Δυσπλασία! σε Bullmastiff


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να πω και εγώ πάλι τα δικά μου?
Τόσα ποστ ρωτάμε για την αγωγή τι είπε ο γιατρός και για ακτινογραφίες....και απάντηση δε πήραμε!
Και έρχομαι και ρωτάω:ποια η σημασία του νήματος αυτού?
Απαντάμε μόνο όπου θέλουμε λέμε ότι θέλουμε,μπάινουμε στην διαδικασία να αρχίσουμε προστριβές και δε κοιτάμε να ενημερωθούμε και να συζητήσουμε για το τί έχει ο σκύλος μας.

Επίσης αυτό που λέει πολύ απλά όμως η Κατερινά είναι ότι άμα πραγματικά έψαχνε διαβαζε αναρωτιόταν όλο και κάπου θα διάβαζε για τα πετ σοπ....και όχι δε χρειάζεται να μπει σε φορυμ...απλά να ψάξει!!

Προσπαθούμε τόσα ποστ να μας πει τι και πως,γιατί υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη να σουν πουν για την δυσπλασία την γνώμη τους...αλλά εσύ δε λες τίποτα παραπάνω.
Οκ σου είπαμε που υπάρχει το λάθος σε όλο αυτό ωραία πάμε παρακάτω μη κολλάς εκεί...εσύ θέλεις να μάθεις σωστά?Ε πες κάτι πάνω σε αυτό που έχει ο σκύλος σου,άμα δε λες και τίποτα πάνω στο πρόβλημα ο καθένας θα γράφει ότι θέλει!!Απλό...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Να πω και εγώ πάλι τα δικά μου?
Τόσα ποστ ρωτάμε για την αγωγή τι είπε ο γιατρός και για ακτινογραφίες....και απάντηση δε πήραμε!
Και έρχομαι και ρωτάω:ποια η σημασία του νήματος αυτού?
Απαντάμε μόνο όπου θέλουμε λέμε ότι θέλουμε,μπάινουμε στην διαδικασία να αρχίσουμε προστριβές και δε κοιτάμε να ενημερωθούμε και να συζητήσουμε για το τί έχει ο σκύλος μας.

Επίσης αυτό που λέει πολύ απλά όμως η Κατερινά είναι ότι άμα πραγματικά έψαχνε διαβαζε αναρωτιόταν όλο και κάπου θα διάβαζε για τα πετ σοπ....και όχι δε χρειάζεται να μπει σε φορυμ...απλά να ψάξει!!

Προσπαθούμε τόσα ποστ να μας πει τι και πως,γιατί υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη να σουν πουν για την δυσπλασία την γνώμη τους...αλλά εσύ δε λες τίποτα παραπάνω.
Οκ σου είπαμε που υπάρχει το λάθος σε όλο αυτό ωραία πάμε παρακάτω μη κολλάς εκεί...εσύ θέλεις να μάθεις σωστά?Ε πες κάτι πάνω σε αυτό που έχει ο σκύλος σου,άμα δε λες και τίποτα πάνω στο πρόβλημα ο καθένας θα γράφει ότι θέλει!!Απλό...
Εχεις δικιο...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αυτή είναι μια ακτινογραφία επίσημη που έδωσε βαθμολογία στον σκύλο "ελαφριά δυσπλασία" Β

dysplasia-1.jpg

ο ίδιος σκύλος με σωστή τοποθέτηση σε άλλη ακτινογραφία επίσημη επίσης, έδωσε αποτέλεσμα "good"

dysplasia-2-217x300.jpg

οι ακτινογραφίες έγιναν και οι 2 αποδεκτές , η δευτερη τοποθέτηση όμως είναι η σωστή, γι αυτό οταν κάνουμε ακτινογραφίες πρέπει να προτιμάμε εξειδικευμένους κτηνίατρους.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε τι εξειδικευμένους κ.Γιώργο να είναι!

Εδώ και κάποιος που δεν ξέρει, βλέπει ότι τα πόδια του σκύλου στην πρώτη φωτογραφία ότι είναι λάθος τοποθετημένα...
 




Vicky gr

Member
24 Ιανουαρίου 2012
14
0
Chios
συμπέρασμα: 1.ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΙ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ.(εγώ πάντως δεν γεννήθηκα με έμφυτη γνώση πάνω στα bullmastif και είπα ένα πρωί που ξύπνησα να πάρω ένα.Μου είχαν βγεί τα ματια στο youtube.)
2.ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΙ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ PET SHOP ΕΙΝΑΙ ΟΥΦΟ,ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΤΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΣΤΗΝ ΓΗ:ΕΠΙΣΗΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (PEDIGREE) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ.
3.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!39 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ!
4.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ(άλλωστε που ακούστηκε να παίρνει κάποιος pet από petshop!!!!)ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
5.ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.

