παραπανω ,τωρα της δεινω 800 μαγιρευτο και200 κσιρα το βραδει αλλα η σκυλα ειναι αδινατη
Aν νομιζεις οτι ειναι αδυνατη ταισε την παραπανω
(εγω τα θελω κ λιγο γεματα τα σκυλια ακομα κ στην αναπτυξη)
Παντως να ξερεις οτι εμεις που ταιζουμε το "απ'ολα" κ ποσο μαλλον οταν γευμα απο γευμα ΔΕΝ ειναι ιδιο, παμε μονο με το ματι, εκ του αποτελεσματος στο σκυλο.
Δλδ δεν πιστευω οτι εχει καμια αξια να μετραω το φαγητο του σε κιλα (γραμμαρια) οταν τη μια μερα ειναι ρυζι-χωριατικη-πατατες, ενω την αλλη ειναι αποφαγια απο χοιρινες κ μπιφτεκια μονο.....
Ειναι τελειως διαφορετικα μεταξυ τους ασχετα αν ειναι το ιδιο σε βαρος!

Το εχω γραψει και παλιοτερα, οπως εγω δεν τρωω καθε μερα ουτε το ιδιο φαγητο ουτε την ιδια ποσοτητα, ετσι κανω κ στο σκυλο μου..... μεσα σε μια βδομαδα-δεκα μερες, φαινεται αν παιρνει αν χανει η μενει σταθερος στο βαρος.......
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
δεν τρωει παραπανωωωωωωωωωωωωωω ,θα την δω 10 μερες και μετα βλεπω
Τι εννοεις δεν τρωει παραπανω?
Αν χορταινει κ στουμπωνει τοτε δες μηπως κανεις τα γευματα 2 (πρωι-βραδυ) εφ οσων θες να παρει κιλα.
Αν δεν τρωει με την εννοια "δεν της αρεσει το φαγητο" τοτε........
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
οταν λεω δεν τρωει ,,ενοω οτι ,γενικοσ ειναι δυστροπη με το φαγητο και εχω προβλημα περισοτερο με την κσηρα τροφη κατα τ αλλα δεν θελει 2 φορες το ειδιο φαγητο μεσα σε 24 ωρες:p:confused: και πρεπει συνεχεια να πειραματιζομαιιιιιιιιιιιιιιιι ,,,,σημερα για παραδιγμα εφαγαι 450γρ γυδα 350γρ λαιμους κοτας που τεμαχισα εγω γιατι αλοιοσ η κυρια τουσ καταποινι αμασιτους και ολοκληρους και 100γρ κσυρα,μεχρη εκει ειναι
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
λεσ να ειναι κροκοδειλοσ και δεν το καταλαβα ακομα:cool::Dεχεισ δει ολοκληρο λαιμο κοτας να καταπεινεται αμασητοςςςςςςςςςςςς
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Και μην ξεχνάμε οτι μόνο οι άνθρωποι πινουμε γάλα μετά την βρεφικη ηλικια και τον απογαλακτισμό. Αυτο βασει λογικής στέκει?
N' αγιάσει το στόμα σου κοριτσι μου!!!