Δοσολογία barf - βοήθεια


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.
Ο Σκούμπι πλέον έφτασε τα 30 κιλά και είναι 9 μηνών και έχω μπερδευτει με την δοσολογία.
Γενικά απ' ότι διαβάζω η δοσολογία σε αυτή την ηλικία είναι από 4% έως 7%.
4%=1.200
7%=2.100

Εμείς εδώ και πολύ καιρό τρώμε 1.200 την ημέρα αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να αυξήσουμε αν και μου φαίνονται πολύ "μεγάλες" οι ποσότητες.
Θέλω να ρωτήσω αν είναι οκ να ταιζουμε έναν σκύλο με 1.500 και 1.700 μπαρφ την ημέρα :ROFLMAO:
Έχει αποφασίσει να με πάει για πτώχευση αλλά δε πειράζει.
Έχουμε ακόμα γρήγορα ανάπτυξη,δηλαδή παίρνουμε περίπου 1 κιλό την εβδομάδα,σωματικά είμαστε πάρα πολύ καλά. Απλά δε θέλω να του κόψω την ανάπτυξη με λανθασμένη δοσολογία ή οτιδήποτε.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
με το ματι πως τον βλεπεις? αν τον ψαχουλεψεις ειναι εντονα τα πλευρα του η ισα ισα τα νοιωθεις? ο κατασκευαστης της τροφης τι γραφει? τα % ειναι μπουσουλας. τα συνδυαζεις ολα και βλεποντας και κανοντας.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
με το ματι πως τον βλεπεις? αν τον ψαχουλεψεις ειναι εντονα τα πλευρα του η ισα ισα τα νοιωθεις? ο κατασκευαστης της τροφης τι γραφει? τα % ειναι μπουσουλας. τα συνδυαζεις ολα και βλεποντας και κανοντας.
Το σαητ του λέει 4-7% .
Εγώ επειδή έχω καιρό να του αυξήσω τροφή έχουμε μείνει στο 1.200. από όταν ήταν 19 κιλά που ήταν πολύ μεγαλύτερο το % και ήθελα να του βάλω και λιγάκι βάρος.
Μια χαρά είναι και σωματικά δηλαδή αν δε έβλεπα με % θα το άφηνα. Αλλά φοβάμαι μη του περιορίσω την υγιή ανάπτυξη.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
με την αριελ, που της δινω μαγειρευτο, την εβλεπα πως πηγαινε και της αυξανα καθε 2-3 μερες κατα 100γρ, μεχρι που σταθεροποιηθηκε, δλδ δεν φαινοταν να χρειαζεται παραπανω. ρωτα ομως και τον κτηνιατρο για επιπλεον σιγουρια.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Το 7% είναι πολύ για 9 μηνών...το 4% πιστεύω είναι καλά.
Αν παίρνει 1 κιλό την εβδομάδα, αναπτύσσετε πολύ γρήγορα!...γνωρίζεις περίπου πόσα κιλά θα φτάσει σαν adult;

Ενδεικτικό πινακάκι

Screenshot 2023-06-22 at 16-42-28 Ημερήσια Δοσολογία.png
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Το 7% είναι πολύ για 9 μηνών...το 4% πιστεύω είναι καλά.
Αν παίρνει 1 κιλό την εβδομάδα, αναπτύσσετε πολύ γρήγορα!...γνωρίζεις περίπου πόσα κιλά θα φτάσει σαν adult;

Ενδεικτικό πινακάκι

View attachment 77327
Screenshot_2023-06-22-17-27-11-71_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Δε διαφωνώ ότι είναι πολύ το 7%. Αν κάναμε agility ίσως να ήταν ένα νορμάλ ποσοστό.
Του το πηγα από σήμερα 1.500 να δω πως θα είναι εξέλιξη πάνω σε αυτα τα γραμμάρια. Που αν 4% κατώτατο τον πάω κάπου στο 5%. Που οκ πολύ γενικευμένο όπως προείπε η Μπέλα το %.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Γενικά βάση την αγγελία θα έφτανε τα 9 κιλά adult. Πλέον πιστεύω θα ισσοροπησει στα 35 πιστευω
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Γενικά βάση την αγγελία θα έφτανε τα 9 κιλά adult. Πλέον πιστεύω θα ισσοροπησει στα 35 πιστευω
Αν είναι να φτάσει γύρω στα 35, αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα!!...το υγιές θα ήταν να παίρνει 1,5-2 κιλά το μήνα...θέλει προσοχή για να μην επιβαρυνθεί το μυοσκελετικό ή υπάρξουν πιθανά οργανικά θέματα...αν αφομοιώνει σωστά τη χονδροιτίνη και τη γλυκοζαμίνη από την μπαρφ, θα πρότεινα να παίρνει και ένα συμπλήρωμα ω3 για επιπλέον υποστήριξή των οστών σε τυχόν φλεγμονές, βοηθάει σε πολλά, είδα ότι είναι πολύ καλό το luposan lupoderm...επίσης κάθε εξάμηνο καλό θα είναι να κάνει αιματολογικές...
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Αν είναι να φτάσει γύρω στα 35, αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα!!...το υγιές θα ήταν να παίρνει 1,5-2 κιλά το μήνα...θέλει προσοχή για να μην επιβαρυνθεί το μυοσκελετικό ή υπάρξουν πιθανά οργανικά θέματα...αν αφομοιώνει σωστά τη χονδροιτίνη και τη γλυκοζαμίνη από την μπαρφ, θα πρότεινα να παίρνει και ένα συμπλήρωμα ω3 για επιπλέον υποστήριξή των οστών σε τυχόν φλεγμονές, βοηθάει σε πολλά, είδα ότι είναι πολύ καλό το luposan lupoderm...επίσης κάθε εξάμηνο καλό θα είναι να κάνει αιματολογικές...
Γενικά έχει κάνει κάποια "μπαμ" αναπτυξιακά,τύπου σε 7 μέρες 1.600 , κάτι που μας ανησύχησε με τον κτηνίατρο. Γενικά είναι κάτι που προσέχω πολύ. Βάζω προσθέτω λάδι σολομού. Και για χονδροιτινη-γλυκοζαμινη προσθέτω green lipped mussel powder. Και πριν την μπαρφ έδινα wejoint+.
 
