Διατροφη Rottweiler


mitsos

New Member
17 Ιουλίου 2007
1
0
Εχω ενα Rottweiler 2 μηνων,εχω ακουσει οτι πρεπει να του δινω μονο ξηρα τροφη..ισχυει αυτο?και αν ναι τι ποσσοτητα? Ευχαριστω :)
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Καλωσόρισες Μήτσο! Οι επιλογές που έχεις για τη διατροφή του κουταβιού σου είναι ξηρά τροφή, μαγειρευτό και ωμό. Διάβασε προσεκτικά τα παλιότερα ποστ και εδώ είμαστε για ότι απορίες έχεις.

Για την ποσότητα που πρέπει να τρώει καθημερινά δεν είμαι σίγουρος. Εγώ τον δικό μου όταν ήταν κουτάβι τον τάιζα κάθε τρεις ώρες όσο ήθελε αυτός.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Γεια σου Mitsos :)
Αν αποφασίζεις να ταΐζεις το κουταβάκι σου μόνο με ξηρά τροφή ανάλογα με την ημερήσια δοσολογία που αναγράφετε στην συσκευασία της τροφής την μοιράζεις στα 3 γεύματα την ημέρα. Επειδή τα rottweiler είναι μεγαλόσωμα σκυλιά και μεγαλώνουν απότομα εγώ να του έδινα και κανένα συμπλήρωμα για 1-2 μήνες (πχ. ασβέστιο), να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ότι και να κάνεις, μην ξεχάσεις ότι πρέπει να είναι αδύνατος τουλάχιστον μέχρι να χρονίσει (μην πω και περισσότερο) και να μην τον κουράσεις-γυμνάσεις μέχρι τουλάχιστον ενός έτους...

Να δείξεις υπομονή.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
magi said:
Επειδή τα rottweiler είναι μεγαλόσωμα σκυλιά και μεγαλώνουν απότομα εγώ να του έδινα και κανένα συμπλήρωμα για 1-2 μήνες (πχ. ασβέστιο), να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου.
Ο λόγος ασβεστίου προς φώσφορο πρέπει να είναι 1.2 προς 1. Υπερβολικές ποσότητες ασβεστίου στη διατροφή του κουταβιού μπορεί να οδηγήσουν σε ορθοπεδικά προβλήματα. Οι ξηρές τροφές έχουν όσο ασβέστιο χρειάζεται.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Ο δικός μου γιατρός, μου είχε συστήσει να του δίνω ασβέστιο σε συμπληρώματα διατροφής, μέχρι 18 μηνών.

Εγώ τον άκουσα..., δεν ξέρω εάν έκανα καλά ή όχι, αλλά με τόσα που έχω τώρα ακούσει για τις ξηρές τροφές, μάλλον η περιεκτικότητά τους σε ασβέστιο, δεν είναι και τόσο επαρκής... :cry:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf