Δυσπλασια και Εξετασεις-Μυθοι και Αληθειες..γυρω απο τις προληπτικες εξετασεις


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ναι αλλα ο Φουστης εκτροφεας θα σου την κανει,ολα πρεπει να γινονται σωστα,αλλα ειναι στον ανθρωπο.
Δεν υπαρχει παυσιπονο,ουτε με μορφινη δεν γινετε,προσεξε 65κιλα,7,5 χρονων και να πηδαει τετοια υψη,αν ειχε δυσπλασια θα την ειχε απο μικρος,αυτο σημαινει μετα απο τοσα χρονια(σκυλος ειναι και κινειτε περισσοτερο απο αθλητη)δεν εχει καθολου αρθρωσεις,δεν θα μπορει καν να περπατησει ποσο μαλλον να πηδηξει,να ορμηξει,να τραβηξει,κ.τ.λ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο σκύλος που περιγράφεις με τις τόσο κατεστραμένες αρθρώσεις δεν είναι βιώσιμος....δεν μπορεί καν να περπατήσει, ούτε καν να ζευγαρώσει....τι να τον κάνει ο εκτροφέας;

Έχω δει σκυλο σε αντίστοιχη ηλικία και βάρος με διεγνωσμένη δυσπλασία C, με πάρα πολύ φροντίδα από τον ιδιοκτήτη βέβαια, που να είναι μια χαρά και τρέχει και τα πάντα!Μόνο όταν περπατάει σιγά βλέπεις ότι κουτσαίνει λίγο!

Πάντως, αν θέλει κάποιος να κάνει παγαποντιες, τις κάνει!
Ας πούμε τον έχει τον σκύλο μονίμως ξάπλα και τέζα για να μην καταπονεί πολύ τις αρθρώσείς του για να κάνει νούμερα μετά στον υποψήφιο αγοραστή!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ξερω οτι το θεμα ειναι απο το 10 αλλα για να μην ακοιγω καινουριο λεω να εκφρασω εδω τις οποιες αποριες μου.
Καταρχας η Ηρα χρονισε,στις 22 θα γινει 1 κ 1 μηνος οποτε λεω σιγα σιγα να δρομολογησω τις εξετασεις μολις κατεβω Αθηνα (ελπιζω συντομα) τον ορθοπεδικο τον εχω επιλεξει ηδη,τον ξερω,την ειχε δει 3-4 μηνων για αλλο της θεμα,τον εμπιστευομαι,κ τοτε κλινικα η εικονα της οσων αφορα την δυσπλασια ηταν πολυ καλη...με τα λιγα πουχω διαβασει πανω κατω ξερω κ την διαδικασια...οι αποριες λοιπον ειναι οι εξης
1ον πρεπει σοι κ καλα να της κανω ολικη ναρκωση (κατι που δε το θελω κ με προβληματιζει κ ανησυχει ιδιαιτερως) δλδ δε μπορω να μπω εγω κ να την κρατησω στη σταση που πρεπει (κατι πουχω κανει ηδη αρκετες φορες) κ αν το κανω αυτο οι εξετασεις θα βγουν σωστες?
2ον σαυτη την ηλικια ποσο σιγουρα θαναι τα αποτελεσματα?διαβασα για σκυλια οπου αλλο αποτελεσμα εβγαζαν στον 12ο μηνα κ αλλο στον 18ο,ειτε καλυτερο ειτε χειροτερο...
3ον εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινουν οι "βαθμολογιες" οτι δλδ Α ειναι αριστο κ παει λεγοντας?
5ον τα αποτελεσματα βγαινουν κατευθειαν η περιμενεις καποιο χρονικο διαστημα?
4ον κ τελικα περιπου ποσο κυμαινεται το κοστος?
Κ γενικως οσες περισσοτερες πληροφοριες συγκεντρωσω τοσο πιο ικανοποιημενη θαμαι,κ την παραμικρη δλδ λεπτομερεια θα την εκτιμησω καθως θελω ναμαι προετοιμασμενη για ολα!
Οσοι περισσοτεροι με προσωπικη εμπειρια απαντησουν θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!
Ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
1ον πρεπει σοι κ καλα να της κανω ολικη ναρκωση (κατι που δε το θελω κ με προβληματιζει κ ανησυχει ιδιαιτερως) δλδ δε μπορω να μπω εγω κ να την κρατησω στη σταση που πρεπει (κατι πουχω κανει ηδη αρκετες φορες) κ αν το κανω αυτο οι εξετασεις θα βγουν σωστες?
Ναι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε ολική νάρκωση στο ζώο για να γίνει σωστή δουλειά!
Όχι δεν μπορείς να την κρατήσεις και να κάνει την έκταση ο γιατρός!Ο σκύλος μπαίνει ανάσκελα πάνω στο πάγκο και τραβιούνται τα πόδια!Ακόμα και αν υπήρχε περίπτωση να γίνει αυτό όλο, οι μύες πρέπει να είναι χαλαροί για να τραβήξει τα πόδια ο γιατρός και να δει την έκταση τους!

