Δυστυχως λαθος κοινωνικοποιηση!


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
Εχω ενα ''μικρο'' προβλημα που ακουει στο ονομα Tobby.Ειναι ενα ιμιαιμο βελγικο ποιμενικο και ειναι 4 χρονων. Δυστυχως δεν κοινωνικοποιηθηκε σωστα και γι'αυτο εγω φταιω καθαρα και το ξερω! Οταν τον ειχαμε πρωτοπαρει ο πατερας μου δεν τον ηθελε (περασα τα πανδια για να τον κρατησω τελικα) και ετσι δεν φανταζομουν οτι θα τον βγαζαμε εξω για καφε κτλ κτλ και με συνδιασμο οτι δεν δεχομαστε επισκεψεις συχνα σπιτι και οτι πιστευα οτι η κοινωνικοποιηση αφορα κυριως για επαφη με αλλους σκυλος καταληξαμε εδω:(! Το εδω ειναι το προβλημα! Ο tobby με τα σκυλια τα παει πολυ καλα και ξερει ολες τις κυριες εντολες ομως ειναι επιθετικος με αλλους ανθρωπους. Στο σπιτι γαβγιζει στους ξενους και αυτο με ψιλοβολευει γιατι εχουμε μεγαλη εγκληματικοτητα... :/ ομως αμα βγουμε εξω και κατσουμε καπου ας πουμε γαβγιζει σε ολους τους ανθρωπους που πλησιαζουν πανω απο ενα μετρο, και αμα πλησιαζουν πολυ αρχιζει και γρυλιζει!
Ξερω οτι φταιει κ η ρατσα του και η κοινωνικοποιηση που δεν εχει παρει αλλα προσπαθω οσο μπορω να την κανω τωρα αν γινεται. τον φερνω σε επαφη πιο συχνα με ανθρωπους και με καταστασεις ομως εξακολουθει να φοβαται πολυ τους ανθρωπους.
Ειναι πολυ αργα για να κοινωνικοποιηθει τωρα? Και αμα μπορειτε να μου πειτε καποιον τροπο να αρχισει να μαθαινει τους ανθρωπους θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!! :(
Υ.Γ. Οταν ηταν περιπου 1.5 χρονων ενας πακιστανος τον χτυπησε με ενα ξυλο τοσο πολυ που πρηστηκε ολο του το ποδι... αυτο πιστευω οτι χειροτερευσε την κατασταση.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν είναι αργά απλά να είσαι ρεαλιστής για τον χρόνο που θα χρειαστεί να τον εκπαιδεύσεις. Μη περιμένεις σε 3-4μήνες ξαφνικά να γίνει υπεράνετος με τους ξένους γύρω του. Θέλει χρόνο.

Πως αντιδράς όταν κάποιος πλησιάζει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, αν όχι πλήρους διόρθωσης.
Αν είσαι Αθήνα και σε παίρνει να συμβουλευθείς εκπαιδευτή, είναι πολύ εύκολα τα πράγματα.
 


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
Πως αντιδράς όταν κάποιος πλησιάζει?
Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αν και ανησυχω λιγο και κραταω το λουρι γερα μηπως και επιτεθει.. :/ Και του τραβαω το λουρι αν γαβγισει.
Τον παω σε καφετερειες και καθομαι για να συνηθιζει, οταν περπαταμε παρολο που κοιταει τους περαστικους,δεν δινει αλλη σημασια, το προβλημα ειναι μονο οταν καθομαστε.
Επισης ο πατερας μου ,που στο μεταξυ αγαπησε τον Tobby, του δινει πολυ σημασια, τον χαιδευει και τον ενθουσιαζει και τοτε ο tobby ειναι που γινεται πολυ επιθετικος προς τους αλλους. Αυτο προσπαθω να το λυσω με τον πατερα μου και του εξιγω πως εχει το θεμα.
 
Last edited by a moderator:


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, αν όχι πλήρους διόρθωσης.
Αν είσαι Αθήνα και σε παίρνει να συμβουλευθείς εκπαιδευτή, είναι πολύ εύκολα τα πράγματα.
Οσο για εκπειδευτη απολειεται οσο και να θελω γιατι εδω με δυσκολια τα βγαζουμε περα δεν εχουμε χρηματα για εκπαιδευτες. :/
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
μια ψιλοβελτίωση θέλει το σκυλάκι σου για να μπορείς να επισκέπτεσαι άνετα το γιατρό του, προσωπικά δεν θα του το έκοβα τελείως (ειδικά στην εποχή μας) απλά θα ήθελα να του το ελέγχω.

όταν τον πηγαίνεις στο γιατρό έχε μαζί σου κάνα μπαλάκι δεμένο σε σπάγγο και απασχολησε τον έντονα με αυτό ώστε να ξεχνιεται και να το βλέπει σαν παιχνίδι.
 


du_ka

Member
2 Οκτωβρίου 2009
5
0
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον Δούκα . Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι είναι φοβικός. Ο Δούκας δεν τα πάει καλά με άλλους σκύλους και εχθές , ένω δεν είχα πότε τέτοιο πρόβλημα , ξέχασα την πόρτα ανοιχτή και την έπεσε στη γειτόνισσα... καταντράπηκα και η γυναίκα έπαθε τεράστιο σοκ και με το δίκιο της... να βγαίνεις από το ασανσέρ και να σου την πεφτει ένα τέρας 42 κιλών...(ημιαιμος Γ.Π.)... Ο Δούκας έχει κάνει Β.Υ. με εκπαιδευτή.... στην πρώτη του βόλτα (4 μηνών μετά από ανάρρωση από βαριά γαστρεντερίτιδα και εμβόλια) είχε δεχτεί επίθεση από άλλο σκύλο και 8 μήνων επίθεση από 3 ενήλικες αρσενικούς που έβγαιναν βόλτα χωρις λουρί ένω εκείνος ήταν δεμένος , με την (πολύ) ηλικιωμένη ιδιοκτήτρια τους. Από τότε βγαίνει πάντα με λουρί ,πολύ προσεκτικά ... το χθεσινό όμως με προβλημάτισε πολύ γιατί με τους ανθρώπους μέχρι χτες έδιχνε αδιαφόρία ... μέχρι που δεχόταν και χάδια ... πάντα στο λουρί και με πολύ προσοχή... είναι ένα υπέροχο ζώο που δέχεται τα μαρτύρια του ...Ταντάλου από τον 10 χρονών γιό μου... αδιαμαρτυρητα... πολύ τρυφερός και παιχνιδιάρης με εμάς τους ανθρώπους του... απλά δεν δέχεται άλλα σκυλάκια, χωρίς να κάνει διακρίσεις σε φύλο...μέχρι σήμερα αυτό το είχα αποδεχτεί... Ο Δούκας 4 χρονών σήμερα είναι το συντροφάκι μου ... και φοβάμαι μήπως η φοβική - επιθετική συμπεριφορά του μου στερίσει αυτή την συντροφιά....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήσουν μπροστά στην επίθεση; Μήπως ανέβηκε πάνω της για χαρές; Ρωτάω γιατί το προφίλ περιγράφεις δεν ταιριάζει με επίθεση.
Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω την τελευταία σου πρόταση. Εφόσον με το παιδί σου είναι κάτι παραπάνω από κύριος αν έχει θέματα με ξένους απλά γίνεσαι υπερβολικά προσεχτικός στις βόλτες και αυτό αρκεί, δεν χρειάζεται να τον στερηθείς.
 


