Διατροφικές απορίες


pmatsios

Member
20 Ιανουαρίου 2011
16
0
Χαίρεται παιδιά, είμαι νέος στο forum και στον κόσμο των σκύλων. Λοιπόν έχω ένα γαλλικό μπουλντόγκ, υγιέστατο, 5 μηνών.
Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να εμφανίζει ανορεξίες. Το ταϊζω 3 γεύματα την ημέρα, αλλά πολλές φορές το βλέπω το φαγητό του ανέγγιχτο. Π.χ. του βάζω φαγητό το πρωί, πριν φύγω για τη δουλειά και στις 4 που γυρνάω δεν το έχει ακουμπήσει. Για να το φάει αναγκάζομαι να του βάζω λιχουδιές (τρελαίνεται για γιαούρτι).
Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι ανησυχητικό και πρέπει να κάνουμε εξετάσεις. Αλλά από συνφορουμίτες διαβάζω ότι πολλά σκυλιά το κάνουν αυτό, και μάλιστα συμπτωματικά, περίπου στους 5 μήνες.
Μπορείτε να με συμβουλεύσετε;
Υ.Γ. Τρώει Hills junior
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Τον κτηνίατρο σου τον εμπιστεύεσαι;
Γιατί δε θες να κάνετε εξετάσεις;

Δίνεις τις σωστές ποσότητες φαγητού που αναγράφει η τροφή του για τα συγκεκριμένα κιλά και ηλικία;

Πάντως, αν σε κάθε γεύμα του βάζεις γιαούρτι ή τυρί ή δεν ξέρω και εγώ τι, λογικό μου φαίνεται τα γεύματα που δεν του βάζεις λιχουδιές μέσα να μη θέλει να τα φάει! αν δηλαδή έχει καλομάθει!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βασικό να μην αφήνεις την τροφή στο πιάτο παραπάνω απο 10-15 λεπτά......τον κακομαθαίνεις ότι "φαί υπάρχει"

όσον αφορά τις εξετάσεις
ο σκύλος τρώει τελικά ?έστω κάτι άλλο ? τρώει με όρεξη?
πίνει νερό?
παίζει όπως έπαιζε?
έχει κάποια ένδειξη ότι κάτι έχει ή απλά δεν τρώει το φαί που θές εσύ να τρώει?
αν έχεις 3 ναί και 1 όχι τότε δεν χρειάζονται εξετάσεις ,αν και καλό είναι βέβαια να κάνεις ανα 6 μήνες εξετάσεις στον σκυλάκο σου :) απλά όχι λόγο ανορεξίας αλλά προληπτικά κυρίως για τις ζωονόσους

όσον αφορά το θέμα "να φάει ότι του δίνεις"
ξεκινάς με κόψιμο μεζέδων μαχαίρι για όσο καιρό δεν τρώει το φαί του
αυστηρό έλεγχο της ποσότητας που δίνεις
και
ταίζεις. δεν τρώει? το παίρνεις και ξαναταίζεις όταν είναι η ώρα για το επόμενο γευμα.
και συνεχίζεις έτσι μέχρι να μπεί το ένστικτο στην μέση και γίνει η δουλειά ;)

βέβαια αν είναι τυχών ελλιποβαρής και συντρέχουν λόγοι αδυναμίας και κακής ανάπτυξης (λόγο ηλικίας) τα πράγματα περιπλέκονται ,αν και πολύ αμφιβάλλω ότι πεινάει τόσο πολύ και δεν τρώει ότι τρώγεται αδιακρίτως
 