2ον σαυτη την ηλικια ποσο σιγουρα θαναι τα αποτελεσματα?διαβασα για σκυλια οπου αλλο αποτελεσμα εβγαζαν στον 12ο μηνα κ αλλο στον 18ο,ειτε καλυτερο ειτε χειροτερο...
Εγώ θα έκανα εξετάσεις στους 18 μήνες εφόσον πλέον ο σκύλος έχει διαμορφωθεί!

3ον εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινουν οι "βαθμολογιες" οτι δλδ Α ειναι αριστο κ παει λεγοντας?
Οι βαθμολογίες αρχίζουν από το Α όπου είναι το φυσιολογικό!
Βαθμός μετά το Α εμφανίζει πρόβλημα!Β, C, D, E κτλ

5ον τα αποτελεσματα βγαινουν κατευθειαν η περιμενεις καποιο χρονικο διαστημα?
Η ακτίνα βγαίνει εκείνη την ώρα!Η εκτίμηση αν είναι καλός ο γιατρός γίνεται εκείνη την ώρα!

4ον κ τελικα περιπου ποσο κυμαινεται το κοστος?
Εγώ είχα πληρώσει 120 ευρώ για ακτίνες!
Κυμαίνονται από 100-150 ευρώ!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
.... και με αφορμη το παραπανω να ρωτησω εγω:
Αν καποιος δεν επιλεξει να το κανει στους 12 η 18 μηνες, αλλα αργοτερα (και αν υπαρχει λογος βασικα) υπαρχει περιπτωση να αλλιωθει το αποτελεσμα? Υπαρχει λογος να γινει οσο μικροτερο ειναι το ζωο η δεν πειραζει το ποτε θα γινει?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
1/η επίσημη ακτινογράφηση σε γιατρό που έχει σύμβαση με τον ΚΟΕ κοστίζει 80 ευρώ (παράβολο) για τα ισχία και 50 ευρώ για τους αγκώνες....

2/όλες οι ακτινογραφίες που έχω κάνει είναι με χρήση μέθης....

σίγουρα με την πάροδο του χρόνου και ιδιαίτερα με την καταπόνηση του ζώου -- --ειδικά εαν πρόκειται για σκυλί εργασίας, θα υπάρξουν αλλοιώσεις....
αλλοιώσεις,που ενδεχομένως να μην δώσουν παραπλανητική εικόνα σε σχέση με το πραγματικό/γενετικό προφίλ των ισχύων αλλά που σε περίπτωση επίσημων εξετάσεων να αξιολογηθούν ως κακές...

απο την άλλη... όμιλοι κάποιων φυλών αναγνωρίζουν εξετάσεις απο μια ηλικία και μετά, οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον επιβάλλεται να περιμένει κάποιος να φτάσει το σκυλί του στην κατάλληλη ηλικία για να τις κάνει....
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε μια ερώτηση που έχω. (Ζητώ συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί).
Έχω λοιπόν μία σκυλίτσα 7 ετών η οποία έχει ρίζες γερμανικού ποιμενικού. Μέχρι πρόσφατα δεν είχε δείξει να έχει κάποιο πρόβλημα, πόνους κλπ αλλά εξετάσεις δεν είχαμε κάνει ποτέ. Θυμάμαι όσο ήταν κουτάβι την προσέχαμε να μην γλιστράει και να μην ανεβοκατεβαίνει σκάλες.
Πριν 2 μέρες όμως το σκυλί άρχισε να κουτσαίνει στο μπροστινό δεξί πόδι και όταν το ψηλαφίζαμε έδειχνε να την πονάει στην περιοχή του αγκώνα. Πήγαμε στον κτηνίατρο ο οποίος πράγματι επιβεβαίωσε ότι ο πόνος επικεντρώνεται στον αγκώνα και μάλιστα και στους δύο αγκώνες, απλά στον έναν σε μεγαλύτερο βαθμό, και μας είπε ότι πρόκειται για δυσπλασία αγκώνα, ακτινογραφίες όμως δεν βγάλαμε. Το σκυλί ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή και έχει πάψει να κουτσαίνει, αλλά η ερώτηση μου είναι αν είναι συνηθισμένο μια δυσπλασία να εκδηλωθεί ύστερα από τόσα χρόνια ή αν πρέπει να ψάξουμε και κάτι άλλο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα ..
τι αγωγη ακολουθειτε? γοα ποσο χρονικο διαστημα?
ναι ειναι δυνατον μια δυσπλασια ελαφριας μορφης κατα την διαρκεια της ζωης της να μην εχει εκδηλωσει καμμια κλινικη εικονα,
με το περασμα των χρονων... φυσιολογικα επιδεινωνεται κι εμφανιζεται...
εγω θα της ειχα κανει κι ακτινες...
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το σκυλί είναι λίγο υπέρβαρο και ότι τρέχει και παίζει καθημερινά οπότε σκέφτηκα μήπως με κάποια περίεργη κίνηση το τραυμάτισε. Δεν ξέρω αν αυτά παίζουν κάποιο ρόλο. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
καλησπερα ..
τι αγωγη ακολουθειτε? γοα ποσο χρονικο διαστημα?
ναι ειναι δυνατον μια δυσπλασια ελαφριας μορφης κατα την διαρκεια της ζωης της να μην εχει εκδηλωσει καμμια κλινικη εικονα,
με το περασμα των χρονων... φυσιολογικα επιδεινωνεται κι εμφανιζεται...
εγω θα της ειχα κανει κι ακτινες...
Για 5 ημέρες αντιφλεγμονώδη σύστησε ο γιατρός και από κει και πέρα να καθιερώσουμε συμπληρώματα γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης και κολλαγόνου. Πιστεύεις καλύτερα να κάνουμε και ακτινογραφίες ε? Θα το πω στον γιατρό της.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
ακτινογραφιες με την μεθοδο τραβαμε τα ποδια πισω γυρναμε τα γονατα επανω και δενουμε τα γονατα και τα συναφη ειναι απαραδεκτα.

ακτινογραφιες ισχυου χωρις την χρηση σκαφης εμπρος πισω δεν θεορω οτι ειναι ακτινογραφιες.

επειδη εκανα και πληρωσα και καναμε 4 για να βγει μια σωστη και στο τελος η πιο σωστη ηταν σαν να γινοτανε σεισμος πηγα αθηνα στον στελιο τον καλογεροπουλο και εμαθα τι σημαινει σωστες ακτινογραφιες.

ο οποιος φυσικα και πριν παω μολις του περιεγραψα το πως εκανε ο αλλος γιατρος τις ακτινες μου ειπε πως για κανενα λογο δεν θα εχει σωστα αποτελεσματα αν δνε μπει σε σκαφη το σκυλι να μεινει ακινητο σε σωστη θεση.

αυτα απο προσωπικη εμπειρια.

πλεων δεν θα ξανακανω ακτινογραφιες πουθενα αλλου εκτος απο τον στελιο.

μην το παρετε σαν διαφημιση πιστεψτε με θα γλυτωσετε λευτα....εγω εφυγα απο πατρα για να κανω ακτινογραφιες της προκοπης
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Τον έχω ακουστά τον κύριο Καλογερόπουλο παρότι δεν έχω πάει ποτέ. Αν και το σκυλάκι μου δεν έχει κάποιο θέμα με τα ισχία (εμφανές τουλάχιστον) ίσως τελικά να πρέπει να κάνουμε ακτινογραφίες και για αγκώνα και για ισχία.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
για να κανεις εξετασεις σε ενα σκυλο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο δεν χρειαζεται να εχεις προβλημα...η να συμμετεχεις σε εκθεσεις η δεν ξερω και εγω τι .... απλα τις κανεις για να ξερεις αν ειναι καλα ο σκυλος...θα ειναι ασχημο να ποναει εστω και λιγο υποφερτα και να μην το δειχνει η να μην το καταλαβαινουμε και να ζει κατ'αυτο τον τροπο.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Φυσικά το κάνεις για να είναι καλά ο σκύλος. Λάθος μου που δεν το έκανα και νωρίτερα, όταν ήταν 2-3 ετών. Αλλά θα κανονίσω να βγάλουμε για όλα τώρα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Τον έχω ακουστά τον κύριο Καλογερόπουλο παρότι δεν έχω πάει ποτέ. Αν και το σκυλάκι μου δεν έχει κάποιο θέμα με τα ισχία (εμφανές τουλάχιστον) ίσως τελικά να πρέπει να κάνουμε ακτινογραφίες και για αγκώνα και για ισχία.
Εφόσον ο σκύλος μπει για ακτίνες κάνε του μπρος-πίσω να τελειώνεις!
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τις συμβουλές, κλείσαμε ραντεβού για τις ακτινογραφίες κι ελπίζω να πάνε όλα καλά!