ΕΜΕΤΟΙ ΣΚΥΛΟΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ AST


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Καλησπέρα σε όλη την όμορφη σκυλοπαρέα!

Αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με το σκυλάκι μας 8 ετών 6.5 κιλά το οποίο άρχισε ξαφνικά να αρνείται την τροφή του και σταδιακά να κάνει εμετούς.

Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις ,βιοχημικές , ανάλυση ούρων υπέρηχο και δεν έχει κάτι ύποπτο σύμφωνα με 3 κτηνιάτρους που την έχουν δει μέχρι τώρα. Ωστόσο η ast και η sgot στις άλλες εξετάσεις ήταν αυξημένες. Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά γιατί δεν τους απασχολούν αυτές οι τιμές καθόλου καθώς αποτελούν σοβαρούς παράγοντες.

Η Μπέλλα μας όμως δεν έχει όρεξη για φαγητό , νερό πίνει κανονικά και έχει και όρεξη για βόλτα κανονικά.
Οι εμετοί σε περίπτωση που φάει έστω και λίγο συνεχίζονται και πραγματικά έχουμε πελαγώσει καθώς το σκυλί σε διάστημα 1,5 μήνα έχει κάνει 3 φορές αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και οι κτηνίατροι δεν βγάζουν άκρη.

Οι εμετοί μπορεί να είναι από κανέναν σε διάστημα 1-2 ημερών εώς και 3 μέσα σε μία ημέρα.

Η τελευταία τους σύσταση ήταν γαστροσκόπηση αλλά ρε παιδιά εγώ φοβάμαι μήπως έχει υπατική νόσο και κανένας δεν το παίρνει στα σοβαρά. Επίσης η γαστροσκόπιση είναι μια εξέταση δύσκολη για το σκυλί και φοβάμαι

Διάβασα εξέταση για χολικά στο νετ αλλά πραγματικά δεν ξέρω τί είναι αυτά έχω 10 χαρτιά με εξετάσεις και δεν ξέρω αν τις έχουμε κάνει. Το σκυλί έχει πάρει κατα διαστήματα peptonorm , και εδώ και 2 ημέρες primperan.

Οποιος έχει εμπειρία με εξετάσεις ας μου πει να τους τις στείλω να τις δει.

Τέλος σχετικά με την γαστροσκόπηση εγώ βρίσκομαι Σέρρες εδώ δεν κάνει κανείς στην Θεσσαλονίκη κάνουν 3 κλινικές έχει κάποιος εμπειρία στο ίδιο θέμα με κάποια ???

Ευχαριστώ.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
379
254
dog-place.blogspot.com
καλησπερα, οι 2 εξετασεις που αναφερεις ειναι δεικτες για το συκωτι. στον υπερηχο τσεκαραν και το συκωτι? μηπως να ξανακανεις υπερηχο σε αλλον, καθως μερικες φορες αναλογα και πως ειναι ξαπλωμενο το ζωο θα το δουν αλλιως, η μπορει να τους ξεφυγει κατι.

οι εξετασεις ουρων ειναι οκ?

οταν το μπελλακι μου ειχε υψηλη ουρια, χωρις ομως αλλους αυξημενους δεικτες, μου χαν πει κτηνιατροι να μην ανησυχω, οτι μπορει να ναι λιγο αφυδατωμενη, οτι στην ηλικια της ειναι φυσιολογικο...ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!! το ζωο ειχε νεφρικη ανεπαρκεια και εφυγε μεσα σε 8 μηνες απο τις εξετασεις και 4 απο τα πρωτα κλινικα συμπτωματα...

μην επαναπαυεσαι, ψαχτο, ψαχτο, ψαχτο
 


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
καλησπερα, οι 2 εξετασεις που αναφερεις ειναι δεικτες για το συκωτι. στον υπερηχο τσεκαραν και το συκωτι? μηπως να ξανακανεις υπερηχο σε αλλον, καθως μερικες φορες αναλογα και πως ειναι ξαπλωμενο το ζωο θα το δουν αλλιως, η μπορει να τους ξεφυγει κατι.

οι εξετασεις ουρων ειναι οκ?

οταν το μπελλακι μου ειχε υψηλη ουρια, χωρις ομως αλλους αυξημενους δεικτες, μου χαν πει κτηνιατροι να μην ανησυχω, οτι μπορει να ναι λιγο αφυδατωμενη, οτι στην ηλικια της ειναι φυσιολογικο...ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!! το ζωο ειχε νεφρικη ανεπαρκεια και εφυγε μεσα σε 8 μηνες απο τις εξετασεις και 4 απο τα πρωτα κλινικα συμπτωματα...

μην επαναπαυεσαι, ψαχτο, ψαχτο, ψαχτο
Καλησπέρα κάνανε υπέρηχο μου είπανε στο συκώτι!

Σχετικά με τα ούρα έκανε ο ένας κτηνίατρος μόνο εξέταση και βρήκε μόνο το οριακό το ειδικό βάρος από 1028 και πάνω που είπε ότι έπρεπε να είναι ήταν 1024 !