pmatsios

Member
20 Ιανουαρίου 2011
16
0
Το πρόβλημα με τις λιχουδιές το είχα και παλιότερα, αλλά το έκοψα μαχαίρι. Τώρα όμως που δεν τρώει το ξανάρχισα, κακώς μάλλον. Όρεξη έχει, κάνει σαν τρελός αν δει κάτι, νερό πίνει, απλά δεν θέλει να φάει την ξηρά.
Τώρα κάποια άλλη αλλαγή δεν έχω παρατηρήσει. Θα εφαρμόσω μάλλον αυτό που λέει ο kokoni.
Τώρα όσον αφορά τον γιατρό, αυτό είναι μεγάλη ιστορία. Μου τον σύστησε ένας φίλος που είχε ένα τεριέ στην πρώτη του γέννα, και έτυχε σε πολλούς επιτήδιους, διαβεβαιώνοντάς με πως ο γιατρός είναι πολύ καλός και έχει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Και όντως πήγα σε αυτόν και όντως είναι πολύ καλός και με πολύ καλό ιατρείο. Αλλά μου φαίνεται ότι εκμεταλλεύεται τη γνώση του εις βάρος της άγνοιας μου.
Και εξηγούμαι: Μου λέει να ταϊζεις μόνο Hills, ακόμα και λιχουδιές μόνο Hills, όλα τα άλλα είναι για πέταμα.
Μου λεέι να μην παίζει με τα παιχνίδια του (κόμπος, λαστιχένια) γιατί είναι επικίνδυνα για την ηλικία του.
Τέσπα και πολλά άλλα τέτοια, και με παραξένεψε το γεγονός ότι με το που του ανέφερα όλα όσα έγραψα και εδώ, αντί να μου πει κάτι παραπλήσιο με εσάς, μου λέει κατευθείαν ότι είναι ανησυχητικό και πρέπει να κάνουμε εξετάσεις πάλι (τις οποίες τις χρησοπληρώνω), ενώ έκανα πριν 2 εβδομάδες.
Δηλαδή ένα μωρό όταν δεν τρώει, έχει ιατρικό πρόβλημα; Μου φαίνεται παρατραβηγμένο.
 


pmatsios

Member
20 Ιανουαρίου 2011
16
0
Υ.Γ. Κάποιος που έχει γαλλικό μπουλντόγκ μπορεί να μου απαντήσει: Είναι 5 μηνών περίπου και 5,7 kg βάρος. Είναι εντάξει; Δεν μου φαίνεται ελλιποβαρής.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορεί ο γιατρός σου να είναι πολύ καλός
αλλά με την hills έχει σίγουρα πολύ καλή συμφωνία :lol:

και πόσα σου πήρε για τις εξετάσεις παρακαλώ?


αν κάνεις αυτό που σου λέω δεν θα έχεις πρόβλημα....

για τα κιλά του κάποιος θα βρεθεί να σου πεί,αν και είναι κάπως ρευστά αυτά τα νούμερα....
αλλά αν δεν φαίνονται τα παΐδια του και δεν είναι η κοιλιά του σαν το γεφύρι της Αρτας δεν έχει ανάγκη
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να σε ρωτήσω και εγώ?!

Εσύ σαν ιδιοκτήτης νομίζεις ότι ο μικρός δεν τρώει επειδή έχει κάτι από θέμα υγείας ή επειδή το κάνει από καπρίτσιο!

Το λέω αυτό γιατί ναι μεν μας λες ότι ο μικρός δεν ακουμπάει την τροφή του από το πρωί που του την βάζεις μέχρι τις 4 που έρχεσαι και όταν του βάζεις γιαούρτι τρελαίνεται!

Πως τον "κόβεις"?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλος τον!!

Πρωτα να σου πω, οτι θα πρεπει μαλλον να αλλαξεις κτηνιατρο!
Βλακιες σου λεει!
Μονο Hills?? Και βεβαια τυχαινει να την πουλαει και στο ιατρειο του??
Υπαρχουν πολλες καλυτερες τροφες και ειδικα σε τιμη- αποδοση.

Δευτερων : Τα γαλλικα ειναι "γουρμετ" και ετσι θελουν και να τρεφονται!
Ουτε εσενα δεν θα σου αρεσε να τρως καθε μερα φακες- και μονο φακες- και για γλυκο φακες και για καλο φαι επισης φακες.
Τα γαλλικα θελουν ποικοιλια στην διατροφη τους- στο δειχνει και ξεκαθαρα- αφου τρωει, μολις του αναβαθμησεις το φαι του.
Οι δικες μου τρωνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Αλλα καθε μερα αλλο φαι. Ωμα, μαγειγρευτα, κονσερβα και ξερη.
Απο τα χερια μου περασε και αλλο ενα πολυ δυσκολο στο φαι γαλλκο. Η πρωτη μου γαλλιδα.
Ειχα παντα σκυλια, αλλα αυτο δεν το ειχα ξαναζησει.
Ολοι μου ελεγαν, να μην την κακομαθω- να την αφησω να πεινασει και θα φαει- αλλα ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ με τιποτα, οτι ειχε σχεση με σκυλοτροφες.
Επι 3 χρονια την ταιζα με το ζωρι!
Μεχρι που ανακαλυψα το BARF- και με μιας απο εντελος μιζερη στο φαι- εγινε φαγανα!
Διαβασε εδω μεσα και για BARF- κανε αλλαγες στην διατροφη- δοκιμασε τι το πειραζει και τι οχι και πανω απο ολα, αλλαξε κτηνιατρο!
Και θα δεις, οτι ολα θα στρωσουν!!
5.5 Κιλα για 5 μηνων γαλλικο ειναι οντος καπος λιγο!
Αλλα εαν γενικος η θρεπτικη του κατασταση ειναι καλη ( να μην φαινονται τα παιδια και να μην εξεχουν τα κοκκαλα της λεκανης)- να μην ανησηχεις!
Δες εδω μια ταμπελα απο γερμανικο βιβλιο για γαλλικα με τα βαρη κατα την αναπτυξη στο περιπου ( Monat = μηνας/ηλικια)
1. Monat: 1-2 kg
2. Monat: 2-4 kg
3. Monat: 4-6 kg
4. Monat: 5-7 kg
5. Monat: 6-8 kg
6 .Monat: 7-9 kg
7.Monat: 8-10 kg
8. Monat: 9-12 kg
 


pmatsios

Member
20 Ιανουαρίου 2011
16
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Εγώ δεν έχω κόλλημα αυστηρά με την ξηρά, του δίνω και διάφορα, αλλά σαν λιχουδιές. Φοβάμαι μην το κακομάθω με τα φαγητά και μετά δεν τρώει τη ξηρή με τίποτα. Και το βασικό, η ξηρή τροφή είναι για μένα ευκολία. Πολλές φορές δεν προλαβαίνω να μαγειρεύω ούτε για μένα, δεν το συζητώ για το σκύλο. Ούτε και αποφάγια θεωρώ ότι να σωστό να δίνω. Βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή, και κάθε αρχή και δύσκολη, ίσως είμαι υπερπροστατευτικός. Εσύ FrenchieFan τι προτείνεις δηλαδή να τρώει;

Καλά εννοείται ο γιατρός ότι πουλάει μόνο Hills στο ιατρείο του. Απλά μου φαίνεται έμπειρος, γνώστης και με καλό εξοπλισμό. Είμαι σίγουρος ότι αν το σκυλί έχει κάτι σοβαρό μπορεί να βοηθήσει. Βέβαια όλα αυτά που μου πλασάρει μου φαίνονται υπερβολικά. Μου έδωσε για το σκυλί ένα περιλαίμιο που λέγεται Scalibor για τη λεϊσμανίωση. Εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω και το βλέπω. Ξέρει κανείς κάτι;
Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρει κανείς κανένα καλό και αξιόπιστο γιατρό στη Θεσσαλονίκη;

Υ.Γ. Θα ανεβάσω σύντομα και φωτό από το σκυλάκι για να μου πείτε τη γνώμη σας (και να ζηλέψετε πόσο γλύκας είναι!! :D)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχεις να διαβάσεις πολλά ακόμα!

