Δυσκοιλιότητα


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα, αναζήτησα σε αυτή τη κατηγορία, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Πριν 3-4 ημέρες το μικρό μου παρουσίασε δυσκοιλιότητα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αφού δεν άλλαξε κάτι στην διατροφή του.
Δυστυχώς πονούσε πολύ και έκλαιγε.

Πήρα το κτηνίατρο και μου είπε να αγοράσω από το φαρμακείο λάδι Νουγιόλ και να του δίνω πρωί βράδυ για 2-3 ημέρες είτε με σύριγγα για να το καταπιεί, είτε μέσα στο φαγητό του.

Δείχνει οκ τώρα, αλλά θορυβήθηκα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια κατάσταση? Υπάρχουν αποδεδειγμένα κάποιες τροφές πλην της ξερής που μπορεί να δημιουργήσουν δυσκοιλιότητα στο σκύλο?

Ευχαριστώ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εμένα όταν φάνε κόκκαλα.

απίστευτο

άσπρα και ξερά σαν πέτρα

ψιλοδυσκολεύοντε
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Ok, μου έρχεται συνειρμός τώρα γιατί κόκκαλα δεν του δίνω πολύ συχνά αλλα προσπαθώ για τα δόντια του.

Την προηγούμενη εβδομάδα όμως έφαγε κανά δυό ημέρες μαζεμένα κόκκαλα, οπότε αφού το αναφέρεις και εσύ, μάλλον αυτό θα έφταιξε.

Ευχαριστώ
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μια φορά ο δικός μου που είναι και μεγάλος είχε δυσκοιλιότητα, κι ο γιατρός του βρήκε πρόβλημα στον προστάτη. Του 'κανε μια ένεση, του ξανάκανε άλλη μία την επόμενη εβδομάδα και έγινε καλά. Μου είπε να σταματήσω την ξηρά τροφή γι' αυτές τις μέρες και να του δίνω μπόλικο λάδι. Ο γιατρός μου, αν και φοβερός, δεν εξηγεί και πολλά κι έτσι δεν κατάλαβα ακριβώς τι παίχτηκε. Κάποια υπερτροφία μάλλον.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Chloe, φοβερός μεν αλλά δεν εξηγεί πολλά, για μένα τον ρίχνει για λίγο στη σκάλα της "φοβεροσύνης".
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όντως Αλεξάνδρα κι εμένα αυτό μου τη σπάει στο συγκεκριμένο. "Έχει αυτό, δώστε του αυτό, πληρώστε, επόμενος". "Μαααα γιατρέ πώς το παθε?"
"Από το Α ή το Β ή το Γ, επόμενος" . Σε ένα τέτοιο στυλάκι είναι, αλλά χαλάλι του γιατί απλώς ο άνθρωπος ξέρει τι λέει και τι κάνει. Το επιβεβαιώνουν πολλοί. Έχει σώσει σκυλιά για σκυλιά (πώς λέμε "κόσμο για κόσμο"?).
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
kango1 said:
τι κοκκαλα του εδωσες?
κοτόπουλο

κοπανο κόκαλο με λίγο κρέας επάνω, χωρίς όμως βελόνες κόκκαλα, τα είχα αφαιρέσει... αλλά πρέπει να έφαγε μονοκοπανιά 2 τέτοια... :oops:

τον ταίζει ο πατέρας μου, εγώ και η μητέρα μου του κάνουμε δίαιτα και ο χορός συνεχίζεται... :roll:

πάντως με 2 ημέρες μόνο ξηρή τροφή και το λαδάκι Νουγιόλ, ήρθε στα ίσα του.

Μια χαρά ευτυχώς.