Διατροφη για σκυλια με νεφρική ανεπάρκεια


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμας η πανδωρα εχει νεφρικη ανεπαρκεια,απο το καλαζαρ,ειχαν πειραχτει τα νεφρα αλλα τωρα χειροτερεψε (οι τελευταιες εξετασεις δεν ηταν καλες οπως φανταζεστε) και ο γιατρος μας συνεστησε καποιες να επιλεξουμε,την renal της royal canin,η την k/d της hills και την renal function της purina ,εμεις πηραμε της royal canin και μας συνεστησε ενα συμπλήωμα διατροφης/φαρμακο το renal canine candioli. το κοστος ειναι μεγαλο μιας και μιλαμε για ενα ζωο που ειναι 80 κιλα και παιρνει γυρω στα 700 γρ. ημερησιως αν δεν κανω λαθος απο την ξηρα και απο το συμπληρωμα 6 μεζουρες των 10γρ. και η μεγαλυτερη συσκευασια ειναι 85γρ. αλλα δε γινεται αλλιως...για μια ακομη φορα πιστευω πως ολα θα πανε καλα για την χοντρουλα μας...για μια ακομη φορα στο λουκι....
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ολα καλα θα πανε!!! Υπομονη κ επιμονη!!!

Κ εγω αναμεσα σε αυτες royal canin θα επελεγα.....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο δικός μου κτηνίατρος έδωσε στον Τσούφι cibacen, είναι ανθρώπινο φάρμακο (ο Τσούφι έχει πρόβλημα με τα νεφρά του λόγω καλαζάρ) και νομίζω ότι του έχει κάνει πολύ καλο...Δεν ρωτάς τον γιατρό σου...
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
και cibacen παιρνουμε μεσα σε ολα τα υπολοιπα απλα επειδη σε αυτο το ποστ μιλουσαμε για το διατροφικο κομματι δεν το ανεφερα.
 




deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
μαλλον :) εχουμε μελλον ακομη και με το γιατρο και με την κατασταση,εμας η πανδωρα δε τρωει εδω και τρεις μερες,δε της αρεσει η τροφη μαλλον και ανησυχω γιατι παιρνει πολυ φαρμακο και εχω αγχωθει,σημερα εχουμε παλι ραντεβου να το πω και στο γιατρο και να δω μηπως της βαζω τπτ στο φαγητο να το τρωει πιο ανετα..εκει που λεω να ηρεμησω.....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μαργαρίτα, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με την Bonny.
Υπάρχουν τροφές που δεν πλησιάζει καθόλου και τροφές που τρώει πολύ λίγο 1-2 φορές και μετά αρνείται να φάει το παραμικρό. Έχω δοκιμάσει ειδικές κονσέρβες και ξηρά για σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια, μαγειρευτό με συνταγές του Κέστη, και BARF πάλι για σκυλιά με νεφρικά προβλήματα.
Στο μόνο που είδαμε διαφορά και από χθες τρώει κανονικά, είναι η κονσέρβα RINTI SENSIBLE με αρνί και πατάτες.
Καλή τροφή και αρκετά πιο οικονομική σε σχέση τις K/D, αν σκεφτούμε και το μέγεθος της Πανδώρας...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο που παιρνεις τη Rinti Τακη? Και ποια ειναι η τιμη της?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Από ένα pet shop στο Μενίδι Αμαλία. Πρέπει να την παραγγείλεις βέβαια.
Η τιμή της κονσέρβας των 700gr, είναι 2,80 και η συσκευασία έχει 12 τεμάχια. Αν θυμάμαι καλά, σε περίπτωση που παραγγείλεις 5 συσκευασίες των 12, κάνουν έκπτωση 15%
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομίζω ότι σε μια μαζική παραγγελία, θα σας συμφέρει οικονομικά, αμφότερους.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σήμερα το πρωί, άρχισε να μας κάνει νερά. Δεν έχει φάει ακόμα και η μαμά της θα το παλέψει με διάφορα κολπάκια.....
Πάντως αν συνεχίσει να τρώει, θα μπορούσαμε να "συνεργαστούμε".
Αμαλία, πες μου αν θέλεις κάτι για να σε βοηθήσω, μιας και είμαι πολύ πιο κοντά στο Pet shop
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμας σημερα το κατασπαραξε παιδια...τριψαμε και ανακατεψαμε λιγο ανθοτυρο απο πανω και αχταρμα με την τροφη και το εκανε να...μας ειπε ο κυριος κεστης οτι μπορουμε να το κανουμε,ειμασταν ετοιμοι να την παμε για ορο αν δεν ετρωγε...ναι οι τροφες αυτες τσιμπανε μπολικο,ομως εχω κατι στο μυαλο μου,ενδεχεται να μπορω να την βρω και πολυ πολυ οικονομικοτερα απο οπουδηποτε,θα δουμε απο βδομαδα και οταν μαθω θα σας πω...
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν το κοιταται ρε παιδια κ σε κανενα online pet shop?
Υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις στις τιμες.....:rolleyes:
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
takisft τωρα ειδα το θεμα ... Ευχομαι ολοψυχα περαστικα και γρηγορα να αρχισει να τρωει και να δυναμωνει το κοριτσι σας!

Το ιδιο και σε εσας deliaki. Ευχομαι ολα να πανε καλα!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
σε σχεση με τις αλλες φαρμακευτικες που κυκλοφορουν η royal canin renal(αυτη που παιρνουμε εμεις,οχι την k/d)ειναι σχετικα και η πιο νοστιμη ναι ανθοτυρο με την royal canin renal.