Διατροφη απ'ολα!!!!


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Εμενα τρωνε απο κουταβια " απ ολα". διαλεγουν παρα πολυ καλα και σιγουρα δεν τρωνε "οτιναναι" απο μας. Η μια δεν τρωει αλλαντικα- αλλα ολα τα τυρια. Η αλλη τρωει ολα τα τυρια-εκτος απο γουδα. Μονο το Κοκερ μας, που μεχρι τα 3.5 του χρονια ετρωγε μονο κροκεττα και βασικα δεν ειχε επαφη με ανθρωπινες τροφες ( ζουσε σε εκτροφειο μεχρι τοτε) τρωει τα παντα!! Ακομα και κοματι χατροπετσετα να της δωσεις, που εχεις σκουπισει τα χερια σου και εχει παρει λιγο μυροδια απο φαι- θα την φαει.
τελικα ξερουν απο μονα τους τι τους κανει στο σωμα τους και τι δεν τους κανει??η μηπως εμπειρικα μαθαινουν οπως και εμεις??και ολα τα προβληματα που μπορει να παρουσιαζουν λογω διατροφης ερχονται απο καποιο συγκεκριμενο συστατικο που απλα δεν καθεται στον εκαστοτε σκυλο??
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θυμαμαι μια δοση εχουμε βαλει ψησταρια εχουμε ριξει κρεατα κ μεσα σε ολα ενας φιλος εχει φερει κεμπαπ.
Αφου τελειωνουμε με το τραπεζι, κανουμε σκουπα τα πιατα μας κ τα βαζουμε στα σκυλια.
Το κεμπαπ ουτε να το μυρισουνε (ενω κεμπαπ απο αλλο χασαπη εχουνε ξαναφαει) μεχρι κ το τζατζικι φαγανε, μεχρι κ την σπανακοπιτα, αλλα τα κεμπαπ τα αφησανε οπως τα βαλαμε......

Μετα απο αυτο, ουτε εξω απο το συγκεκριμενο κρεοπωλειο δεν ξαναπερασαμε!!!
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Θυμαμαι μια δοση εχουμε βαλει ψησταρια εχουμε ριξει κρεατα κ μεσα σε ολα ενας φιλος εχει φερει κεμπαπ.
Αφου τελειωνουμε με το τραπεζι, κανουμε σκουπα τα πιατα μας κ τα βαζουμε στα σκυλια.
Το κεμπαπ ουτε να το μυρισουνε (ενω κεμπαπ απο αλλο χασαπη εχουνε ξαναφαει) μεχρι κ το τζατζικι φαγανε, μεχρι κ την σπανακοπιτα, αλλα τα κεμπαπ τα αφησανε οπως τα βαλαμε......

Μετα απο αυτο, ουτε εξω απο το συγκεκριμενο κρεοπωλειο δεν ξαναπερασαμε!!!
και βλεπεις τελικα οτι καταλαβαινουν τι ειναι καλο..και αλλο ενα ερωτημα-παρατηρηση.τα σκυλια σου εχουν φαει απο ολα και εμαθαν να ξεχωριζουν.ετσι??αν δεν πεινανε πολυ υπαρχει περιπτωση να φανε σκετη κροκετα???
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
τελικα ξερουν απο μονα τους τι τους κανει στο σωμα τους και τι δεν τους κανει??η μηπως εμπειρικα μαθαινουν οπως και εμεις??και ολα τα προβληματα που μπορει να παρουσιαζουν λογω διατροφης ερχονται απο καποιο συγκεκριμενο συστατικο που απλα δεν καθεται στον εκαστοτε σκυλο??
Σιγουρα μπορει καποια πραγματα να μην καθονται καλα στον εναν σκυλο κ να αλλος να μην εχει προβλημα. Ειχα σκυλο που τρελενοτανε για ψαρι πχ (αφηνε ακομα κ αρνι στην θεα μιας τσιπουρας) την ιδια στιγμη που η αλλη σκυλα αν ειχε χορτασει δεν θα το αγγιζε.
Ο ιδιος σκυλος που πεθαινε για φρεσκο ψαρι δεν του αρεσαν οι (ανθωπινες) κροκετες fish-sticks ας πουμε η ο τονος κονσερβας.