Ναι είναι απαραίτητο!Είναι εξωαποπαρασιτικό προϊόν!
Επίσης απαραίτητο εξωαποπαρασιτικό προϊόν είναι και η αμπούλα που τοποθετούμε κάθε μήνα στον σκύλο!
Επίσης δίνουμε και χαπάκια για ενδοαποπαρασιτισμό!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εσύ FrenchieFan τι προτείνεις δηλαδή να τρώει;
Εγω προσωπικα ειμαι πολυ fan του BARF> εχω δει καταπληκτικα αποτελεσματα στην πρωτη μου γαλλιδα με αυτην την μεθοδο διατροφης.
Επισης μαρεσει, που ΕΓΩ μπορω να επιλεξω το τι τρωει ο σκυλος μου- και ανα απανπροσαρμοσω την διατροφη του ακριβος βαση των αναγκων του.
Τωρα εδω σε μας διαφερουν τα πραγματα λιγο! Εχω τωρα 3 γαλλικα- και μαζι μας ζει και το Αμερικαν Κοκερ της κορης μου.
Και δεν ταιζω μονο BARF πια.
Δινω "απ ολα". Κυριος ωμα 3-4 φορες την εβδωμαδα- μαγειρευτα (χοιρινο και γιδα) και ξερη τροφη εναλαξ (η πολλες φορες ανακατευω λιγο βραστο κρεας με ξερα) αλλα και φαγητα απο τα δικα μας, εαν μενουν (τα κρεατα).
Τα σκυλια μου με αυτον τον τροπο ειναι πολυ καλα σε υγιεα- και εμφανηση και τους αρεσει το φαγητο τους ( Ηighlight of the Day!!).
Η ξερα μας ειναι Acana.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η απώλεια όρεξης θα μπορούσε να ήταν και ένα "καμπανάκι κινδύνου" πως κάτι τρέχει.

Δεν μπορεί κανεις να σε διαβεβαιώσει αν όντως έχει κάτι το σκυλί σου ή όχι.

Η hills δεν έχει πολύ αλάτι και πολλά σκυλιά δεν τους αρέσει.

Τώρα κάποια πιθανή απορία όπου σχετίζεται κυρίως με την υγεία του σκύλου μας, πρώτα ρωτάμε τον ιατρό μας όπου τον εμπιστευόμαστε και μετά ένα forum.

Εν ολίγοις αν εξακολουθήσει αυτή η απώλεια της όρεξης το πηγαίνεις στο ιατρό.., παρατήρησε τα κόπρανα του, τα ματια του το τρίχωμα του να δεις κατά ποσο αφομοιώνεται καλά αυτή η τροφή..

Αν πιστεύεις πως δεν του ταιριάζει ..τελικά πας σε άλλη..

Μελέτησε προσεχτικά και τα είδη διατροφής μαγειρευτό- barf όπου χρειάζοντα κάποιο χρόνο επεξεργασίας αλλά ίσως αξίζουν πάρα πάνω από την ξηρά.. και με προσαρμογή την αλλάζεις.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η απώλεια όρεξης θα μπορούσε να ήταν και ένα "καμπανάκι κινδύνου" πως κάτι τρέχει.
Ναι, σιγουρα θα μπορουσε ! !
Αλλα οχι και τοσο, οταν ο σκυλος κανει σαν τρελος για οτιδηποτε αλλο= εκτος απο την ξερα τροφη του!
Σκυλος που δεν ειναι καλα, τρωει τα παντα μιζερα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σκυλος που δεν ειναι καλα, τρωει τα παντα μιζερα!
Mπα.. μην το λες αυτό.., ίσως το ανάποδο θα έλεγα.., σκύλος που έχει όρεξη και είναι καλά τρώει τα πάντα.., σκύλος λέμαργος που δεν είναι καλά..τρώει μόνο οτι του αρέσει..

Το μαλτεζάκι μου σε τελευταίο στάδιο καρδιοπάθειας με επιληπτικές κρίσεις και πνευμονικό οίδημα έτρωγε κεφτεδάκια 4 ώρες πριν πεθάνει.. (τα κεφτεδάκια ήταν το αγαπημένο του φαγητό και με αυτό έφυγε..).

Θεωρώ πως μια λιχουδιά τα λαίμαργα σκυλιά θα την φάνε ότι και να έχουν.., οπότε..είναι λίγο υποκειμενικά τα πράγματα με το θέμα όρεξη όπου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που όμως δεν μπορούμε να στηριχτούμε και να είμαστε απόλυτοι γιατί η απώλεια όρεξης θα μπορούσε κάλλιστα να σημαίνει και ένα πρόβλημα υγείας.

Αν εξακολουθήσει να μην τρώει, το καλύτερο θα ήταν να το κοιτάξουμε για να είμαστε σίγουροι ακόμα και αν έχει όρεξη για παιχνίδι.