Δυσπλασία αγκώνα




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εύχομαι να πάνε όλα καλά στο κορίτσι σου!!
Λογικά θα κάνουν δύο τρυπόυλες(όπως στους ανθρώπους) στη μία μπαίνει η κάμερα και στην άλλη τα εργαλία.Η νάρκωση είναι κανονική γιατί γίνεται στην άρθρωση οπότε θέλει ολική!!
Περαστικά σας...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να 'μαστε κι εμείς εδώ...

Το πόδι μας







Ο γιατρός είπε πως δεν τίθεται καν θέμα εγχείρησης. Προς το παρόν ξεκούραση για ένα μήνα και χάπια γλυκοσαμίνης και χονδροϊτίνης (του έδινα ήδη κάποια άλλα για τα γόνατά του αλλά τα αλλάξαμε σε καλύτερης ποιότητας).

Επίσης, διάβασα πως το ιχθυέλαιο κάνει καλό. Ισχύει;

Για ό,τι συμβουλές και εμπειρίες έχετε θα ήθελα πολύ να τις ακούσω. Δεν φαντάστηκα ποτέ πως είχε θέμα με τον αγκώνα, δεν έδειξε κανένα απολύτως σύμπτομα μέχρι πριν έναν περίπου μήνα που άρχισε να κουτσαίνει.

Ευχαριστώ πολύ!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, ήταν εμφανές ειδικά μετά από τρέξιμο/παιχνίδι. Τώρα πλέον δεν φαίνεται να έχει κάτι το πόδι του, αλλά τον έχω όλη την ώρα στο λουρί και μόνο μικρές βόλτες (κι έτσι πρέπει να κάνουμε για ένα μήνα, όπως είπε ο κτηνίατρος).

Εγινε 6 χρονών τον Ιούλιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
O Κούκης έχει καταταλαιπωρηθεί με τα ποδαράκια του :(
Περαστικά και γρήγορα εύχομαι για να μπορεί πάλι το παιδί να τρέχει στα δάση με τις λίμνες και εμείς να τον θαυμάζουμε από τις φωτογραφίες σου!
Ω3 και Ω6 λιπαρά κάνουν καλό σε αυτές τις περιπτώσεις , θα σε βοηθήσουν άλλοι με σκευάσματα γιατί δεν έχω δώσει ποτέ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σ'ευχαριστώ πολύ Κυβέλη! Αν δεν ήταν τόσο μπουνταλάς να κατσικιάζει και τώρα που έχει τα χρονάκια του, μάλλον θα ήταν καλά τα ποδαράκια του αλλά τι να τον κάνω;; :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Σ'ευχαριστώ πολύ Κυβέλη! Αν δεν ήταν τόσο μπουνταλάς να κατσικιάζει και τώρα που έχει τα χρονάκια του, μάλλον θα ήταν καλά τα ποδαράκια του αλλά τι να τον κάνω;; :(
Είναι από τα ποο ευτυχισμένα λαμπ που γνωρίζω ο Κούκης! Θα μπορούσες να τον είχες περιορισμένο και να είχε λιγότερα προβλήματα αλλά την ευτυχία στο χαμόγελο του δεν θα την είχε!!
Πιστεύω ότι ζει όπως ένα λαμπ ονειρεύεται :D
Και πάλι περαστικά!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ενα χρονο μετα δυστυχως τα πραγματα εχουν κατα πολυ χειροτερεψει.
Ενω καναμε ακτινογραφιες ρουτινας πριν 4 μηνες και ολα ηταν σταθερα
εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει και κουτσαινει ανηποφορα.
Γλουκοσαμινη και χονδροιτινη απλα δεν της κανουνε τιποτα.
Αντιφλεγμονωδη το ιδιο. Δεν την ανακουφιζουν απο τον πονο.
Κατα τα λεγομενα του γιατρου χρειαζεται αρθροπλαστικη. Τετοιο χειρουργιο
μου ειπε δεν γινεται στην Ελλαδα, Αμερικη και ενα αλλο μερος με πολυ
μικρα ποσοστα επιτυχιας. Εγω προσωπικα αρνουμαι να δεχτω οτι το σκυλι μου
θα μεινει κουτσο και προσπαθω να βρω ενναλακτικες.
Αν εχετε κατι υποψη σας που μπορει να βοηθησει παρακαλω ενημερωστε με!
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ειρήνη θες να παρω τηλεφωνο το γιατρό που είχα μιλήσει για τον ντρεντ που κανει τις ενεσεις και μου είχε πει ότι με την κλινική εικόνα που είχε ο μικρός δεν τις χρειαζομαι ακόμα να το αφήσω για αργότερα ?
Εγω τον είχα μαθει απο ενα ροτ που εκανε τις ενεσεις γιατί ειχε δυσπλασία στους αγκωνες και πηγαινε πολυ καλα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειρήνη θες να παρω τηλεφωνο το γιατρό που είχα μιλήσει για τον ντρεντ που κανει τις ενεσεις και μου είχε πει ότι με την κλινική εικόνα που είχε ο μικρός δεν τις χρειαζομαι ακόμα να το αφήσω για αργότερα ?
Εγω τον είχα μαθει απο ενα ροτ που εκανε τις ενεσεις γιατί ειχε δυσπλασία στους αγκωνες και πηγαινε πολυ καλα.
Αν είναι Adequan εχω ακούσει πολύ καλά λόγια!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Berna, καταρχας δινω καθημερινα γλουκοσαμινη και χονδροιτινη.
Εχω δωσει metacam και rymadil. Κανενα απο τα δυο δεν την βοηθησαν.
Ουτε η ξεκουραση την βοηθαει. :( βεβαια ειναι και ενα σκυλι που δεν καθεται
και πολυ τον κωλο της.
Κατερινα αν μπορεις να μαθεις? Μιλαμε οτι κουτσαινει 3 βδομαδες τωρα
χωρις καμια καλυτερευση.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν ξερω το όνομα στο φαρμακο δεν είχαμε φτασει στο σημείο να μιλησουμε για θεραπεια , αυτό που είχε πει είναι ότι δεν είναι θεραπεία και ότι είναι αμαρτια να το κανω τωρα στον σκύλο απως μειώνει τα συμπτωματα και το αφήσαμε αργότερα αν αρχίσει να πονάει μουργος μου σαν εναλακτική.
ΘΑ τον παρω τηλεφωνο το απογευμα Ειρηνη και θα σε παρω να σου πω.
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ειρηνη μην απογοητευεσαι, ψαξε λιγο μηπως το τρεναρετε με ενδοαρθρικες που σου προτειναν τα παιδια. Στα αλογα που ξερω, ο κτηνιατρος εβαζε ενα φαρμακο ενδοαρθρικα hyonate λεγοταν και ζωα με χρονια σοβαρα αρθριτικα γινοντα σχεδον περιδικια. Ρωτα και γι αυτο και για τα αλλα φαρμακα που προτειναν πιο πανω, τουλαχιστον μεχρι να δεις αν τελικα θελει χειρουργειο και που και πως...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ολα θα κριθουν οταν θα της ανοιξει την αρθρωση για να προσπαθησει να
καθαρισει τα οστεοφυτα. Βεβαια στην ακτινογραφια η αρθρωση φαινεται
εντελως μαγκωμεν, μια μαζα. Θα ρωτησω και θα ψαξω δεν θα το αφησω ετσι.
Ειναι μικρη ακομα για να μην μπορει να περπατησει και να ποναει συνεχεια.
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον! Θα ενημερωσω για νεα!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22