Διαφορές εργασιακού και μορφολογικού


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
και πρεπει να σου το πει ο κριτης αυτο ;
Τα χαρακτηριστικά που δεν είναι επιθυμητά είναι και λάθη στο πρότυπο. Ανάλογα με τη σοβαρότητα τους κατατάσσονται σε κοσμητικά λάθη έως σοβαρά λάθη αποκλεισμού.

Δικαίωμα σου είναι να μη λαμβάνεις υπ'όψιν το πρότυπο, αλλά τότε δε μιλάμε πιά για φυλή.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ναι καλα που ηρθε η FCI και σωθηκαν οι ρατσες,μεχρι και το κοκονι αμα το περιλαβουν το βλεπω να μοιαζει καποτε με Χασκι.
Εκτροφη με πολυ βαση στην μορφολογια εννοει μαλλον ο Νικος οτι πολλοι εκτροφεις με βαση ενα ισως χαρακτηριστικο(στα Γ.Π. χαμηλως κωλος)εκτρεφουν σκυλια,και εμεις λεμε ακομη οταν δουμε ενα οτι ειναι γνησιο βαση του κωλου,μαλακια δεν ειναι αυτο?αλλο εκτροφη σκυλου και αλλο εκτροφη κωλου,και εχασαν τον χαρακτηρα,και εφεραν πολλες ασθενειες,που οπως λεει το ενα βιντεο ειναι καινουργιες ασθενειες που κανενας δεν ξερει απο που προερχονται,δεν θυμαμαι πως την ειπαν την μια αλλα δεν υπηρχε παλια.
Επισης αν μιλαμε ετσι για μεμονωμενα περιστατικα?σε ρατσες με τις περισσοτερες πωλησεις παγκοσμιως τοτε ο καθε Παπι μιλας και πετ σοπας θα μιλανε και αυτοι για μεμονωμενα περιστατικα υγειας,(αν και πιστευω οτι σε ορισμενες ρατσες το ΒΥΒ και το Παπι μαιλ εχουν πιο υγιει σκυλια απο κατι τετοιους,η ιδιες πιθανοτητες να αρρωστησουν).
Οι Γερμανοι στο ενα βιντεο λενε οτι ενας πρωταθλητης εφτανε να ζευγαρωνει με 2.000 σκυλες σε ολη του την ζωη,και ενας τετοιος τιτλος ισοδυναμει με μια μονοκατοικια,αλλα τον εδιναν μονο σε αυτους που θα εκαναν πολλες γεννες(κονομα με δηλωσεις γεννας και πετιγκρι ο συλλογος με τα περισσοτερα μελοι σε ολον τον κοσμο απο καθε αλλο συλλογο αλλης ρατσας).
Το προτυπο να το λαβουμε υποψην οκ αλλα πιο?του 80?του 90?το σημερινο?αφου υπαρχει και ρατσα παλιος Γ.Π.,παλιο αγγλλικο μπουλντογκ,παλιο αγγλικο Μαστιφ,και αλλα που δεν θυμαμαι,ρε μπας και ειναι ημιαιμα αυτα?:D
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Όποιος γνωρίζει καλά τη φυλή του, γνωρίζει πότε, γιατί και πως έγινε η κάθε αλλαγή στο πρότυπο.

Ηλία, είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πως τις αλλαγές στο πρότυπο κάθε φυλής τις προτείνει ο όμιλος χώρας προέλευσης. Συμφωνώ ότι στη περίπτωση των Γερμανών η FCI υιοθετεί τις αλλαγές που προτείνουν για τις δικές τους φυλές παρακάμπτοντας ακόμα και την επιτροπή υγείας της ίδιας της FCI. Αυτά είναι πολιτική. Δεν σημαίνει ότι το πρότυπο κάθε φυλής είναι λάθος και ο καθένας πρέπει να εκτρέφει σύμφωνα με ότι κατεβάσει η γκλάβα του. Πάντα υπήρχαν εκτροφείς, ειδικότερα οι νέοι και άπειροι που χωρίς να έχουν βασικές γνώσεις διάλεγαν τον επιβήτορα που "πουλάει". Αυτοί, αργά ή γρήγορα θα βρεθούν εκτός...