du_ka

Member
2 Οκτωβρίου 2009
5
0
Ίσως να με φύλαγε ( έχει ανεπτυγμένο το ενστικτο της φύλαξης σε ΄μένα και τον μικρό) άλλα γαβγιζε έντονα και στρίμωξε την γυναίκα μέσα στο θάλαμο την ώρα που έβγαινε ανυποψίαστη. Μόλις είχα βγει έγώ φορτώμένη από το ασανσέρ και αφησα την πόρτα του διαμερίσματος ανοιχτή για να μπει ο γιός μου που ακολουθούσε από τις σκάλες ... όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα γιατί σκεφτόμουν (ενοχικά ) κι αν την δάγκωσε.... και γιατί δεν έκλεισα την πόρτα .... και αν ζητήσουν από την πολυκατοικία να τον απομακρύνω... στην γειτονιά δεν φημίζονται για την φιλοζωία τους... άσε που τους έχω μπει στο μάτι για άλλους λόγους και ψάχνουν αφορμή να " μου την πουν"... Το μωρό μου (ο σκύλος όχι ο γιός) ζει μέσα στο διαμέρισμα και βγαίνει πάντα με λουρί και κάτι παραπάνω από προσεκτικά... Όσο για το συμβάν ψέλλισα ένα συγνώμη και έκλεισα την πόρτα για να περιορίσω το σκυλί που στο μεταξύ είχα βουτίξει από το σβέρκο τσιρίζοντας το όνομά του. Άσε που είχε ήδη υποχωρίσει με τις φωνές....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομίζω ότι αν την είχε δαγκώσει θα το ήξερες μέχρι τώρα. Έπρεπε όμως να επικοινωνήσεις μαζί της , να της πεις ότι σου ξέφυγε και δεν θα ξαναγίνει και να μάθεις πως είναι. Μπορείς να το κάνεις και τώρα αυτό.
 


du_ka

Member
2 Οκτωβρίου 2009
5
0
Το σκέφτικα αυτό που λες αλλά ψιλοντρέπομαι ... το ξέρω αλλά δεν πιάνομαι από πουθένα ... θέλω και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το σκέφτικα αυτό που λες αλλά ψιλοντρέπομαι ... το ξέρω αλλά δεν πιάνομαι από πουθένα ... θέλω και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....
Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι αλλά αν το κάνεις αυτό πέρα του ότι μετά θα νοιώσεις πολύ καλύτερα γιατί θα έχεις κάνει το σωστό θα είναι και καλύτερο για να μην έχεις τίποτα παρατράγουδα.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στο σπιτι γαβγιζει στους ξενους και αυτο με ψιλοβολευει γιατι εχουμε μεγαλη εγκληματικοτητα... :/ ομως αμα βγουμε εξω και κατσουμε καπου ας πουμε γαβγιζει σε ολους τους ανθρωπους που πλησιαζουν πανω απο ενα μετρο, και αμα πλησιαζουν πολυ αρχιζει και γρυλιζει!
Ε ρε δες προβλήματα που έχει ο κόσμος!:D
Θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί θεωρείς ότι το να πλησιάζει κάποιος στο 1 μέτρο και να γαβγίζει ο σκύλος είναι κάτι κακό!

Ξερω οτι φταιει κ η ρατσα του και η κοινωνικοποιηση που δεν εχει παρει αλλα προσπαθω οσο μπορω να την κανω τωρα αν γινεται. τον φερνω σε επαφη πιο συχνα με ανθρωπους και με καταστασεις ομως εξακολουθει να φοβαται πολυ τους ανθρωπους.
Ποια "ράτσα" φταίει!Το ότι είναι Βέλγικο Ποιμενικός?
Γιατί σώνει και καλά να τον φέρεις σε επαφή με ανθρώπους?Για να εξαλείψεις την συμπεριφορά?

Ειναι πολυ αργα για να κοινωνικοποιηθει τωρα? Και αμα μπορειτε να μου πειτε καποιον τροπο να αρχισει να μαθαινει τους ανθρωπους θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!! :(
Δεν είναι θέμα κοινωνικοποίησης!
Υπάρχουν σκυλιά που χάρη στην κοινωνικοποίηση ξέρουν να κρίνουν και ΔΕΝ αφήνουν να πλησιάσει άνθρωπο στο 1 μέτρο!

Υ.Γ. Οταν ηταν περιπου 1.5 χρονων ενας πακιστανος τον χτυπησε με ενα ξυλο τοσο πολυ που πρηστηκε ολο του το ποδι... αυτο πιστευω οτι χειροτερευσε την κατασταση.
Μπορεί να οφείλεται και σε αυτό!

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα διαχειριζόμουν την συμπεριφορά του σκύλου μου και ίσως θα σκεφτόμουν και κάποιου είδους εκπαίδευση!

Χριστίνα, θα σου πω κάτι!Αν θέλεις κράτα το, αν θέλεις θεώρησε το έως και επικίνδυνο!
Πολλοί θα ήθελαν να έχουν σκυλιά που να βγάζουν τέτοιες συμπεριφορές, όχι γιατί είναι επικίνδυνες αλλά γιατί πολύ απλά τα σκυλιά κάνουν την δουλειά τους!
Σου μιλάω όντας ιδιοκτήτης σκύλου που δεν αφήνει να πλησιάσει κανένας...στο 1 μέτρο!Δεν αφήνει κανέναν επισκέπτη να μπει μέσα στο σπίτι!Όλα αυτά εγώ τα επιθυμώ, για μένα ας πούμε είναι επιθυμητές συμπεριφορές!
Βέβαια αυτές οι συμπεριφορές παύουν όσο γίνεται να υφίστανται όταν είναι υπό εντολή!
Θα κατέληγα λοιπόν σε αυτό που είπα παραπάνω, θα προπαθούσα έχοντας αυτήν την συμπεριφορά να την διαχειριστώ, και ποιος ξέρει το ένα επίπεδο παραπάνω που θα πήγαινα τον σκύλο(πιθανή εκπαίδευση φύλαξης) να μας έβγαινε σε καλό!

Βέβαια εγώ απαντώ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου!
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις εσύ είναι να απευθυνθείς σε κάποιον εκπαιδευτή!

Υ.Γ.:Πολλές φορές νομίζουμε ότι μια συμπεριφορά είναι ανεπιθύμητη γιατί μας εκθέτει σε τρίτους(ρεζίλι) ή γιατί νομίζουμε ότι είναι κακή σύμφωνα με τον ανθρώπινο κώδικα(γαβγίζει σε ανθρώπους κτλ).Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι ότι μπορεί απλά ο σκύλος να κάνει την δουλειά του, με πολύ πάθος ή με λιγότερο!

Υ.Γ.2: Στα παραπάνω δεν εξέτασα τα ερεθίσματα που έχει λάβει ο σκύλος σου(πχ άνθρωπος που τον χτύπησε όπως είπες), αυτό είναι δουλειά του εκπαιδευτή να το εξετάσει!Απλώς εγώ σου παρουσίαζα μια άλλη οπτική των πραγμάτων!Αυτό μπορώ να κάνω και αυτό έκανα!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στο κειμενο του Στέλιο κρύβονται πολλά. Προσωπικά πιστεύω είναι απο της δημοσιεύσεις που αντι να σου λύσουν απορίες σε βάζει να προβληματιστείς, κατα συνεπεια πολύ καλή δημοσίευση.. αρκει αυτός που το διαβάζει να θέλει όντως να μάθει κάτι απο την βάση και οχι επιφανιακά. Για να μη πολυλογό θα δώσω ένα "+1" :D
 


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
ATREAS Α οχι κατα ενα περιεργο τροπο στον κτηνιατρο αρνακι καθεται το μωρο μου! βασικα τον φοβαται μαλλον και καθεται καλα!
 
Last edited:


du_ka

Member
2 Οκτωβρίου 2009
5
0
Κατά τα λεγόμενα του Στέλλιου ο Δούκας προστάτευε τον χώρο του και εμένα (η πόρτα του ασανσέρ κάνει "γάμα" με την πόρτα του διαμερίσματος) , απλά εγώ δεν το χειρίστηκα σωστά!!!
Άλλωστε το σκυλί οπισθοχώρησε με τις φωνές μου!!! Έγω όμως γιατί ένιωσα χάλια; Επειδή ο σκύλος έκανε την δουλειά του;
 


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
ναι Στελιο εχεις δικιο... οντος ειναι αρκετα καλη συμπεριφορα(και με βολευει) ομως φοβαμε μην δαγκωσει κανεναν ανθρωπο.Οχι αν μπει στο σπιτι καποιος γιατι δεν δεχομαστε επισκεψεις σχεδον καθολου αλλα αν καθομαι σε μια καφετερεια και αρπαξει κανεναν? και αυτο το ελενχω πες με το λουρι... αλλα αν γινει κανα ατυχημα με παιδι? Σκεψου οτι ημουν εγω στο πεζοδρομιο και μιλαγα με κατι γνωστους μου(που κατα ενα περιεργο τροπο αυτους δεν τους αγριευει καθολου) και ξαφνικα ερχεται ενα παιδι το πολυ τεσσαρων με απλωμενα χερια προς τον Tobby! ο πατερας του 2 μετρα πισω... Και του λεω του παιδιου μην τον ακουμπας! και αυτο εφυγε. Φανταζεσαι να μην το εβλεπα? βεβαια δεν ειναι τοσο αγριος ο Τοbby που θα του ορμουσε και θα το σκοτωνε αλλα και παλι το διακινδυνευεις?