Το ψάχνω το θέμα είναι έναν κτηνίατρο που να πηγαίνει στοχευμένα δεν βρήκα πραγματικά όλοι φράγκα τρώνε μου έχουν φύγει 600€ και θα φύγουν ακόμη 350€ για γαστροσκόπηση

Εσάς το σκυλάκι είχε ίδια συμπτώματα με αυτά που αναφέρω?????
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
379
254
dog-place.blogspot.com
οχι, το μπελλακι μου ηταν αλλη περιπτωση, αλλα την ανεφερα ως παραδειγμα οτι πρεπει να βαλεις λιγο και την δικη σου κριση να δουλεψει. ψαξε λιγο ολες τις εξετασεις που εχεις κανει, τι σημαινουν ακριβως. αν μπορεις, ψαξε στα αγγλικα, θα βρεις πολυ περισσοτερη πληροφορια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Με τον υπέρηχο ψάξατε όλη την κοιλιακή χώρα εκτός από το συκώτι; Δηλαδή στομάχι, νεφρά, πάγκρεας κλπ. Εμείς στο παρελθόν είχαμε κάτι αντίστοιχο, κάναμε υπέρηχο (σε κτηνίατρο εξειδικευμένο που κάνει μόνο υπέρηχους), έδειξε μια πάχυνση σε ένα σημείο στο στομάχι που την παρακολουθήσαμε για να αποκλείσουμε ότι ήταν κάτι κακοήθες. Τότε είχα αγχωθεί και εγώ για την γαστροσκόπηση λόγω μεγάλης ηλικίας του σκύλου, τελικά δεν την κάναμε. Αυτό που προέκυψε τότε από τις εξετάσεις και εκεί απέδωσε ο γιατρός τους εμετούς ήταν έλειψη καλίου. Προχωρήσαμε σε ενέσιμο κάλιο και διατροφή ελαφριά για το στομάχι, το σκυλί βελτιώθηκε - δεν ξέρω αν τελικά οφειλόταν στο θέμα καλίου.
 
  • Like
Reactions: tsoukni


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Θα σου πρότεινα επειδή είπες ότι είσαι Σέρρες να πάρεις ένα τηλέφωνο στην κλινικη του αγαθαγγελιδη ίσως βρεις άκρη είναι Θεσσαλονίκη
 
  • Like
Reactions: tsoukni


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Καλημέρα παιδιά.
Πήγαμε σε κλινική Στην Θεσσαλονίκη της έκαναν εξονυχιστικό υπέρηχο σε ολα τα όργανα, ακτινογραφία, πηραν ξανα και αιμα για κάποιες περαιτέρω εξετάσεις όπως θυροειδή κλπ
Εχει υποκινητικοτητα στομάχου κ εντέρου, εχει μαζευτεί αρκετό υγρο στο στομάχι και έχουν πρηστεί τα τοιχώματα του στομάχου και του εντέρου. Ενδεχομένως από χρόνια γαστρίτιδα και λαθη απο τους προηγούμενους κτηνιάτρους που δώσανε και αντιβίωση η οποία εκανε την κατάσταση ακόμα χειρότερη.
Δόθηκε τωρα μια αγωγη με πολλα αντιεμετικα, αντιοξινα, διεγερτικό κίνησης στομάχου και διάφορα άλλα. Προσπαθούμε να κρατήσουμε το ζωο να τρώει λιγο λίγο γιατι δεν εχει καθόλου ορεξη μέχρι την επόμενη εβδομάδα πού θα γινει και γαστροσκόπηση για περαιτέρω πληροφορίες.
Ελπίζουμε να κρατηθεί το ζωακι μας να πάει καλα. Χάσαμε πολύ χρονο απο τις λανθασμένες διαγνώσεις δυστυχώς υπάρχει πολυ μεγάλη αμάθεια στους κτηνιάτρους της χωρας μας.
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Κι εμείς είχαμε θεματα με το στομάχι κ το έντερο.και είναι μόλις 2 ετών.τις πρώτες μέρες ρυζάκι με κοτόπουλο και μετά πατάτα με κοτόπουλο κ εστρωσε.του είχαν κάνει κ 2 ενέσεις αντιεμετικές.με συροπι κ χάπι που πήραμε ήταν χειροτερα κ του τα έκοψα.επίσης του έδινα κ παξιμαδάκια ενδιάμεσα για τα υγρά στο στομάχι του.
αυτο το συνεχίζω κ τώρα .
περαστικά σας!
 


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Κι εμείς είχαμε θεματα με το στομάχι κ το έντερο.και είναι μόλις 2 ετών.τις πρώτες μέρες ρυζάκι με κοτόπουλο και μετά πατάτα με κοτόπουλο κ εστρωσε.του είχαν κάνει κ 2 ενέσεις αντιεμετικές.με συροπι κ χάπι που πήραμε ήταν χειροτερα κ του τα έκοψα.επίσης του έδινα κ παξιμαδάκια ενδιάμεσα για τα υγρά στο στομάχι του.
αυτο το συνεχίζω κ τώρα .
περαστικά σας!
Σιρόπι και χαπι για τον εμετό ήταν; Εμείς περνούμε σιροπι αντιεμετικο και αντιοξινο χάπι ανθρώπινο ομεπραζολη. Μάλλον το σιρόπι και εμας μας πειράξει σε συνδυασμό με την ένεση γιατι χθες έκανε μια κρίση με τρέμουλο και βογκητο αλλα περασε μετά απο λίγη ωρα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Σιρόπι και χαπι για τον εμετό ήταν; Εμείς περνούμε σιροπι αντιεμετικο και αντιοξινο χάπι ανθρώπινο ομεπραζολη. Μάλλον το σιρόπι και εμας μας πειράξει σε συνδυασμό με την ένεση γιατι χθες έκανε μια κρίση με τρέμουλο και βογκητο αλλα περασε μετά απο λίγη ωρα.
Ναι αυτά κι εμείς ..2 μέρες του τα έδωσα
 
  • Like
Reactions: tsoukni


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Πάντως αλήθεια πάρτε παξιμαδάκια βοηθανε πολύ στα υγρά του σκυλου
 
  • Like
Reactions: tsoukni






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22