  • Like
Reactions: GSD92




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Γενικά έχει κάνει κάποια "μπαμ" αναπτυξιακά,τύπου σε 7 μέρες 1.600 , κάτι που μας ανησύχησε με τον κτηνίατρο. Γενικά είναι κάτι που προσέχω πολύ. Βάζω προσθέτω λάδι σολομού. Και για χονδροιτινη-γλυκοζαμινη προσθέτω green lipped mussel powder. Και πριν την μπαρφ έδινα wejoint+.
Ναι, η απότομη ανάπτυξη σε μεγαλόσωμες φυλές θέλει προσοχή!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Ναι, η απότομη ανάπτυξη σε μεγαλόσωμες φυλές θέλει προσοχή!
Η αγγελία του μικρού έλεγε ότι θα φτάσει τα 9 κιλά.
Τώρα είμαστε 30 και δεν είμαστε ούτε 9μιση μηνών.
12 μαϊου ήταν 24 κιλά. Σε έναν μήνα και 10 μέρες μετράμε περίπου 6 κιλά. Δεν είναι ακριβώς 30 ακόμα.
Η ταχύτητα είναι πολύ μεγάλη της ανάπτυξης και αρκετά αγχωτική.
Γι αυτό δε θέλω να του την κόψω με έλλειψη τροφής ή κάτι. Καθώς τρέχει κι όλας πολύ και πηδάει κτλ.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
η αριελ σταματησε στα 31, αλλα κι αυτη μικρη μεγαλωνε γρηγορα και ηταν δραστηρια πολυ (βασικα ακομα ειναι), αλλα την ειχα και την εχω ακομα προς το αδυνατο, επειδη φοβαμαι τα σκελετικα θεματα. δλδ δεν της λειπει βαρος, αλλα θα μπορουσε να χει και λιγο ακομα. αν δεν τον βλεπεις αδυνατο, ισως να μην του αυξησεις το φαγητο, δλδ αν χρειαζοταν κι αλλο, δεν θα φαινοταν?
 






Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
η αριελ σταματησε στα 31, αλλα κι αυτη μικρη μεγαλωνε γρηγορα και ηταν δραστηρια πολυ (βασικα ακομα ειναι), αλλα την ειχα και την εχω ακομα προς το αδυνατο, επειδη φοβαμαι τα σκελετικα θεματα. δλδ δεν της λειπει βαρος, αλλα θα μπορουσε να χει και λιγο ακομα. αν δεν τον βλεπεις αδυνατο, ισως να μην του αυξησεις το φαγητο, δλδ αν χρειαζοταν κι αλλο, δεν θα φαινοταν?
Λόγο γρηγορης ανάπτυξης δεν νομίζω να εχανε αν του δινα ακόμα και λιγότερα,απλά νομίζω θα τον βοηθούσε αν έπαιρνε λιγο παραπάνω τροφή στο αναπτυξιακό κομμάτι.
Θα το κρατήσω τώρα 1.500,και στην εβδομάδα θα πάω να τον ζυγισω και θα δω και σωματικά.
Πιο πολύ εστιάζω στο κομμάτι ότι τα απογεύματα τρέχει στο νερό 2-3 ώρες.
Και αν βρω παρέα και στην πρωινή βόλτα θα τρέξει λίγο
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
αν δεν ετρωγε αρκετα, θα αναπτυσσοταν αλλα θα ταν αδυνατος. τωρα αναπτυσσεται, αλλα δεν ειναι αδυνατος, οποτε ειναι καλα με την ποσοτητα. καπως ετσι το καταλαβαινω, αλλα μπορει και να κανω λαθος. ο κτηνιατρος θα μπορεσει να σε διαφωτισει.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
αν δεν ετρωγε αρκετα, θα αναπτυσσοταν αλλα θα ταν αδυνατος. τωρα αναπτυσσεται, αλλα δεν ειναι αδυνατος, οποτε ειναι καλα με την ποσοτητα. καπως ετσι το καταλαβαινω, αλλα μπορει και να κανω λαθος. ο κτηνιατρος θα μπορεσει να σε διαφωτισει.
Όταν άλλαζα σε μπαρφ μίλησα πολύ με το παιδί που την φτιάχνει. Και αυτό που μου είπε είναι ότι λόγο πολύ γρήγορης αφομοίωσεις μπορούμε να καταλάβουμε αν χρειάζεται να ρεγουλαρουμε ή να αυξήσουμε την ποσότητα. Θελει 1 με 2 εβδομάδες για να βγάλεις πόρισμα ανάλογα με την δοσολογία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias