Δυσκολια Προσαρμογης


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕVAEVA που μας δείχνει ότι, όταν αποφασίζουμε
να πάρουμε ένα σκύλο με "πρόγραμμα, βάσεις και κανόνες" καταφέρνουμε
να κάνουμε αυτά που πολύς κόσμος θεωρεί αδύνατα να τα κάνουμε δυνατά! :)
Kαλησπερα και απο μενα!:)
Εγω εχω ενα ημιαιμο θυλικο λυκοσκυλο...και εχω της εξης δυσκολιες!
ΛΙΑ θα ηθελα την βοη8εια σου!!![-o<
Λοιπον:
Καθε μερα 6.30-7.30π.μ βγαινουμε στην αυλη βολτα για παιχνιδι και για την αναγκη μας...ολα καλα!
μετα φευγω για την δουλεια και επιστρεφω στις 3μ.μ που γυρνωντας ειναι μεσα στην τρελη χαρα και παιζουμε αρκετα σταδιακα μεχρι το βραδυ!
1ον εχει κανει ενα σπιτι ανω-κατω...λογικο γιατι μενει μονο του τοσες ωρες!δεν με απασχολει τοσο αυτο
απλα υπαρχει τροπος να ηρεμισει λιγο?
2ον μασαει οτι βρει...(παντοφλες παππουτσια σορτακια και μπλουζες που φοραω) την τρωνε τα δοντια και το καταννοω) εχει κοκκαλο και διαφορα αλλα αντικειμενα αλλα το 8εμα ειναι οτι ωρες ωρες δαγκωνει και εμενα...τι να κανω?ειναι κακο αυτο ή τα κανει απο τα δοντια της?κανει να την μαλωσω κα8ολου(το εχω κανει 2-3 φορες με εφημεριδα) κανει ή οχι?
3ον σημερα 2 φορες πηρε το μπολ με το νερο της γεματο και το πεταξε απο δω και απο κει...και κανοντας σαν τρελη:taliban: τρεχοντας απο δω και απο κει με αποτελεσμα να χτυπαει λιγο επειδη γλυστραει η χαζουλα:)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ 8Α ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
 




liajoe

Well-Known Member
Kαλησπερα και απο μενα!:)
1ον εχει κανει ενα σπιτι ανω-κατω...λογικο γιατι μενει μονο του τοσες ωρες!δεν με απασχολει τοσο αυτο
απλα υπαρχει τροπος να ηρεμισει λιγο?
2ον μασαει οτι βρει...(παντοφλες παππουτσια σορτακια και μπλουζες που φοραω) την τρωνε τα δοντια και το καταννοω) εχει κοκκαλο και διαφορα αλλα αντικειμενα αλλα το 8εμα ειναι οτι ωρες ωρες δαγκωνει και εμενα...τι να κανω?ειναι κακο αυτο ή τα κανει απο τα δοντια της?κανει να την μαλωσω κα8ολου(το εχω κανει 2-3 φορες με εφημεριδα) κανει ή οχι?
3ον σημερα 2 φορες πηρε το μπολ με το νερο της γεματο και το πεταξε απο δω και απο κει...και κανοντας σαν τρελη:taliban: τρεχοντας απο δω και απο κει με αποτελεσμα να χτυπαει λιγο επειδη γλυστραει η χαζουλα:)
Να σου ζήσει το τρελοκομείο :D, πλάκα κάνω ε, :p
Όπως είπες, έιναι κουτάβι και η τρέλες είναι μέσα στο πρόγραμμα!

Η τρέλα που παρουσιάζει όταν φεύγεις είναι συνήθως seperation anxiety.
Αυτό παρουσιάζετε όταν ο σκύλος αντιλαμβάνει ότι το αφεντικό του θα φύγει από το σπίτι.



Τρόποι αντιμετώπισης είναι,
  • Να μην το κάνεις θέμα το ότι φεύγεις από το σπίτι. Να την απομονώσης σε ένα δωμάτιο - χώρο (όπου υπάρχει και το κρεβάτι της).
  • Θα μαζεύεις τα πράγματα σου (αλλιώς θα σου τα συγηρίζει η ίδια :D)
  • θα αφήνεις κάποια παιχνίδια της και ένα κόκαλο να μασουλάει (το οποίο θα της το δίνεις όταν φεύγεις - χωρίς να της μιλήσεις.
  • Και μία κάλτσα σου που θα δέσεις σε κόμπο.
Όταν είσαι σπίτι,
  • Να την μάθεις να μένει μόνη της ξεκινόντας με μικρά χρονικά διαστήματα ακόμα και τις μέρες που είσαι σπίτι.
  • Να τις μάθεις την θέση / κρεβάτι της από τώρα (το έχω γράψει σε άλλο πόστ)
  • Να την μάθεις να περιμένει για το φαί της - "κάτσε, μείνε" κα με εντολή να τρωεί.
  • Αν παίρνει το μπόλ με το νερό βόλτα - να τις το πάρεις. Να τις δίνεις να πίνει νερό και να το ξανά πέρνεις.
  • και κάνει κάτι που δεν θές, να τις αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο (που θές) και να την επιβραδεύεις - εσύ πρέπει να τις δείξεις τι ζητάς από αυτήν. Εκείνη απλά πειραματίζετε και πολύ καλά κάνει.
  • Η βόλτες και τα παιχνίδια να έχουν και ένα εκπαιδευτικό σκοπό γιατί μόνο παιχνίδι και βόλτα = σκύλος κακομαθημένος :p
Να θυμόμαστε πως τίποτα δεν είναι τζάμπα στην ζωή, το ίδιο ισχύει και
για το σκύλο μας. Πρέπει να δουλέψει για να πάρει αυτό που ζητάει :)
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Να σου ζήσει το τρελοκομείο :D, πλάκα κάνω ε, :p
Όπως είπες, έιναι κουτάβι και η τρέλες είναι μέσα στο πρόγραμμα!
να σαι καλα σε ευχαριστω!!!!!!!!:D:D:D
Η τρέλα που παρουσιάζει όταν φεύγεις είναι συνήθως seperation anxiety.
Αυτό παρουσιάζετε όταν ο σκύλος αντιλαμβάνει ότι το αφεντικό του θα φύγει από το σπίτι.
δεν το κανει πριν φυγω ή μολις γυρισω...σε ακυρη ωρα εντελως....στα καλα καθουμενα!
  • Να μην το κάνεις θέμα το ότι φεύγεις από το σπίτι. Να την απομονώσης σε ένα δωμάτιο - χώρο (όπου υπάρχει και το κρεβάτι της).
    αυτο ακριβως κανω!
8ελω να μου πεις με το δαγκωμα τι να κανω...που δαγκωνει εμενα,να ανυσηχω?ή απο τα δοντια της το κανει?

με την χρηση της εφημεριδας?χρειαζετε καθολου?

και τελευταιο ,να την αφηνω να κοιματε στο πατωμα κοντα στο κρεβατι μου η να την αφηνω μονη στο χωρο της στο αλλο δωματειο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ...:)
 


liajoe

Well-Known Member
Σόρρυ δεν κατάλαβα, δηλαδή κάνεις τις τρέλες όταν είσαι σπίτι?
  • απασχόλησε την με κάτι άλλο
Δάγκωμα σε τέτοια ηλικία είναι φυσιολογικό αλλά δεν παύει να είναι κάτι μη ευχάριστο για εμάς, οπότε κάθε φορά που σε δαγκώνει μπορείς να,
  • τις αποσπάσεις την προσοχή με κάποιο παιχνίδι
  • να απομακρυνθείς από αυτήν αμέσως, γυρίζοντας την πλατη σου σε αυτήν
  • και να την ξεκινήσεις με λίγη υπακοή από τώρα να μπορεί να βγάζει την ενέργεια που έχει μέσα της
Μήν την χτυπάς με εφημερίδα.
Γιατί, της δείχνεις ότι είσαι το αφεντικό με τρόπο που δεν θα σε σέβετε αλλά θα σε φοβάται.
Για να σε σέβετε και να σε ακούει, πρέπει να τις δείξεις ότι είσαι άξιος της εξυπνάδας της
και να ανταπεξέλθεσε (καλά το λέω?) στις προκλήσεις που σου θέτει.
 




BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Σόρρυ δεν κατάλαβα, δηλαδή κάνεις τις τρέλες όταν είσαι σπίτι?
  • απασχόλησε την με κάτι άλλο.
  • ΑΚΡΙΒΩΣ....
Δάγκωμα σε τέτοια ηλικία είναι φυσιολογικό αλλά δεν παύει να είναι κάτι μη ευχάριστο για εμάς, οπότε κάθε φορά που σε δαγκώνει μπορείς να,
  • και να την ξεκινήσεις με λίγη υπακοή από τώρα να μπορεί να βγάζει την ενέργεια που έχει μέσα της.
  • Το σκεφτηκα αυτο....οποτε το βαζω και σε εφαρμογη!:)
Μήν την χτυπάς με εφημερίδα.
Γιατί, της δείχνεις ότι είσαι το αφεντικό με τρόπο που δεν θα σε σέβετε αλλά θα σε φοβάται.
Για να σε σέβετε και να σε ακούει, πρέπει να τις δείξεις ότι είσαι άξιος της εξυπνάδας της
και να ανταπεξέλθεσε (καλά το λέω?) στις προκλήσεις που σου θέτει .
μια χαρα!!!!:)

σε Ευχαριστω παρα πολυ!!!
καλο βραδυ!!!
 




EVAEVA

Active Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
36
0
Κάπου βόρεια!
Η δίμηνη συμβίωση μου με τη Ραλλού μου έμαθε:
1)Να μην αφήνω παπούτσια εκτός παπουτσοθήκης
2)Να συμμαζεύω όλα μου τα ρούχα(ακόμα και τις μέρες που γυρνάω σπίτι και το μόνο που θέλω είναι να πέσω ξερή στον καναπέ)
3)Να ξυπνάω πάντα στην ώρα μου(με μια μουσούδα στο πρόσωπό μου) χωρίς να χρειάζεται να δίνω μάχη με το πάπλωμα
4)Γενικά να έχω ένα καθαρό και συμμαζεμένο σπίτι,χωρίς μικροαντικείμενα που θα μπορούσε να πάρει το σκυλί!
Όταν φεύγεις από το σπίτι μπορείς να αφήνεις την τηλεόραση ανοιχτή ωστε το σκυλί να αισθάνεται παρουσία κοσμου!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για το νερό υπάρχουν ποτηράκια που βεντουζωνουν στο πάτωμα για να μην τα μετακινούν..:)