Σιγουρα ξερουνε να ξεχωρισουνε το φρεσκο απο το ετοιμο. Επισης απ οσο εχω δει, αν κατι τους πειραζει, μια δυο μετα θα το κοψουνε (παντα με την προυποθεση οτι εχουνε κατι αλλο να χορτασουνε)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
και βλεπεις τελικα οτι καταλαβαινουν τι ειναι καλο..και αλλο ενα ερωτημα-παρατηρηση.τα σκυλια σου εχουν φαει απο ολα και εμαθαν να ξεχωριζουν.ετσι??αν δεν πεινανε πολυ υπαρχει περιπτωση να φανε σκετη κροκετα???
Ο μεγαλος ναι. Η μικρη εχει τραβηξει μερες απεργιας για να μην φαει καμια αλλη κροκετα πλην της happy dog (για αγνωστο λογο).
Αν ομως βαλεις ενα πιατο με ρυζι νεροβραστο + ραδικια (που ειναι απο τα ποιο ανοστα πραγματα που μπορει να φαει σκυλος- το εχω δει απο τις αντιδρασεις) κ διπλα βαλεις κροκετα (οποια κροκετα) δεν θα ασχοληθει αν η ποσοτητα ρυζι-χορτα ειναι ικανη να κορεστει η πεινα.

Για να καταλαβεις χτες εβαλα ενα πιατο με κανελονια, ρυζι, χωριατικη σαλατα (φετα - κρεμμυδια κλπ ολα μεσα) κ εριξα κ 300-400 γραμμαρια κροκετα για να συμπληρωθει ποσοτικα.
Αφησανε τα κρεμμυδια (φαγανε ομως τις ελιες κ την πιπερια) κ αφησανε κ την κροκετα.
Παντα σε ενα τετοιο αναμεικτο πιατο θα αφησουνε κροκετα, εκτος κι αν ποτισει σε σαλτσα η ζουμι οποτε μετα δεν τους φαινεται για κροκετα......
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Ο μεγαλος ναι. Η μικρη εχει τραβηξει μερες απεργιας για να μην φαει καμια αλλη κροκετα πλην της happy dog (για αγνωστο λογο).
Αν ομως βαλεις ενα πιατο με ρυζι νεροβραστο + ραδικια (που ειναι απο τα ποιο ανοστα πραγματα που μπορει να φαει σκυλος- το εχω δει απο τις αντιδρασεις) κ διπλα βαλεις κροκετα (οποια κροκετα) δεν θα ασχοληθει αν η ποσοτητα ρυζι-χορτα ειναι ικανη να κορεστει η πεινα.

και νομιζω οτι ολα τα σκυλια το ιδιο θα κανανε...και εδω ερχεται η επιβεβαιωση για την κροκετα μονο ως λυση αναγκης

Για να καταλαβεις χτες εβαλα ενα πιατο με κανελονια, ρυζι, χωριατικη σαλατα (φετα - κρεμμυδια κλπ ολα μεσα) κ εριξα κ 300-400 γραμμαρια κροκετα για να συμπληρωθει ποσοτικα.
Αφησανε τα κρεμμυδια (φαγανε ομως τις ελιες κ την πιπερια) κ αφησανε κ την κροκετα.
Παντα σε ενα τετοιο αναμεικτο πιατο θα αφησουνε κροκετα, εκτος κι αν ποτισει σε σαλτσα η ζουμι οποτε μετα δεν τους φαινεται για κροκετα......
και αυτη ειναι η επιβρβαιωση οτι η κροκετα για τα σκυλια ειναι λυση αναγκης...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
και αυτη ειναι η επιβρβαιωση οτι η κροκετα για τα σκυλια ειναι λυση αναγκης...
Οχι μην το παιρνεις ετσι.
Με την ιδια ευκολια θα αφησουνε οτιδποτε επεξεργασμενο με συντηρητικα.
Ας πουμε δεν θα φανε ουτε κονσερβα ανθρωπινη, αν υπαρχει μαγειρευτο φαγητο....
(κ δεν μιλαω για διαλεγμενα υπολλειματα μιλαω για οτι περισσευει)

Εχω παρατηρησει οτι αντιμετωπιζουνε την κροκετα στο μιξ γευμα οπως εμεις το ψωμι στο τραπεζι.
Θα φας λιγο αλλα αν εχεις φαι να χορτασεις δεν θα φας ψωμι!
Κι αυτα αν εχουνε αλλο φαι να τα χορτασει δεν θα φανε την κροκετα θα την αφησουνε.

Εdit: Να στο πω κ διαφορετικα:
Δεν θα φανε πατατακια απο το περιπτερο αν εχουνε τηγανιτες σπιτικες πατατες.....
 
Last edited:


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Οχι μην το παιρνεις ετσι.
Με την ιδια ευκολια θα αφησουνε οτιδποτε επεξεργασμενο με συντηρητικα.
Ας πουμε δεν θα φανε ουτε κονσερβα ανθρωπινη, αν υπαρχει μαγειρευτο φαγητο....
(κ δεν μιλαω για διαλεγμενα υπολλειματα μιλαω για οτι περισσευει)

Εχω παρατηρησει οτι αντιμετωπιζουνε την κροκετα στο μιξ γευμα οπως εμεις το ψωμι στο τραπεζι.
Θα φας λιγο αλλα αν εχεις φαι να χορτασεις δεν θα φας ψωμι!
Κι αυτα αν εχουνε αλλο φαι να τα χορτασει δεν θα φανε την κροκετα θα την αφησουνε.
μα και η χρησιμοτητα του ψωμιου στον ανθρωπο ειναι ως επι το πλειστον ο κορεσμος!!!
ουσιστικα αχρηστο εως και επιβλαβες οταν υπαρχουν πιο ευγενεις μορφες προσληψης αμυλου!
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
και κατι αλλο..εγω προσωπικα που εχω ενα σκυλο που πιθανως θα ξεπερασει τα 90 κιλα,την κροκετα θα την χρησιμοποιω ως αυτο που ειπες.ψωμι.για να χορτασει.και για καποια στοιχεια που μπορει να περιεχει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
μα και η χρησιμοτητα του ψωμιου στον ανθρωπο ειναι ως επι το πλειστον ο κορεσμος!!!
ουσιστικα αχρηστο εως και επιβλαβες οταν υπαρχουν πιο ευγενεις μορφες προσληψης αμυλου!
Κοιτα ακομα κι αυτο εξαρταται.
Αν μιλαμε για το κοινο ψωμι θα συμφωνησω.... αν μιλαμε για ολικης αλεσης πχ η μαυρο τοτε οχι δεν ειναι ακριβως ετσι.
Κακης ποιοτητας σκυλοτροφη πχ δεν θα εδινα ποτε.
Τουλαχιστον αυτη που δινω υποτειθεται οτι εχει κ καποια συστατικα βιταμινες ιστοριες, οποτε κατι εχει να προσφαιρει.
Πιστευω ομως οτι ειναι καλυτερο να πας μεχρι το βασιλοπουλο να παρεις φρεσκα κεφαλια σολωμου (0.90-1ε/κιλο) κ να τα βρασεις παρα να δωσεις ξηρα τροφη με βασικο (επεξεργασμενο) συστατικο το σωλομο ατλαντικου πχ.
Κι αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα.....
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Κοιτα ακομα κι αυτο εξαρταται.
Αν μιλαμε για το κοινο ψωμι θα συμφωνησω.... αν μιλαμε για ολικης αλεσης πχ η μαυρο τοτε οχι δεν ειναι ακριβως ετσι.
Κακης ποιοτητας σκυλοτροφη πχ δεν θα εδινα ποτε.
Τουλαχιστον αυτη που δινω υποτειθεται οτι εχει κ καποια συστατικα βιταμινες ιστοριες, οποτε κατι εχει να προσφαιρει.
Πιστευω ομως οτι ειναι καλυτερο να πας μεχρι το βασιλοπουλο να παρεις φρεσκα κεφαλια σολωμου (0.90-1ε/κιλο) κ να τα βρασεις παρα να δωσεις ξηρα τροφη με βασικο (επεξεργασμενο) συστατικο το σωλομο ατλαντικου πχ.
Κι αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα.....
το ιδιο πραγμα λεμε...απλα εγω ειμαι λιγο πιο καθετος
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
και κατι αλλο..εγω προσωπικα που εχω ενα σκυλο που πιθανως θα ξεπερασει τα 90 κιλα,την κροκετα θα την χρησιμοποιω ως αυτο που ειπες.ψωμι.για να χορτασει.και για καποια στοιχεια που μπορει να περιεχει.
Εγω μπορει να μην εχω ενα σκυλο 90 κιλα αλλα κ τα δυο μαζι ειναι παραπανω!
Παλιοτερα που ειχα 4 ειχα θεμα με την ποσοτητα......
Η λυση λοιπον ηταν μια συμφωνια με τον χασαπη μου, οπου μου εδινε την εβδομαδα περιπου 10 κιλα σφαγεια (πετσες, κοκκαλα, χονδρους, πλαταρια, κεφαλια, εντοσθια που μενανε κλπ)
Εχω κ μια τεραστεια κατσαρολα (στρατιωτικη) τα εβραζα ολα, μετα στο ζουμι ειχα ρυζι η μακαρονια κ εφτιαχνα φαγητο για την βδομαδα.......Σε αυτα σε καθε γευμα προσθετα κ αλλα αποφαγια, φρουτα, λαχανικα, γαλακτοκομικα......
Το προτειμουσα απο το να δινω ξηρα τροφη.
Τωρα δεν εχω το χρονο (ουτε το χασαπη πλεον!) να κανω κατι αντιστοιχο.
Παλι το κανω αλλα πλεον πολυ σπανιοτερα.......
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Εχω κ μια τεραστεια κατσαρολα (στρατιωτικη) τα εβραζα ολα, μετα στο ζουμι ειχα ρυζι η μακαρονια κ εφτιαχνα φαγητο για την βδομαδα.......Σε αυτα σε καθε γευμα προσθετα κ αλλα αποφαγια, φρουτα, λαχανικα, γαλακτοκομικα......
Το προτειμουσα απο το να δινω ξηρα τροφη.
Εγώ αυτό κάνω αλλά σε μικρότερη αναλογία ποσότητας και ο μόνος λόγος που του βάζω και λίγη ξηρά ανακατεμένη είναι γιατί καμιά φορά μπορεί να ξεμείνω και να του δώσω μόνο ξηρά μέχρι να του φτιάξω και να την φάει αν και προσπαθώ αυτό να γίνετε πολύ σπάνια
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγώ αυτό κάνω αλλά σε μικρότερη αναλογία ποσότητας και ο μόνος λόγος που του βάζω και λίγη ξηρά ανακατεμένη είναι γιατί καμιά φορά μπορεί να ξεμείνω και να του δώσω μόνο ξηρά μέχρι να του φτιάξω και να την φάει αν και προσπαθώ αυτό να γίνετε πολύ σπάνια
Τα διαλεγεις κι εσυ τα αποφαγια η τα τρωει ολα?
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Εγω μπορει να μην εχω ενα σκυλο 90 κιλα αλλα κ τα δυο μαζι ειναι παραπανω!
Παλιοτερα που ειχα 4 ειχα θεμα με την ποσοτητα......
Η λυση λοιπον ηταν μια συμφωνια με τον χασαπη μου, οπου μου εδινε την εβδομαδα περιπου 10 κιλα σφαγεια (πετσες, κοκκαλα, χονδρους, πλαταρια, κεφαλια, εντοσθια που μενανε κλπ)
