Δυσπλασίες σε γερμανικά ποιμενικά..


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Ήθελα να ρωτήσω γενικότερα για τις δυσπλασίες , επειδή έχω γερμανικό ποιμενικό και ακούω πως είναι επιρρεπείς ..Εγώ , βέβαια , επειδή το δικό μου (είναι 7 μηνών) το τρέχω , το εκτονώνω όσο μπορώ αν και έχω ακούσει πως δεν πρέπει..Εσείς τι λέτε ?? Τι πρέπει να προσέχω??
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη τον τρέχεις/παρακάνεις για τουλάχιστον ένα χρόνο. Ακούγεται δύσκολο αλλα είναι το καλύτερο.
Επιρρεπείς είναι ο σκύλος αν το κουβαλάει στα γονίδια του. Το ότι συσχετίζουμε τον Γ.ποιμενικό με δυσπλασία δεν φταίει η φυλή αλλα η κακή εκτροφή.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ακριβώς!

Δεν πρέπει να συσχετίζουμε το πιθανό τρέξιμο με την δυσπλασία!

Δηλαδή επειδή τρέχει ο σκύλος θα βγάλει δυσπλασία!

Ο κυριότερος παράγοντας είναι ο γενετικός!Έπειτα έρχεται το περιβάλλον στο οποίο ζει και μεγαλώνει!
Ακριβώς όπως λέει ο προλαλήσας, πρώτα απ'όλα η κακή εκτροφή είναι αυτή που ανεβάζει κατακόρυφα τις πιθανότητες να εμφανιστεί δυσπλασία!
Και με τον όρο "κακή εκτροφή" εννοούμε και τους εκτροφείς που δεν μελετάνε τα στοιχεία του κάθε σκύλου που βάζουν για ζευγάρωματα αλλά και τους ανίδεους ιδιοκτήτες σκύλων που ζευγαρώνουν Γερμανικό με Γερμανικό μη ξέροντας απολύτως τίποτα,απλά και μόνο στηριζόμενοι στην εμφάνιση και πολλές φορές στο πρόπαππού του κουταβιού τους που είχε Pedigree και είχε τίτλους στο ενεργητικό του!

Απλώς λέμε ότι καλό είναι μέχρι να δέσει σκελετικά μιας που είναι στην ανάπτυξη να μην καταπονείτε ο σκελετός!
Τα κοκκαλάκια είναι ακόμα πολύ μαλακά σε αυτήν την ηλικία!
 
Last edited:


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Κοίτα , επειδή εμένα ο σκύλος μου περνάει αρκετές ώρες στο μπαλκόνι θέλω το μεσημέρι και το βράδυ να τον πάω μια μεγάλη βόλτα , για να τρέξει με τα άλλα σκυλιά , να κοινωνικοποιηθεί και να αναπτύξει φιλίες , μιας και η φυλή αυτή φημίζεται για τις κακές σχέσεις που έχει με άλλα σκυλιά..Τώρα που είναι 7 μηνών , μπορώ να τον πάω σε έναν κτηνίατρο για να του βγάλει μια ακτινογραφία για να δούμε πως τα πάει??Βέβαια , οι δικοί του δεν παρουσίασαν δυσπλασίες , αλλά μπορεί κάποιος πρόγονος να είχε..
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ακτινογραφία σε αυτή την ηλικία δεν συνιστάται γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι αξιόπιστο. Μετά τους 12-14μήνες είναι το καλύτερο αν έχεις αποφασήσει για εξέταση.
Το αν οι πρόγονοι ήταν ελεύθεροι δυσπλασίας κτηνιατρικά αποδεδειγμένα τότε θα αναγράφεται στο Pedigree. Νομίζω ότι αυτό συμβολίζεται με τους χαρακτήρες "A" ή "OFA" δίπλα στα ονόματα. Μπορεί να κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Απλώς λέμε ότι καλό είναι μέχρι να δέσει σκελετικά μιας που είναι στην ανάπτυξη να μην καταπονείτε ο σκελετός!
Τα κοκκαλάκια είναι ακόμα πολύ μαλακά σε αυτήν την ηλικία!
και φυσικα αυτο το λεμε για ολες τις μεγαλοσωμες φυλες, οχι μονο τα γερμαναρακια... :)
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
μιας και η φυλή αυτή φημίζεται για τις κακές σχέσεις που έχει με άλλα σκυλιά..
Η φυλή μια χαρά τα πάει με τα αλλα σκυλιά παντως...φημιζεται για πολλα αλλα οχι γιαυτο
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Όταν λέω πως φημίζεται γιαυτό , εννοώ πως λόγω του οτι είναι υπερπροστατευτικά φαίνεται στις σχέσεις τους με άλλα σκυλιά ή ξένους..Άρα 12-14 είναι καλύτερα να κάνω την εξέταση..Έχω ακούσει πως δεν πρέπει να διασχίζουν και πλακάκια που γλιστράνε ούτε να ανεβαίνουν πολλά σκαλιά..
 


BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
Η φυλή μια χαρά τα πάει με τα αλλα σκυλιά παντως...φημιζεται για πολλα αλλα οχι γιαυτο

o γερμανικος ποιμενικος φημιζεται για πολλα .......αλλο η φημη ομως και αλλο τι συμβαινει στη πραγματικοτητα....αυτο που λες παντως δεν το εχω δει ουτε ακουσει ακομα και ως φημη δηλαδη οτι δεν τα παει καλα με αλλες φυλες
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε, ναι όταν ο σκύλος προορίζεται για μαντρόσκυλο ή οικοπεδόσκυλο λόγω της υπερπροστατευτικότητας του και τον φέρνεις σε επαφή με άλλα σκυλιά στα 2 χρόνια του ή δεν τον βγάζεις καθόλου τότε ναι δεν θα τα πάει καλά με κανέναν!

Μια καλή ηλικία για ακτινογραφίες είναι μετά τον 1 χρόνο!
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Α να ρωτήσω και κάτι άλλο..Αν π.χ. δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να θεραπεύσεις τον σκύλο σου από τις δυσπλασίες τι μπορεί να πάθει??
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να χειροτερέψει...με ό,τι αυτό συνεπάγεται...από το να μην σηκώνεται, να παραλύσει μετά από καιρό, να πονάει πάρα πολύ κτλ κτλ

Το μόνο σίγουρος είναι ότι άπαξ και πιάσουν οι πόνοι ή η απροθυμία να περπατήσει/τρέξει σημαίνει ότι ο σκύλος θέλει ιδιαίτερη φροντίδα...
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Δηλαδή είναι ένα τεράστιο δίλημμα ..Και αν κάποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να του εξασφαλίσει την θεραπεία , υπάρχει θεραπεία φθηνότερη ή κάτι παραπλήσιο ?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να συντηρηθεί ο σκύλος ή να θεραπευτεί τότε τον δίνεις σε κάποιον που έχει την οικονομική δυνατότητα!

Το να μην τον δώσεις ενώ δεν μπορείς να τα φέρεις βόλτα με τα οικονομικά σου είναι κρίμα για το ζώο γιατί θα υποφέρει και γιατί και εσύ ψυχολογικά θα γίνεις ράκος να τον βλέπεις έτσι!

Η θεραπεία η φθηνότερη είναι η φαρμακευτική αγωγή αλλά αυτή γίνεται σε μικρός στάδιο δυσπλασίας...είναι πάντα ανάλογα το στάδιο της δυσπλασίας...
 






Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Γιατί είδα χθες ένα λυκόσκυλο που μου είπε το αφεντικό του πως έχει και στα 4 πόδια του δυσπλασίες και του έχει κοστίσει 5.000 ευρώ , 1000 ευρώ στο ένα πόδι , όμως η μία απέτυχε...Τέλοσπάντων μου είπε ο γιατρός πως μπορώ και τώρα να του κάνω εξέταση να δω αν έχει τίποτα αλλά αν πάθει λογικά δεν θα μπορώ να διαθέσω πάνω από 1000 ευρώ :/..Σε 1 εβδομάδα θα του κάνω την εξέταση και ελπίζω να είναι όλα οκ..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έλα Χριστέ και Παναγιά μου, καλά και συ επειδή έχει ο άλλος σκύλος προβλήματα σημαίνει ότι και στον δικό σου σκύλο θα βγει το ίδιο πρόβλημα?

Ηρέμησε και άσε το άγχος στην άκρη!

Ειλικρινά δεν έχω δει σκύλο που να έχει και στα 4 πόδια δυσπλασία!Και μάλιστα και σε σημείο που να χρειάζονται ΟΛΑ εγχείρηση?Τι να πω...

Εν πάσει περίπτωση!Εσύ είσαι τρομοκρατημένος επειδή ακούς από διάφορους για την φυλή ότι βγάζει δυσπλασίες ή επειδή έχεις δει κάτι στον δικό σου σκύλο που σε βάζει σε υποψίες και σε διαδικασία να τον υποβάλλεις σε ακτινογραφίες?

Ακτινογραφία μπορείς να του βγάλεις όποτε θέλεις σε όποιαδήποτε ηλικία αλλά μετά τον χρόνο βλέπεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα!
Ακόμα καλά καλά δεν μπορεί να βρει το βήμα του να περπατήσει ούτε το βήμα για το τρέξιμο...
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
χαχαχα :) ..Τα άτιμα σε κάνουν να δένεσαι τόσο πολύ που δεν σκέφτεσαι λογικά ...Πραγματικά είχε και στα 4 πόδια του..Βέβαια , μου είπε πως ήταν από αιμομιξία αλλά εν πάσει περιπτώσει έχω δει πολλά λυκόσκυλα που έχουν ..Πάντως σε ευχαριστώ (άλλη μια φορά) για την βοήθειά σου.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις τι θα παιχτεί στο μέλλον γιατί μιλάμε για σκελετό και ανάπτυξη αυτού και μιλάμε και για ζωντανό οργανισμό καλύτερα θα είναι να ηρεμήσεις, να σταματήσεις να αγχώνεσαι και να ξεκινήσεις πρόληψη για τον μέλλον όσον αφορά την άσκηση, την καθημερινότητα του, το περιβάλλον στο οποίο κινείται και ζει!Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο!

Εσκεμένα δεν σου απάντησα στο οικονομικό μέρος γιατί δεν σκέφτεσαι σωστά!
ΑΝ και ΟΤΑΝ έρθει εκείνη η ώρα θα πορευτείς αναλόγως!Δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς!
Προσπάθησε να καλυτερεύεις το σήμερα του σκύλου με την πρόληψη που ανέφερα πιο πάνω και άσε τι θα γίνει αύριο!