και παλια δεν ηξερε να δαγκωνει... αλλα τωρα νομιζω εμαθε και ειναι πολυ ποιο αγριος με τους ξενους! Εμαθε πιστευω να δαγκωνει, οταν τσακωθηκε με τα σκυλια του γειτονα μου! Ημουν εγω εξω γιατι ειχα κατι ψωνια να μεταφερω και αυτος καθοταν ηρεμος στην πορτα, μεχρι που ερχεται ο γειτονας μου και βγαζει εξω τα δικα του σκυλια (μικροσωμα το πολυ 8 κιλα) αλλα πολυ σπαστικα επιτηδες για να κυνηγησουν τον δικο μου.Τωρα γιατι μην με ρωτησετε! τα συνηθιζε κατι τετοια! Συνηθως ο σκυλος μου εμπαινε μεσα στο σπιτι οταν του γαβγιζαν και τον κυνηγαγαν αλλα δεν τα φοβοταν απλα δεν τους εδινε σημασια.Μεχρι που τα σκυλια του γειτονα μου μπηκαν στο σπιτι μου! και ξαφνικα παιρνει αναποδες ο δικος μου και με σηκωμενη ''χαιτη'' ορμαει στο ενα και το παταει κατω και τα δοντια του! αυτο να τσιριζει και να κλαιει και εγω να φωναζω οχι Tobby! ε το αφησε μετα και αυτο δεν ξαναπατησε ποτε στο σπιτι! Απο τοτε εχει αγριεψει παρα πολυ γενικα!
Ειμαι πολυ προβληματισμενη γιατι οντως δεν κανει κατι περιεργο για σκυλος... αλλα και παλι φοβαμε οτι μπορει να ειναι επικινδυνο! :/
:DΟσο για σκυλος φυλακας,ο δικος μου, θα ηταν οντως καταλληλος γιατι το εχει παρα πολυ μεσα του!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ναι Στελιο εχεις δικιο... οντος ειναι αρκετα καλη συμπεριφορα(και με βολευει) ομως φοβαμε μην δαγκωσει κανεναν ανθρωπο.Οχι αν μπει στο σπιτι καποιος γιατι δεν δεχομαστε επισκεψεις σχεδον καθολου αλλα αν καθομαι σε μια καφετερεια και αρπαξει κανεναν? και αυτο το ελενχω πες με το λουρι... αλλα αν γινει κανα ατυχημα με παιδι? Σκεψου οτι ημουν εγω στο πεζοδρομιο και μιλαγα με κατι γνωστους μου(που κατα ενα περιεργο τροπο αυτους δεν τους αγριευει καθολου) και ξαφνικα ερχεται ενα παιδι το πολυ τεσσαρων με απλωμενα χερια προς τον Tobby! ο πατερας του 2 μετρα πισω... Και του λεω του παιδιου μην τον ακουμπας! και αυτο εφυγε. Φανταζεσαι να μην το εβλεπα? βεβαια δεν ειναι τοσο αγριος ο Τοbby που θα του ορμουσε και θα το σκοτωνε αλλα και παλι το διακινδυνευεις?