Εχω κ μια τεραστεια κατσαρολα (στρατιωτικη) τα εβραζα ολα, μετα στο ζουμι ειχα ρυζι η μακαρονια κ εφτιαχνα φαγητο για την βδομαδα.......Σε αυτα σε καθε γευμα προσθετα κ αλλα αποφαγια, φρουτα, λαχανικα, γαλακτοκομικα......
Το προτειμουσα απο το να δινω ξηρα τροφη.
Τωρα δεν εχω το χρονο (ουτε το χασαπη πλεον!) να κανω κατι αντιστοιχο.
Παλι το κανω αλλα πλεον πολυ σπανιοτερα.......
το θεμα ειναι οτι δεν εχω χασαπη...ειμαι αυταρκης σε κρεατα και λαχανικα.και ο σκυλος τρωει ωμο σχεδον καθε μερα.οποτε καταλαβαινεις οτι η ποσοτητα του φαγητου με ποναει λιγο.πχ εχω ενα κατσικακι για παρτη του στον καταψυκτη συν 4-5 κοτοπουλα.χρειαζομαι την ξηρα για συμπληρωμα...
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Τα διαλεγεις κι εσυ τα αποφαγια η τα τρωει ολα?
Συνήθως τα τρώει όλα,θέλω να πω ότι αν για παράδειγμα έχουν μείνει φακές θα τις προσθέσω και αυτές σε αυτά που έχω φτιάξει,δεν ξεχωρίζω δηλαδή τα αποφάγια και από όσο πιο μικρή ηλικία του μαθαίνεις το πεπτικό του σύστημα δεν έχει και πρόβλημα στην πορεία
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Συνήθως τα τρώει όλα,θέλω να πω ότι αν για παράδειγμα έχουν μείνει φακές θα τις προσθέσω και αυτές σε αυτά που έχω φτιάξει,δεν ξεχωρίζω δηλαδή τα αποφάγια και από όσο πιο μικρή ηλικία του μαθαίνεις το πεπτικό του σύστημα δεν έχει και πρόβλημα στην πορεία
Τα όσπρια καλύτερα να αποφεύγονται!. Μπορεί να τα τρώει με όρεξη αλλά για το στομάχι δεν είναι ότι καλύτερο!
Επίσης υπάρχουν κάποιες τροφές οι οποίες είναι πολυ τοξικές για το σκύλο και τυγχάνει ο ιδιοκτήτης να μη γνωρίζει! Οπως πχ το σταφύλι που και εγω το έμαθα πρόσφατα!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τα όσπρια καλύτερα να αποφεύγονται!. Μπορεί να τα τρώει με όρεξη αλλά για το στομάχι δεν είναι ότι καλύτερο!
Επίσης υπάρχουν κάποιες τροφές οι οποίες είναι πολυ τοξικές για το σκύλο και τυγχάνει ο ιδιοκτήτης να μη γνωρίζει! Οπως πχ το σταφύλι που και εγω το έμαθα πρόσφατα!
Aν ομως τα τρωει με ορεξη, δεν του δημιουργουν προβληματα (πχ διαρροιες) κ οι ετησιες εξετασεις του ειναι μια χαρα, γιατι να μην τα δινεις!?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί μία φορά, μπορεί να συμβεί το κακό. Και όχι απαραιτήτως την πρώτη.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Γιατί μία φορά, μπορεί να συμβεί το κακό. Και όχι απαραιτήτως την πρώτη.
προσεχουμε για να εχουμε...
γι'αυτο ειπα οτι τα ξεχωριζω σε καταλληλη και μη...πχ κεφαλι απο ψαρι εφαγε σημερα,οχι τις πατατες..