Μάλλον από τα πολλά τούρκικα στην τηλεόραση πρέπει να γράφω σε άλλη γλώσσα και να μην έγινα κατανοητή όσον αφορά το λόγο του μηνύματος μου παρόλα ταύτα 3 άνθρωποι κατάλαβαν και με βοήθησαν στην απόφαση μου και τους ευχαριστώ.Ο σκύλος μου έχει διαγνωστεί με δυσπλασία c-d. Αλλά θα περιμένω να γίνει 14 μηνών για να τον πάω στην Αθήνα σε ειδικό. Ακολουθεί θεραπεία με αντιφλεγμονώδη και τονωτικά.Επίσης μου συνέστησαν royal canin mobility.
ευχαριστώ ακόμη μια φορά αυτούς που καταλαβαίνουν την εξωγήινη εκφραστική μου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ο σκύλος μου έχει διαγνωστεί με δυσπλασία c-d. Αλλά θα περιμένω να γίνει 14 μηνών για να τον πάω στην Αθήνα σε ειδικό. Ακολουθεί θεραπεία με αντιφλεγμονώδη και τονωτικά.Επίσης μου συνέστησαν royal canin mobility.
Αυτό το ελάχιστο κομμάτι της απάντησής σου, ήταν υπεραρκετό, πολλές σελίδες πριν, για να κάνεις μια σωστή συζήτηση. Ολο το προηγούμενο -εκτός που τα κεφαλαία δεν επιτρέπονται- αποτελούν αφορμή, για αντίστοιχες απαντήσεις.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις και αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο χειρουργείο ΑΛΛΑ μέχρι 12 μηνών μπορείς να κάνεις την παρακάτω επέμβαση (υπό προϋποθέσεις) :

TPO (Triple Pelvic Osteotomy)
Triple pelvic osteotomy TPO

Οπότε μήπως η επίσκεψη στον ειδικό να γίνει λίγο ποιο σύντομα???
Γνώμη λέω, η απόφαση είναι δική σου...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Με δυσπλασια c-d μπουλμαστιφ και δυσκολευεται να περπατησει? Αποριας αξιο ή ειναι πολυ μεγαλυτερου βαθμου η δυσπλασια ή και κατι αλλο συμβαινει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Vicky gr οταν λες δυσκολευετε να περπατησει, ποτε?
Μετα απο βολτα?
Μολις σηκωνετε?
Μετα απο παιχνιδι?

Μπορεις να το περιγραψεις καλυτερα, γιατι εχω και εγω μπουλμαστιφ με δυσπλασια αλλα ακομα δεν εχει φτασει σε σημειο να δυσκολευετε να περπατησει.
Επισης ποσα κιλα ειναι?
 


Vicky gr

Member
24 Ιανουαρίου 2012
14
0
Chios
Vicky gr οταν λες δυσκολευετε να περπατησει, ποτε?
Μετα απο βολτα?
Μολις σηκωνετε?
Μετα απο παιχνιδι?

Μπορεις να το περιγραψεις καλυτερα, γιατι εχω και εγω μπουλμαστιφ με δυσπλασια αλλα ακομα δεν εχει φτασει σε σημειο να δυσκολευετε να περπατήσει.
Επισης ποσα κιλα ειναι?
Είναι 50 κιλά,12 μηνών και κουτσαίνει στο αριστερό πόδι.Το πρόβλημα γίνεται αισθητό κάθε φορά που σηκώνεται και όταν κουράζεται από το παιχνίδι ή την βόλτα.Ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν έχει οστεοαρθρίτιδα ακόμη αλλά το πρόβλημα του είναι σοβαρό.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
50 κιλα 12 μηνων, ακουγετε τυπικος.
Τι σου συστησε ο κτηνιατρος να κανεις?
Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει ορθοπεδικος κτηνιατρος στην Χιο?
 


Vicky gr

Member
24 Ιανουαρίου 2012
14
0
Chios
50 κιλα 12 μηνών, ακούγετε τυπικός.
Τι σου συστησε ο κτηνίατρος να κανεις?
Φαντάζομαι οτι δεν υπαρχει ορθοπεδικος κτηνιατρος στην Χιο?
ο κτηνίατρος έδωσε αντιφλεγμονώδη και κάτι ενισχυτικά χάπια για τον χόνδρο του ποδιού . Δεν μπορούμε να κάνουμε κατι αλλο μεχρι να πάει 14 μηνών και να τον κατεβάσω στην Αθήνα.Ο δικός σου τι προβλημα έχει?δεν πιστεύω να τον αγόρασες απο pet shop.........!!lol
 


Vicky gr

Member
24 Ιανουαρίου 2012
14
0
Chios
Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις και αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο χειρουργείο ΑΛΛΑ μέχρι 12 μηνών μπορείς να κάνεις την παρακάτω επέμβαση (υπό προϋποθέσεις) :

TPO (Triple Pelvic Osteotomy)
Triple pelvic osteotomy TPO



Οπότε μήπως η επίσκεψη στον ειδικό να γίνει λίγο ποιο σύντομα???
Γνώμη λέω, η απόφαση είναι δική σου...


Ο κτηνίατρος μου είπε να περιμένω μεχρι να γίνει 14 μηνών, αλλα τώρα που το λές θα το ψάξω.Ευχαριστώ
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Eγω με την σειρα μου vicky θα προτεινα μια επισκεψη σε εναν κτηνιατρο ειδικευμενο σε ορθοπεδικες περιπτωσεις.

Πιστευω πως αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις προς το παρων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981