και παλια δεν ηξερε να δαγκωνει... αλλα τωρα νομιζω εμαθε και ειναι πολυ ποιο αγριος με τους ξενους! Εμαθε πιστευω να δαγκωνει, οταν τσακωθηκε με τα σκυλια του γειτονα μου! Ημουν εγω εξω γιατι ειχα κατι ψωνια να μεταφερω και αυτος καθοταν ηρεμος στην πορτα, μεχρι που ερχεται ο γειτονας μου και βγαζει εξω τα δικα του σκυλια (μικροσωμα το πολυ 8 κιλα) αλλα πολυ σπαστικα επιτηδες για να κυνηγησουν τον δικο μου.Τωρα γιατι μην με ρωτησετε! τα συνηθιζε κατι τετοια! Συνηθως ο σκυλος μου εμπαινε μεσα στο σπιτι οταν του γαβγιζαν και τον κυνηγαγαν αλλα δεν τα φοβοταν απλα δεν τους εδινε σημασια.Μεχρι που τα σκυλια του γειτονα μου μπηκαν στο σπιτι μου! και ξαφνικα παιρνει αναποδες ο δικος μου και με σηκωμενη ''χαιτη'' ορμαει στο ενα και το παταει κατω και τα δοντια του! αυτο να τσιριζει και να κλαιει και εγω να φωναζω οχι Tobby! ε το αφησε μετα και αυτο δεν ξαναπατησε ποτε στο σπιτι! Απο τοτε εχει αγριεψει παρα πολυ γενικα!
Ειμαι πολυ προβληματισμενη γιατι οντως δεν κανει κατι περιεργο για σκυλος... αλλα και παλι φοβαμε οτι μπορει να ειναι επικινδυνο! :/
:DΟσο για σκυλος φυλακας,ο δικος μου, θα ηταν οντως καταλληλος γιατι το εχει παρα πολυ μεσα του!
Όταν έχεις ένα τέτοιο σκύλο τέτοιας φυλής Χριστίνα θα πρέπει να λαμβάνεις πολλούς παράγοντες υπόψιν σου!Και ναι πρέπει να έχεις τον νου σου ανά πάσα στιγμή, δεν φτάνει μόνο να το σκέφτεσαι αλλά και να το κάνεις!Δεν νοείται να ξέρεις ότι ο σκύλος σου θα αντιδράσει έτσι και να μιλάς ανέμελα με τους γείτονες στο πεζοδρόμιο!Προσωπικά όταν με πλησιάζει κάποιος, πρώτον δεν τον αφήνω να πλησιάσει, δεύτερον βάζω τον σκύλο υπό εντολή και τρίτον τον δέχομαι εγώ και μετά ο σκύλος!
Τα παιδάκια τι είναι?Ένας ξένος προς το σκύλο άνθρωπος!Οποιοδήποτε ερέθισμα έρθει προς εσένα είναι ικανό να του βγάλει το ένστικτο της φύλαξης!Το θέμα που προκύπτει εδώ είναι το πόσο καλά ξέρει να ξεχωρίζει ο σκύλος τα ερεθίσματα!Αυτό έγκειται στην κοινωνικοποίηση που δέχθηκε αλλά και στην συνεννόηση/τριβή με σένα!
Το καλύτερο θα ήταν να πας σε κάποιον εκπαιδευτή να κοντρολάρετε την εκπαίδευση και τα ένστικτα του, να τα βγάζει σωστά εκεί που πρέπει και υπό δική σου εντολή, και ας είναι 4 χρονών με καθιερωμένες πλέον συμπεριφορές ανεπιθύμητες ή επιθυμητές!

Η επικινδυνότητα των καταστάσεων είναι αποκλειστικά δικός σου παράγοντας και όχι του σκύλου!
Εσύ πρέπει να αποκλείσεις πιθανότητες!Μόνο τότε θα είσαι ήσυχη και σωστή και απέναντι στον σκύλο σου και απέναντι σε όποιον χαιρετάς/συναναστρέφεσαι/συναντάς!
Καλώς ή κακώς έχει κάποια ένστικτα, δεν μπορείς να στεναχωριέσαι απλά να τα αντιμετωπίσεις!

Να θυμάσαι:
ΠΡΟΣΟΧΗ και ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ χρειάζεται και όχι ΑΓΧΟΣ!
Όποιος σε πλησιάζει θα πρέπει να παίρνει την άδεια σου ειδάλλως θα την πάρει από τον σκύλο σου!Δεν είναι παίξε γέλασε!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ATREAS Α οχι κατα ενα περιεργο τροπο στον κτηνιατρο αρνακι καθεται το μωρο μου! βασικα τον φοβαται μαλλον και καθεται καλα!
ε τότε ποιο είναι το πρόβλημα;

με το γιατρό τα πάει μια χαρά, με τα άλλα σκυλιά επίσης και δεν αφήνει να σας πλησιάσουν άγνωστοι!!

είσαστε πολύ τυχεροί που έχει ο σκύλος σας τόσο καλό χαρακτήρα!!