Σε ένα κείμενο έχεις μπλέξει το πολιτικό παρασκήνιο, τον υπερτυπισμό, τους ΒΥΒ, την υγεία κ.α. Έτσι μπερδεύεις κάποιον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και εμπειρία.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ξαναρωταω , τα μαλινουα ως μια κατ'εξοχην εργασιακη φυλη τι προβληματα εχει αποκτησει απο την εργασιακη εκτροφη και ρωταω αλλη μια φορα τι ειναι το πολυ drive

μην μου πειτε παλι για τα εκθεσιακα που μολις παει ο κριτης μπροστα τους καταπινουν την ουρα τους

Απορώ τότε γιατί γράφεις. Στη δουλειά να βρισκόμαστε; Εγώ πιστεύω πως αυτά που λες δεν είναι αλήθεια. Απέδειξέ το ότι τα σκυλιά που εκτρέφονται για τη μορφολογία έχουν κακή υγεία! Εγώ διάβασα πως τα εργασιακά έχουν χειρότερη (EIC -excercise induced collapse), προς το παρόν δεν άκουσα να υπάρχει σε εκθεσιακές γραμμές
πρεπει να ειμαι εκτροφεας για να γραψω για σκυλους δηλαδη ;

ο παππους σκυλου φιλου μου εχει ζευγαρωσει με την μιση Ευρωπη , πεθανε στα 7 , ρατσα γερμανικος ποιμενικος

εμενα το οτι η FCI αφηνει ο Γερμανικος Ποιμενικος να κανει τα αισχη και την νοιαζει μονο το πως οι εργασιακες φυλες δεν θα δουλευουν , πως θα απαγορευσει το διπλο χειρισμο και τα λοιπα μου λεει πολλα για τους σκυλους που θελει

και οι σκυλοι που θελει ειναι ο ιδιος σκυλος με πολλες μορφες , απλα ομορφος αν θες να τον στησεις πανω απο το τζακι το κανεις και να τον βαλσαμωσεις δεν θα δεις διαφορα

τα λεφτα ειναι πολλα και οι ησηχοι σκυλοι πουλανε τρελα

Εγώ διάβασα πως τα εργασιακά έχουν χειρότερη (EIC -excercise induced collapse), προς το παρόν δεν άκουσα να υπάρχει σε εκθεσιακές γραμμές
για ποια φυλη μιλας ;
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Βρε Νίκο μου...
Θα αφήσω τα ποπκόρν και θα αρχίσω τα τσουρέκια!

Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι διαχωρισμένα τα πράγματα?
Κι αν είναι (που δεν είναι), πιστεύεις πως οι απόψεις παγιοποίησης θα βοηθήσουν στο να γίνουν βήματα προς την σωστή κατεύθυνση?

Και ποια είναι η σωστή κατεύθυνση? ...διότι ειιλικρινά αδυνατώ να τηνκατανοήσω μέσα από την τόσο αιρετική θέση σου!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Πιασε φιλιες με κανεναν εκτροφεαν λαμπραντορ εργασιας να μαθεις τι λαλακια κανανε

σε γενικοτερες γραμμες τι λενε τα εργασιακα λαμπ απο υγεια σε σχεση με τα εκθεσιακα ;

Τα τσουρεκια να τα φας Σωτηρη στην Αφρικη πεινανε , κριμα ειναι

Διαχωρισμενα δεν ειναι οπως τα λεω εγω . Υπερβολικα ειναι τωρα οπως ειναι αντι να μας φτανει ο σκυλος να κανει την δουλεια του θελουμε λιγο απο ολα για να κρατιουνται καποια εμφανησιακα στοιχεια που σε πολλες περιπτωσεις , οχι σε ολες τις φυλες φυσικα και οχι σε ολες τις γραμμες κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Διαχωρισμενα δεν ειναι οπως τα λεω εγω . Υπερβολικα ειναι τωρα οπως ειναι αντι να μας φτανει ο σκυλος να κανει την δουλεια του θελουμε λιγο απο ολα για να κρατιουνται καποια εμφανησιακα στοιχεια που σε πολλες περιπτωσεις , οχι σε ολες τις φυλες φυσικα και οχι σε ολες τις γραμμες κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο
Μάλιστα, να κάτι στο οποίο μπορεί και αξίζει να γίνει μια συζήτηση!
Αρκεί να μην φτάνει αυτή η συζήτηση στην υπερβολή! Δεν εργάζεται μόνο ο Γερμανικός Ποιμενικός ή το Clumber Spaniel!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
παιδια εγω νομιζω οτι το προτυπο στην μορφολογια αλλαξε απο καποιους για να κανουν καποιες ρατσες πιο ελκυστικες και για αυτο διαφερουν μορφολογικες και εργασιακες γραμμες για παραδειγμα πως ενασ σκυλο που κανει την εργασια του σωστα δεν ειναι καλα μορφολογικα αφου η μορφολογια ειναι αποτελεσμα της εργασια δηλ.να βοηθαει σε αυτην.λογικα η σωστη μορφολογια ειναι αυτη που εχεο ο σκυλος οταν μπορει να ειναι εργασιακος.δεν ξερω αν με καταλαβαινεται???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22